Aktuální lyžařské vychytávky: buďte na svahu „in“!

aktualizováno 
Velká carvingová revoluce je sice již za námi, ale evoluce pokračuje. Nové technologie se probíjejí i do lyžování a přinášejí nové produkty a možnosti. Projeďme si deset inovací, které by vám rozhodně neměly zůstat utajeny.

Buďte králem sjezdovek a lvem salonů lyžařských středisek. | foto: Profimedia.cz

Völkl Tigershark Power Switch
Vychytávka roku v tématu lyže. Systém Power Switch znamená dvě podélné pružně uložené vzpěry uvnitř lyže.

Otočný ovladač posunuje tyče pomocí vačky, čím narůstá přepětí lyže. Ta se tedy stává „tvrdší“, tedy vhodnější na rychlou jízdu a delší oblouky.

S Power Switch si můžete vybrat, jaký styl jízdy preferujete

V neaktivovaném stavu lyže preferuje točivější jízdu, tedy kratší oblouk. Power Switch je vyvrcholením snahy vytvořit univerzální lyži vhodnou pro obě formy jízdy. Podle zkušeností nejen časopisu SNOW systém skutečně funguje!

 Trigger systém v novém
Velmi oblíbený systém uchycení ruky k lyžařské holi společnosti Leki prošel zásadní inovací. Kdysi totiž uchycení obstarával kolík, který připevněný k rukavici nebyl zrovna uživatelsky pohodlný.

Dnes tuto roli plní poutko, které se zahákne za háček na madlu hole. Držení je přesné a komfortní a rukavice je po uvolnění od hole k nerozeznání od jiné – alespoň tedy funkčně. Totožný systém jménem Shark používá Leki i pro své hole pro lyžaře běžce.

Recco – bezpečnost v případě zasažení lavinou
Systém Recco je komplexní záchranný systém, nicméně pro uživatele to znamená pouze maličkost: nalepit si reflektor, tedy samolepku o velikosti cca 1 x 6 cm, na botu, případně si pořídit oděv s již zabudovanými reflektory.

Recco

V případě zasažení lavinou přispěchá záchranný tým s detektory, které destičku vyhledají – a tak oběť lokalizují. Při zasažení lavinou jde o vteřiny, takže rychlost nalezení zasaženého rozhoduje o životě a smrti.

Systém Recco funguje téměř ve všech resortech Alp i jinde ve světě, přesný seznam středisek je k nalezení na www.recco.com. Na českém trhu jsou reflektory k zakoupení výhradně na e-shopu www.snow.cz.
 
Teleskopické hole na běžky
Novinkou na poli běžkování jsou teleskopické hole pro lyžaře běžce. Mají mnoho výhod. Zejména tu, že se dají používat pro klasiku (zkrácené) i pro bruslení (prodloužené). Délka se dá navíc nastavit přesně tak, jak to lyžař uzná za vhodné – majitel tak není odkázán na vyráběné spektrum délek.

Ocení je i prodejci, kteří se nebudou muset trápit s výběrem délek pro svůj obchod. Teleskopické hole jsou pochopitelně malinko těžší, ale ne o tolik, aby to nezávodním lyžařům vadilo.

Přilba Giro Omen
Přilba je dnes nezbytným prvkem výbavy. A prochází progresivním technologickým procesem, takže vedle jednoduchých přileb najdeme už i vyloženě hi-tech modely. Jedním z nejnaducanějších je Giro Omen.

Přílba Giro Omen je skutečnou lahůdkou

Kombinuje in-moldovou technologii a klasickou skořepinu, takže při nízké hmotnosti zaručuje vysokou ochranu. Ventilaci zajišťuje 12 regulovatelných otvorů. Samozřejmostí je možnost zapojení audio doplňků včetně bluetooth zařízení.

Tekutý stoupací vosk
Druhou sezonu si na trhu odbývá novinka, která velmi zpříjemňuje mazání běžek. Nepříjemné mazání mazlavých stoupacích vosků, které mají zaručit jistý odraz při běžeckém lyžování, nahradil sprej.

Společnost Swix přinesla rovnou tři modely ve stejné barevné škále jako vosky tuhé. Červený na teploty nad nulou, fialový kolem nuly a modrý pro teploty nízké. Stoupací komora se nastříká, nechá se minutu uschnout a může se jet!

Prašanové speciálky
Vloni se na scénu spíš vplížily, letos se s nimi doslova roztrhl pytel. Jsou to lyže určené do bezedných prachových závějí.

