Při zánětu spojivek dochází k jejich překrvení - oko zarudne.

Při zánětu spojivek dochází k jejich překrvení - oko zarudne. | foto: Profimedia.cz

Řezání v očích: co se děje při zánětu spojivek

  • 2
Každé mrknutí pro vás představuje skutečné utrpení. V očích vám řeže, pálí, vytéká vám z nich hustý hnis a kdykoli se pokusíte podívat do světla, máte pocit, že oslepnete. Přečtěte si, co se děje ve vašem těle při zánětu spojivek.

Ráno se vzbudíte ve formě, nic vám není a jste připraveni vrhnout se po hlavě do dalšího pracovního dne. Během dopoledne vás však začnou pálit oči, stále více si je mnete, a když to nepomáhá, zajdete si je několikrát opláchnout studenou vodou. Jenže místo toho, aby vás to osvěžilo, máte stále větší potíže zaostřit pohled do jednoho bodu. Když se pokusíte číst, písmena vám jako by plavou před očima.

Oči vám slzí a máte podobný pocit, jako kdyby vám do nich někdo vhodil hrst písku. Kdykoli mrknete, cítíte takovou bolest, že byste nejraději zalezli někam do tmy a nikdy už oči neotevřeli. A to nemluvíte o tom, že když vyjdete na denní světlo a pokusíte se rozhlédnout, jste přesvědčeni, že vám oči snad explodují. Když se podíváte do zrcadla, zjistíte, že váš pohled připomíná nejvíc ze všeho angorského králíka. Je vám jasné, že jste dostali zánět spojivek. Když budete mít štěstí, možná se vám ho podaří zvládnout s pomocí volně prodejných kapek z lékárny, ale můžete s ním také bojovat několik týdnů a budete řešit i spoustu přidružených komplikací.

Čtyři různé druhy

Pálí vás to?

Jak na zánět spojivek, poradí Vitalion.cz.

Spojivka je blanka, která kryje část vnějšího povrchu oční koule. Představit si ji můžete jako průsvitnou, tenkou a pružnou fólii, která začíná na vnějším okraji rohovky, překrývá celé bělmo, ale i vnitřní část očního víčka. Protože produkuje malé množství hlenu, nejenže pomáhá udržovat oko vlhké, ale usnadňuje i klouzání očního víčka po povrchu oka při mrkání. Kromě toho poskytuje oku mechanickou ochranu před vnějším prostředím a sídlí v ní i buňky imunitního systému. Spojivka je vyživována celou sítí cév, které jsou tak droboučké, že je za normálních okolností pouhým okem nepostřehnete.

To, že se u vás objeví zánět spojivky (spojivek), může mít na svědomí hned několik faktorů. Spouštěčem mohou být viry, bakterie, alergeny nebo dokonce může jít o přidruženou komplikaci chlamydiové infekce. Virový zánět spojivek vás velmi pravděpodobně během vašeho života postihl hned několikrát, protože je vysoce nakažlivý a patří mezi nejběžnější typy. Nejčastěji ho způsobují takzvané adeno nebo herpes simplex viry. Nakazíte se jimi velmi snadno, jakmile přijdete do kontaktu v kontaminovaným hnisem, který vytéká z očí postiženého (například pokud si podáte ruku s nemocným, který si předtím promnul oči, a posléze si přenesete do okolí očí viry svou vlastní rukou). Virový zánět spojivek je často přidružený k onemocnění horních cest dýchacích.

Prevence a léčba

  • Nejúčinnější prevencí proti virovému a bakteriálnímu zánětu spojivek je důkladná hygiena a zejména pravidelné mytí rukou. Odnaučte se sahat si rukama na obličej. Proti alergickému zánětu spojivek bohužel prevence neexistuje.
  • Nepůjčujte si od nikoho prostředky osobní hygieny, jako je například ručník.
  • Pokud už vás zánět spojivek postihne, odstraňte z oka vše, co by ho mohlo dráždit (zapomeňte například na kontaktní čočky).
  • Na virový zánět spojivek bohužel neexistuje léčba, ale ulevit si můžete přikládáním studených obkladů na bolavé oči.
  • Bolestivý otok můžete zmírnit použitím volně prodejných očních kapek.
  • Na bakteriální zánět spojivek vám lékař předepíše kapky nebo masti s obsahem antibiotik.
  • Hnisavý zánět by měl vždy vidět lékař a rozhodnout o způsobu jeho léčby podle toho, co ho způsobilo.

Kvůli alergickým zánětům spojivek většina alergiků svorně nenávidí jaro, protože charakteristické pálení a řezání očí nastupuje poté, co spojivka přijde do kontaktu s alergenem (typicky prachem, pylem nebo srstí zvířat). Hlavní rozdíl mezi alergickým a virovým zánětem spojivky je v tom, co vám z postižených očí vytéká. Zatímco v případě virového zánětu je to typický hnis, alergické záněty se projevují spíš jakýmsi vodnatým sekretem.

Aby to nebylo tak jednoduché, hnis vám bude z oka vytékat i v případě, že vás postihne bakteriální zánět spojivek. Ten způsobují většinou stafylokoky, streptokoky nebo pneumokokové bakterie. A konečně vás může potkat i zánět spojivek způsobený chlamydiemi, které si postižený obvykle zanese do oka po kontaktu s nemocnými genitáliemi.

Co se děje v oku

Ať už je původ vašich obtíží kterýkoli z výše vyjmenovaných, princip vzniku zánětu spojivek je u všech podobný. Alergeny či množící se viry a bakterie způsobí podráždění spojivky. Droboučké cévy, které jsou za normálních okolností okem nepostřehnutelné, se rozšíří a spojivka se překrví. To je také příčinou typického zarudnutí očí při zánětu. Na spojivce se nachází tisíce buněk, které produkují sekret, a ty při podráždění razantně zvyšují svou aktivitu, stejně jako slzné žlázy. Hlen je obsažený i v slzách, které omývají povrch oka, vaše vidění je tudíž rozmazané. Hnisavý hlen slepuje řasy, hromadí se v koutcích oka a kvůli němu máte problémy ráno oko vůbec otevřít.

Zánět způsobí i otok víčka, v němž se hromadí tekutiny a ještě více tak ztěžují mrkání. Předrážděná nervová zakončení mohou za pocit řezání a pálení. Probíhající zánět může způsobit i otok lymfatických uzlin umístěných za ušima.