Tenisový loket vás může potkat i jinde než na tenisu.

Tenisový loket vás může potkat i jinde než na tenisu. | foto: Profimedia.cz

Stávkující šlachy: co se děje při tenisovém lokti

  • 12
Při sebemenší námaze vystřeluje do vaší ruky ostrá bolest a ve finále už máte problémy cokoli vůbec zvednout. Na vině je takzvaný tenisový loket, který vás může postihnout i v případě, že se žádnému sportu nevěnujete.

Rozhodli jste se provést jarní údržbu zahrady, takže strávíte plodný víkend rytím a hrabáním. Vzhledem k tomu, že doposud byla vaše pohybová aktivita prakticky v minusových hodnotách, předpokládáte, že v pondělí nebudete moci udělat rychlejší krok a budete se pohybovat v lehkém předklonu. S čím ale nepočítáte, je bodavá a značně nepříjemná bolest, která vystřeluje z vašeho lokte, dávno poté, co už bolesti svalů a zad odezněly. Kdykoli pokrčíte ruku v lokti nebo zapojíte svaly na rukou, máte pocit, že to bude to poslední, co ve svém životě uděláte. Potíže se stupňují, takže nejprve vám dělá problémy přesunout židli, ale za několik týdnů už potřebujete asistenci i na zvednutí hrnku ke rtům.

Nejhorší je bolest v okamžiku, kdy se pokusíte napnout prostředníček. Ráno je celkem snesitelná, ale v průběhu dne se zhoršuje a večer už kvůli ní často nemůžete ani usnout. Při sebemenší námaze může bolest vystřelovat nejen do ruky, ale dokonce i do ramene nebo krku. Loketní kloub však není oteklý a na první pohled to nevypadá, že by s ním bylo cokoli v nepořádku.

Golf i štípání dříví

Tenisový loket sice získal své jméno podle potíží, které se typicky objevovaly u rekreačních tenistů (profesionální hráči jimi trpí jen velmi zřídka, protože mají správnou techniku úderu) v důsledku nesprávně sázeného backhandu. Ve skutečnosti však nemusí mít tenisový loket s tenisem nebo jakýmkoli jiným sportem vůbec nic společného, k tomu, aby se objevil, stačí jakýkoli opakovaný pohyb rukou nebo zápěstím, při němž vznikají ve šlachách mikrotrhlinky.

Charakteristické jsou tyto obtíže pro činnosti, při nichž ruka provádí rotaci v lokti či zápěstí, jako je například štípání dříví, zednické práce, zatloukání kladivem, dlouhotrvající práce na počítači s rukou v nevhodné poloze, práce na zahradě, sporty s raketou v ruce, ale například i plavání, při němž máte nesprávnou techniku. Riziko tenisového loktu ještě zvyšuje věk nad čtyřicet let a zdravotní historie, která zahrnuje problémy se šlachami, případně jejich úraz.

Poškozená tkáň

Co s tenisovým loktem

V první řadě nasaďte klidový režim a ruku nepřetěžujte.

Pomohou vám i ortézy, které klouby stabilizují a přetěžovaným šlachám odlehčí.

V akutním stádiu vám od bolesti uleví i studené obklady postiženého místa.

V chronických stádiích je potřeba vyhledat odbornou pomoc.

Lékař posoudí vážnost situace a podle aktuálního stavu vám předepíše analgetika, doporučí rehabilitační cvičení nebo operativní zákrok.

 

V důsledku intenzivního přetěžování šlach na ruce se začnou na místě úponů šlach a svalů k loketnímu kloubu tvořit zánětlivá ložiska. Šlachy jsou tvořeny svazky kolagenu

, které jsou kryté vazivem. A právě tento vazivový "obal" zánět v naprosté většině případů postihne. Tělo tak reaguje na poruchu rovnováhy, která vzniká v důsledku přetížení. Ve šlaše při něm vznikají mikroskopické trhlinky, tkáň je poškozena a tělo se ji snaží co nejrychleji opravit a potlačit infekci, která se v ní může rozvinout.

Bolest je typicky největší na vnější straně lokte, ale může vystřelovat do celé paže a v některých případech postihnout i rameno nebo krk. U tenisového lokte rozlišují lékaři akutní a chronickou formu. O chronické formě se mluví v případě, že potíže trvají déle než šest týdnů. Ta se rozvine v případě, že budete varovné signály svého těla ignorovat a nedopřejete mu dostatečně dlouhý klidový režim, aby mohlo provést nutné opravy a aby mohla poškozená tkáň zregenerovat. V případě chronické formy už vám bohužel pouze klidový režim ani cvičení nepomůže, protože v důsledku dlouhodobého přetěžování se na úponech objeví degenerativní změny, které je v řadě případů nutné odstranit operativně.