Anna 007: neúspěšná špionka, která vydělala na svém vyzrazení

aktualizováno 
Říká se jí Špionka 90–60–90 či Agent Glamour, odkazy na její sex-appeal ji ale nevystihují kompletně. Oč beznadějnější byla Anna Chapmanová špionkou, tím zdatnější je dnes totiž celebritou, podnikatelkou a političkou. Odhalení její život doslova katapultovalo.

Krásná špionka ví, jak pečovat o vlastní PR. Udržet jí jméno v kurzu ji v nedávných dnech pomohly americké úřady, když byly zveřejněny nahrávky z jejího sledování. | foto: Profimedia.cz

Skutečně, kdo čekal, že jako vyzrazená špionka, jejíž působení ve Spojených státech bylo se vší pravděpodobností jedno velké faux pas a nepřineslo Rusům téměř nic, skončí někde stranou, pletl se.

"Byl to začátek něčeho velkého a krásného," říká Chapmanová a myslí tím paradoxně právě den, kdy byla loni v červnu zatčena v jedné manhattanské kavárně agenty FBI. A má pravdu, tehdy se začala psát nová kapitola jejího života. Kapitola plná slávy a bohatství.

Minulost hodná agentky: spousta tajemství

Ovšem ne že by svůj předchozí život strávila v kůlničce na dříví, osud jí rozdal karty docela velkoryse. Jenže to je též téměř vše, co o jejím minulém životě s určitostí víme. Kromě toho, že se narodila jako Anna Kuščenková v roce 1982 v rodině vysokého sovětského diplomata a učitelky matematiky a že vystudovala s výtečným prospěchem vysokou ekonomickou, toho s jistotou příliš říci nemůžeme.

Fotogalerie

Ještě snad to, že se jako mnohá jiná děvčata z bohatých ruských rodin vydala na zkušenou do ciziny. Vybrala si Anglii a našla tam lásku. Alexe Chapmana potkala v roce 2001 na undergroundové rave party a krátce poté si ho vzala. Říkáte si, že by jako její manžel mohl oponu zahalující Annino tajemství odhrnout? Marné naděje. "Myslel jsem si, že ji znám," odtušil listu The Telegraph a přiznal, že kromě toho, že byla velmi žhavá v postelových hrátkách, toho moc odhalit nemůže.

Není tak zcela jisté, čím se Anna v zahraničí vlastně živila. Firma NetJets Europe potvrdila, že od května do července 2004 pro ni Chapmanová pracovala, ale to je všechno. Zatímco ve svém životopisu rudovlasá Ruska tvrdí, že byla zaměstnankyní banky Barclays, finanční instituce o tom nemá žádný záznam, a další její údajný zaměstnavatel, hedgeový fond Navigator Asset pro změnu nikdy neexistoval.

Mocný otec a dcerka, které zachutnal život na vysoké noze

Jednou věcí si však je Alex jistý, jeho tchán byl velmi podezřelý muž. "Nikomu nevěřil, nikdy mě nepředstavil svým známým a vždy to vypadlo, že je obklopen ochrankou," vyprávěl o muži, který jezdil výhradně v Land Roveru s neprůhlednými skly. Anna mu prý prozradila, že otec byl ve "starém Rusku" agentem KGB a Alex, který se dnes živí jako psycholog, má jasno: "Nad jejím životem měl totální kontrolu. Udělala by pro něj cokoli."

Líbánky Anny a Alexe v Egyptě a Zimbabwe byly romantické a rozpustilé. Platil

Líbánky Anny a Alexe v Egyptě a Zimbabwe byly romantické a rozpustilé. Platil je Annin otec, který sloužil v několika afrických zemích jako diplomat.

Faktem je, že začala dělat zvláštní věci. Dostala se mezi bohaté lidi a stala se tajnůstkářskou, scházela se s "ruskými přáteli", k nimž ho odmítala brát. Ta rozkošná dívenka, které nikdy nešlo o hmotné statky, se stala posedlá penězi, v jednom kuse se vychloubala, s jak mocnými lidmi se stýká a byla arogantní a nesnesitelná.

V roce 2006 se pár rozvádí a o tři roky později se Anna vydává podnikat do Ameriky, do země, kterou podle bývalého muže nemohla nikdy ani vystát. Evidentně se jí tam dařilo. Usadila se těsně vedle Wall Streetu a byla údajně výkonnou ředitelkou společnosti prodávající reality po celém světě. Zapadla do newyorské klubové scény, kde se scházela smetánka, měla pletky s šedesátiletým milionářem z New Jersey, dlouhé chvíle si krátila nákupy značek Prada či Gucci. "Mysleli jsme, že je to milionářská dcerka," řekli o ni později sousedé.

