Najdete mezi nimi svého oblíbeného akčního hrdinu?

Najdete mezi nimi svého oblíbeného akčního hrdinu? | foto: Koláž - iDNES.cz

Filmoví drsňáci: důchodci i mladá krev, Stallone i Tom Hardy

  • 88
O namakané důchodce je zájem i desítky let od vrcholu jejich kariéry, jak ukazuje snímek Postradatelní 2. Na paty jim ale šlapou jejich nástupci. Ve stopách Arnolda Schwarzeneggera a Van Damma kráčí například Dwayne Johnson a Tom Hardy.

Sylvester Stallone: z filmové periferie až na režisérské křeslo

Památné role: Rocky Balboa, John Rambo, záchranář Gabe (Cliffhanger)

Poznávací znaky: křivý obličej, svaly, režisérské a scenáristické choutky

Začínal sice jako podprůměrný herec v ještě podprůměrnějších erotických filmech, tvrdohlavost a sen stát se velkým hercem ho ale protlačily až na výsluní. Před studiové pohlaváry svého času plácl se scénářem o boxerském outsiderovi, který se pustí do zápasu s mistrem světa.

Text se více než líbil, umanutý Stallone ale trval na tom, že si musí hlavní roli vystřihnout právě on, jinak scénář nedovolí zfilmovat. Rocky Balboa se stal kultem a zajistil osvalenému sympaťákovi status legendy.

Stallone ale odmítal usnout na vavřínech, coby válečný veterán John Rambo se ve čtyřdílné filmové sérii popasoval jak s vidláky v americkém zapadákově, tak s teroristy kdesi v Afghánistánu.

Tam mu ale bylo až moc horko, shodil proto bujnou kštici a vydal se do hor coby neohrožený průvodce Gabe ve VHSkovém kultu Cliffhanger. Nikdy ale nesplňoval škatulku tupce s muskulaturou, který umí jen střílet a rozdávat rány. Filmařskou všestrannost mnohokrát potvrdil jako režisér i scenárista (čtěte také: Sylvester Stallone: outsider, kterému to pálilo a nevzdal se).

O podobných věcech si může jeho neméně známý parťák ze Štýrského Hradce, který v našem výčtu následuje, nechat jenom zdát.

Arnold Schwarzenegger: od filmu k politice. A zase zpátky?

Památné role: Barbar Conan, T – 800 (Terminátor 2), John Matrix (Komando), Dutch (Predátor), Harry Tasker (Pravdivé lži), guvernér Kalifornie

Poznávací znaky: štýrsko-hradecký přízvuk, suché hlášky, figura Mr. Olympia

Nejdřív dělal všechno pro to, aby zahanbil své kolegy kulturisty. Dařilo se mu, získal bezpočet titulů v nejprestižnějších soutěžích, pak ho ale napadlo: Co zkusit herectví?

Příští štací se pro něj stal Hollywood. Tam nejprve paběrkoval, pak ale přišla nabídka na roli opáleného a nepříliš oblečeného kolosu jménem Barbar Conan. Moc toho ve filmu nenamluvil, o to více se ale oháněl gigantickým mečem.

Terminátor v akci

Netrvalo dlouho a k ruce si ho jako Terminátora povolala režisérská legenda James Cameron. Opomenout nemůžeme ani dvojblok kultovek Predátor a Komando, kde sypal suché hlášky z obou rukávů a ještě stačil v každé ruce držet gigantický protipancéřový kulomet (čtěte více: Konec guvernátora se blíží. Půjde Arnold do Hollywoodu, nebo do Bílého domu?).

Herectví ale časem omrzí, proto se Arnold poohlédl po práci mimo Hollywood. Slovo dalo slovo a stal se guvernérem Kalifornie. Po letech úřadování však začíná opět vystrkovat herecké růžky.

