Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Aktuální lyžařské vychytávky: buďte na svahu „in“!

aktualizováno 
Velká carvingová revoluce je sice již za námi, ale evoluce pokračuje. Nové technologie se probíjejí i do lyžování a přinášejí nové produkty a možnosti. Projeďme si deset inovací, které by vám rozhodně neměly zůstat utajeny.

Buďte králem sjezdovek a lvem salonů lyžařských středisek. | foto: Profimedia.cz

Völkl Tigershark Power Switch
Vychytávka roku v tématu lyže. Systém Power Switch znamená dvě podélné pružně uložené vzpěry uvnitř lyže.

Otočný ovladač posunuje tyče pomocí vačky, čím narůstá přepětí lyže. Ta se tedy stává „tvrdší“, tedy vhodnější na rychlou jízdu a delší oblouky.

S Power Switch si můžete vybrat, jaký styl jízdy preferujete

V neaktivovaném stavu lyže preferuje točivější jízdu, tedy kratší oblouk. Power Switch je vyvrcholením snahy vytvořit univerzální lyži vhodnou pro obě formy jízdy. Podle zkušeností nejen časopisu SNOW systém skutečně funguje!

 Trigger systém v novém
Velmi oblíbený systém uchycení ruky k lyžařské holi společnosti Leki prošel zásadní inovací. Kdysi totiž uchycení obstarával kolík, který připevněný k rukavici nebyl zrovna uživatelsky pohodlný.

Dnes tuto roli plní poutko, které se zahákne za háček na madlu hole. Držení je přesné a komfortní a rukavice je po uvolnění od hole k nerozeznání od jiné – alespoň tedy funkčně. Totožný systém jménem Shark používá Leki i pro své hole pro lyžaře běžce.

Recco – bezpečnost v případě zasažení lavinou
Systém Recco je komplexní záchranný systém, nicméně pro uživatele to znamená pouze maličkost: nalepit si reflektor, tedy samolepku o velikosti cca 1 x 6 cm, na botu, případně si pořídit oděv s již zabudovanými reflektory.

Recco

V případě zasažení lavinou přispěchá záchranný tým s detektory, které destičku vyhledají – a tak oběť lokalizují. Při zasažení lavinou jde o vteřiny, takže rychlost nalezení zasaženého rozhoduje o životě a smrti.

Systém Recco funguje téměř ve všech resortech Alp i jinde ve světě, přesný seznam středisek je k nalezení na www.recco.com. Na českém trhu jsou reflektory k zakoupení výhradně na e-shopu www.snow.cz.
 
Teleskopické hole na běžky
Novinkou na poli běžkování jsou teleskopické hole pro lyžaře běžce. Mají mnoho výhod. Zejména tu, že se dají používat pro klasiku (zkrácené) i pro bruslení (prodloužené). Délka se dá navíc nastavit přesně tak, jak to lyžař uzná za vhodné – majitel tak není odkázán na vyráběné spektrum délek.

Ocení je i prodejci, kteří se nebudou muset trápit s výběrem délek pro svůj obchod. Teleskopické hole jsou pochopitelně malinko těžší, ale ne o tolik, aby to nezávodním lyžařům vadilo.

Přilba Giro Omen
Přilba je dnes nezbytným prvkem výbavy. A prochází progresivním technologickým procesem, takže vedle jednoduchých přileb najdeme už i vyloženě hi-tech modely. Jedním z nejnaducanějších je Giro Omen.

Přílba Giro Omen je skutečnou lahůdkou

Kombinuje in-moldovou technologii a klasickou skořepinu, takže při nízké hmotnosti zaručuje vysokou ochranu. Ventilaci zajišťuje 12 regulovatelných otvorů. Samozřejmostí je možnost zapojení audio doplňků včetně bluetooth zařízení.

Tekutý stoupací vosk
Druhou sezonu si na trhu odbývá novinka, která velmi zpříjemňuje mazání běžek. Nepříjemné mazání mazlavých stoupacích vosků, které mají zaručit jistý odraz při běžeckém lyžování, nahradil sprej.

Společnost Swix přinesla rovnou tři modely ve stejné barevné škále jako vosky tuhé. Červený na teploty nad nulou, fialový kolem nuly a modrý pro teploty nízké. Stoupací komora se nastříká, nechá se minutu uschnout a může se jet!

Prašanové speciálky
Vloni se na scénu spíš vplížily, letos se s nimi doslova roztrhl pytel. Jsou to lyže určené do bezedných prachových závějí.

V prašanu budete jako doma

Nejenže jsou pěkně macaté a můžete mít problém je nacpat do nosičů kabinových lanovek, ale hlavně popírají všechno, co vám o lyžích na školních kurzech povídali.

