Změna partnerových volnočasových návyků a preferencí může vztahem otřást.

Změna partnerových volnočasových návyků a preferencí může vztahem otřást. | foto: Profimedia.cz

Poradna: Přítelkyně přestala cvičit a začala tloustnout

  • 225
Když jsme se seznámili, byla přítelkyně aktivní sportovkyně. Před časem přestala cvičit, začala tloustnout a přestává mě přitahovat, píše čtenář.

Dobrý den,

mám dotaz pro psycholožku Báru. Se svou partnerkou jsme spolu přes dva roky, bydlíme spolu. Poznal jsem ji jako aktivní sportovkyni, v tělocvičně, kde jsem cvičil také. Sport miluju, sportem žiju. Bohužel, partnerka cvičit přestala, celé dny jen sedí u počítače, cpe se sladkostmi a chipsy, hubnou jí ruce a přibírá na břichu a má bůčky.

Když jsem ji začal ,tlačit do toho, aby opět začala cvičit, řekla, ať to nedělám, nebo jí to zprotivím, tak jsem přestal. Říká, že cvičit zase časem začne, ale už to trvá asi půl roku. A mě prostě přitahují ženy s vysportovanou postavou, ne bábovky, co se cpou sladkostmi. Poraďte prosím, co mám dělat, v tomhle stavu mě prostě nepřitahuje.

Dobrý den,

děkujeme vám za dotaz. Chápu, že jste z aktuální situace rozčarovaný. I když funkční vztah samozřejmě nestojí na vzhledu partnerů, začal jste chodit se ženou, která žila aktivním stylem života, sportovala, proto jste si byli blízcí a podobní. Pokud se najednou zcela změnila, je přirozené, že se vám tento vývoj nelíbí a že má negativní vliv na přitažlivost.

Je zvláštní, že v případě vaší přítelkyně došlo k tak razantní změně životního stylu. V první řadě se proto pokuste odhalit, kdy a za jakých okolností vyměnila vaše partnerka aktivní životní styl za pasivní. Možná jsou na vině zdravotní problémy, o nichž před vámi nechce mluvit. Důvodem mohou být i psychické obtíže (například nadměrný stres nebo depresivní ladění), které negativně ovlivňují její motivaci ke sportování.

Poradna

Vaše otázky a problémy nám pište na e-mail redakce@xman.cz.. Zodpoví je psycholožka Bára.

Zkuste se zamyslet nad tím, jestli se v jejím životě, kromě množství aktivity, nezměnilo ještě něco jiného. Zda nezměnila práci, nepracuje na náročném pracovním úkolu, nemá problémy v mezilidských vztazích. Zamyslete se i nad dalšími potenciálními symptomy, které by mohly ukazovat na zdravotní či psychické obtíže, jako je například nadměrná spavost nebo naopak problémy se spánkem, nezvyklá únava a podobně.

Vaše partnerka má pravdu v tom, že nátlakem něčeho dosáhnete těžko, na druhou stranu otevřená promluva může věci mezi vámi jen vyjasnit. Řekněte své partnerce, že vám dělá starosti změna, která se s ní v posledních několika měsících odehrála. Zeptejte se jí, zda se nepotýká s nějakými zdravotními nebo psychickými problémy a zda byste jí nemohl s jejich řešením pomoci. Nenaléhejte, ale ukažte jí, že vám na ní záleží.

Stejně tak si otevřeně promluvte o tom, že se oproti době, kdy jste se seznámili, značně změnila a že byste uvítal, kdyby se pokusila o aktivnější styl života. Zeptejte se jí, co byste vy sám mohl udělat pro to, aby ji sportování zase začalo bavit. Nabídněte jí například, aby si sama vybrala sport, který byste spolu mohli vyzkoušet, zorganizujte sportovní klání s přáteli, zkrátka vymyslete něco, co bude vaši partnerku motivovat k pohybu.

Nenechte se odbýt neurčitým prohlášením, že jednou zase sportovat začne. Bavte se o konkrétních aktivitách, které by ji bavily, a konkrétním termínu jejich uskutečnění. Buďte samozřejmě taktní. Není nutné sdělovat jí, že vás její postava začíná odpuzovat, při rozhovoru buďte spíše pozitivní a zdůrazněte například to, že aktivní styl života a sportování bylo to, co vás na ní hned od začátku uchvátilo a co jste na ní obdivoval. Pozitivní motivace funguje vždy lépe než kritika a nátlak. Přeji vám hodně štěstí.

Psycholožka Bára