Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

VIDEO: Highline je boj s výškou, stabilitou a pudem sebezáchovy

„Je to adrenalin, v němž je třeba najít klid.“ Chlapík s přezdívkou Kwjetoň dokáže shrnout kouzlo highliningu, chůze po popruhu napjatém desítky metrů nad zemí, ve dvou větách. Kilometrů má totiž ve vzduchu nachozeno spoustu a na triku má i nejdelší lajnu v Česku. Měřila 57 metrů a vzpínala se ve 40 metrech nad zemí. V březnu se ji vydal pokořit znovu.

Sněží a fouká vítr a v pražské Divoké Šárce si dali rande čeští top highlineři. Extrémní provazochodce asi hned tak něco neodradí.

Je to ještě jinak, highline je jako magnet. "Ano, je to strašný boj s přirozeným pudem sebezáchovy, ale také nutkavá touha postavit se a jít," popisuje své vnitřní pocity Kolouch, nejstarší český highlinový pardál.

Na první krok po lajně se prý nedá nijak připravit. Balancovat desítky metrů ve vzduchu, bez možnosti se čehokoli přidržet se musí prostě zažít. Podle Kwjetoně jsou nejhorší první tři kroky, kdy se vše kolem rozhýbe. Když pak dokážete zaostřit někam nad konec lajny, zbývá už jen vybojovat každý další krok.

I správně napnout je umění

Zatímco se vyptávám, kluci neustále pracují na napnutí lajny. Po hodině a půl dotahování a ladění, kdy už to vypadá konečně nadějně, se jim lajna zdá příliš napnutá. Takže vše povolit a znovu, aby po hodině usilovného tahání byla lajna tentokrát zase příliš volná. V silném větru skáče nahoru a dolů a připomíná spíš švihadlo.

Tihle moderní provazochodci se nezaleknou ani sněhové vánice

Kladky jsou ale na doraz, víc to utáhnout nejde a hlavně, na další ladění už kvůli blížícímu se západu slunce není čas. Kolouch i Kwjetoň se rozhodnou zkusit přejít i tak.

Nebezpečí hrozí na kraji

"Hihgline není od toho, aby se člověk zabil," konstatuje suše Kwjetoň, když se před nástupem na lajnu zajišťuje odsedávkou, tedy kusem lana, kterým je přivázaný k lajně na pohyblivém kruhu. Když spadne, zůstane tak viset pod lajnou. Faktické nebezpečí proto hrozí jen na krajích, při pádu může narazit do skály. Sám už si takhle rozsekl hlavu o kámen a od té doby nosí přilbu.

Ošetřeno je i případné prasknutí highline. I když je lajna dimenzována na tři tuny zátěže, je pod ní pro jistotu natažený ještě takzvaný back-up, druhý záložní popruh nebo lano.

Statický trik na highline. Prostě si jen na chvíli dřepnete dvacet metrů nad zemí na tenkém vratkém popruhu

Co lajner, to styl

Někdo chodí naboso, jiný v botách, někdo rychle, další pomalu. Vždy ale platí, že každá chodcova akce vyvolá v lajně adekvátní reakci. Kdo jde rychleji, způsobí zákonitě větší výkyvy, které pak musí složitěji vyrovnávat. "Když valíš, musíš hodně bojovat," shrnuje to jednoduše Kwjetoň. On sám chodí raději na techniku, pomaleji, takových 57 metrů mu zabere klidně i deset minut, snaží se co nejméně padat.

Kolouch na to jde spíše silově a padá naopak často. "Nejdřív párkrát lapím, tedy spadnu, ale zachytím lajnu rukama," popisuje svůj způsob, kterým si postupně dodává jistoty pro přechod lajny. Po pár pokusech se tak otrká a většinou přejde až na konec. Chodí přitom zásadně na boso, a to i v mrazech. Bosou nohou jde prý lépe roztavit námraza na lajně, a ta se pak tolik nesmeká.

Chce to zkušenost a počasí

Kwjetoň si konečně sedá na kraj lajny. Vyčkává. Když se zkoncentruje, zkouší poprvé vstát. Lajna se pod ním okamžitě prověsí o dobrý metr. Chvíli balancuje, ale vítr sílí, a tak si raději sedá. "Je to hrozně volný," volá.

Kolouch to má dnes na pohodu. Lajna je moc volná, tak si na ní aspoň chvíli v prostoru pobude

I když má hodně nachozeno a volnější lajna pro něj nebývá problém, ve čtyřiceti metrech nad zemí už je každý centimetr průvěsu znát. Ve špatném počasí musí přitom vyrovnávat nejen svoje chyby, ale i výkyvy, které způsobují nečekané poryvy větru. Přitom platí, že čím delší lajna, tím větší plocha, do které se může vítr opřít. Sedmapadesát metrů už tedy dokáže s člověkem pořádně zamávat.

Pokus rozejít se nakonec končí pádem a Kwjetoň ručkuje zpátky na pevnou zem. "Dneska asi nemám tu správnou motivaci," nevymlouvá se na počasí ani na špatně napnutou lajnu. Dobře ví, že motivace a odhodlání mu tady nahoře nesmí rozhodně chybět.

Na highline jsou nejobtížnější první tři kroky. A pak každý další

Základní pravidlo, které si musí vrýt do hlavy každý highlinista, totiž zní: "Nechtít spadnout." Jinak nemáte šanci přejít ani metr.

