Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Nepřehánějte to. Rychlý běh škodí stejně jako válení se na gauči

Chcete-li prospět svému zdraví, nemusíte se snažit nadmíru. Nebo lépe, neměli byste se snažit nadmíru. Přílišné úsilí totiž škodí, zjistila aktuální studie. Optimální je mírný běh třikrát týdně, celkem bychom neměli touto aktivitou strávit více než 2,4 hodiny týdně. Příliš horliví běžci mají stejné riziko úmrtí jako ctitelé zahálky.

Více, častěji a rychleji ještě nemusí znamenat lépe a zdravěji. Podle vědců je to dokonce naopak. | foto: Profimedia.cz

Autoři studie, kterou vydal magazín Journal of the American College of Cardiology, zkoumali po dobu dvanácti let přes pět tisíc dobrovolníků, 1 098 z nich byli běžci ve věku od dvaceti do šestaosmdesáti, 3 950 účastníků se sportovním aktivitám vyhýbalo. Sportovci vědcům hlásili, jak často a kolik kilometrů běhají a s jakou intenzitou. Cílem bylo zjistit, jaký vliv má sportovní aktivita na zdraví.

První část výsledků výzkumu se obešla bez překvapení – pohyb, cvičení, fyzické úsilí prospívá organismu a snižuje riziko předčasného úmrtí, vyzradila vědcům data. To se vědělo již před výzkumem. Druhá část však leckoho zaskočit může. Příliš rychlé a náročné výběhy vás mohou posunout blíže ke smrti, varují totiž čísla z průzkumu.

Vědci zjistili, že s ohledem na snížení rizika úmrtí jsou optimální frekvencí výběhy dvakrát až třikrát do týdne, celkem by na nich měl člověk strávit hodinu až 2,4 hodiny. Důležité je však i tempo, mělo by být mírné, nemělo by překročit osm kilometrů za hodinu. Takoví běžci měli o 78 procent nižší riziko úmrtí než lidé, kteří praktikovali sedavý způsob života.

Ideální cesta za zdravím

Studie doporučuje běhat maximálně třikrát týdně, výběhy týdně strávit od 1 do 2,4 hodiny, makat rychlostí nejvýše osm kilometrů v hodině.

Naopak rychlý, intenzivní běh, který vědci definovali rychlostí 11 kilometrů za hodinu, s sebou nese stejné riziko úmrtí jako nicnedělání a zahálení na kanapi. A to doslova, nejvyšší úmrtnost výsledky opravdu přisoudily rychloběžcům a gaučovým povalečům. Milovníci rychlého běhu vykazovali devětkrát větší riziko předčasného úmrtí než vyznavači uvážlivějšího běžeckého způsobu.

„U-křivka, souvislost mezi během a úmrtností, naznačuje, že pro cvičební dávky, které mají být zdraví prospěšné, zřejmě existuje jistá horní hranice,“ cituje člena výzkumného kolektivu Petera Schnohra z kodaňské nemocnice Frederiksberg Hospital server Medical News Today. „Je-li vaším cílem snížit riziko úmrtí a prodloužit délku života, pak je běh párkrát do týdne v mírném tempu tou pravou strategií. Cokoli víc není jen zbytečné, může to být dokonce škodlivé.“

Srdce dostává zabrat

Problémem jsou dopady příliš intenzivního běhu na srdce. „Je-li tak náročná aktivita praktikována po desetiletí, může představovat zdravotní rizika zejména s ohledem na kardiovaskulární systém,“ vysvětluje Schnohr. (Přečtěte si, jak prospívá kardiovaskulárnímu systému jóga)

Kardioložka Karol Watsonová s jeho upozorněním souhlasí, podobnou souvislost podle ní odhalila řada předchozích studií. „Pokud jde o délku života, jsou s nejlepšími výsledky spojeny střídmé porce běhu, když ale lidé běhají velké vzdálenosti po příliš dlouhou dobu, začínají zdravotní benefity mizet,“ soudí.

Aktuální studie dává za pravdu například zkoumání amerického kardiologa Jamese O´Keefea. „Extrémní cvičení kardiovaskulárnímu zdraví nijak neprospívá,“ vynáší ve svém tři roky starém dokumentu verdikt.

Studie podle něj naznačují, že extrémní vytrvalostní tréninky mohou vést k dočasným změnám ve struktuře srdce. Ty po čase mizí, ovšem opakované extrémní cvičební dávky se mohou u někoho projevit permanentnějšími poškozeními srdce. Výzkumy prokázaly, že až padesát procent maratonských běžců vykazovalo při a po běhu například vyšší hladiny troponinu, který je markerem poškození srdce.

Podle Keefa dosavadní vědecká zjištění prokazují, že lidé, kteří běhají kratší trasy střídmějším tempem, žijí déle než ti, co polykají dlouhé vzdálenosti a peláší hektičtěji. „Je-li řeč o běhání, vyplatí se nepřistupovat k němu tak intenzivně,“ doporučuje Keefe.

