Vášnivý potápěč. Americká CIA osnovala plány, jak by se mohla stát Fidelu...

Vášnivý potápěč. Americká CIA osnovala plány, jak by se mohla stát Fidelu Castrovi jeho zálilba osudnou. | foto: Profimedia.cz

Zvrtané atentáty: smrt v pastě na zuby a šance promeškaná na WC

  • 38
Když už se v Česku v poslední době tak moc mluví kvůli sedmi antiperlím o atentátech, podívejme se na ty, které dopadly nějak zvláštně. Seznamte se s atentáty, které byly zpackané, bizarní, někdy skoro směšné nebo se vůbec neuskutečnily, přestože byly naplánované.

Muž, který inspiroval al-Káidu (pokus o atentát na Nixona)

Možná odtud vzala plány na 11. září al-Káida: Samuel Byck byl nezaměstnaný obchodní cestující, který se v roce 1974 rozhodl, že zabije prezidenta Richarda Nixona letadlem. Plán byl jednoduchý a opravdu připomíná 11. září.

Chtěl unést dopravní letadlo z letiště v Baltimoru a přimět posádku, aby s ním narazila do Bílého domu. Ale zvrtal to, protože ještě na zemi zastřelil jednoho pilota, zatímco druhého těžce zranil. To poté, co mu oznámili, že nemohou startovat ani pojíždět, protože jsou kola zatím založena špalky. Pak vyzval náhodně vybraného cestujícího, ať pilotuje. Ten to neuměl, takže letadlo stálo pořád na místě. Nakonec policisté na letadlo zaútočili a únosce zasáhli. Spáchal poté sebevraždu.

Explozivní čokoláda (pokus o atentát na Churchilla)

Němci se pokusili zabít Winstona Churchilla pro něj velmi nepravděpodobnou látkou: místo toho, aby mu otrávili šampaňské nebo brandy, chtěli mu podstrčit výbušnou čokoládu. Vyplývá to z dokumentů zveřejněných letos v létě. Vše nasvědčuje tomu, že Němci chtěli prostřednictvím svých lidí do jídelny bunkru, kde Churchill v Londýně úřadoval, umístit tabulky pochoutky, která se měla jmenovat Petrova čokoláda.

V jídelně byly na tácech různé laskominy, mezi nimiž Churchill lovil podle momentální chuti. Jenže v tomto případě byla pod slabou slupkou čokolády výbušnina a vše bylo zabaleno do luxusně vypadajícího černozlatého obalu. Britové se o plánech nacistů údajně dozvěděli od svých agentů v Německu.

Smrt při čištění zubů (plánovaný atentát na Lumumbu)

Patrice Lumumba, levicový vůdce nově samostatného Konga, vadil Americe natolik, že se ho agenti pokusili zabít jeho vlastní zubní pastou. Anebo jídlem, to už bylo jedno.

Plán byl prostý, hlavní bylo dopravit nakažlivé látky do něčeho, co Lumumba strčí do úst. Mezi kandidáty byly tularémie čili zaječí nemoc, brucelóza, tuberkulóza, antrax, pravé neštovice a venezuelská koňská encefalitida. Ale nepodařilo se, protože nikdo se nedostal ke konžskému vůdci dostatečně blízko.

Motorkáři na moři (pokus o atentát na Micka Jaggera)

Tohle je klasický příklad zpackaného atentátu. Figuruje v něm Mick Jagger, ano, ten z Rolling Stones. Měl být údajně obětí. Zabít ho, opět údajně, chtěli členové motorkářského gangu Hells Angels, protože rocker je obvinil, že zavraždili fanouška na jeho koncertu v Kalifornii, kde byli najati jako pořádková služba.

Motorkářům se to nelíbilo a zareagovali po svém. K atentátu mělo dojít v Jaggerově domě na Long Islandu poblíž New Yorku. Plán byl prostý, útočníci doplují lodí k pláži u domu, vylodí se a odkráglují ho. Jenže tragédie se zvrhla v komedii. Motorkáři se na moři necítili tak dobře jako na asfaltu a když jejich loď zasáhla bouře, šli všichni přes palubu a musela je zachraňovat Pobřežní stráž.

Střelba omylem (atentát na Andyho Warhola)

A tohle je zpackaný atentát jiného druhu. Zahynul při něm málem Andy Warhol. Těžce ho postřelila jeho známá Valerie Solanasová, která po něm chtěla, aby jí vrátil scénář, což Warhol nemohl, a ona si to vyložila jako odmítání.

