Za odmítavým chováním rodiče může být vyčerpanost a stres.

Za odmítavým chováním rodiče může být vyčerpanost a stres. | foto: Profimedia.cz

PORADNA: Mám problematický vztah s matkou

  • 87
Snažím se matce vycházet vstříc, ale má ke mně odmítavý vztah a množství našich konfliktů se stále zvyšuje, píše čtenář Karel.

Hezký večer,

moje matka je velmi pracovně vytížená, a tudíž vyčerpaná. Pracuje ve školce devět hodin denně. V sobotu se jezdí starat o devadesátiletého otce, mého dědečka. Jsem u rodičů tak třikrát týdně na odpoledne. Nyní byl dědeček na operaci s kýlou a moji maminku to velmi vyčerpalo.

Problém je v tom, že se často dohadujeme. Máma je nervní, na mě se utrhuje a vůbec je s ní špatná komunikace. Přitom já se snažím pomoci, jezdím za dědou do nemocnice, ale ona ani nechce, abychom tam jeli spolu… Má ke mně zvláštně odmítavý vztah.

Na druhou stranu hned druhý den zavolá a chce vědět, jak se mám. Bojím se, že se s ní nebude dát vůbec mluvit. K bratrovi je milejší, ale ten tam jezdí tak dvakrát za měsíc. Prosím, poraďte, jak na matku. Připadá mi, že jsem pro ni spíš šikovný hromosvod, ne syn. Matce bude padesát osm let.

Děkuji,

Karel

Karle,

děkujeme vám za dotaz. Zcela rozumím tomu, že je vaše situace obtížná a dlouhodobě vyčerpávající. Velmi záleží na tom, jaký byl váš vztah s matkou v minulosti, zda v něm byl tento odmítavý typ vazby přítomný vždy, nebo jestli je to problém poslední doby. Pokud jste vždy měli problémy s komunikací, sdílením citů a emocemi, příčina těchto neshod a vztahových patologií bude zřejmě hlouběji položená.

Poradna

Své otázky a problémy nám pište na e-mail redakce@xman.cz, zodpoví je psycholožka Bára.

Mnohem jednodušší a příznivěji ovlivnitelná je varianta, kdyby šlo o neshody, které se objevily až v poslední době, například v posledních několika měsících nebo i letech. Z vašeho dopisu je zřejmé, že vaše matka je skutečně velmi vytížená, což může být opravdu důvodem jejího podrážděného a odmítavého chování. Práce v mateřské školce je velmi náročná i z hlediska sociálního kontaktu a bohužel místo toho, aby si vaše matka mohla po pracovní době odpočinout "od lidí", jí v podstatě pokračuje "směna": jede se starat o vašeho dědečka. Je proto pochopitelné, že se jí už nedostává energie na ostatní mezilidské vztahy, a protože vy jste s ní v častém kontaktu, bohužel to "odnášíte" právě vy.

Vaše maminka je si svých "zkratů" pravděpodobně vědomá, čemuž odpovídá i její zájem o vás druhý den poté. Stejně tak to vysvětluje i její pozitivnější chování k vašemu bratrovi, jehož vídá s menší frekvencí než vás.

Je tedy velmi pravděpodobné, že hlavní příčinou matčina podivného chování je celková únava a vyčerpání. Zkuste si proto společně sednout a promluvit si o současné situaci. Sdělte matce svůj pohled a pocity, které ve vás její chování probouzí, a snažte se najít konstruktivní řešení. Promluvte si o tom, zda by nebylo například možné zkrácení pracovní doby, nebo se snažte prosadit rozdělení péče o nemocného dědečka mezi více lidí. Domluvte se například na tom, že dvakrát týdně pojedete do nemocnice vy a vaše matka zůstane doma a bude odpočívat. Základem je, aby se vám podařilo přesunout část matčiných povinností a starostí na další rodinné příslušníky či jiné blízké osoby.

Vaší mamince se uleví nejen fyzicky, ale i psychicky, protože bude mít pocit, že všechny úkoly neleží jen na ní a že má kolem sebe blízké lidi, kteří se jí snaží pomáhat. Kromě toho je velký předpoklad, že když se bude moci alespoň několik hodin týdně věnovat sama sobě, zmírní se její nervozita a podrážděnost, což vašim vztahům zajisté prospěje.

Psycholožka Bára