Senná rýma znamená oteklé oči, pálení, svědění a řezání.

Senná rýma znamená oteklé oči, pálení, svědění a řezání. | foto: Profimedia.cz

Jarní zoufalství: co se děje s tělem při senné rýmě

  • 9
Smrkáte, kýcháte, oči vám slzí, svědí a řežou. Huhňáte a máte pocit, že se vám rozskočí hlava. Každé jaro je to stejné. Jakmile začne všechno kolem kvést, cítíte se, jako by nastávala vaše poslední hodina. Přečtěte si, co se děje ve vašem těle při senné rýmě.

Už vás to nemůže překvapit. Zatímco všichni kolem vzdychají nad rozkvetlými loukami a „obalenými“ stromy, pro vás s každým jarem začíná skutečné martyrium. S prvními květy začnete mluvit tak, jako byste měli na nose kolíček na prádlo.

Oteče vám nejen nos, ale i oči, které jako bonus začnou ještě řezat, pálit a slzet. Jste neustále unavení, třeští vám hlava. Z nosu vám teče, svědí vás v ústech a dokonce i v uších. Procházky v přírodě, nebo dokonce romantika na rozkvetlé louce napadají v úvahu ani omylem. Bez baterie kapek, mastí a prášků se nemůžete ani pohnout a zoufale se modlíte, aby už konečně všechno odkvetlo a vaše tělo se zase začalo chovat normálně.

Přehnaná reakce

Senná rýma je nepřesný a lidový název pro pylovou alergii, která postihuje stále více lidí. V současné době se odhaduje, že jí v Česku trpí přibližně každý pátý člověk a počet postižených velmi pravděpodobně i nadále poroste. I když se na sennou rýmu samozřejmě neumírá, dokáže nemocným velmi znepříjemnit život a zkomplikovat každodenní fungování.

Problém je vlastně v tom, že váš imunitní systém zareaguje přehnaně na pylové částice, které poletují ve vzduchu a které zdravý člověk vůbec neregistruje. I když se nejmasivnější výskyt senné rýmy objevuje na jaře, menší část postižených má problémy i v létě a na podzim (v létě jsou problémem stále pylové částice, na podzim potom spíše spory hub a plísní).

Všechno začíná v okamžiku, kdy se vaše tělo dostane do kontaktu s pylovými částicemi (ať už je vdechnete nosem, nebo ústy, dostanou se vám do očí či uší), kterých je na jaře ve vzduchu obrovská koncentrace. Za normálních okolností vyhodnotí váš imunitní systém pylové částice jako naprosto neškodnou věc, ale pokud trpíte sennou rýmou, je všechno jinak.

Imunitní systém se začne chovat, jako kdyby ho napadli nebezpeční nepřátelé. Ve snaze ochránit organismus a dostat z něj domnělého vetřelce pryč, se začnou množit takzvané IgE buňky.

Záhadná příčina

Jak si ulevit

Následující tipy vám při pylové sezoně pomohou:

  • Zavírejte na noc okna.
  • Venku vždy noste sluneční brýle.
  • Několikrát denně si umyjte ruce i obličej. Ideálně se i několikrát denně osprchujte.
  • Při příchodu domů se vždy přezujte. Pylové částice zůstávají i na podrážkách bot.
  • Vyhýbejte se problematickým místům, jako jsou rozkvetlé louky, pole atd.
  • Posilujte imunitu pravidelným pohybem a vyváženým jídelníčkem.
  • V pylové sezoně zvyšte frekvenci vysávání i utírání prachu.

Ty začnou mobilizovat histamin, který způsobuje právě ono kýchání, slzení a další nepříjemné příznaky. Cílem přitom není nic jiného než vypuzení alergenu z těla. I otékání sliznic nosu nebo horních cest dýchacích má zamezit tomu, aby do těla mohl alergen vstupovat dál. Výsledkem toho jsou rozšířené cévy ve sliznicích i typické kruhy pod očima.

Taková reakce by byla účelná, kdybyste byli skutečně ohroženi a tělo se potřebovalo zbavit nějaké nebezpečné látky. Nicméně pylové částice vás nechtějí zabít, a reakce vlastního imunitního systému je tak paradoxně mnohem horší a způsobuje vám výrazně větší potíže než domnělí nepřátelé. Bohužel stále není jasné, proč se imunitní systém rozhodne podobně přehnaným způsobem reagovat.

Je zřejmé, že velkou roli hraje v případě senné rýmy dědičnost, takže pokud pylovou alergií trpíte vy, existuje značná pravděpodobnost, že se objeví i u vašich dětí (jestliže trpí sennou rýmou oba rodiče, pravděpodobnost, že ji budou mít i jejich děti, se pohybuje mezi sedmdesáti a devadesáti procenty).

Mírnější projevy senné rýmy lze tlumit volně prodejnými léky: antihistamiky, nosními spreji či očními kapkami. Těžší případy vyžadují konzultaci s lékařem, který rozhodne o adekvátní léčbě (možná je například léčba steroidy).