Únavový syndrom je zákeřné onemocnění.

Únavový syndrom je zákeřné onemocnění. | foto: Profimedia.cz

Zabijácká únava: co se děje při chronickém únavovém syndromu

  • 22
Jste tak unavení, že byste se pět minut po probuzení nejraději svalili zpátky do postele. Nemůžete nic dělat, ani se na nic soustředit. Přečtěte si, co se děje s vaším tělem při chronickém únavovém syndromu.

Začne to nenápadně. Už několik dní vás pobolívá v krku, máte lehce zvýšenou teplotu, bolí vás hlava a nohy máte jako z tvarohu. Prostě typická viróza nebo nachlazení, kterých absolvujete několik do roka. Řešíte to tedy paralenem nebo čímkoli jiným podobným, co dostanete v lékárně na rohu, a samozřejmě chodíte dál do práce, protože 37,2 není žádná horečka a nemocenskou si zkrátka nemůžete dovolit.

Pak se zdá, že hlavní potíže povolily, přestalo vás bolet v krku (nebo se bolest alespoň zmírnila), zvýšená teplota také zmizela, zůstala jen setrvalá únava. Bolí vás svaly, klouby a cítíte se celkově slabí a zoufale nevýkonní. Ale s tím se dá koneckonců počítat, po prodělané nemoci nebudete hýřit energií. Odřeknete účast na všech společenských akcích, abyste se pořádně vyspali, a cpete do sebe vitaminy horem dolem.

Máte chronický únavový syndrom?

Následující příznaky by vás měly varovat. Pokud se alespoň čtyři z nich objevily ve stejnou dobu, může se jednat o chronický únavový syndrom:

Únava a vyčerpání, které následuje prakticky po každé aktivitě (i příjemné).

Bolesti v krku

Citlivé, případně nateklé uzliny na krku a v podpaží

Zvýšená teplota

Bolesti svalů

Bolesti kloubů bez otoku a zarudnutí

Bolesti hlavy

Problémy se spánkem

Zapomnětlivost, zmatenost

Problémy s koncentrací

Depresivní ladění

Problém je v tom, že vaše únava nepovoluje ani po několika dnech, ani po několika týdnech, kdy by vaše tělo mělo být už dávno zregenerované. Obrovský výkon pro vás představuje vůbec se zvednout z postele, nemůžete se na nic soustředit, jste zapomnětliví, podráždění a nervózní. Pokud už se přemluvíte k nějaké fyzicky náročnější aktivitě, jako je například sport nebo sex, cítíte se potom na umření a opět se u vás objeví zvýšená teplota. K dovršení všeho začnete mít problémy se spánkem, i když byste nejraději prospali zbytek života. Vítejte v klubu chronického únavového syndromu.

Záhadná diagnóza

Chronický únavový syndrom (nebo jinak a odborně správně: benigní myalgická encefalomyelitida) je zvláštní a tajemná diagnóza. Pokud se s ním odhodláte jít k lékaři, což není vzhledem k vágnosti a nepostihnutelnosti příznaků vždy jednoduché rozhodnutí, je klidně možné, že si s vámi nebude vědět rady. Tudíž se může stát, že poté, co vyloučí jinou diagnózu spojenou s únavou, například onkologické onemocnění, vás odešle domů s doporučením zvolnění životního tempa nebo vám vypíše doporučení na psychiatrii. Ještě poměrně nedávno totiž někteří lékaři chronický únavový syndrom jako diagnózu neuznávali.

Rozpaky kolem této choroby pramení nejen z její obtížné uchopitelnosti a postihnutelnosti, ale i z jejího záhadného původu. Dosud totiž není jasné, co přesně ji způsobuje. Jedna z teorií mluví o tom, že jde o autoimunitní onemocnění. Její zastánci tvrdí, že se zničehonic "zblázní" vaše bílé krvinky (konkrétně B-buňky) a začnou napadat tkáně vlastního těla. Původně se uvažovalo o tom, že nesmyslnou imunitní odpověď organismu spouští virus XMRV, ale jeho souvislost s chronickým únavovým syndromem byla posléze vyvrácena, takže původ takového chování bílých krvinek je zatím nejasný.

Další odborníci tvrdí, že viníkem by mohl být virus jménem Human Herpesvirus 6 (HHV-6). Tímto virem se do věku tří let nakazí víc než 95 procent populace, ale pokud máte normálně fungující imunitní systém, zůstane negativní. HHV-6 u zdravých dětí typicky způsobuje horečku a vyrážku a šíří se slinami. U dětí s narušenou imunitou však může být původcem neurologických dysfunkcí, zápalu plic nebo i selhání životně důležitých orgánů. V některých případech se DNA viru integruje do koncových částí chromozomů známých jako telomery a i když jsou takto postižení nositelé na první pohled zdraví, mají mnohem menší odolnost proti ostatním kmenům viru. A právě takoví jedinci jsou náchylnější k chronickému únavovému syndromu. Vědce k domněnce o spojitosti viru HHV-6 a chronického únavového syndromu přivedla skutečnost, že řada nemocných pozitivně reaguje na nasazení antivirotik.

A ještě další teorie předpokládá, že chronický únavový syndrom má souvislost se srdeční arytmií. Každopádně přesnou příčinou si není jistý nikdo.

Různý průběh, různé příznaky

Stejně jako je problém s určením příčiny chronického únavového syndromu, není ani jednoduché stanovit jeho diagnózu. Obtěžující příznaky se mohou objevit po některých onemocněních, jako je například chřipka, mononukleóza, ale stejně tak se mohou objevit bez jakéhokoli předchozího varování.

Vitamíny v akci

Ani výskyt symptomů není vždy stejný. Někdy na čas zmizí a pak se znovu objeví, v jiných případech trápí nemocné celé roky v prakticky nezměněné intenzitě. Někteří postižení jsou kvůli chronickému únavovému syndromu zcela vyřazeni z běžného života, zatímco druzí sice dokážou v každodenním životě fungovat, ale po každé činnosti jsou nezvykle unavení. V každém případě se o chronickém únavovém syndromu mluví v případě, že obtěžující výše zmíněné příznaky trvají minimálně po dobu šesti měsíců.

I v případě, že narazíte na osvíceného lékaře, který vám chronický únavový syndrom diagnostikuje, nečekejte žádné zázraky. Vzhledem k tomu, že stále není jasná příčina tohoto onemocnění, je léčba symptomatologická. To znamená, že se zaměřuje na odstranění jednotlivých obtíží. Obvykle nemocnému uleví antidepresiva, analgetika, někdy i antihistamika. Někdy mají u nemocných pozitivní vliv i alternativní metody, jako je například akupunktura, jóga nebo návštěva chiropraktika.