Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Druhá míza za prasknutí aorty nemůže, říká kardiochirurg

Chcete-li ve čtyřiceti změnit životní styl a být aktivnější, jděte do toho. V souvislosti s nemocí Michala Viewegha sice bývá s druhou mízou spojováno riziko prasklé aorty, podle kardiochirurga Marka Šetiny je to ovšem jen nadsázka. Nevím o studii, která by to potvrzovala, říká.
Začít aktivně žít se dá i ve čtyřiceti, ale s rozumem, říká docent Marek...

Začít aktivně žít se dá i ve čtyřiceti, ale s rozumem, říká docent Marek Šetina, přednosta Kardiochirurgické kliniky FN Motol. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Pane docente, v novinách dnes můžeme v souvislosti s případem Michala Viewegha číst, že muž, který po čtyřicítce chytne druhou mízu, začne žít s novou rodinou, je náchylnější k prasknutí cévy. Co je na tom pravdy?
Myslím, že je stejně ohrožený jako ten, který žije pořád v dlouhodobém vztahu. Osobně neznám žádnou studii, která by tohle potvrdila. K tomu může dojít spíš naopak u těch mužů, co zůstanou sami. Je prokázáno, že ti, kdo jsou single, se dožívají kratšího věku. Žena má na muže, myslím, dobrý vliv, dává mu péči. Osamělý člověk bývá ze samoty pod větším stresem a většinou méně dbá na životosprávu.

Píše se též, že k prasknutí aorty dochází často o sobotní noci. Muž se napije, uvolní a je to.
O tom jsem nikdy neslyšel. Po prohýřené noci můžete mít vyšší tlak, ale o žádné studii, která by tohle říkala, nevím. Z vlastní zkušenosti nemohu říct, že by aorty praskaly víc v sobotu večer než v pondělí ráno.

Představme si: je mi čtyřicet, většinu života v práci sedím a teď chci svůj život radikálně změnit, začít aktivněji. Co jako lékař poradíte?
Nemůžete rovnou skočit do módu vrcholového sportovce, to prostě nejde. Na druhou stranu, dřív, než vám praskne aorta, si spíš něco uděláte s klouby. Že by lidé v začátcích změny svého životního stylu víc umírali, to se říct nedá. Zátěž to je, ale ne na umření. V tomhle stádiu je určitě dobré zajít k lékaři a poradit se. Každopádně platí selský rozum, začít se má postupně a pomalu. Neexistují žádné zázračné rady, chce to jen přemýšlet.

Marek Šetina

Narodil se v Brně v roce 1959, v roce 1986 promoval na pražské Univerzitě Karlově, o dvacet let později se stal docentem v oboru chirurgie. Působil v IKEMu, Na Homolce, v Americe v New Orleans i na prestižní Mayo Clinic. Od roku 2008 je přednostou Kardiochirurgické kliniky Fakultní nemocnice Motol.

Jaké obecné rady ohledně sportu by dotyčnému lékař dal?
Určitě není dobré posilování s těžkou zátěží, v tu chvíli vám velmi narůstá hrudní tlak a pak je riziko, že může aorta prasknout. Silové cvičení není nijak zvlášť dobré k ničemu obecně. Velké svaly zatěžují klouby. Ideálnější je běh, kolo, chůze. A lépe je nechodit do maximální tepové frekvence, nejlépe je držet se tak kolem 60 až 70 procent. Existují ale samozřejmě srdeční vady, při nichž je lepší nesportovat.

Kolik toho změna životního stylu zmůže? Dejme tomu, že jsem většinu života kašlal na sport, jedl, co mě napadlo, mám ucpané cévy. Jaká je šance, že se to ještě může spravit?
Cévy se dají léčit. Buď změníte způsob života a berete léky, nebo je můžeme operativně zprůchodnit. Ale rozhodně doporučuji začít žít zdravěji, protože ucpávání cév se operací samozřejmě nezastaví. Pak je důležité si hlídat vysoký tlak, to je jedno z nejzávažnějších onemocnění. Ono nebolí, nijak vás vlastně neomezuje, ale pokud se neléčí, přináší větší riziko cévní mozkové příhody, infarktu a právě ucpávání cév.

Dá se stanovit věk, v němž by se měl muž začít víc hlídat?
Samozřejmě že čím jste starší, tím víc onemocnění hrozí, spíš je ale potřeba se podívat na rizika v rodině. Pokud tatínek a dědeček umřeli v padesáti, musíme na sebe dávat určitě větší pozor. Co se týká srdce, máte-li v pořádku echo a tlak, bral bych to s rozumem, nevidím důvod se o sebe úzkostlivěji starat.

Docent Marek Šetina, přednosta kardiochirurgické kliniky FN Motol

Takže pokud aorta praskne, je to dáno spíše dispozicí?
Ano, hlavně dispozicí nebo přímo onemocněním cévní stěny. A k tomu se většinou přidává vysoký tlak. Dispozice přináší jenom riziko. To si můžete, pokud o tom víte, hlídat.

