Sexu dávají muži přednost před jídlem, tvrdí vědci. Pokud pro ně ovšem platí...

Sexu dávají muži přednost před jídlem, tvrdí vědci. Pokud pro ně ovšem platí totéž, co pro hlísty. | foto: Profimedia.cz

Sex má přednost před jídlem. Mužský mozek je tak nastavený, tvrdí vědci

  • 52
Sex je pro samce jasnou prioritou, a to dokonce i za cenu hladovění. Mohou za to speciální neurony, které se nacházejí v jejich mozcích, a v samičích nejsou. Vědci z University College London to sice vyzkoumali na hlístech, ale lidé na tom podle nich nebudou o moc jinak.

Studie se přitom vydala na tenký led, protože o tom, zda je mužský a ženský mozek konstruován odlišně, se vědci přou dlouhá desetiletí – a s nimi též feministé a feministky. Studie londýnských vědců nyní podpořila tábor zastánců teorie, že se mužský a ženský mozek liší.

Vychází přitom ze zkoumání, byť se tím mohou cítit muži dotčeni, červů hlístů. A její základní objev spočívá v identifikaci tajemných buněk, které samčí mozek remodelují. Pokud hlíst zažil pozitivní sexuální zkušenost, dokáže díky nim ignorovat negativní signály, jako je například hladovění, jen aby našel potenciální partnerku.

Ani prsa, ani zadek

Muže na ženách zajímá hlavně inteligence

Zdání klame, podle evolučních biologů pro muže znamenají ňadra méně než mozek a...

Vědci si k experimentu přizvali hlísty Caenorhabditis elegans. Ti existují ve dvou variantách, v samčí a hermafroditní, která vznikla modifikací samičích hlístů, disponuje vlastním spermatem a k reprodukci nepotřebuje sexuální akt. Hermafroditní hlísti tedy samčí kolegy nepotřebují, samci proto musejí být při hledání partnera ke reprodukčnímu aktu velmi, velmi aktivní.

V mozcích samčích hlístů přitom vědci objevili buňky, které neodpovídaly žádnému dosavadnímu popisu. Překvapilo je to, protože tito hlísti jsou tradičním a častým objektem vědeckých zkoumání, částečně to však vysvětlili tím, že obvykle si vědci berou k ruce hermafroditní hlísty. Velkou otázkou však bylo, k čemu přesně nově objevené samčí buňky slouží. Tušili, že budou souviset se sexuální reprodukcí, když však dotyčné neurony vědci v samčích hlístech vypnuli, nenásledovala žádná změna reprodukčního chování. Museli tedy pátrat trochu jiným směrem.

Rozhodli se prověřit, zda tajemné buňky nesouvisí se schopností učení se, se schopností hlístů pamatovat si, že se jedna věc vztahuje k druhé. K pokusu přizvali tři skupiny hlístů, hermafrodity, samčí hlísty i samčí hlísty, v jejichž mozcích dotyčné buňky deaktivovali. Hlístům poté vštípili, že slaný terén souvisí s nedostatkem potravy a hladověním. Když proto na sůl hlísti narazili, vyhýbali se jí. Když se u ní však nacházel hermafroditní hlíst, samčí na sůl nebrali zřetel a rozcupitali se rovnou k němu. Jinými slovy, dali přednost sexuální reprodukci před možností vyhnout se hladovění. A o funkci tajemných buněk napovídá fakt, že samčí hlísti s vypnutými buňkami se chovali stejně jako hermafroditní – od soli dezertovali.

Podle vědců je tak role nově odhalených buněk prostá, pomáhají jim dávat přednost příležitostem k reprodukci před jinými impulzy. Před nimi je však zkoumání původu těchto neuronů a přesnější popis jejich fungování.

Autoři studie samozřejmě přiznávají, že od hlístů je k lidské bytosti daleko, tvrdí však, že je “pravděpodobné”, že mužský mozek má rovněž typy neuronů, které ženský mozek nemá, a naopak. Následkem prý může být rozdílné vnímání světa z pohledu mužů a žen a odlišné priority v jejich chování.