Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jen genetika za rakovinu prostaty nemůže, záleží i na nás, říká urolog

Byla jí věnována listopadová kampaň Movember, k níž jsme se přidali knírkatou soutěží Movember Allianz i my. Teď se k rakovině prostaty vraťme vážněji. Jak totiž upozorňuje urolog Petr Macek, hodně záleží na prevenci, na zdravém životním stylu a včasné návštěvě lékaře.
"Nejčastěji má pacient kolem 63 let, výjimkou ale není ani padesátiletý," říká

"Nejčastěji má pacient kolem 63 let, výjimkou ale není ani padesátiletý," říká urolog Petr Macek. | foto: archiv Petra Macka

Rakovina prostaty je nejčastějším nádorem u mužů. Pravděpodobnost tohoto onemocnění je asi deset procent a riziko, že na něj muž zemře, se pohybuje okolo tří procent. "V Česku trpí rakovinou prostaty kolem sta tisíc mužů. Výskyt choroby narůstá pravděpodobně proto, že se ji daří zejména stále častěji diagnostikovat, především prostřednictvím krevního testu, a lékaři tak zachytí daleko více mužů, kteří mají bezpříznakové stadium," vysvětluje Petr Macek.

Proč je zrovna prostata k onemocnění rakovinou tak náchylná?
Karcinom prostaty je hormonálně závislé onemocnění, jeho úplně jednoznačnou příčinu ale zatím přesně neznáme. Víme, že méně než deset procent všech pacientů ho má na podkladě určité dědičnosti. A také víme, že je jeho "hnací silou" testosteron. Ten mají muži od narození, a jeho expozice je proto dlouhodobá. S narůstajícím věkem tedy roste i výskyt rakoviny prostaty.

Co když má muž více ženského hormonu?
To by mohla být do jisté míry ochrana. Ženské hormony byly ostatně dříve jednou z léčebných možností. Umělé podávání estrogenu nejenom potlačuje růst rakoviny prostaty, ale zpětnou vazbou také snižuje tvorbu testosteronu. Tato metoda má však řadu vedlejších účinků, které nejsou úplně příjemné, jako je třeba trombóza a cévní příhody. Dnes máme léky, které jsou v léčbě určitých stádií rakoviny prostaty srovnatelně účinné, ale nemají uvedené nežádoucí účinky, respektive mají vedlejší účinky jiného charakteru.

Onemocnění dnes umíme lépe zachytit. To proto se zdá, že je rozšířenější?
Ano. Ale další faktor je dlouhověkost. Dnes se lidé dožívají vyššího věku, protože mají například lepší kardiologickou péči, neumírají tolik na záněty plic, na mozkové příhody, závažné úrazy a podobně. Na to se dříve umíralo daleko více, takže se lidé vlastně nedožili toho, že by mohli mít ve vyšším věku nádorové onemocnění, včetně rakoviny prostaty.

Základ je zjistit nemoc co nejdřív

Co může na rakovinu prostaty muže upozornit, co by měl sledovat?
V tom je ta zrada. Rakovina prostaty v ohraničeném stadiu nemá vůbec žádné příznaky. Až v pokročilém stadiu způsobuje poruchu močení nebo se projeví bolestmi zad, protože muž má už metastázy. Porucha močení obecně je ale nespecifický projev, který může mít mnoho příčin a laik nemůže rozeznat přesný důvod.

Vyhráli jste s Movember Allianz?

Holicí strojek Philips získává: Jiří Kolek, Olga Shirl, Petr Pavlica, Tom Matějka, Roman Čermák

Sadu Hugo Boss získává: Lukáš Hospodka, El Pochop, Veronika Macků, Martin Müller, Karel Adamík

Karel Adamík
Martin Muler
Petr Pavlica
Roman Čermák

Vítězům gratulujeme a všem soutěžícím děkujeme - slušelo to každému!

Lékaře bychom tedy měli žádat aktivněji o preventivní vyšetření.
Určitě. Urologové doporučují preventivní vyšetřování mužů od padesáti let věku, ale má-li někdo rakovinu prostaty v rodině, posouvá se hranice k pětačtyřiceti nebo i čtyřiceti rokům. Víme, že zabránit vzniku rakoviny prostaty nedokážeme, ale umíme ji vyléčit, pokud dokážeme onemocnění zachytit vyšetřením v době, kdy je ohraničené pouze v prostatě.

Jak diagnostika rakoviny prostaty probíhá?
Dříve byl lékař odkázán na to, že musel sáhnout do konečníku, krevní testy byly velmi omezené. Někdy před dvaceti lety přišel do běžné praxe test ke zjištění prostatického specifického antigenu (PSA), to byl velký pokrok. Objev této látky nám umožnil zachytávat toto onemocnění výrazně dříve.