Nebezpečný návyk na pocit plného žaludku

Je dnešní doba pro muže rizikovější než dříve?
Průměrná délka života se zvyšuje, od revoluce asi o deset let. Sice pořád kouříme, ale méně než dřív, určitě se lépe stravujeme, máme o dost lepší zdravotní péči a k tomu mám pocit, že Češi docela i sportují. Pokud bych měl říct, co je podle mého největší hrozbou pro organismus, je to rozhodně kouření, a to jak pro plíce, tak i pro cévy.

"Hlídám se"

Snaží se žít zdravě a sportuje. "Jednou za rok si zajdu na prohlídku. Změří mi EKG, tlak, hladinu tuku a cukru. Naštěstí je vše v normě," pochvaluje si. "Rozumně se hlídám, jím všechno, ale nepřejídám se. A snažím se tak čtyřikrát do týdne sportovat. To, co ve dvaceti, už samozřejmě nezvládnu. Jde to dolů," říká a se smíchem dodává: "Ale předpokládám, že ani profesor Pirk neuběhne to, co před dvaceti lety."

A co nekvalitní a tučné jídlo?
Záleží na míře, kolik toho zkonzumujete. My všichni máme kromě geneticky zakódované délky života i to, jak moc jsme, či nejsme zdraví. Když však budete obézní, budete kouřit a nehýbat se, život si rozhodně zkrátíte.

Že tělu škodí špatné jídlo, ví každý. Proč tak hřešíme?
Máme pocit, že když jsme mladí, netýká se nás to a myslíme si, že za nás pak všechno vyřeší prášek. Ještě je důležité říct, že je hodně obézních dětí a že za to můžou jejich rodiče. Nutí je dojíst oběd a pak jim ještě dovolí sladkost, tím je navyknou na pocit plného žaludku, a to je cesta k problémům. K vysokému tlaku, cukrovce a kratšímu životu. Optimální je jíst co nejčastěji a co nejmenší porce.

Končí u vás víc mladších než dříve?
To ne.

A víc těch aktivnějších?
Ani to ne. Když to řeknu nadsázkou, z hospody se sem dostane víc lidí než těch sportujících. Ale média se spíš chytnou toho, že někdo zemřel při tenisu nebo maratonu.

Poslední otázkou se vraťme ještě k aortě. Praskne-li někomu a podaří-li se ho zachránit, jak složitý je jeho návrat do života?
S psychickou stránkou problému se každý vyrovnává jinak. Po operaci prasklé aorty mohou být i trvalé následky. Pokud je srdce ještě v docela dobrém stavu, lidé se většinou vracejí k normálnímu způsobu života. Jeden můj známý po bypassu ujel po třech týdnech skoro dvacet kilometrů na kole. Plánovaná operace bypassu je však mnohem méně náročný výkon než akutní operace prasklé aorty. Rekonvalescence je individuální. Každopádně je po takovém zákroku dobré nehnat to už do extrému.

  • Nejčtenější

Divně zkřížené ruce. Sebevraždu podivínky zavěšené v okně vyloučil až patolog

4. května 2024

Premium Lékařka se skláněla nad drobným tělem staré ženy. „Ne, nevidím nic, co by třeba jen naznačovalo...

Pět cviků na lepší sex. I milování pomůže trénink

6. května 2024

Sex je pohyb. A tomu prospívá cvičení. Čím trénovanější vaše tělo bude, tím lépe vám sex půjde....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vilný stařec vábil do bytu nezletilé. Pak je nutil k sexuálním výstřednostem

2. května 2024

Premium V tom kvartýru se něco děje!“ Tak začala toho dubnového odpoledne roku 1972 na stanici VB své...

Z filmů mizí sex. Masivně. Studie vysvětluje proč

5. května 2024

Na plátnech kin a televizních obrazovkách je mnohem méně erotiky. Míra sexuálních scén ve filmech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Další trik, jak vylepšit zdraví. Jednoduše, zadarmo a během dne

3. května 2024

Delší život, snížení rizika infarktu a mrtvice. A potřeba není speciální program ani nástroje,...

SOUTĚŽ: „Věřím v Boha a své pistole.“ Vyhrajte knihu o odbojáři Morávkovi

8. května 2024

Neohrožený, troufalý, až na hranici frajerské drzosti. A přesvědčený o nutnosti boje proti...

Na horách je kyslíkový přístroj doping, to je bez debat, říká Radek Jaroš

8. května 2024

Premium Navzdory šedesátce na krku hledá Radek Jaroš stále nové výzvy. Po Koruně Himálaje se pustil do...

Památky leží na přímkách, věřil činorodý Brit. Jeho teorii zneužili konspirátoři

7. května 2024

Premium Měl to být fantastický objev, který mohl přepsat archeologické vědy, pozvednout učená bádání....

Matriarchát neexistoval nikdy a nikde, je to jen romantický blud, říká biolog

6. května 2024

Premium Už před dvěma miliony let míval člověk strach z hadů, mírný sklon k mnohoženství, deprese, chuť na...

Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA
Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA

HiPP rozšiřuje své portfolio kojeneckého mléka o nový typ obalu. Novinka přichází ve formě HiPP COMBIOTIK® v plechové dóze, 800 g, která nabízí...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...