Kdykoli mohl, zuby prý při natáčení odkládal, nutily ho totiž ke zvracení.

Kdykoli mohl, zuby prý při natáčení odkládal, nutily ho totiž ke zvracení. | foto: Profimedia.cz

Richard Kiel: monstrum s ocelovými zuby z bondovek

  • 10
Než své oběti rozkousal, věnoval jim obvykle zlověstný úsměv. Přesto dal svému monstru lidštější rozměr než scenáristé naprojektovali, a možná právě proto byl jeho padouch jedním z mála, který přežil více než jednu bondovku. Role Zuba byla největší postavou obra Richarda Kieleho, který 10. září zemřel v 74 letech.

Původně ji však vlastně nechtěl přijmout, bál se, že se kvůli ní nadobro uvězní ve škatulce monster, a s jeho 217 centimetrů vysokou postavou to věru nebyla neoprávněná obava. Nabídku producenta připravované bondovky Cubbyho Brocoliho si proto vyslechl se skepsí, měl obavu, že by jeho výška byla důležitější než herecké umění.

Potom si ale přiznal, jak moc má filmy s Jamesem Bondem on sám rád. "Kdybych hrál Zuba já, vtiskl bych do něj lidské vlastnosti, houževnatost, pocit zmaru a tak," navrhl producentovi. Brocoliho Kielův přístup zaujal, ještě tentýž den s dlouhánem povečeřel a byla ruka v rukávu.

Přece nechcete problémy…

Richard Kiel se narodil roku 1939 a jeho život byl poznamenán akromegalií, nadměrnou produkcí růstového hormonu. Než se vydal na hereckou dráhu, pracoval jako prodejce hřbitovních parcel – a prý to byla dobrá přípravka na hereckou profesi. "Pane Browne, nikdo nechce myslet na takové věci, jako je umírání, když přes vás ale přehodí prostěradlo, je opravdu příliš pozdě, proto je lepší vyřešit jisté otázky ještě dnes," přehrával novináři serveru Den of Geek o desítky let později svou klasickou partii, zatímco mu ohromnou rukou poklepával zúčastněně na rameno. (Bylo to dost děsivé, přiznával scéně působivost dotyčný redaktor.)

Poté se vydal do Hollywoodu, prý na doporučení své tety, nadšené filmové fanynky, hůře však svůj příchod načasovat nemohl. Právě totiž probíhala stávka scenáristů, takže nebylo co točit. Skončil proto jako vyhazovač v nočním klubu – a i tuhle profesi vzal jako praktický workshop hereckého umění. Zaměstnavatel po mně nechtěl, abych lidi mlátil, měl jsem je jen postrašit, takže i to bylo vlastně hraní, vzpomínal. I hláška "Přece nechcete problémy, že?" byla ve spojení s jeho ohromnou hlavou a kolohnátskou výškou víc než působivá.

A pak se přece jen dostal k filmu. Samozřejmě hrál v mnoha béčkových snímcích, ale i céčkových, déčkových a efkových, jak bez skrupulí a namyšlenosti přiznával. Vystupoval v kasovním trháku prachbídné úrovně Eegah ("Odepsali to jako jeden z padesáti nejhorších filmů všech dob," smál se) i v propadákových sci-fi The Human Duplicators (jeho postava se jmenovala doktor Kolos) a The Phantom Planet.

Zuby jako žralok

Jen podřadné snímky mu ale vyměřeny nebyly, blýskl se například ve filmu Trestná lavice s Burtem Reynoldsem. Pak přišel James Bond a Špion, který mě miloval. V téže době mimochodem odmítl roli Darth Vadera, samozřejmě kvůli své obavě, že by byl jen monstrem. Byl bych jen nositelem Vaderovy masky, Zub mi dával víc prostoru ke hraní, vysvětlil později.

Bude mít zuby jako žralok, budou ze železa a bude jimi zabíjet, popsal postavu padoucha Zuba producent bondovky. Kiel pak dodal Zubovi lidštější dimenzi. "Mnohem zajímavější je hrát lotra jako skutečnou bytost, jako někoho, kdo má matku a otce, přítelkyni, psa či tak něco," vysvětloval. Žádný Dostojevský to samozřejmě nebyl, ale výsledkem byla plastičtější postava, které filmaři dali jako jednomu z mála bondových protivníků šanci na pokračování.

Natočili tehdy vlastně dvě verze Špiona, který mě miloval, v jedné Zub zemřel, v druhé ne, a na zkoušku je pustili pracovníkům filmového studia. Verze, v níž jeho Zub přežil, sklidila ohromný aplaus, lidé vstávali, tleskali a křičeli. Bylo rozhodnuto, Zub bude žít. Kiel se však přesto chodil ujišťovat, že jeho filmová postava funguje, do kin. Do sálu vstupoval vždy až po začátku promítání, aby o něm nikdo nevěděl, a čekal, jak budou návštěvníci reagovat, až se ukáže, že Zub přežil. Vždycky tleskali, Kiel vytvořil zloducha, který vzbuzoval sympatie.

Padouch s ocelovými zuby se objevil i v následné bondovce Moonraker, kde se stal dokonce Bondovým spojencem. A podle jedné ankety se stal Zub nejoblíbenější postavou bondovek kromě agenta samotného. Spojoval v sobě hororové aspekty, lidskost i humor.

A i v Moonrakerovi se na postavě Kiel podepsal. Filmaři Zubovi totiž chtěli přisoudit stejně vysokánskou partnerku, Kiel je ale přesvědčil, aby měl Zub drobnou ženu. Nejprve se zdráhali: uvěří diváci, že si vysoké monstrum může najít "normální" ženu? "Moje manželka měří 155 centimetrů, mám dvě děti a další na cestě, takže to očividně funguje, protiklady se přitahují," přesvědčil je herec. A objasnil, že žena, která by byla vysokánská jako Zub, by žádného Zuba nepotřebovala. Drobná, křehká žena ale ano – a právě starost o ni bude motivem, proč se Zub změní z padoucha v kladného hrdinu.

Víra mi pomohla od alkoholu

S bondovkami přišel úspěch, popularita – a s ní neočekávané problémy. Muž, který si dal příležitostně pivo či sklenku vína, to skrze všechny tiskové konference, večírky a party dotáhl na alkoholika.

Přestat s pitím zkoušel různě, vsadil i na hypnózu, nakonec jej ale prý ze závislosti dostala víra. V televizi zrovna dávali bohoslužbu a Kiel, který byl křesťanem od devíti let, se přidal. A cítil prý, že mu bůh pomáhá. S alkoholem seknul a nechtěl k pití povzbuzovat ani ostatní – od té doby striktně odmítal všechny nabídky na vystupování v reklamách na pivo či kořalky. Jednou ho nepřimělo změnit postoj ani slibovaných padesát tisíc dolarů.

Po zbytek své herecké dráhy vystupoval ve filmech druhé a vyšší cenové skupiny, Zub jej ale provázel do konce života: nikdy se neokoukal a Kiel obrážel jednu autogramiádu a sešlost bondovských fanoušků za druhou. Celá jeho kariéra byla v jeho stínu a její lehce groteskní nádech charakterizuje i to, že kromě ní stihl Kiel napsat dvě knihy, z naprosto různých oblastí. První byla o americkém politikovi a bojovníkovu proti otroctví Cassiu Clayovi, druhá o tom, jak úspěšně prodat dům.

Richard Kiel zemřel tři dny před svými pětasedmdesátými narozeninami.

,