Jean-Claude Van Damme: oslava bojových sportů

Památné role: Frank Dux (Krvavý sport), Kurt Sloane (Kickboxer), Luc Daveraux (Univerzální voják)

Poznávací znaky: kop s otočkou, rozkrok trhající roznožky, černý pás v karate

Jako šampion v bojových sportech to měl sympatický Belgičan se vstupem do světa filmu celkem jednoduché. Stačilo předvést pověstný kop z otočky, popřípadě gymnastický provaz jak od Věry Čáslavské a producenti hned vymýšleli, jak skromného mladíka dostanou do filmu.

Svou kariéru postavil Van Damme na znalosti bojových sportů.

Prvních pár vystoupení před kamerou můžeme s klidem přeskočit, o pozornost se totiž hlásí vybíjená Krvavý sport, v níž Van Damme zužitkoval roky skutečného mlácení lidí při nejrůznějších sportovních kláních. V dvojbloku s Kickboxerem, kde pro změnu dal co proto desítkám palem při tréninku pod vedením zenového mistra, si dokázal vybudovat pověst hereckého idolu.

Vše potvrdil vychvalovaným Univerzálním vojákem, kde místo rychlých kopů tasil bambitky. Strmý kariérní pád do vod videobéček se v dobré obrátil až před několika lety ve strhujícím biografickém polodokumentu JCVD a letošní účastí v důchodcovském allstar filmu Postradatelní 2.

Chuck Norris: drsňákova svérázná sláva

Památné role: Plukovník Braddock (Nezvěstný v boji), Joshua McCord (Prezidentův muž), Cordell Walker (Walker Texas Ranger)

Poznávací znaky: kop s otočkou, který od něj odkoukal Van Damme, pěstěný vous, spí s polštářem pod pistolí

Čerokézská krev kolující v žilách pravděpodobně největšího drsňáka, jaký kdy chodil po zemi, ho přímo předurčila pro roli neohrožených hrdinů, kteří zachraňují prezidenty Spojených států, popřípadě potírají zločin v texaských končinách. I v české televize pak s veřejností zamával v reklamě na posilovací stroj, který udělá i z toho největšího rachitika skutečného muže (čtěte: Pravda o Chucku Norrisovi).

Hustý vous a důraz na upravený zevnějšek bohužel neokouzlily hollywoodské producenty tak, jak by si Chuck zasloužil, jeho kariéra se tedy vždy ubírala v řádně béčkových filmových vodách. Pak ale přišel ke slovu internet a hrdina mohl definitivně zazářit.

Chuck Norris se utkal před kamerou i s Davidem Carradinem.
Drsný slušňák Chuck Norris

Když jde totiž bubák spát, podívá se pod postel, jestli tam nečíhá Chuck Norris, který už dvakrát napočítal do nekonečna. A dál už to všichni známe. Jeho oddaní fanoušci museli zamáčknout slzu, když se Norrisovo jméno objevilo na seznamu hvězd Postradatelných 2. Je to důkaz, že hvězda se může zrodit i z bažin filmového podprůměru.

Bruce Willis: chlap v bílém tílku

Památné role: John McClane (Smrtonosná past), Joe Hallenbeck (Poslední skaut), Butch (Pulp fiction), James Cole (12 opic), Korben Dallas (Pátý element)

Poznávací znaky: bílé tílko od krve, ochlasta, kultovní hlášky, chození po střepech

Klasik z nejklasičtějších. Už banda německy mluvících teroristů v jednom zatraceně vysokém mrakodrapu kdesi v Americe poznala, že s tímhle skoro plešatým týpkem v bílém tílku nebudou mít lehké pořízení. Zvládl skok ze střechy na hasičské hadici i husarské kousky při chození po střepech a ještě k tomu ze sebe sypal jednu kultovní hlášku za druhou. A rovnou ve čtyřech dílech. Pověst policejního vyvrhele se ho ne a ne pustit.

Mnozí si jej budou pamatovat navždy právě takhle: Bruce Willis v bílém tílku,
Bruce Willis jako John McClane. Tahle postava z něj udělala hvězdu.

