Je lepší se po sexu jen překulit na druhou stranu a strávit v jedné posteli

Je lepší se po sexu jen překulit na druhou stranu a strávit v jedné posteli celou noc? Nebo je výhodnější, když se poté rozejdete každý do své ložnice? | foto: Profimedia.cz

Společné vs. oddělené ložnice. Co se vám víc vyplatí?

  • 169
Zajistí vám klidnější a spokojenější spánek a dokonce prý větší pohodu ve vztahu. Ve sporu, zda trávit noc ve společné posteli, či v oddělených ložnicích, mají víc es v rukávu stoupenci druhé varianty. Společné lože je ale romantičtější, namítají jejich odpůrci.

Tradice společných ložnic a manželských postelí se objevila společně s průmyslovou revolucí, když se lidé ve větší míře začali stěhovat do měst a museli se vyrovnat s bydlením na menším prostoru. Předtím bylo celkem běžné, že i manželské páry spaly odděleně.

Odcizí to partnery

"Lidé, kteří se mají rádi, spolu spí. Tím se udržuje sounáležitost. Všechny ostatní argumenty pro oddělené ložnice, jakkoli vypadají rozumně, jsou zavádějící. Většina lidí své vztahy zabije všedním životem a oddělené ložnice jsou jedním z hřebíčků do té rakve." (Petr)

V současné době spí v oddělených ložnicích šestatřicet procent Čechů, jak ukázal průzkum Focus z loňského roku. Jen pro zajímavost, podle odhadů americké National Sleep Foundation bude spát v roce 2015 v oddělených ložnicích přibližně šedesát procent párů, protože obliba oddělených ložnic stále vzrůstá.

Celoevropské statistiky, které cituje CNN, zase tvrdí, že tendence spaní v oddělených ložnicích stoupá s věkem. V separátních ložnicích tak spí víc než čtyřicet procent lidí v důchodovém věku.

"Trend spát ve vyšším věku v oddělených ložnicích může být způsoben skutečností, že manželé už jsou si svým vztahem jistější a nebojí se, že by je oddělené ložnice mohly ohrozit," říká psycholožka Marcela Vojířová. "V prvotních fázích vztahu budou lidé zřejmě volit společnou postel jednak z romantických pohnutek, jednak zde určitě fungují i zaběhlé předsudky, které tvrdí, že oddělené ložnice jsou znakem nefunkčního vztahu."

Sobecký spánek

Pokud vám však záleží na zdravotním stavu, měli byste podle vědců spát spíše odděleně. Potvrzuje to i studie z roku 2009, kterou provedli odborníci ve spánkových laboratořích na britské Surrey University. Ti tvrdí, že kvalitní odpočinek si mohou dopřát pouze páry, které spí v oddělených postelích – a nejlépe i v oddělených ložnicích.

Dobrý vztah to snese

"S manželem máme už nějaký čas oddělené ložnice. Oba totiž chrápeme, vstáváme různě, a tak jsme se navzájem budili. Lidi, kteří se oddělených ložnic bojí, si podle mě nevěří. Náš vztah je pevný a nestojí ani nepadá se společnou ložnicí, takže si luxus dobrého spaní můžeme dovolit. Přála bych vám zažít, jak je příjemné si ráno o víkendu odpočatá hupnout k manželovi do jeho vyhřáté postele." (Alena)

Páry, které spí ve společné posteli, údajně mnohem častěji pokračují v započatých sporech i v ložnici, což negativně ovlivňuje jejich spánek a následně i celkové zdraví. Nekvalitní spánek a jeho poruchy se pak pojí například s vyšším rizikem cévní mozkové příhody, deprese, respiračních onemocnění nebo kardiovaskulárního onemocnění.

Vědci v rámci citovaného výzkumu dokonce uvádějí, že páry, které spolu spí v jedné manželské posteli, se významně častěji rozvádějí než manželé spící odděleně. Problém je údajně v tom, že se ve spánku lidé chovají zcela sobecky, což může narušovat vztahovou pohodu.

I když lidé racionálně chápou, že ve spánku nemůže partner své chování kontrolovat, negativní emoce z nevyspání se přenášejí i do dne. "Pokud spíte společně a vyhovuje vám to, je všechno v pořádku," uvedl vedoucí výzkumu Neil Stanley pro server CNN. "Problém je v tom, že naprostá většina lidí se bojí odstěhovat na noc do sousedního pokoje, i když jim společně sdílené lože nevyhovuje, protože společná ložnice je úzus."

Další britská studie zkoumající spánkové návyky a kvalitu spánku potvrdila, že lidé, kteří spí na jedné posteli, mají výrazně horší a neklidnější spánek. Pokud se totiž jeden z partnerů ve spánku pohne, je víc než padesátiprocentní pravděpodobnost, že polohu ve spánku změní i druhý. Podle provedených výzkumů se přitom v průběhu sedmihodinového spánku pohnete, změníte polohu či sebou trhnete přibližně dvousetkrát.

Oddělené ložnice a sex

Držení za ruce mi schází

"Dvacet let po svatbě jsme neměli problémy spát společně v ložnici. S věkem však manželovo chrápání mohutnělo a hloubka mého spánku slábla. Spíme odděleně a i po 33 letech manželství sex máme, byt není tak velký, abychom se nenašli. Ale je pravda, že trochu s nostalgií vzpomínám, jak jsme se před usnutím drželi za ruce." (Marcela)

Častým argumentem proti odděleným ložnicím je nedostatek sexu, který je s nimi spojen. "Neznám žádné odborné údaje o tom, zda mají manželé v oddělených ložnicích méně sexu než ostatní, ale funkční vztah oddělené ložnice odcizit určitě nemohou. Intimita a emoční souznění ve vztahu stojí na zcela jiných věcech, než je společná postel," říká psycholožka.

Proti problémům v sexuální oblasti, které by měly být údajně způsobeny oddělenými ložnicemi, mluví i průzkum z letošního roku, který provedl server MyVoucheCodes. Anketa probíhala mezi téměř 1 200 Brity a zjistila, že nejčastějším důvodem oddělených ložnic je chrápání jednoho z partnerů, na druhém místě se umístil lepší spánek a v těsném závěsu lepší sex. Také se však ukázalo, že řada lidí má proti odděleným ložnicím výhrady a padesát sedm procent respondentů je má spojené s hádkami a dysfunkcí vztahu.

Podle odborníků z americké Better Sleep Council je to však nesmysl. Při výzkumu z loňského roku se ukázalo, že každý čtvrtý pár, který spí v jedné posteli, si stěžuje, že při spánku ruší jeden druhého a že se tyto neshody přenáší i do partnerského vztahu.

Dovedete si představit, že byste s partnerkou či partnerem spali v oddělených ložnicích?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 2. dubna 2012. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 4529
Ne
Ne 2369