Lenošení se nevyplatí. A to i krátkodobé

Lenošení se nevyplatí. A to i krátkodobé | foto: Profimedia.cz

Pozor, stačí dva týdny zahálky. I ty vám zmenší svaly i sílu

  • 5
Pokud si jako středně aktivní sportovec dopřejete něco lenošení, doplatíte na to už po dvou týdnech. Byť jen čtrnáct dní stačí na to, aby se vám zmenšila síla a snížilo množství svalové hmoty. Tvrdí to aktuální studie dánských vědců.

Je třeba říci, že vědci z kodaňské univerzity v pokusu svým dobrovolníkům nasimulovali nejextrémnější podmínky, mnohem omezenější než ty, jimž vás vystaví polehávání na kanapi u televize. Sedmnácti mladým mužům, jejich průměrný věk činil třiadvacet let, a patnácti starším, jejich věkový průměr se vyšplhal na osmašedesát, totiž zafixovali jedno koleno bandáží tak, že nohu nemohli vůbec používat, a dali jim berle. Ovšem ještě před těmito omezeními účastníci experimentu šest týdnů cvičili a vědci jim nato změřili sílu v každé noze.

Další měření je poté čekalo po týdenním uvěznění kolena v bandáži. Autoři výzkumem zjistili, že u skupiny starších mužů se síla imobilizované nohy zmenšila o třiadvacet procent, u druhé skupiny o osmadvacet. „Pro skupinu mladších mužů to znamenalo, jako by během několika dnů zestárli o čtyřicet padesát let,“ komentoval výsledky pokusu jeden z jeho autorů Andreas Vigelso.

On i jeho kolegové sami připomínají, že polehávat na gauči samozřejmě není takovým zásahem do pohyblivosti jako mít kompletně znehybněnou nohu. Dodávají však, že o sílu přišla i druhá noha dobrovolníků, ta, jejíž funkčnost bandáží omezená nebyla. U obou skupin její síla poklesla v průměru o deset procent.

A vědci navíc upozorňují, že pokud byste sice měli obě nohy zdravé, jen je nezaměstnávali a věnovali se válení se na pohovce, možná by úbytek síly představoval i více než deset procent. „Pokud je totiž jedna vaše nohy znehybněna, snažíte se poskakovat na druhé, což ji procvičuje a působí to proti úbytku síly,“ ospravedlňuje relevanci výsledků svého pokusu Vigelso.

Kromě úbytku síly postihl dobrovolníky i pokles svalové hmoty, ovšem pouze ty z mladší skupiny. „Čím víc svalů máte, tím rychleji je při neaktivitě ztrácíte,“ objasňuje Vigelso. Znamená to, že pokud aktivně sportujete a poté na čas vypnete, přijdete o víc svalové hmoty než někdo, kdo nebyl aktivní ani předtím.

Vědci poté zkoumali, zda po pauze stačí šest týdnů intenzivního spinning tréninku na to, aby se dobrovolníci dostali na původní hladiny síly. Výsledek je zaskočil: nestačilo to. Mladí účastníci pokusu si sice doplnili množství svalové hmoty na původní úroveň, ale ani oni na svou počáteční silovou hladinu nedosáhli. Podle autorů studie, jejíž závěry zveřejnil magazín Journal of Rehabilitation Medicine, to naznačuje, že jízda na kole na zvýšení síly nestačí, sáhnout je potřeba po tréninku se zátěžemi.