Jako legendární poslední skaut dal co proto zkorumpovanému světu amerického fotbalu, při randění s Quentinem Tarantinem zase každého poučil, jak vypadá skutečný chopper. Poté se zapletl s gangem dvanácti opic vedených vyšinutým Bradem Pittem a nakonec hledal pod vedením Luka Bessona pověstný pátý element. Na jednu malou kariéru celkem velký úspěch, tak tedy yippie ki-yay.

Clint Eastwood: tvrdý muž s renesančním rozsahem

Památné role: Harry Callahan (Drsný Harry), Joe (Pro pár dolarů navíc), Will Munny (Nesmiřitelní), Walt Kovalski (Gran Torino)

Poznávací znaky: král Divokého západu, přimhouřené oči, Smith & Wesson Model 29, má rád svůj trávník

Zosobněná drsnost si podávala padouchy už před desítkami let. Divoký západ se před ním třásl a westernový král Sergio Leone v něm našel bezkonkurenčního představitele mlčenlivých hrdinů, kteří na svět nahlíží skrze úzkou skulinku svých přimhouřených očí.

Clint Eastwood jako Harry se s výkonem policejní služby moc nepáře.

Talent na tasení koltů dokázal zužitkovat i jako drsný Harry, v jehož roli si došlápl na jednoho z nejslavnějších zločinců historie, nechutně ujetého Zodiaca, který se po plátnech kin proháněl pod přezdívkou Scorpio.

Rozhodl se postavit i za kameru a na svět vypustil několik kinematografických klasik. S přibývajícím počtem vrásek každý svůj filmařský aspekt zdokonaloval a v podobě vysoustruženého diamantu pak triumfoval dojemně upřímným Gran Torinem, v němž se představil jako herec, režisér, hudební skladatel, a kdo ví, co dalšího.

Liam Neeson: drsné akce přišly až s věkem

Památné role: Oskar Schindler (Schindlerův seznam), Qui-Gon Jinn (Hvězdné války: Epizoda 1), Bryan Mills (96 hodin), Hannibal Smith (A-Team), Ottway (Mezi vlky)

Poznávací znaky: důchodce, s nímž si nikdo nezahrává, lamač rukou, akční bůh

Zástupce z herecké skvadry, který potvrzuje pravidlo, že s věkem přichází kvalita. Dříve charakterní herec, který slavil úspěch na filmových cenách coby hrdina Oscar Schindler, se postupem let přerodil v regulérního akčního hrdinu, se kterým si není radno zahrávat.

Liam Neeson ve filmu 96 hodin
Akční role zvládá Liam Neeson i v šedesáti letech.

Definitivním přelomem pro něj byla role Bryana Millse v akčním snímku z pera slavného Luca Bessona s názvem 96 hodin. Unesli mu dceru a on jako bývalý tajný agent chytl amok, vydal se do Evropy a tam na jednu hromadu sešlapal polovinu gangu zakavkazských obchodníků s bílým masem.

To mu ale nestačilo, s doutníkem v puse se tak chopil plánování bandy žoldáků v A-Teamu. Lidští padouši však časem omrzí, co si pak má hrdina z povolání počít? Co třeba naklepat kožich smečce digitálních vlků? Není problém, šedesátník Liam zvládne všechno.

Jason Statham: manekýn s kamennou tváří

Památné role: Frank Martin (Kurýr), Chev Chelios (Zastav a nepřežiješ)

Poznávací znaky: zarputilý výraz, bezkonkurenční řidič, král džínů

Parťák bývalého manžela Madonny se v začátcích své kariéry snažil protlouct, jak to jen šlo. Závodně se potápěl, pak jako model předváděl všemožné střihy a barvy džínů. Herecký a hlavně akční talent ale nemohl zůstat skrytý navždy.

Guy Ritchie jednoho sychravého rána zvedl telefon a o pár minut později měl holohlavý Jason v kapse roli v kultovkách Sbal prachy a vypadni a Podfuk. Už tehdy nebylo pochyb, že by dokázal utáhnout film sám na svých bedrech. A tak se také stalo.

