Sociální sítě by komunikaci ve vztahu neměly dominovat.

Sociální sítě by komunikaci ve vztahu neměly dominovat. | foto: Profimedia.cz

Poradna: Přítelkyně neumí komunikovat na Facebooku

  • 219
Náš vztah mi vyhovuje, ale mám pocit, že při komunikaci na sociálních sítích mi přítelkyně nepíše stejně srdečné texty jako já jí, píše čtenář Vít.

Dobrý den,

jmenuji se Vít a je mi 18 let. Má přítelkyně je o dva roky mladší. Rád si s ní píšu, máme se rádi. Když jsme spolu, je to dobré, ale komunikace přes sociální sítě je s ní zdrcující, moc si se mnou nepíše, zatímco já jí píšu pořád, někdy i dlouhé texty, aby potěšily její srdce. Ona obvykle napíše jen jednu větu a uzavře konverzaci. Hrozně se o ni bojím, kdykoli se neozývá nebo je s někým jiným. Vídáme se často, ale facebooková komunikace mi s ní nevyhovuje. Co mám dělat?

Děkuji,

Vít

Víte,

děkujeme vám za dotaz. Budu vycházet z toho, že je míněn vážně a nedostatečná komunikace s vaší partnerkou na sociálních sítích pro vás skutečně představuje problém, který vás trápí. Vzhledem k vašemu věku si troufám odhadovat, že za sebou zřejmě nemáte příliš zkušeností s dlouhodobými partnerskými vztahy. Možná právě proto zatím nedokážete posoudit, že funkční vztah se skládá z celé řady faktorů a oblastí, z nichž některé jsou pro jeho pokračování a budoucnost důležitější než jiné.

Je samozřejmé, že priority jsou ve vztahu individuální a pro každého člověka poněkud odlišné, ale zcela určitě k nim vždy bude patřit vzájemná důvěra, tolerance, porozumění, společné hodnoty a tak dále. A i s vědomím lidské rozličnosti a individuality si troufám tvrdit, že vzájemná komunikace na sociálních sítích je pro funkční vztah zcela zbytnou položkou.

Poradna

Otázky a problémy nám pište na e-mail redakce@xman.cz. Zodpoví je psycholožka Bára.

Skutečnost, že s vámi vaše přítelkyně na Facebooku nekomunikuje podle vašich představ a nepíše vám tak dlouhé zprávy jako vy jí, neznamená pro budoucnost vašeho vztahu absolutně nic. Zřejmě zkrátka tuto potřebu nemá a není jediný důvod, proč by vám to mělo vadit. Spíš se sám sebe ptejte, co stojí za vaší touhou po partnerské komunikaci prostřednictvím sociálních sítí a proč raději nedáváte přednost komunikací z očí do očí (případně po telefonu). Nechcete své city veřejně demonstrovat, neujišťujete se prostřednictvím sociálních sítí o jejích citech, případně nemáte potřebu ji prostřednictvím Facebooku kontrolovat?

Neochota vaší přítelkyně psát si s vámi o svých vzájemných citech na Facebooku nemusí vypovídat nic o její nedostatečné lásce, ale například o jejím odtažitém vztahu k tomuto stylu komunikace nebo o jejím vyzrálejším přístupu, v rámci něhož chápe, že pro vztah dvou lidí jsou mnohem důležitější jiné věci.

Co se týká vaší zmiňované potřeby vědět neustále, kde vaše přítelkyně je, kdykoli se vám neozývá, měl byste si uvědomit, že nejste siamská dvojčata a vaše přítelkyně není vaším majetkem. Každý z vás má nepochybně právo na vlastní život a soukromí i mimo partnerský vztah. Není technicky možné, abyste měl přehled o každém jejím kroku a byl s ní neustále ve spojení. Zvykněte si proto na myšlenku, že vyzrálý vztah se pozná i podle toho, že oba partneři dokážou respektovat nárok toho druhého na vlastní prostor a jistou míru soukromí.

Vaší přítelkyni nepochybně nehrozí žádné smrtelné nebezpečí, pokud si vyrazí ven s kamarádkou nebo se jde někam pobavit. Odpovězte proto sám sobě na otázku, jestli se skutečně bojíte o její bezpečí, nebo spíše chcete mít dokonalý přehled o tom, co dělá a s kým se stýká, a chcete ji kontrolovat. Tato vlastnost je totiž s funkčním dlouhodobým vztahem neslučitelná.

Psycholožka Bára