Škola síly: Cvik jako z jógy vám dá sílu. Připravte se na get-up

  • 0
Komplexní cvik, který je skvělý na celkový rozvoj síly, zlepší rovnováhu a bude vás bavit. Seznamte se s kettlebell get-upem a připravte se na něj.

„Kettlebell, kettlebell... co to je za podivnou novinku? A co za podivné nové cviky se s ní cvičí?“ ptá se řada čerstvých čtenářů Školy síly. Odpověď si vypůjčíme s trochou nadhledu přímo ze slov Kazatele: „Co bylo dříve, to zase bude, to, co se dělo, se bude dít. Není nic nového pod sluncem. Copak je něco, o čem se dá říci: Pojď se podívat na něco nového? Vždyť to tu bylo už celé věky, bylo to na světě dávno před námi!“ Pro kettlebell to totiž platí doslova a do písmene, je to „hot novinka“... posledních pár set let. Totéž platí i pro speciální cviky, které se s ní cvičí.

Ptejte se Školy síly

Své dotazy ohledně posilování posílejte na e-mail redakce@xman.cz.

Legendární americký silák Siegmund Klein v roce 1932 napsal: „... kettlebell je jedním z nejužitečnějších a nejvíce fascinujících tréninkových náčiní. Existuje velká spousta zdánlivě jednoduchých cviků a zdvihů, které člověk může s touto Kugelgewicht, jak je kettlebell známá v Německu, provádět.“ ̈

Klein uvádí, že jedním z důvodů, proč kettlebell používá tak málo vzpěračů, je, že s ní mohou vytlačit ve stoje nad hlavu zhruba jen dvě třetiny toho, co dokáží s velkou činkou. Dodává ale, že „ti, kteří kettlebell používají, jsou odměněni zlepšením a sílou, zápěstí a předloktí dostávají s tímto závažím zabrat“.

Cvičební program

  • dnešním domácím úkolem je „pouze“ zvládnutí správné techniky
  • pokud to půjde, nebojte se použít i těžší kettlebell, zůstat v pozici po vytlačení kettlebell delší čas a hledat optimální pozici

Klein poté představuje jeden z nejdůležitějších cviků staré školy: „Je tu další cvik, který s tímto závažím rád dělám. Je to takzvaný get-up [vztyk]. Cvičenec si lehne na záda a pomalu se zvedá se závažím v jedné ruce, dokud nestojí ve stoji vzpřímeném.“

Nezastírá, že tento cvik je náročný: „Mnoho sportovců, pyšných, jak jsou výjimečně silní, tento kousek vyzkoušelo, ale jen pár výjimek zvedlo závaží ze země, natož aby s ním nahoru vstali a lehli si zpět. Samozřejmě to vyžaduje mnoho rovnováhy a pečlivého načasování, ale tento kousek je výborný na celkový rozvoj a jsem si jistý, že si s ním užijete hodně zábavy a zlepšíte obecnou sílu.“

Na kettlebell get-up se podíváme příště a mimo jiné si prozradíme, co na get-up říká moderní věda. V dnešním díle Školy síly se podíváme na přípravný cvik, díky němuž se naučíme kettlebell správně zvednout, položit zpět a přetočit na druhou stranu.

Pavel Macek

Pavel Macek (narozen 1976) je šéfinstruktor školy silového a kondičního tréninku KB5, StrongFirst Team Leader, certifikovaný instruktor cvičení s vlastní vahou (SFB), kettlebell (SFG1, SFG2) a velkou činkou (SFL), specialista funkčního pohybu (FMS).

Funkční svaly, různé typy síly, koordinaca celého těla, práce celých svalových...
Dnes jezdí Pavel Macek jako instruktor prestižní organizace StrongFirst...

Metodika školy je primárně založena na cvičebním systému mezinárodní organizace StrongFirst, kterou založil Pavel Tsatsouline. Kromě silového a kondičního tréninku vyučuje Pavel Macek čínské bojové umění Practical Hung Kyun a MMA.