Jason Statham jako Frank Martin v Kurýrovi
Jason Statham začal jako manekýn, dopracoval to ale až k filmu.

Jako neohrožený kurýr se ve francouzsky ujeté trilogii proháněl ve svém motorovém miláčkovi po střechách domů a ještě při tom stihl jednou rukou střílet záporáky. Léta zkušeností pak zúročil v adrenalinové jízdě Zastav a nepřežiješ. A co je nejdůležitější, po celou kariéru si dokázal udržet jeden jediný herecký výraz – strejdu od vedle, který má už týden zácpu.

Dwayne Johnson: hora svalů

Památné role: Mathayus (Král škorpion), Chris Vaughn (Kráčející skála), víla Zuběnka, Luke Hobbs (Rychle a zběsile 5)

Poznávací znaky: svaly, které mu věnoval celý tým kulturistů, virtuózně ovládané pravé obočí, hra na ukulele

Dlouho před tím, než vtrhl na plátna kin, se pod přezdívkou The Rock proháněl po wrestlingových zápasištích a získával si publikum lačnící po zinscenovaném baletu a lehce falešné krvi. Vždycky to ale byl šoumen, jak se patří, vábení režisérů a producentů proto nedokázal odolávat příliš dlouho.

Komu mám namlátit? Dwayne Johnson při natáčení snímku Pain and Gain
Nenechává nic náhodě. Dwayne Johnson ví, že jeho muskulatura je jeho velkým

Pak už pobíhal po poušti jako Král škorpion, definitivně ale fanouškovskou bariéru prorazil až s dřevěným trámkem v ruce coby šerif zjednávající pořádek ve svém rodném městě v akčním výplachu Kráčející skála. Svou extratřídu a nadhled, který většině současných drsňáků žalostně chybí, ukázal v komediální řachandě Víla Zuběnka, kde si vystřihl hlavní roli. Ano, dvoumetrový pořez si na záda nasadil roztomilá křidélka a staral se o chrup amerických dětí.

Jinou tvář ale ukázal holohlavému Vinu Dieselovi v pátém dílu Rychle a zběsile. Jako kulomety ověšený policajt Luke Hobbs si během pár sekund na plátně zjednal respekt ostřílené zlodějské party, a kdyby nebylo zásahů zlotřilých scenáristů, film by ukončil za deset minut, načež by odcházel od hromady zmlácených těl. Akční hrdina budoucnosti, který nemá konkurenci.

Tom Hardy: Mr. Trapezius

Památné role: Charles Bronson, Tommy (Warrior), Bane (Temný rytíř povstal)

Poznávací znaky: hrátky se svalovou hmotou, charakterní herectví, bestiální trapézy

A ke slovu přichází regulérní nástupce mladé generace, britský švihák Tom Hardy. Na svém kontě toho sice nemá tolik jako jeho slavnější a o řád starší kolegové, respekt si už ale přeci jen získat dokázal.

Tom Hardy zvládl roli Charlese Bronsona s nenapodobitelnou bravurou. Kvůli
Úctyhodné trapézy: Tom Hardy ve filmu Warrior

Nejdříve sice paběrkoval coby pohublý plešoun v jednom z filmových Star Treků, pak ale přišla nabídka na roli namakaného trestance Charlese Bronsona. Slovo dalo slovo a Hardy se zavřel na mnoho týdnů do posilovny. Když znovu uviděl denní světlo, mohl s klidem pojídat malé děti. Mlátil dozorce, bral rukojmí, a to všechno s úsměvem a dávkou humoru (čtěte: Charles Bronson, zosobněné násilí).

O vtip na rtech přišel až v zápasnické kleci v kritikou vychvalovaném Warriorovi, kde opět vytáhl bestiálně vysoustružené trapézy a povahu běsnícího šílence. Transformaci v novodobého drsňáka a vzor malých kluků dokončil v posledním zářezu do novodobé batmanovské trilogie. Navíc se umí ohánět nejen svaly, ale také hereckým uměním, o svou budoucnost se tak rozhodně bát nemusí.

,