Rakovina tlustého střeva je v Česku druhým nejčastějším nádorovým onemocněním.

Rakovina tlustého střeva je v Česku druhým nejčastějším nádorovým onemocněním. | foto: Profimedia.cz

Co se děje s vaším tělem při rakovině tlustého střeva

  • 27
Patří k nejvýkonnějším zabijákům českých mužů, ale přitom vám dává dost času na to, abyste ji objevili a začali se bránit. Čtěte, co se děje ve vašem těle, když ho napadne rakovina tlustého střeva.

Už nějakou dobu se necítíte úplně dobře. I když si nejste vědomi toho, že byste nějak výrazně změnili své stravovací návyky, trpíte dlouhodobou zácpou (nebo naopak průjmem). Máte pocit, že se na toaletě nemůžete důkladně vyprázdnit a vaše stolice je mnohem tenčí (někdy se jí říká tužkovitá stolice) než obvykle. Postupem času se přidají bolesti v podbřišku, můžete mít problém s plynatostí nebo křečemi v břiše. Ztratíte chuť k jídlu, budete trpět nevysvětlitelnou únavou a možná i pocity na zvracení a nevolností. Že se vám vaše tělo snaží něco naznačit, a že to nebude nic příjemného, vám dojde nejpozději, až se ve vaší stolici objeví tmavá nebo naopak jasná krev.

Rakovina tlustého střeva je druhým nejčastějším nádorovým onemocněním v České republice. Ročně stojí tato nemoc život čtyři tisíce lidí; většinou proto, že je odhalená příliš pozdě, kdy jsou naděje na její vyléčení už mnohem menší.

Pozor na červené maso

Rakovina tlustého střeva nevznikne přes noc a k jejímu rozvoji je potřeba relativně hodně času. Její základy pokládáte už tehdy, kdy do svého jídelníčku zahrnete velké množství živočišných tuků. Celá řada výzkumů dokázala, že mezi nadměrnou konzumací tučného červeného masa, uzenin, masových polotovarů a rozvojem rakoviny tlustého střeva existuje souvislost. Řadu let se tedy nacpáváte klobásami, čímž podporujete růst takzvaných polypů. Vznik těchto výrůstků na sliznici střev umocňuje ještě navíc nedostatek pohybové aktivity, nadváha, kouření a konzumace alkoholu. Kromě toho nejspíš budete konzumovat jen minimum vlákniny, protože ovoce a zeleninu považujete jen za nutné zlo. Případně máte ke vzniku rakoviny tlustého střeva dispozice zděděné po svých předcích.

Kombinace těchto faktorů poskytuje ideální podmínky růstu polypů ve střevech. Polypy jsou relativně běžnou záležitostí a zdaleka ne všechny vedou k rakovinovému bujení. V řadě případů nezpůsobují tyto výrůstky žádný problém. Existuje však několik typů polypů, a pokud nejsou některé z nich včas identifikovány a odstraněny, mohou se ve spojení s výše uvedeným rizikovým chováním "zvrhnout" v rakovinové bujení.

Zabiják ve střevech

Rakovina tlustého střeva obvykle roste relativně pomalu a trvá několik let, než je tumor tak velký, aby vedl k typickým symptomům: bolestem břicha, žaludku, krvi ve stolici, zácpě, zúžené stolici, únavě, ztrátě chuti k jídlu či dlouhotrvající nevolnosti. A ačkoli má rakovinu tlustého střeva většina lidí spojenou právě s přítomností krve ve stolici, nemusí se tento příznak projevit.

Jestliže není nádor včas objeven a odstraněn, jeho velikost se stále zvětšuje, začne ničit okolní tkáně, rakovinové buňky pronikají do krevního oběhu a s jeho pomocí se rozšiřují do zbytku těla. Nejprve napadnou lymfatické uzliny a poté se rozšiřují do dalších částí a orgánů. Další na řadě jsou obvykle játra a plíce.

Prognóza závisí na tom, kdy se na nádor přijde a jak rychle roste a šíří se. Podle lékařských statistik nemocných přežije pětapadesát procent postižených od okamžiku diagnostikování tohoto onemocnění pět a víc let. Pokud by však byla rakovina diagnostikována včas, lékaři odhadují, že by tuto prognózu, tedy život delší než pět let po diagnóze, mělo více než devadesát procent nemocných. Rakovina tlustého střeva totiž patří mezi nejlépe ovlivnitelné a léčitelné druhy nádorových onemocnění.

Účinnou prevenci představuje jídelníček s množstvím zeleniny, ovoce a cereálií (výzkumy dokázaly blahodárný vliv vlákniny při prevenci rakoviny). Nezapomínejte ani na dostatek pohybu a pravidelná preventivní vyšetření.