Je vyšetření krevními testy finální?
Ne, to není. Abychom onemocnění potvrdili, musíme odebrat vzorky prostaty. Přes konečník se zavede ultrazvuková sonda, jehlou odebíráme několik vzorků. Příjemné to není, ale řada mužů říká, že to není dramaticky bolestivé. Dá se to provést i v nějaké formě anestezie. Pravděpodobnost pozitivního výsledku biopsie závisí na řadě okolností, existují i kalkulátory pravděpodobnosti pozitivního záchytu založené na individuálních parametrech, ale zobecňovat to lze špatně.

Operace, ozáření, hormonální léčba

Potvrdí-li se diagnóza, co následuje pak?
Záleží na stadiu onemocnění. Je-li lokalizované, můžeme sáhnout k operaci, prostatu odstraníme, nebo k ozáření. Malá skupina mužů, ti, kteří mají velmi malý rozsah onemocnění, mohou být také po jistý čas jen sledováni a uvedené léčbě se mohou i na několik let vyhnout. Většina mužů nicméně potřebuje léčbu radikální, ale i ta má význam zejména u těch, kteří mají očekávanou délku dožití alespoň deset let. Nebereme přitom v potaz věk kalendářní, ale biologický.

Řada mužů se ptá na možnost léčby "jen léky".
Pomocí léků můžeme onemocnění dostat na relativně slušnou dobu pod kontrolu. Onemocnění je však po tuto dobu bohužel pouze potlačeno, ale nikoliv zlikvidováno. Po určité době začne znovu růst a pak přichází na řadu hormonální léky, chemoterapie, případně biologická léčba.

Jak moc složitý zákrok je odstranění prostaty?
Relativně náročný s ohledem na to, že prostata není velká a je uložena hluboko v pánvi. Je blízko konečníku, takže může dojít k jeho poranění. Existuje také vysoké riziko krvácení. Stručně řečeno, není to výkon pro začátečníky.

Kudy se tam dostáváte?
Jsou čtyři možné metody, klasicky přes oblast podbřišku, to bývá nejčastější, nebo otevřenou technikou přes hráz, laparoskopie nebo roboticky-asistovaný výkon.

Můžu si jako pacient způsob operace zvolit?
Pacient je do určité míry odkázaný na to, s jakými metodami pracuje konkrétní pracoviště. Může si tedy zvolit pracoviště. Nejvíce to ale závisí na zkušenostech operatéra.

Jak dlouho operace trvá?
Nejčastěji kolem dvou hodin, výjimečně tři. Ovlivňuje to řada faktorů, například velikost prostaty, případná obezita nebo rozsah onemocnění.

Co když už nemoc vytvoří metastázy?
V takovém případě se operace prostaty ve smyslu odstranění neprovádí vůbec. Odstranění prostaty neovlivní metastázy a navíc může mít vedlejší nežádoucí účinky, které by pacientovi neprospěly. Volíme tedy například hormonální léčbu samotnou, protože ovlivní větší populaci nádorových buněk, nebo léčbu v kombinaci s ozařováním.

Když se prostata odstraní, co následuje?
Pokud patolog prokáže, že je onemocnění ohraničené, že bylo pouze v prostatě, muže dále jen sledujeme pravidelnými krevními odběry PSA.

Petr Macek

"Urologem byl můj táta, já jím proto nikdy být nechtěl. V pátém ročníku na lékařské fakultě nás ale vedl výborný urolog na praxi, začal jsem proto chodit na ambulanci i operace a v oboru jsem zůstal. Tatínkovi to udělalo velice dobře, byť mě do toho nikdy nenutil," říká Petr Macek a dodává, že by neměnil: "Urologie je velmi pestrá, dá se využívat neoperační i operační léčby, moderních endoskopických nebo laparoskopických metod a navíc řešíme pěkné spektrum oblastí - ledviny, nadledviny, penis, varlata."

Působí na Urologické klinice Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Jaké další komplikace do běžného života odstranění prostaty přináší?
Nejčastější jsou tři. Zaprvé zaniká možnost ejakulace, muž nemůže mít děti. Zadruhé je to častá porucha erekce, buď je chabá, nebo žádná. V tomto případě závisí vše na zkušenostech operatéra a rozsahu onemocnění, stejně jako u třetího možného následku, úniku moči. Ten může být různě velký, od jedné dvou kapek až po nutnost používat inkontinenční pomůcky. Velká část mužů ale nemusí mít úniky žádné.

Dají se tyto nepříjemnosti řešit v dlouhodobějším měřítku?
Únik moči lze částečně řešit léky, ale jejich efekt není vysoký. Řešením je trpělivost, u vysokého procenta mužů se to zlepší časem, pomáhá také rehabilitace pánevního dna, v zásadě speciální cviky. Pokud úniky trvají, lze voperovat například umělý svěrač, ale jeho zavedení je složitější a nákladné. U nás ho pojišťovny uhradí jen malému množství mužů. V případě erekce lze "rehabilitovat penis". Buď injekcemi podávanými do penisu, nebo lze zajistit pomocí léků pravidelné prokrvování. Tato druhá léčba je ale velmi drahá, protože léky pojišťovny nehradí. Vše hodně závisí i na pohlavním životě před operací.