Tohle pravidlo zná i Kolouch, který se dnes chystá na Wild Sarah poprvé. Nepříznivé podmínky však vítězí i nad ním. Párkrát se sice pokouší na lajně postavit, ale vítr se jako na potvoru rozfouká ještě víc. Padá. Nakonec si na lajně alespoň pár minut poleží, snad aby se nabažil toho prázdného prostoru kolem.

Posilování i meditace

Chození po lajně je ostatně i jistý způsob aktivní meditace. Soustředěním se výlučně na chůzi si člověk navodí jiný stav vnímání, v němž okolí ztratí význam, vysvětluje Kwjetoň. Všechny starosti pak někam zmizí a zůstane jen radost z každého kroku.

Proč si dvacet metrů nad zemí jen tak nepoležet?

Nejste-li zrovna duchovní typ, oceníte zas, že vám při chození po lajně pracuje doslova každý sval v těle. Při udržování rovnováhy na popruhu, který se neustále klepe a vytahuje, musíte používat nejen ruce, ale i nohy a břicho.

Začátky jsou návykové

Pokud byste chtěli highline vyzkoušet, je ideálním startem vyrazit na některý ze slackline festivalů, které se konají po celé republice několikrát do roka. Třeba na přelomu července a srpna najdete mnoho různě dlouhých a různě napnutých lajn na Bišíku kousek od Adršpachu. Mimoto tam bude také spoustu lidí ochotných poradit.

Připravte se však na hodiny neúspěšných pokusů. Nejdřív neuděláte ani jeden krok, celé se to pod vámi rozkmitá a vy nebudete věřit, že je to vůbec možné přejít, byť nízko nad zemí. Jakmile však "svůj první" zvládnete, nebudete moci přestat. Budete chtít dojít pořád dál a nakonec, po pár letech tréninku, se možná postavíte i na highline.

Váhy, silový statický trik

fakta o highliningu

Highlining je chození po 2,5 cm širokém popruhu napnutém 10 a více metrů nad terénem. Na rozdíl od slackliningu (chození nízko nad zemí) se highlineři jistí při chůzi lanem.

Historie highliningu začala koncem 70. let 20. století v Yosemitském národním parku v USA. Tamní horolezci chozením po lajně pravděpodobně nejprve jen zabíjeli čas, když pršelo. Dnes už je highlining, potažmo slacklining, samostatně se rozvíjející sport.

V Česku se po lajně chodí až od roku 2005, kdy o highliningu vyšel článek v horolezeckém časopise a pár nadšenců se rozhodlo to zkusit. Dnes máme kolem dvaceti aktivních highlinerů a zhruba dvě stě slacklinerů.

Nejdelší highline
V České republice: Wild Sarah (Praha), délka 57 metrů, výška 40 metrů
Ve světě: Big Boy a Mibe Alzherhüg (Joshua Tree, USA), délka 67 metrů, výška 22 metrů

Více informací najdete na www.slackshop.cz nebo www.slacklive.cz.


Autoři: ,
  • Nejčtenější

Cvičit ráno, nebo večer? Při obezitě hraje načasování roli, říká studie

19. dubna 2024

Přínosná je fyzická aktivita v jakoukoli dobu, pomáhá duševnímu i tělesnému zdraví, vyplatí se....

Vidí lidi jako démony. Vzácná choroba deformuje pohled na tváře ostatních

18. dubna 2024

Jako by se jednoho dne probudili do světa, v němž žijí démoni. Lidi kolem sebe vidí s ústy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyvrcholení ženy neočekávají. Studie zkoumala příčiny orgasmické nerovnosti

15. dubna 2024

Nemůže za to jen technika, ani pouze přehlíživost, sobeckost některých pánů. Problém orgasmické...

Už nakoupili hroby na těla zavražděných. Vaňura nejen o nástupcích Stodolových

18. dubna 2024

Premium Kdysi vsadil na to, že diváky bude bavit pořad o tom, jak policie něco dělá dobře. Teď Mirek Vaňura...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Občas se najde hlupák, který cizincům radí, aby mluvili hezky česky, říká etnolog

15. dubna 2024

Premium Etnolog Leoš Šatava přes půl století putuje za nejrůznějšími etniky, regionálními skupinami a...

Cvičit ráno, nebo večer? Při obezitě hraje načasování roli, říká studie

19. dubna 2024

Přínosná je fyzická aktivita v jakoukoli dobu, pomáhá duševnímu i tělesnému zdraví, vyplatí se....

Děs z nástrah digitální doby? Možná trpíte neofobií či technostresem

18. dubna 2024

Premium Říkal jsem, že to bude k ničemu. Hele, zase jim to spadlo. My, kteří používáme starou dobrou tužku...

Vidí lidi jako démony. Vzácná choroba deformuje pohled na tváře ostatních

18. dubna 2024

Jako by se jednoho dne probudili do světa, v němž žijí démoni. Lidi kolem sebe vidí s ústy...

Už nakoupili hroby na těla zavražděných. Vaňura nejen o nástupcích Stodolových

18. dubna 2024

Premium Kdysi vsadil na to, že diváky bude bavit pořad o tom, jak policie něco dělá dobře. Teď Mirek Vaňura...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...