Autorka textu SCUM Manifesto a atentáu na Andyho Warhola Valerie Solanasová

Vytáhla zbraň, dvakrát sice Warhola minula, ale při třetí ráně ho trefila zrovna pod tak nešťastným úhlem, že kulka zasáhla levou plíci, slezinu, žaludek, játra, jícen a nakonec proletěla i jeho pravou plící. Pět lékařů operovalo Warhola po pět hodin a bylo to jen o vlásek. Teprve později vyšlo najevo, že tohle všechno bylo naprosto zbytečné, jelikož scénář založila Solanasová sama a zapomněla na to.

Pasti na vousatého potápěče (plány na atentát na Fidela Castra)

Byl to krásný atentát, ale nikdy se nerealizoval, možná jen v nějakém přihlouplém thrilleru. CIA ho však kdysi opravdu plánovala. Všichni věděli, že se kubánský vůdce Fidel Castro rád potápí v moři. A tak někoho napadlo, že mu dají neoprenovou kombinézu, v níž budou bakterie nějakých strašných nemocí. Příležitost by byla: právník Donovan jel na Kubu vyjednávat o propuštění zajatců z neúspěšné invaze v Zátoce sviní a mohl by mu ho darovat. Ale nakonec z toho sešlo, protože Donovan dal Castrovi neopren, který sám koupil, a bez bakterií.

Castrovo potápění CIA vůbec nějak fascinovalo, možná v tom byly bondovky. A tak někoho napadlo, že mu na místě, kam se chodí potápět, nastraží mušli, která bude tak velká a barevná, že určitě upoutá jeho pozornost a on ji zvedne nebo si ji aspoň připlave prohlédnout. Samozřejmě ne proto, aby měl Castro radost, ale aby byl po smrti. V mušli měla být výbušnina. Taky se připravovaly plány, jak dostat nějaké strašlivé nemoci do jeho akvalungu, aby je při potápění vdechl.

Smrticí kapesník (další plány na atentát na Castra)

Ještě jednou Castro: měl ho taky dostat smrticí kapesník. Obyčejný kapesník napuštěný bacily, které by ho zabily. Totéž se připravovalo pro jeho čaj a kávu. Měla ho taky otrávit milenka Marita Lorenzová, která dostala od CIA kapsli s jedem, aby mu ji dala do pití.

Nepovedlo se, milenka sice pronesla kapsli do ložnice v krému na obličej, ale kapsle se stačila rozpustit a žena se Castrovi přiznala.

Kouření škodí zdraví (a další plány na atentát na Castra)

Castro vůbec rozněcoval fantazii agentů CIA. Celkem na něj prý bylo připravováno či plánováno 638 atentátů. Protože kouřil doutníky, měl dostat i takový, jaký si dosud nikdy nezapálil. Výbušný doutník. Mělo v něm být dost výbušnin, aby Castrovi utrhly hlavu, i když v tomto případě nešlo o příspěvek do kampaně "kouření může vážně poškodit vaše zdraví".

Nějak to zřejmě nevyšlo, tak Američané vymysleli, že by mu mohli podstrčit doutník skrývající bacily či bakterie. Testovali botulin a byl údajně tak nebezpečný, že člověk, který by doutník jen přiložil ke rtům, by byl odsouzen k smrti.

Promarnil čas na záchodě (atentát na Hitlera?)

Zpackaný atentát, o němž nevíme se stoprocentní jistotou, zda se opravdu stal či zda je to jen legenda. Píše se rok 1937, v berlínském Sportpalastu má za chvíli mluvit Adolf Hitler.

Hitler řečnil ve Sportpalastu mnohokrát. Tady za ním ční nápis Marxismus musí být vyhlazen.

Atentátník, jímž byl údajně jakýsi člen SS, nastražil výbušninu přímo pod pódiem, na němž stál řečnický pult, odkud měl Hitler pronést projev. Vše bylo připraveno, přišel i Hitler - a po řeči zase odešel. Scházel jen atentátník, protože celou dobu strávil na záchodě, kde snad uvázl. Berte, jak to leží a běží: tahle epizoda neschází v žádném seznamu pokusů připravit Hitlera o život.

