V roce 2003 si koupil fotbalový klub Chelsea. Na "takové to domácí fanděníčko".

V roce 2003 si koupil fotbalový klub Chelsea. Na "takové to domácí fanděníčko". | foto: Profimedia.cz

Roman Abramovič: ze sirotka miliardářem a majitelem Chelsea

  • 61
Že je Roman Abramovič miliardář, ví kdekdo. Ale jak se jím stal, když dětství prožil jako sirotek v Arktidě, neví nikdo. Provedli jsme pár ponorů do života boháče, který se aktuálně rozhodl koupit nejdražší objekt na světě, luxusní sídlo Villa La Leopolda na Francouzské riviéře.

Nejdražší vila planety, kterou dal na počátku minulého století postavit belgický král Leopold II., bude tvořit nenucený doplněk k nejdražší a největší jachtě a největšímu soukromému letadlu na světě. To jsou hračky, které si Abramovič už dříve pořídil pro radost podobně jako londýnský fotbalový klub Chelsea. Využijme příležitosti a podívejme se na mezníky jeho života.

Jak se stal sirotkem

Kdybyste to napsali jako scénář, všude by vás s tím vyhodili a ještě by vám řekli, že něco takového se v životě nemůže odehrát. Jen si to představte: malé dítě se svými rodiči. Jenže chlapci je sotva rok a matka mu umře na otravu krve po ilegálním potratu. Dobrá, má ještě otce… Jenže ten zahyne dva roky po ní. Rozmačká ho padající jeřáb.

O chlapce se starají příbuzní, kteří žijí v díře na samé hranici Arktidy. Město se jmenuje Uhta. V létě jsou tam mraky komárů, v zimě mrazy minus třicet.

Pak z něj vyroste miliardář.

No řekněte: věřil by někdo takovému filmu? Romanu Abramovičovi se to ale kupodivu opravdu přihodilo.

Jak se poprvé projevil

Obchodní talent poprvé ve významné míře prokázal jako vojín sovětské armády, když kšeftoval s naftou a cukrovinkami. To bylo tak: Abramovič sloužil na raketové základně a jeden z jeho spolubojovníků vzpomínal, že to vypadalo, jako by uměl vyčarovat peníze jen tak ze vzduchu.

Dvě těžké váhy: Roman Abramovič (vpravo) a podnikatel a šéf ruského fotbalu Sergej Fursenko

Vojáci tehdy dostávali měsíční žold sedm rublů, což bylo strašně málo. Abramovič vymyslel způsob, jak to zlepšit. Přesvědčil řidiče, aby odčerpávali pár litrů z nádrží svých vozů. Ne moc, tak pět sedm litrů, což nepoznal žádný staršina. Řidiči nechali kanystry v blízkém lesíku, odkud je jiní vojáci odnesli. A Abramovič prodal obsah důstojníkům. Ti věděli, že pohonné hmoty jsou kradené, tenhle šikovný vojín jim ale udělal nabídku, jaká se neodmítá. Litr benzínu tehdy stál 40 kopějek, ale od něj ho měli za dvacet.

O zisk se rozdělili účastníci obchodu podle schématu, který Abramovič vypracoval. Část peněz dával stranou, aby za ně nakoupil sladkosti a zmrzlinu, které pak buď dával svým lidem jako odměnu, nebo je dál se ziskem prodával ostatním vojákům. Nakonec důstojníci pochopili, že vojín Abramovič je hlava otevřená, a tak se na něj obraceli, aby za ně vyřešil nejrůznější soukromé záležitosti.

Jak začal poprvé vydělávat

Když se vrátil do civilu, pracoval jako montér v továrně. Koncem 80. let, když v SSSR běžela Gorbačovova perestrojka, začal prodávat dovážené gumové hračky (říká se, že byly dovezené podloudně). Šlo to dobře, a tak použil svatební dar, který dostala od svých rodičů jeho žena, byly to dva tisíce rublů, jako investici k nákupu zahraničního zboží, které prodával na černém trhu.

Pobavit se Roman Abramovič umí. Na jeho silvestrovskou party přišla třeba i herečka Salma Hayeková.

