Péče o penis je investice, která se vám vyplatí.

Péče o penis je investice, která se vám vyplatí. | foto: Profimedia.cz

ABC péče o penis: hygiena, holení, samovyšetření

  • 216
Je vaším rodinným stříbrem, které byste měli oprašovat, udržovat a starat se o něj. Nepřehánějte to však s mýdlem, v rámci prevence rakoviny varlat nezapomínejte na samovyšetření, a pokud se rozhodnete intimní partie holit, začněte výběrem depilačního krému, který vám sedne.

Nezapomínejte, že váš penis je velmi citlivý orgán a jako k takovému je potřeba se k němu chovat. Navzdory tomu se z nějakého neznámého důvodu řada mužů domnívá, že čím více mýdla a dalších mycích prostředků na něj nanesou, tím lepšího výsledku dosáhnou. Jenže přemíra kosmetiky vám může ublížit podobně jako naprosté zanedbávání hygieny. Penis stačí omývat teplou vodou. Nedoporučuje se ani používání mýdla, které kůži zbytečně vysouší. Ujistěte se také, že jste po umytí tyto partie řádně vysušili. Zabráníte tak šíření bakterií.

Nedostatek hygieny může na druhé straně vést k vzniku takzvané balanitidy (zánět předkožky). Obvykle se projevuje zarudnutím, svěděním nebo páchnoucím výtokem. Může se objevit i lehký otok. V takovém případě byste měli co nejdřív navštívit lékaře, který zjistí příčinu a doporučí léčbu. Podobné příznaky mohou být ale i důsledkem například nevhodné mycí kosmetiky nebo dráždivého pracího prostředku.

Holit či neholit

Slavie, nebo Sparta? Holit, nebo neholit? Zastánci i odpůrci mužského holení se dělí na dva nesmiřitelné tábory, z nichž každý je přesvědčen, že právě jeho postoj je podložen nejsilnějšími argumenty. Podle internetového průzkumu zveřejněného na serveru Answers.com si 35 procent mužů pubické ochlupení nijak neupravuje, 10 procent si je holí pouze tak, aby nevyčnívalo ze spodního prádla či plavek, 35 procent si porost zkracuje a 20 procent ho odstraňuje zcela.

Zastánci vyholeného klína se ohánějí lepší hygienou i čistotou, intenzivnější stimulací při sexu (pokožka bez ochlupení je citlivější) i tím, že se penis opticky jeví jako delší. Proti vyholování zase mluví finanční náročnost (vosky, krémy a další depilační pomůcky), možná bolestivost a větší riziko podráždění, případně infekce. Na druhou stranu je však pravdou, že některé ženy vnímají vyholené muže jako značný erotický stimul.

Pokud jste se rozhodli pro odstranění ochlupení a bude to vaše premiérové holení, dejte si pozor na výběr vhodných prostředků. Vosk a případně epilátor je zásadně určen pouze pro oblast třísel. V obou případech se totiž jedná o relativně bolestivé metody odstraňování ochlupení a kůže varlat nebo v těsné blízkosti penisu je pro jejich použití příliš citlivá. Při jejich depilování je vhodnější krém nebo klasické holení. Než si však kompletně celý klín pomažete depilačním krémem, vyzkoušejte jeho působení na malém kousku kůže. Citlivější jedince totiž může podráždit, někdy dokonce vyvolat vyrážku.

Nejlepším místem na holení je vana nebo sprcha, kdy jsou chlupy změkčené a jejich odstranění tím pádem jednodušší. Investujte také do holícího gelu nebo pěny, které holení usnadní a eliminují podráždění. Stejně tak se vám vyplatí koupit si kvalitní přípravek po holení, který mírní riziko zarůstání chloupků a případné infekce.

Samovyšetření varlat

Při "údržbě" svých genitálií byste také rozhodně neměli zapomínat na pravidelné samovyšetření varlat, které je prevencí před rakovinou. Rakovina varlat se nejčastěji vyskytuje u mužů mezi osmnácti a pětatřiceti lety a v této věkové skupině je to vůbec nejčastější nádorové onemocnění. Protože se však většina mužů domnívá, že tato nemoc postihuje jen starší jedince, nevěnují její prevenci dostatečnou pozornost.

Samovyšetření varlat byste měli provádět přibližně jednou měsíčně. Vezměte do rukou šourek a jemně jej prohmatejte. Pátrejte zejména po tvrdých bulkách, hrbolech, zduření či bolestivých místech. Všímejte si jakékoli změny jejich velikosti či tvaru. Poté si ještě vezměte zrcátko a ujistěte se, že nikde nejsou patrná zarudlá místa. Při jakémkoli podezření je nutné okamžitě vyhledat odborné vyšetření.

Penis u malých chlapců

Máte-li malého syna, vězte, že penis dětí vyžaduje velmi opatrné zacházení. Většině z nich nejde předkožka stáhnout dolů až do dvou či tří let. Řada z nich s tím má problémy i v pozdějším věku. Lékaři u dětí rozhodně nedoporučují násilné stahování předkožky, ačkoli to mnozí rodiče činí v dobré víře, že potom bude péče o penis snazší a budou moci udržovat lepší hygienu. Problém je však v tom, že při násilném stahování vznikají v předkožce drobné trhlinky a může dojít k zajizvení. Následkem může být zúžení předkožky, takzvaná fimóza, které je někdy potřeba řešit operativně.

Nepříjemnou komplikací zúžené předkožky může být takzvaná parafimóza, při níž předkožku násilím přetáhnete přes žalud, ale už se vám ji nepodaří vrátit zpátky. Zjednodušeně řečeno, "srolovaná" předkožka začne působit jako jakýsi škrtící kroužek a bránit přítoku krve do žaludu. Pokud není rychle poskytnuta lékařská pomoc, může dojít až k jeho odumření. Není třeba zřejmě zdůrazňovat, že se jedná o velmi nepříjemný a bolestivý zážitek.

Při uvolňování předkožky u malých chlapců je proto třeba postupovat velmi opatrně, o její částečné stáhnutí se sice můžete pokoušet, ale skutečně jen o nepatrný kousek. K uvolnění předkožky obvykle dojde nejpozději v pubertě. V některých případech může lékař předepsat krémy s obsahem steroidů, které uvolnění předkožky usnadní.