Došly mu peníze (další pokusy o atentát na Hitlera)

Maurice Bavaud byl švýcarský student, který měl přes své mládí (bylo mu jen dvaadvacet let) lepší politický postřeh než většina státníků té doby. V říjnu 1938 se vypravil zabít Hitlera. Nejdřív za ním dojel do Berlína, pak na Obersalzberg, kde se měl führer nacházet, ale ten mezitím zase odjel. Tak za ním jel do Mnichova, kde ho chtěl zastřelit při oslavě výročí puče z roku 1923. Tam už ho sice zahlédl, ale Hitler se pohyboval moc daleko.

Téměř neznámý hrdina. Švýcarský student Maurice Bavaud přijel do Německa, aby zabil Hitlera. Po jeho dopadení švýcarská vláda neučinila téměř nic, aby ho zachránila. Selhala i německá nabídka vyměnit jej za špiony.

Protože už Bavaud neměl peníze, rozhodl se vrátit za hranice a promyslet další plány. Byl však chycen kvůli banalitě, jel ve vlaku bez lístku. V jeho kufru byly nalezeny rozbušky, mapy, pistole a nejrůznější informace o pobytu Hitlera. Byl předán gestapu a při výslechu se přiznal. Mladík, který mohl změnit běh světa, byl popraven v květnu 1941.

Výbušný likér (a ještě jeden pokus o atentát na Hitlera)

V březnu 1943 měl Hitlera zabít výbušný likér. Měl se vracet z návštěvy armádní skupiny Střed ve Smolensku a Henning von Tresckow, ano, ten, který měl o rok a pár měsíců později prsty v operaci Valkýra, při níž Hitler málem opravdu zahynul, měl pocit, že je vhodný čas.

Do dvou lahví likéru Cointreau vložil britskou výbušninu a požádal jednoho muže z Hitlerova doprovodu, aby je po přistání ve Vlčím doupěti předal dalšímu důstojníkovi. Von Tresckow vše zdůvodnil tím, že jde o dluh z prohrané sázky. Bohužel, bomba nevybuchla, zřejmě kvůli velmi nízké teplotě v zavazadlovém prostoru. A spiklenci měli problém: rychle získat lahve od posla, aby je nedal adresátovi, který o ničem neměl ani tušení a zřejmě by vyvolal poplach.

Nakonec se jim to podařilo a lahve zaměnili za skutečné.

Hnulo se v něm srdce (příprava atentátu na JFK)

Stačilo možná málo a John Kennedy nezahynul v Dallasu v roce 1963, mohl totiž zemřít už o tři roky dříve na Floridě. Čerstvě zvolený prezident si s rodinou užíval poslední bezstarostnou dovolenou před nástupem do Bílého domu, ale penzionovaný poštovní úředník Richard Paul Pavlick ho zřejmě neměl v lásce.

A tak naládoval své auto dynamitem a jezdil kolem míst, kde se Kennedyovi vyskytovali. Když je konečně spatřil, rozjel se k nim. Jenže když byl blíž, všiml si dětí ve voze a hnulo se v něm srdce, takže si atentát rozmyslel a zase odjel. Zatčen byl o několik dnů později.

"Nemůžu pronést tak dlouhou řeč" (atentát na Teddyho Roosevelta)

Teddy Roosevelt byl pověstný chlapácký prezident USA z počátku 20. století. Když měl v roce 1912 volební řeč, dostal příležitost ukázat, jak se chová pod palbou.

Prezident Theodore Roosevelt. Asi věděl, jaké riziko se pojí s úřadem, chopil se ho po atentátu na prezidenta Williama McKinleyho.

Hostinský, který neměl rád prezidenta Roosevelta: John Schrank.

Než začal mluvit, trefil ho hostinský John Schrank do prsou. Roosevelt začal řeč slovy: "Dámy a pánové, nevím, jestli jste si to plně uvědomili, ale právě jsem byl postřelen. Ale zabít mě není jen tak. Kulku mám v těle, takže nemůžu pronést dlouhou řeč, ale budu se snažit ze všech sil."

Netrefíš, dostaneš holí (atentát na prezidenta Jacksona)

Poučení z toho, co se stalo v roce 1835 uprostřed Washingtonu, je jediné: když je atentátník neschopný, koleduje si o ránu klackem. Přesně tak dopadl malíř Richard Lawrence, když chtěl zastřelit prezidenta Andrewa Jacksona, tvrďáka s přezdívkou Starý ořešák. První pistole selhala, tak Lawrence vytáhl pohotově druhou. Ta selhala taky. Jackson nelenil a seřezal ho svou holí.