VIDEO: Volným pádem z 22 kilometrů. Možnost, jak uniknout z raketoplánu

  • 22
Extrémní sportovec Felix Baumgartner se nejdřív nechal vynést heliovým balonem v přetlakové komoře do výšky téměř 22 kilometrů a pak skočil do ticha. Volným pádem padal přes tři a půl minuty, nato rozevřel padák a bezpečně přistál v poušti v Novém Mexiku na jihu Spojených států. Jeho výkon by mohl pomoci NASA při výzkumu možností úniku z raketoplánů.

"Ten pohled byl úžasný, ještě lepší, než jsem si myslel," komentoval svůj kousek extrémní sportovec, 42letý Felix Baumgartner, který ve čtvrtek ráno úspěšně dokončil svůj první zkušební seskok v rámci projektu Stratos.

Je zatím třetím člověkem, který se z takové výšky spustil k zemi a bezpečně přistál. Zároveň je první po padesáti letech. "Jsem teď členem jednoho velmi malého klubu," usmíval se Rakušan.

Rekord drží Američan Joe Kittinger (83), bývalý testovací pilot vzdušných sil USA, který je nyní Baumgartnerovým poradcem. Jeho seskok z roku 1960 měřil
31,3 kilometru.

"Nebojácný Felix" chce padat rychlostí zvuku

Baumgartner, známý jako "nebojácný Felix", se ho letos chystá překonat. Chce se stát hned čtyřnásobným světovým rekordmanem. V plánu má nejvyšší let balonem, nejdéle trvající volný pád z největší výšky a překonání rychlosti zvuku. Jako bývalý vojenský parašutista má rád výzvy. "Není tu žádná větší než tahle," prohlásil.

Před velkým finále ho čeká ještě jeden pokus. Pak udělá krok do prázdna z výšky 36,7 km. Očekává, že dosáhne rychlosti 1 110 km/h, volný pád bude trvat pět a půl minuty a dole bude za 20 minut.

Parašutisté obvykle skáčou z výšky 4 km a volného pádu si při rychlosti 250 km/h užívají minutu. Rodákovi ze Salcburku však tohle nestačí. Zažil už 2 500 seskoků z dopravních letadel, která se pohybují ve výšce 10 km, skákal po hlavě ze sochy Ježíše v brazilském Riu nebo do černočerné chorvatské jeskyně.

Stratosféra vás neochrání před radiací

I tenhle jeho dosud nejnebezpečnější počin však plánovaný skok ze stratosféry hravě překonává. V takových výškách není atmosféra, jež by ho chránila před radiací. "Je tam téměř kompletní vakuum," řekl Kittinger, který při svém dávném pokusu málem zemřel. Padák se mu otevřel příliš brzy a lana se mu omotala kolem krku. Zachránilo ho jen automatické otevření náhradního padáku.

Od té doby se vybavení podle něj velmi zlepšilo. "Ale jediná věc, která se skutečně nezměnila, jsou nepřátelské podmínky v této výšce." Baumgartner si po seskoku postěžoval na strašnou zimu: "Vůbec jsem nemohl hýbat rukama, to musíme ještě vyřešit."

Za šílence se tento Rakušan v žádném případě nepovažuje: "Snažím se minimalizovat riziko díky přípravě." Stejně jako kosmonauti si sestavuje seznam "co kdyby". Nejvíce se děsí toho, že se stane něco, o čem nikdy nepřemýšlel. Jeho extrémní seskoky zaujaly i americký úřad pro letectví a vesmír NASA. Od pádu raketoplánu Columbia v roce 2003 se stal prioritou číslo jedna nouzový únik z kosmických plavidel, Baumgartnerovy zkušenosti se tak organizaci mohou hodit.