Při sexu něco námahy zakusíte, ovšem kalorický výdej cvičení nenahradí.

Při sexu něco námahy zakusíte, ovšem kalorický výdej cvičení nenahradí. | foto: Profimedia.cz

Sex jako cvičení: orgasmus podpoří spalování kalorií

  • 35
Mluví se o něm jako o nejpříjemnější formě posilování. Jenže o to, o kolik kalorií vás sex připraví, se vědci přou. Nejvíc energetického výdaje zajistí fyzicky náročné pozice, požíračem energie je orgasmus.

Naposledy se o otázce, zda je možné uvést milostné hrátky do kategorie posilování, zmiňuje studie o obezitě vydaná v magazínu New England Journal of Medicine. Její hlas zní přitom v debatě o sexu skepticky, ty, kteří považují ložnici za substituci posilovny, nepotěší.

Uvádí příklad muže kolem pětatřiceti let, jehož pohlavní styk trvá šest minut. Tímto výkonem se podle studie zbaví pouhých jednadvaceti kalorií, propočítali autoři. A zlomyslně dodávají, že to je jen o čtrnáct kalorií více, než o kolik by se milovníkův organismus připravil sezením u televize.

Jiní vědci však přiznávají sexu větší zásluhy.

Zabijákem kalorií je poloha vestoje

Stoupence ložnicové gymnastiky povzbudí například Antony Karelis z montrealské University of Quebec. Jeho čísla jsou vskutku optimističtější, ostatně už jen proto, že do nich zahrnul i předehru. S ní činí postelové hrátky průměrných pětadvacet minut a během nich jejich aktérky spálí devětašedesát kalorií, jejich partneři pak rovnou stovku. „Obecně vzato naše výsledky naznačují, že sexuální aktivita může být občas považována za stejně tak významnou jako cvičení,“ napsali autoři studie.

Server iflscience.com potom připomíná, že zhodnotit správně dopady milování je složitější, než si můžeme myslet. Ve hře je totiž celá řada podstatných faktorů, gender, typ vaší partnerky či partnera, délka hrátek, jak moc energické jsou a jaké pozice při nich realizujete, ale též vaše kardiovaskulární kondice či svalový objem. Připomíná, že čím větší máte svalovou hmotu, tím víc spálíte kalorií, a že předehra znamená přirozeně vyšší energetickou spotřebu, než když se pár vrhne rovnou na pohlavní styk.

Samozřejmě nezapomíná zdůraznit, že spotřeba kalorií závisí na fyzické náročnosti sexuálních pozic. Právě jednotlivé polohy se poté snaží ohodnotit jejich kalorickou spotřebou sexuální kalkulačka provozovaná jednou britskou farmaceutickou společností. S upozorněním na přibližnost dat spotřebu propočítává podle genderu, poloh, hmotnosti, délky milování a jeho intenzity.

Jaký je její verdikt? Vybereme-li si příklad muže průměrné váhy, jehož milování trvá přes půl hodiny a je spíše vášnivé, prozradí kalkulátor, že nejméně kalorií, 53, spálí v poloze obráceného koníčka, následuje pozice na koníčka, která jej připraví o deset kalorií navíc, poté odpočinková poloha lžiček s 83 kaloriemi. Poloha zezadu si připisuje minus 100 kalorií, pozice vestoje potom díky energetické výměně odškrtává 105 kalorií.

Přesnější a zvídavější verze kalkulačky dokáže obsáhnout i váhu partnerka či partnera a kombinovat několik sexuálních pozic. Hrátky muže o hmotnosti 75 kilogramů s o patnáct kilogramů lehčí partnerkou, které zahrnují deset minut orálního sexu jedním směrem a deset opačným a po deseti minutách pro polohu zezadu a misionářskou, tak obnášejí ztrátu 57 kalorií pro dámu a 106 pro pána. O stejný výdej kalorií se postará například dvacetiminutovka posilování nebo jedenáct minut plavání.

Kalorická alchymie milostných hrátek však zahrnuje ještě jedno tajemství, orgasmus. Je totiž ohňostrojem, který s sebou nese příval hormonů, zrychlený krevní oběh, tvorbu a výron mnoha pohlavních látek – a to vše si žádá velký energetický výdej. Jenže i tento bod zatím končí otazníkem. Na tom, jak velký kalorický výdej orgasmus způsobuje, se vědci neshodnou., odhady se pohybují mezi šedesáti a sto kaloriemi, v každém případě to znamená, že orgasmus sám obnáší vlastně stejný výdej kalorií jako celé milování.

Sex si se sportem rozumí

Data ohledně účinků sexu na hubnutí tak nejsou jednoznačná a poslední studie dokonce posunula jazýček váhy na stranu skepse, sex tedy sportovní aktivitu jistojistě nenahradí. Nemusí však být ani její překážkou, jak dokazuje jiná aktuální studie. Boří tak starý mýtus o tom, že sex před sportovním výkonem ubírá síly.

Onen mýtus má přitom dlouhé a tuhé kořeny. Aby ne, poučku, že mužova síla může být zvětšena zadržováním semene, vyslovil už v prvním století našeho století řecký lékař Aretaeus z Cappadoiky. Během následujících stovek let se vryla do myslí siláků a sportovců. Sex si před zápasy odpírají fotbalisté i boxeři, kteří se obávají, že výdej semene odplavuje i mužnost, bojovnost a energii. Muhammad Ali se držel sexuální abstinence až šest týdnů před soubojem a Rockyho trenér věřil na to, že „z žen slábnou nohy“. Milování se ale považují za nepřítele výkonů i běžci. „Sex vás dělá šťastným a šťastní lidé neběhají míli za 3:47,“ odtušil jednou americký běžec Marty Liquori.

Zbytečně, uvádí nová studie týmu Laury Stefani z florintské univerzity. Prozkoumal přes pět stovek prací na téma vztahu sexu a sportu – a nenašel žádný přesvědčivý vědecký důkaz o tom, že by s sebou sex nesl na sportovní výkony negativní dopady. Přesněji řečeno, když z oné masy studií vyloučili vědci ty, které byly irelevantní a okrajové, zbylo jim pouhých devět prací. Ne víc, což není příliš pádná podpora postoje, který se lidstva drží po dvě tisíciletí.

„Jasně jsme prokázali, že toto téma nebylo dobře prošetřováno a že kolují jen neověřené příběhy,“ říká Stefani. Z oněch devíti vybraných studií totiž ani jedna nezahrnovala systematický výzkum ohledně pohlaví, intenzity či typu sportovní činnosti. Těžko z ní usuzovat na to, že by sex kazil sportovní úsilí.

Ba co víc, Stefani se svými spolupracovníky dokonce tvrdí, že příklady ze studovaných materiálů by mohly poukazovat na pravý opak. „Obecně má sex noc před sportovním výkonem pozitivní dopady,“ píší, „zejména z psychologického úhlu pohledu. Má relaxační účinek, což může odlehčit od stresu při vytrvalostních sportech, jako je maraton, nebo při koncentraci jako při střelbě z luku či pistole.“ Intimní hrátky se však musejí odehrát minimálně deset hodin před sportovním výkonem.

Není to poprvé, co byl mýtus o zkázonosnosti sexu nabourán. Emmanuele A. Janini z univerzity v italské L ́Aquila například už v roce 2006 odmítl hypotézu, že by sex připravoval například boxery či hokejisty o agresivitu. „Po třech měsících bez sexu, což není pro některé sportovce neobvyklou praxí, testosteron dramaticky klesne na úroveň tříletého dítěte. Myslíte, že je to pro boxera užitečné?“ položil tehdy řečnickou otázku.