Angína vás může přepadnout i v létě.

Angína vás může přepadnout i v létě. | foto: Profimedia.cz

Zanícené mandle: co se děje s tělem při angíně

  • 14
Bolí vás v krku, nemůžete polykat, chraptíte, a to ani nemusí teplota klesnout pod bod mrazu. Zjišťovali jsme, co se děje s tělem, když vás skolí angína.

Je úplně jedno, jestli je zima, nebo léto v plném proudu, angína vás může postihnout v kterémkoli ročním období. Poznáte ji velmi snadno podle intenzivní bolesti v krku, máte potíže s polykáním, zarudlé mandle a bílý povlak na jazyku. Můžete ztratit hlas, přidružit se může i bolest v uchu a časté jsou nateklé uzliny. Obvykle se přidá zimnice, horečka a bolest hlavy, v některých případech doprovází angínu zvracení či bolest v podbřišku.

Potíže jsou tak výrazné, že vás téměř jistě donutí navštívit lékaře. Tomu bude stačit jediný pohled do vašeho krku, aby zjistil příčinu problémů. Podle toho, zda se jedná o angínu virovou, nebo bakteriální, potom zvolí adekvátní léčbu.

Filtr proti bakteriím a virům

V souvislosti s angínou všechno stojí a padá s krčními mandlemi. Ty se nacházejí v zadní části krku a jsou tvořeny podobnou tkání jako lymfatické uzliny. Mandle jsou plné různě hlubokých "dolíků" a "prohlubní", které se nazývají krypty. V těch se hromadí odloupané buňky sliznice a také mikrobi. Pokud mandle fungují správně, zastávají roli jakéhosi filtru, který zachycuje viry a bakterie, které by se jinak dostaly přímo do dýchacích cest. Kromě toho protilátky v mandlích odpovídají za imunitní reakci organismu, která tyto "vetřelce" zničí.

Tak to funguje v ideálním případě, problém ale nastává v okamžiku, kdy se mandle náporu bakterií nebo virů nedokážou ubránit a ty se v nich začnou množit. Nejčastěji je původcem angíny bakterie Streptococcus pyogenes, ale způsobit ji dokážou například i adenoviry, virus Herpes simplex a celá řada dalších.

Streptococcus pyogenes je často se vyskytující kmen bakterií, který může žít ve vašem krku a nosu celé měsíce, aniž by vám způsoboval větší problémy. Odhaduje se, že tento typ bakterií v sobě nosí patnáct procent zdravých lidí, aniž by se u nich objevovaly jakékoli symptomy. Což ale neznamená, že by současně nemohli nakazit ostatní. Streptokokem se tedy můžete nakazit od někoho jiného, nebo se může "aktivovat", když je váš organismus momentálně oslabený. K tomu může dojít například v situaci, kdy je váš imunitní systém vyčerpaný po boji s chřipkovými viry.

Imunitní systém na útok vetřelců na mandle zareaguje bleskově a vyšle do inkriminovaného místa bílé krvinky, které začnou bojovat. Navenek se tento zápas projeví otokem mandlí a jejich zánětem, který způsobuje typickou zarudlou barvu zanícených mandlí s bělavými skvrnami. Výsledkem aktivity imunitního systému je též horečka: systém se snaží původce angíny zabít, a tím vzrůstá teplota, snižuje se množství tekutin v těle a vzrůstá nitrožilní tlak, což je příčinou bolestí hlavy. Protože veškerou energii věnuje váš organismus na boj s vetřelci, pociťujete ochromující únavu. Virová angína trvá typicky čtyři až deset dní, bakteriální o něco déle.

Nebezpečné komplikace

Lékař by vám měl udělat takzvaný CRP test, který měří hladinu C-reaktivního proteinu, která se zvyšuje u všech druhů bakteriálních zánětlivých procesů. Tak zjistí, jestli jsou původcem vaší angíny viry, nebo bakterie, a podle toho se rozhodne, jestli je žádoucí nasadit antibiotika. V případě virové angíny se obvykle nechává na organismu nemocného, aby se s nemocí vyrovnal vlastními prostředky. Podpůrným léčebným prostředkem je dostatek odpočinku, kloktání slané vody, dostatek tekutin, případně pojídání zmrzliny a nanuků, které znecitliví a uklidní rozbolavělý krk.

V případě bakteriální angíny nemá cenu brojit proti předepsaným antibiotikům, protože pokud se angína způsobená streptokokem nezačne léčit včas, může se rozšířit i do dalších částí těla. Komplikací potom může být infekce uší, dutin nebo i revmatická horečka. Akutní forma může navíc přejít v chronickou, která ohrožuje zdraví srdce a plic.