To chce trpělivou manželku.
Extrémně trpělivou. Musí být o nemoci a dopadech léčby dopředu informovaná. Navíc se mužům nevyhýbají psychologické problémy, tam pak nepomáhají ani léky.

Jak dlouho po operaci se muž vrací k běžnému životu, pracovnímu, sexuálnímu?
Je to různé. Když pracujete jen u počítače, trvá to třeba jen tři týdny, u fyzicky pracujícího člověka to zabere týdnů pět, šest. V případě erekce bývá návrat různý, k obnovení může dojít až dva roky od operace.

Nekouřit, sportovat a zdravě jíst

Vraťme se ještě daleko před první vyšetření. Jaká existuje prevence rakoviny prostaty?
Obecná léková prevence neexistuje. Nemáme léky, o nichž bychom mohli říct, že jejich užíváním vzniku rakoviny prostaty zamezíme, nebo ho oddálíme. Víme ale, že zdravý životní styl a strava jsou spojeny s nižším výskytem rakoviny prostaty a že je důležité jít včas na preventivní vyšetření.

Co bychom měli z pohledu prevence tohoto onemocnění jíst?
Stravu, kterou si představíte pod pojmem racionální, tedy tu, která je bohatá na vlákninu, na rostlinné bílkoviny, lykopen, mastné kyseliny, určitým příkladem je sója. Důležitý je dostatek zeleniny a bílkoviny rostlinného původu. Typická vysokokalorická strava s vysokým obsahem červeného masa a tuků (řada jídel typu rychlého občerstvení) není vhodná. Samozřejmě je velmi důležité nekouřit.

Co sport, pohyb?
To je samo sebou jedním z faktorů zdravého životního stylu. Obezita s sebou nese statisticky větší riziko vzniku rakoviny prostaty.

Nakolik je v případě tohoto onemocnění rozhodující genetika?
Kdo má v rodině výskyt rakoviny prostaty, má riziko dvojnásobně až trojnásobně vyšší, navíc dále narůstá s počtem nemocných rakovinou prostaty v rodině. Podle toho se také nastaví věk, kdy má pacient absolvovat preventivní vyšetření. Je však dobré pamatovat si, že něco je genetika, ale většina je na nás. Záleží jak na stylu života, tak na včasné návštěvě lékaře.

  • Nejčtenější

Vidí lidi jako démony. Vzácná choroba deformuje pohled na tváře ostatních

18. dubna 2024

Jako by se jednoho dne probudili do světa, v němž žijí démoni. Lidi kolem sebe vidí s ústy...

Vyvrcholení ženy neočekávají. Studie zkoumala příčiny orgasmické nerovnosti

15. dubna 2024

Nemůže za to jen technika, ani pouze přehlíživost, sobeckost některých pánů. Problém orgasmické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cvičit ráno, nebo večer? Při obezitě hraje načasování roli, říká studie

19. dubna 2024

Přínosná je fyzická aktivita v jakoukoli dobu, pomáhá duševnímu i tělesnému zdraví, vyplatí se....

Už nakoupili hroby na těla zavražděných. Vaňura nejen o nástupcích Stodolových

18. dubna 2024

Premium Kdysi vsadil na to, že diváky bude bavit pořad o tom, jak policie něco dělá dobře. Teď Mirek Vaňura...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Občas se najde hlupák, který cizincům radí, aby mluvili hezky česky, říká etnolog

15. dubna 2024

Premium Etnolog Leoš Šatava přes půl století putuje za nejrůznějšími etniky, regionálními skupinami a...

Cvičit ráno, nebo večer? Při obezitě hraje načasování roli, říká studie

19. dubna 2024

Přínosná je fyzická aktivita v jakoukoli dobu, pomáhá duševnímu i tělesnému zdraví, vyplatí se....

Děs z nástrah digitální doby? Možná trpíte neofobií či technostresem

18. dubna 2024

Premium Říkal jsem, že to bude k ničemu. Hele, zase jim to spadlo. My, kteří používáme starou dobrou tužku...

Vidí lidi jako démony. Vzácná choroba deformuje pohled na tváře ostatních

18. dubna 2024

Jako by se jednoho dne probudili do světa, v němž žijí démoni. Lidi kolem sebe vidí s ústy...

Už nakoupili hroby na těla zavražděných. Vaňura nejen o nástupcích Stodolových

18. dubna 2024

Premium Kdysi vsadil na to, že diváky bude bavit pořad o tom, jak policie něco dělá dobře. Teď Mirek Vaňura...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...