Varovný prst pozvedla i British Heart Foundation. Její tým při pokusech na myších zjistil, že cvičení a zátěž způsobují molekulární změny v oné části srdce, která generuje jeho pravidelný tep. Toto zjištění by mohlo vysvětlit, proč se u vytrvalostních sportovců, jako jsou maratonci či triatlonisté, objevuje srdeční arytmie.

Jeden z autorů výzkumu Mark Boyett z manchesterské univerzity však varuje před panikou. „Ačkoli může mít vytrvalostní cvičení škodlivé dopady na srdce, jsou více než vyváženy jinými, zdraví prospěšnými účinky,“ tvrdí. I Jeremy Pearson z British Heart Foundation zdůrazňuje, že je zapotřebí mnoha dalších výzkumů.

Ve svém komentáři k poslední studii z Journal of the American College of Cardiology s ním souhlasí i kineziolog Duck-chul Leeho z Iowa State University. I on přitakává tomu, že překročí-li míra a intenzita fyzické aktivity jistý limit, nemusí to být nezbytně dobře, dodává však, že než definitivně vyhlásíme, že více znamená hůře, potřebujeme více dat. Lee poukazuje především na to, že zatímco umírněních běžců a zahálčivých lidí ve výzkumu bylo několik set, velmi aktivních běžců bylo zahrnuto jen na čtyřicet, a to je příliš málo.

Začněte rychlou chůzi

Navzdory pochybám ohledně konkrétní rizikové porce fyzické námahy je hlavní vzkaz poslední studie zřejmý. Pregnantně ho shrnuje prohlášení Maureen Talbotové z British Heart Foundation: „Studie ukazuje, že abyste udržovali své srdce zdravé, nemusíte být maratonci. Lehký a mírný běh je přínosnější než neaktivní životní styl nebo příliš horlivé běhání.“

Už výšlap rychlou chůzí je injekcí plnou zdraví. To dokazuje i jiná aktuální studie, které se po dvanáct let účastnilo více než 334 tisíc mužů a žen z Evropy. Zjistila, že byť jen mírný nárůst fyzické aktivity má zaznamenáníhodné pozitivní účinky na zdraví, zejména v případě lidí, kteří byli předtím tělesně neaktivní. (Přečtěte si, proč jsou procházky přínosnější než mučení se v posilovně na strojích.)

Autoři studie analýzou došli k závěru, že dvacetiminutová rychlá chůze denně snižuje riziko předčasného úmrtí o 16 až 30 procent. Navíc je přirozeným mostem mezi vaším dosavadním lenošením a fyzickou aktivitou.

Autoři:
  • Nejčtenější

Divně zkřížené ruce. Sebevraždu podivínky zavěšené v okně vyloučil až patolog

4. května 2024

Premium Lékařka se skláněla nad drobným tělem staré ženy. „Ne, nevidím nic, co by třeba jen naznačovalo...

Pět cviků na lepší sex. I milování pomůže trénink

6. května 2024

Sex je pohyb. A tomu prospívá cvičení. Čím trénovanější vaše tělo bude, tím lépe vám sex půjde....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vilný stařec vábil do bytu nezletilé. Pak je nutil k sexuálním výstřednostem

2. května 2024

Premium V tom kvartýru se něco děje!“ Tak začala toho dubnového odpoledne roku 1972 na stanici VB své...

Z filmů mizí sex. Masivně. Studie vysvětluje proč

5. května 2024

Na plátnech kin a televizních obrazovkách je mnohem méně erotiky. Míra sexuálních scén ve filmech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Další trik, jak vylepšit zdraví. Jednoduše, zadarmo a během dne

3. května 2024

Delší život, snížení rizika infarktu a mrtvice. A potřeba není speciální program ani nástroje,...

SOUTĚŽ: „Věřím v Boha a své pistole.“ Vyhrajte knihu o odbojáři Morávkovi

8. května 2024

Neohrožený, troufalý, až na hranici frajerské drzosti. A přesvědčený o nutnosti boje proti...

Na horách je kyslíkový přístroj doping, to je bez debat, říká Radek Jaroš

8. května 2024

Premium Navzdory šedesátce na krku hledá Radek Jaroš stále nové výzvy. Po Koruně Himálaje se pustil do...

Památky leží na přímkách, věřil činorodý Brit. Jeho teorii zneužili konspirátoři

7. května 2024

Premium Měl to být fantastický objev, který mohl přepsat archeologické vědy, pozvednout učená bádání....

Matriarchát neexistoval nikdy a nikde, je to jen romantický blud, říká biolog

6. května 2024

Premium Už před dvěma miliony let míval člověk strach z hadů, mírný sklon k mnohoženství, deprese, chuť na...

Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA
Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA

HiPP rozšiřuje své portfolio kojeneckého mléka o nový typ obalu. Novinka přichází ve formě HiPP COMBIOTIK® v plechové dóze, 800 g, která nabízí...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...