Některé mají opačné prohnutí a/nebo opačný, případně kombinovaný rádius. Armada ARG, Line EP Pro, Salomon Rocker, K2 Hell Bent…

Lyže s designem na míru
Že známí designéři dělají speciální kolekce leckomu je známá věc, ale pokud vím, do snowboardů nebo lyží se donedávna ještě nikdo nepustil.

Až od loňska je k mání kolekce snowboardů MOJEMOJE, která vznikla za spolupráce LTB a Studia Najbrt. Letos k nim přibyla i série lyží.

Rukavice 2 in 1
Velká novinka, kterou pro letošní sezonu představil přední novátor, firma Gore. Rukavice konceptu 2 in 1 spojuje 2 rukavice do jedněch.

V plášti rukavice se skrývají dvě vnitřní komory položené na sobě.

Takhle vypadá rukavice sofistikovaného 21. století

Když potřebujete ruce zahřát, využijete teplou horní komoru (warm chamber), když potřebujete v rukou cit, strčíte packu do spodní „chápavé“ komory (grip chamber). Ta zároveň může sloužit i jako lehčí rukavice do teplejšího počasí.

Chytré hlavy totiž přišly na to, že ruka se potí hlavně na dlani a více materiálu na hřbetu ruky tedy nezhoršuje tepelný komfort „chápavé“ komory.

Marker Duke
Taky jste dosud řešili dilema, jestli pro freeride použít klasické vázání s vyšším rozsahem vypínacích sil za cenu, že každý výšlap bude utrpení, nebo skialpinistické vázání, které nemusí být dostatečně pevné?

Marker Duke vyřeší rozhodování, jaké vázání na freeride

Už nemusíte. Marker přišel s modelem Duke, který kombinuje výhody obou typů. Rule the mountain!

Článek byl připraven ve spolupráci s magazínem SNOW.

Autor:


Nejčtenější

Vyšehradští jezdci: sígři, kteří v padesátých letech děsili Prahu

„Páskovská“ móda Vyšehradských jezdců zahrnovala speciální účes „eman“. Nosil...

Královští vyšehradští jezdci. Skupina sígrů, která se v padesátých letech stala legendou. Frajírci, rebelové, rváči....

VIDEO: Moje sexuální robotka mi bude partnerkou, říká Američan

Toto je Harmony. Sexuální robotka, ale „nejživější“ ze všech.

Před deseti lety se rozvedl a nelituje. Tím spíš, že má novou přítelkyni. Jmenuje se Harmony. Není živá, ale jako by...Lidé neumějí využívat svou sexuální energii, říká MOgirl Klára

„Jsem hrdá na to, že jsem se vydala vlastní cestou a že žiji život podle sebe,“...

Většina lidí neví, co vše jim může dát sexuální energie, a neumějí s ní pracovat, říká MOgirl Klára. Snaží se to proto...

VIDEO: Foglar ze mě udělal pořádného kluka, řekl Jindra Hojer v Rozstřelu

Chemik Ing. Jindřich Hojer, CSc. inspiroval spisovatele Jaroslava Foglara k...

Šanci vstoupit do příběhů Rychlých šípů považuje za vyznamenání. A velmi si cení zážitků i etiky, kterou mu dal oddíl...

Věčně namol: alkohol byl britským námořníkům věrným druhem

Hladinku je třeba udržovat. Námořníci čekají na svůj příděl na lodi HMS HMS...

Tlumil nudu všedních dnů, ale i strach před bitvou. A britské vojenské námořnictvo, stejně jako armády jiných zemí,...

Další z rubriky

Sebevědomý lev jsem proto, že makám a nepodvádím, říká Terminátor Karlos

Karlose „Terminátora“ Vémolu zpovídal Jakub „Buba“ Ouvín pro pořed televize...

Lvi žerou první, zní jeho heslo, má ho ostatně vytetované na ruce. A není pochyb, že on sám se mezi lvy počítá....

VIDEO: Polák sjel jako první na světě vrchol K2. Trvalo to sedm hodin

Polák sjel na lyžích jako první na světě horu K2

Měří 8 611 metrů, sjet ji na lyžích trvalo celých sedm hodin. Hodinu z toho zabralo čekání, až povolí mraky a bude...

VIDEO: Na prkně stokilometrovou rychlostí. Česko čeká drsný závod

IDF KOZAKOV CHALLENGE

Místy naberou až stokilometrovou rychlost, serpentiny pak prověří jejich technickou zdatnost. Do závodů navíc jezdci na...

Najdete na iDNES.cz