V prašanu budete jako doma

Nejenže jsou pěkně macaté a můžete mít problém je nacpat do nosičů kabinových lanovek, ale hlavně popírají všechno, co vám o lyžích na školních kurzech povídali.

Některé mají opačné prohnutí a/nebo opačný, případně kombinovaný rádius. Armada ARG, Line EP Pro, Salomon Rocker, K2 Hell Bent…

Lyže s designem na míru
Že známí designéři dělají speciální kolekce leckomu je známá věc, ale pokud vím, do snowboardů nebo lyží se donedávna ještě nikdo nepustil.

Až od loňska je k mání kolekce snowboardů MOJEMOJE, která vznikla za spolupráce LTB a Studia Najbrt. Letos k nim přibyla i série lyží.

Rukavice 2 in 1
Velká novinka, kterou pro letošní sezonu představil přední novátor, firma Gore. Rukavice konceptu 2 in 1 spojuje 2 rukavice do jedněch.

V plášti rukavice se skrývají dvě vnitřní komory položené na sobě.

Takhle vypadá rukavice sofistikovaného 21. století

Když potřebujete ruce zahřát, využijete teplou horní komoru (warm chamber), když potřebujete v rukou cit, strčíte packu do spodní „chápavé“ komory (grip chamber). Ta zároveň může sloužit i jako lehčí rukavice do teplejšího počasí.

Chytré hlavy totiž přišly na to, že ruka se potí hlavně na dlani a více materiálu na hřbetu ruky tedy nezhoršuje tepelný komfort „chápavé“ komory.

Marker Duke
Taky jste dosud řešili dilema, jestli pro freeride použít klasické vázání s vyšším rozsahem vypínacích sil za cenu, že každý výšlap bude utrpení, nebo skialpinistické vázání, které nemusí být dostatečně pevné?

Marker Duke vyřeší rozhodování, jaké vázání na freeride

Už nemusíte. Marker přišel s modelem Duke, který kombinuje výhody obou typů. Rule the mountain!

Článek byl připraven ve spolupráci s magazínem SNOW.

Autor:


Nejčtenější

Kruté metody poprav: ušlapání slonem a řezání zaživa

Lyngchi bylo jedním z nejnehumánnějších způsobů poprav, které historie přinesla.

Trest smrti je z principu definitivní záležitost. V leckterých společnostech se však nezdál dostatečně uspokojivý....

Agentka Fifi: kráska sváděla britské agenty, aby je prověřila

Byla krásná a provokativní. Marie Christine Chilverová byla pro roli svůdné...

V Británii je vyškolili, naučili šifrovat a slídit. Po technické stránce byli špioni vybaveni na výtečnou, až při...Miluji kuře na paprice od mamky a pět knedlíků, říká MOgirl Lenka

Touhy, sny, plány mám, ale žiji současným dnem, říká MOgirl Lenka.

Podle vlastního soudu je neústupná, sebevědomá, energická. A nezastírá, že též tvrdohlavá a sarkastická. „Jsem taková,...

VIDEO: Různé tváře orgasmu. Jinak vypadá v Evropě a jinak v Asii

Zřetelné výrazy obličeje interpretují bolest i potěšení napříč kulturami.

Bolest se do našich tváří vpisuje docela stejně, bez ohledu na to, z které části planety jsme. Orgasmus však nikoli. My...

Extrémní gastronomie: syrový mořský červ připomíná neklidný penis

Na pohled je to podivný tvor, způsob jeho konzumace bývá ještě bizarnější,...

Při procházce jihokorejským tržištěm je nepřehlédnete. Kádě s jejich bledě růžovými tělíčky přitahují pozornost. Na...

Další z rubriky

Vzlétl jsem s Boeingem 737. Skoro jako doopravdy

Snili jste jako malí, že budete pilotem? Máte šanci to zkusit.

Vypadá to jako běžný obchod, jenže jakmile se za vámi zaklapnou dveře, ocitnete se v jiném světě. Jen pár kroků od...

Neznámé sporty: japonské bo-taoši je středoškolským hromadným masakrem

Podívaná je to velkolepá. Ale hra aktéry velmi bolí.

Podporuje kolektivitu, týmovou práci, tvrdost. Učitelé japonskou školní hru bo-taoši velebí. Je přitom něčím mezi ragby...

Neznámé sporty: hřiště má pět kilometrů a s míčem se hraje osm hodin

Středověkého fotbalu v Ashbourne se účastní stovky lidí, o míč se však vždy...

Od branky k brance to měří asi pět kilometrů, zápas trvá osm hodin. Hráčů jsou v obou týmech stovky a pravidla prostá:...Najdete na iDNES.cz