Krav Maga Antiterror kemp, trénink boje v autobuse

Krav Maga Antiterror kemp, trénink boje v autobuse | foto: Krav Maga Praha

Pranice v autobuse i noční rvačka v dešti. I takový byl kurz Krav Maga

"Rozdělte se do dvojic a bojujte!" zahuláká vyholený mladík na desítky postav ve tmě. Hustě prší, scénu osvětluje několik aut. V kuželích jejich světel se čas od času mihne úder nebo pád těla do bahna. Nezasvěcený kolemjdoucí by si mohl myslet, že si to tu rozdávají hooligans. Pletl by se, i takhle vypadá nácvik sebeobrany Krav Maga.

Ještě před půl hodinou jsme stáli před penzionem v Lázních Libverda, rozebírali zážitky z celodenního tréninku, v napětí, co nás čeká na avizované noční hře. Instruktor Krav Maga Michal Otipka si nás zavolal a každému dal půl litru piva, kdo se cítil, dopřál si i hlt jamajského rumu. Rozhodně to nevypadalo na dvoukilometrový běh a hodinový "slow fight" v dešti. "Máte všichni chrániče zubů, holení a suspenzor?" ujistil se.

Takzvaný Antiterror kemp Krav Maga byl v polovině, když jeho účastníci hodinu před půlnocí vyběhli do hustého slejváku. "Noční trénink jsme připravili asi jako první v Česku. Díky podmínkám byl ještě reálnější, než jsme zamýšleli," říká Otipka. "Boj proti světlu či se světlem za zády, boj proti skupině útočníků a obrana proti noži, to všechno pohltilo účastníky natolik, že jim ani nevadily valící se proudy vody a bahno až po kotníky," dodává nadšeně.

Zatýkání pro zpestření

Kemp v Libverdě účastníkům ukázal řadu způsobů, jak řešit konflikt verbální i fyzický. "Antiterror zaměření jsem zvolil schválně. Chtěl jsem studentům ukázat jednoduchost a univerzálnost technik Krav Maga, jejich simulace a použití technik v reálném prostředí, jinde než v tělocvičně," vysvětluje Michal Otipka.

Krav Maga Antiterror kemp, noční trénink v dešti

Díky počasí měli účastníci semináře někdy až extrémní podmínky. První den tréninku na libverdském fotbalovém hřišti do všech pražilo slunce, druhý den v noci na stejném místě studenti do jednoho promokli na kost.

"Cílem prvního dne bylo procvičit se studenty všechny druhy neozbrojených útoků a na každý takový útok je naučit nejefektivnější obranu. Druhý den jsme procvičili všechny základní útoky nožem a taktiky obrany proti ozbrojeným a neozbrojeným útokům a jako zpestření zatýkací a vyváděcí policejní techniky včetně použití improvizovaných pout," popisuje instruktor.

Primárním úkolem systému Krav Maga je vždy na prvním místě ubránit se. Stejně důležité ale je zorientovat se po odvrácení útoku. Pokud student Krav Maga brání jen sebe, neměl by to pro něj být zakrátko problém.

Krav Maga Antiterror kemp. Trénink kopů vedl instruktor Michal Otipka.

"Někdy ale nejste sám a musíte ubránit nejen sebe, ale i někoho dalšího, může to klidně být i člověk, kterého vůbec neznáte," nastiňuje Otipka. "Pokud přijdete domů a nachytáte tam zloděje, který vás napadne, utečete po tom, co se ubráníte a necháte ho ve svém domě, nebo mu radši pořádně naložíte, spoutáte ho a zavoláte polici?" odpovídá si.

Dopřát mozku zkušenost

Každodenní události potvrzují, že alespoň základy sebeobrany nejsou od věci. Server Youtube.com po zadání hesla "street fight" odkazuje na půl milionů záznamů. Samozřejmě, většině lidí žijících v civilizovaném světě se nikdy nic nestane, ale to neznamená, že na vás někdo nemůže chtít peněženku a nedržet vás u toho pod krkem. "Nebo narazíte v hospodě na magora, který při hospodské rvačce vytáhne nůž nebo rozbije láhev a jde na vás," zmiňuje šéf školy Krav Maga Praha nejběžnější možné konflikty.

Spolu s ním připravovali účastníky na Antiterror kempu také Jakub "Chándros" Dražan, který strávil několik měsíců v shaolinském klášteře v Číně, a Ondřej Moravec, mistr světa v kickboxu.


Myslím, že nejen z mého pohledu byla vyvrcholením celého kempu simulace boje v autobuse. Jedním ze základních cvičení Krav Maga je takzvaný "slow fight". Je to zpomalený boj s důrazem spíš na provedení než rychlost a tvrdost. V autobuse sice byla nařízena třicetiprocentní rychlost "slow fightu", ale podmínky to zcela znemožnily. Ve stísněném prostředí pracoval adrenalin naplno, zvlášť když řidič kroutil libverdské serpentiny.

"Nečekám, že si studenti odnesou perfektní znalost všech probíraných technik. To ani nebylo cílem kempu. Hlavní je, že si všechny situace vyzkoušeli a prožili, pochopili základní principy a až bude potřeba, mozek bude vědět, kam sáhnout pro návod k řešení krizové situace," shrnuje Michal Otipka a dodává: "Podstatné je, že na všech místech platí obecné principy, všude používáme stejné techniky a hlavně jsme si v modelových situacích vyzkoušeli všechny možné varianty napadení."

KRAV MAGA

Krav Maga je důmyslný izraelský sebeobranný systém založený na osvojení si intuitivních technik spojených s bezprostředním protiútokem. Ve 40. letech ho vymyslel původem československý šampion v boxu a řecko-římském zápase Imi Lichtenfeld. Původně byl určený pouze pro armádu vznikajícího izraelského státu, postupem času ho ale "Grand master Imi" rozvinul i pro civilní sektor a policii. Do Česka se systém dostal v roce 2005 díky bratrské dvojici Otipků. Oba mají v Praze vlastní školu začleněnou do asociace Krav Maga Global vedenou Imiho nástupcem Eyalem Yanilovem.