Macho typy na ženy opravdu zabírají, je to ale moderní fenomén.

Macho typy na ženy opravdu zabírají, je to ale moderní fenomén. | foto: Profimedia.cz

Ženy dávají přednost chlapácky vypadajícím mužům. Ale ne všude

  • 43
Pánové s macho vzhledem, širokou tváří a drsnou bradou, u žen vyhrávají. Tato preference ale není dědictvím lidské divoké historie, kdy bylo potřeba přežít v nepřátelské přírodě. Naopak, je relativní novinkou, vyvinula se časem a platí spíše v moderních, městských společnostech, tvrdí aktuální studie.

Je to základní kámen evoluční psychologie: muži podle ní dávají přednost výrazně žensky vyhlížejícím paním, ženy naopak chlapácky vypadajícím pánům. A vědci nabízejí i vysvětlení, naše chování se podle nich řídí především tím, aby co nejvíc maximalizovalo naši reprodukci. A právě dámy s velmi ženskými rysy mívají vyšší hladiny estrogenu, který souvisí s reprodukčními schopnostmi, a páni drsného vzhledu zase mívají více testosteronu a silnější imunitní systém - a i to se při plození potomků hodí.

Potíž tohoto zažitého tvrzení je v tom, že jeho pravdivost nebyla plně prověřena v praxi testy. Tým psycholožky Isabel Scottové z londýnské Brunel University se to rozhodl napravit. Vzal proto fotografii průměrně, typicky vypadajícího obličeje muže pěti etnik a z každé udělal tři verze. Jedna byla chlapácká, na ní přidal obličeji o šedesát procent mužských rysů více, druhá feminní, na ní naopak dodal šedesát procent ženských rysů, třetí nijak neupravoval.

Poté snímky předložil dobrovolnicím, důležité přitom bylo, že pocházely z rozličných prostředí: jak z městských, tak z venkovských oblastí, jak z ekonomik, které byly založeny na tržním hospodářství, tak z těch, které stály na pastevectví či lovu. Účastníky byly kanadské studentky i příslušnice původních kanadských kmenů, studentky ze Šanghaje i ženy ze střední Afriky, mladé Britky i příslušnice indiánských kmenů z Latinské Ameriky. Vědce zajímalo, kterému typu obličeje dají přednost: jakého muže by si vybraly za partnera?

Produkt moderní doby

Výsledky vědce překvapily. Ženy z měst, z moderních společností volily podle očekávání – dávaly přednost chlapáckým verzím. Preference žen z venkovských oblastí byly ale mnohem pestřejší. Například ženy z Ekvádoru a Nikaraguy dávaly přednost mužům s feminními rysy. Respondentky z řad původních obyvatel Kanady a dámy z Fidži volily mužský neupravovaný, neutrální obličej.

„Velmi nás to překvapilo,“ přiznává Scottová. Nikoli bezdůvodně, teorie evoluční psychologie by měla totiž znamenat, že preference macho typu bude nejsilnější u společenství, která mají blíže k historický nejstarším formám lidské společnosti, tedy právě u rolnických komunit mimo moderní centra. To ale neplatilo. Zdá se tedy, že to, že ženy dávají přednost chlapáckým tvářím, je věcí moderní doby.

„Nashromážděná data zpochybňují teorii, podle níž byly zvýrazněné pohlavně specifické rysy důležité pro sociální a sexuální výběr v rodových společnostech,“ komentuje výsledky další člen tým Andrew Clark. „Preference typických tváří jsou novým fenoménem moderní doby.“ 

Scottová si dokonce troufá nabídnout možné vysvětlení, byť zdůrazňuje, že je v této chvíli „extrémně spekulativní“. Podle ní za to může fakt, že moderní města po svých obyvatelích vyžadují, aby činili rychlejší soudy o tvářích kolem sebe. A stereotypizace hbitějším soudům napomáhá. „V městských sídlech potkáváte mnohem více cizích lidí, takže máte mnohem silnější motiv odhadnout jejich osobnosti, aniž je znáte,“ říká Scottová.

Agresivní, ale s méně kvalitními spermiemi

Není to první výzkum, který tradiční chápání mužů s chlapáckým obličejem narušuje. Vědecký kolektiv ve Španělska, Kolumbie a Austrálie letos prověřoval, zda platí hypotéza, podle níž je „typicky mužská“ tvář s širokými čelistmi a lícními kostmi a nosními dírkami zárukou úspěšné reprodukce. Zjistil, že není. Podle studie je to dokonce naopak, muži s maskulinními tvářemi mají méně kvalitní sperma než ostatní

Muži s chlapáckými rysy, tedy s širokými obličeji, jsou častým objektem vědeckého zájmu. Věnovala se jim například studie kanadské Brock University, která se rozhodla prozkoumat, zda dotyčné rysy souvisejí s agresivitou. Vědci přitom sáhli po vzorku hráčů hokejové ligy. „Na hokeji je skvělou věcí to, že se můžete dopouštět agresivního chování přijatelným způsobem. Za to, že někoho šťouchnete loktem, nepůjdete do vězení. Proto je to dobré prostředí pro zkoumání agresivity,“ vysvětlil volbu Justin Carré, který vědecký tým vedl.

Spolu se svými kolegy hokejistům změřil výšku a šířku obličeje – a poté dal údaje dohromady s počty minut, které hráči proseděli na trestné lavici a které se tak staly měřidlem jejich agresivity. Zjistili, že majitelé širokých obličejů se dopouštěli faulů častěji než jejich kolegové.