To bylo v prosinci roku 1987. Abramovič částku brzy zdvojnásobil a ztrojnásobil. Potom začal sám vyrábět plastové hračky a založil družstvo na prodej automobilových součástek. Když studoval na Gubkinově institutu ropy a zemního plynu v Moskvě (škola však tvrdí, že tam nikdy nebyl zapsán), využil času mezi přednáškami a prodával studentům nově protektorované pneumatiky.

Poté, co se v roce 1988 otevřela možnost zakládat malé živnosti, založil Abramovič a jeho žena firmu na výrobu panenek. Šly na odbyt tak, že jim je lidé rvali z rukou.

Jak se stal boháčem

V letech 1991 až 1993 byl ředitelem AVK, malé obchodní firmy, která se specializovala na ropu. Ale obchodoval se vším od ropných produktů po prasečáky a od protektorovaných pneumatik po osobní strážce. Zřídil a potom zase uzavřel přinejmenším dvacet firem.

Jeho ženy

Byl dvakrát ženat a měl tři ženy. Ta první se jmenovala Olga (to byla ta, jejíž věno začal roztáčet v podnikání). Vzal si ji v prosinci roku 1987 a rozvedl se s ní v roce 1990. Téhož roku si vzal Irinu Malandinovou, s níž měl pět dětí. Rozvedli se před čtyřmi roky. Bylo to kvůli Darji Žukovové, bývalé přítelkyni tenisty Marata Safina a dceři ruského oligarchy Žukova. Mají spolu jedno dítě.

Někdy to vypadalo asi dost divoce. Kvůli jednomu obchodu šel později dokonce do vyšetřovací vazby, ale vše pro něj dopadlo dobře. Šlo o 55 cisternových vagonů ropy v hodnotě 3,8 milionu rublů (v korunách podle dnešního kurzu 2,2 miliony korun) z rafinérie v jeho známé Uhtě. Abramovič je poslal pod falešnými doklady do vojenské základny v Kaliningradu, ale ropa nakonec skončila v Rize, kde se dala prodat mnohem dráž.

Jak se stal miliardářem

V roce 1995 se seznámil s ruským oligarchou Berezovským, který měl velmi blízko k Borisi Jelcinovi a který hledal mladého, agresivního a zkušeného obchodního partnera. Založili společnost na obchod s ropou a za směšnou cenu spolu koupili většinový podíl ve státní společnosti Sibneft.

Přestože její cena tehdy činila 2,7 miliardy dolarů (podle aktuálního přepočtu přes 49 miliard korun), každý za ni zaplatil 100 milionů. Soutěž navíc byla zmanipulovaná, protože "konkurenty" byly firmy, které kvůli tomu Abramovič založil.

Roman Abramovič s aktuální přítelkyní Darjou Žukovovou

Oba tak získali ropného giganta za jednu pětadvacetinu jeho ceny. Dnes má Sibneft sedmdesátkrát vyšší hodnotu, než kolik za něj zaplatili tehdy.

Po ropě se Abramovič pustil do "hliníkové války", souboje oligarchů o kontrolu nad výrobou hliníku v Rusku, při němž zahynula spousta lidí od boháčů přes ředitele podniků po novináře. Vítěz se jmenoval samozřejmě Abramovič.

Co všechno si pořídil

Podle časopisu Forbes dosahovalo letos na jaře jeho jmění výše 13 miliard dolarů (asi 234 miliard korun). Je 53. nejbohatším člověkem na světě. Protože má zřejmě rád jen věci se superlativy, pořizuje si jen to nejlepší nebo nejdražší.

Čím také byl

Byl kromě jiného poslancem ruské Dumy a guvernérem Čukotky, kterou neskutečně pozvedl, byť ho to stálo hodně peněz.

Může se pyšnit tím, že utrácí za jachty nejvíc ze všech lidí na světě. Vlastní tři, dvě další už prodal. Ta nejnovější Eclipse ho vyšla na tři čtvrtě miliardy liber, teda dnešních zhruba 21 miliard korun. Je včetně oken neprůstřelná, pro případ přepadení má únikovou ponorku, vlastní raketový systém a paprsky, které zabraňují paparazziům ve focení. Každá z 24 kajut má obrovskou televizi a jeho ložnice má pohyblivý strop, takže na moři může usínat při pohledu na hvězdy. Eclipse je největší soukromá jachta světa.

Kromě toho má také Boeing 767, kterému říká Bandita, tři vrtulníky a několik ostrovů. A soukromou armádu, což je ochranka o síle 400 mužů.