Krásná, ale neúspěšná špionka

FBI si myslela něco docela jiného, když ji loni v červnu zatkla. "Jmenuju se Roman. Pracuju na konzulátu," představil se jí v kavárně agent vydávající se za ruského špiona a požádal ji, zda by mohla předat jiné špionce falešný pas. "Samozřejmě," odvětila po chvilce zaváhání. Po schůzce a telefonátu do Ruska, kdy ji mužský hlas varoval, že může být prozrazena, pas odnesla na policii, FBI to ale stačilo. O jejím působení, třeba o tom, jak posílala ze svého notebooku bezdrátovým připojením informace skutečnému zaměstnanci ruského konzulátu, měla dost důkazů. (Podívejte se na videa ze sledování ruských špionů)

Žádnou super špionkou, jakou z ní dnes dělá ruská propaganda, ale nebyla. Pravděpodobně se jí vůbec nepodařilo předat Moskvě jakékoli užitečné informace. Svědčí o tom i to, že nebyla obviněna ze špionáže, ale jen z praní špinavých peněz a z toho, že se státním úřadům neohlásila jako agentka.

Anna Chapmanová řeční na shromáždění Sjednoceného Ruska.

Anna Chapmanová řeční na shromáždění Sjednoceného Ruska.

Jistou vypovídací hodnotu má už fakt, že nakonec byla při americko-ruské výměně vyvážena spolu se svými devíti kolegy pouhými čtyřmi americkými agenty odchycenými v Rusku. "Dostali jsme zpátky čtyři naše opravdu dobré agenty. A těch jejich deset, ti tady byli sice dlouho, ale moc toho neudělali," uvedl k výměně americký viceprezident Joe Biden a nezní to jako čiré chvástání.

Ohledně úspěšnosti mise Chapmanové si ostatně v anonymních komentářích neberou servítky ani lidé z ruské rozvědky. "Neudělala nic, na co by mohla být hrdá," uvedl serveru moscownews.ru bývalý agent.

Co se ale nepovedlo Chapmanové v Americe, s tím uspěla v Rusku.

Vyzrazením ke slávě

Že se jí nepovede zle, dávala tušit už slova ruského vládce Putina, který jí a jejím kolegům slíbil za jejich služby vlasti "spokojený a zajímavý život". Mnozí z nich údajně opravdu dostali teplá místečka ve státních firmách, Chapmanová však vyletěla jako raketa do nejvyšších výšin.

Však taky o své výměně říká: "V den, kdy jsem se vrátila do Moskvy, jsem se podruhé narodila." Je to pravda. I když jsme viděli, že v "hoch" společnosti se pohybovala už v Americe, v Rusku je na samém vrcholku.

Na Facebooku se během svého pobytu ve Spojených státech prezentovala jako

Na Facebooku se během svého pobytu ve Spojených státech prezentovala jako romantická duše. „Měsíc nad New Yorkem je dnešní noci tak překrásný,“ napsala na svém účtu v dubnu 2010.

Nejde jen o to, že dostala státní vyznamenání a zároveň se stala zřejmě první ruskou špionkou, která zazářila na titulních stránkách hned několika pánských časopisů. Že jejímu životu věnovala jedna tamní televizní stanice samostatný pořad, v němž připomněla její dětství dojemnými videonahrávkami z rodinného archivu a v němž vystoupili její přátelé z mládí i první láska. Že stěží mine týden, aniž by se objevila na titulcích hlavních stran, a že se to, v čem se kde objevila a co kde řekla, hodnotí jako událost enormního významu na spoustě blogů.

Ve službách Kremlu

Předně padla do náruče politiky. Koncem loňského roku vstoupila do vedení Mladé gardy, nacionalistické a agresivní mládežnické organizace Putinova uskupení Sjednocené Rusko. Pravda, její projev na kongresu gardistů, kde svou politickou vizi shrnula slovy "Kdyby se každý z nás probouzel s úsměvem na tváři, bylo by méně negativity", bůhvíjakou politickou kompetentností neohromil, dokonce vyvolal v sále brblání, to však její kometu nemůže zastavit.

Ne vše se povede

Bez chybičky není ani hvězdná kariéra Anny Chapmanové. V říjnu loňského roku inkasovala minusové body, když se přišlo na to, že si část "své" úvahy pro list Komsomolskaja Pravda vypůjčila z knihy spisovatele Olega Matvejčeva. O měsíc předtím nebyla přijata se sympatiemi na petrohradské univerzitě. Studenti ji uvítali transparenty jako "Chapmanová, ven z univerzity!" a "Kreml a porno studio jsou jiným směrem!".

Ba co víc, dá se čekat, že v mládežnickém politickém suterénu nezůstane dlouho. Její jméno se objevilo na kandidátce Sjednoceného Ruska ("Strana potřebuje mladé a krásné dívky," vysvětlilo vedení) a v prosinci bude s největší pravděpodobností do parlamentu skutečně zvolena.

V poslaneckých lavicích tak zasedne jako zářný příklad oddaného vlastenectví, jako hrdinka, jejíž příběh je establishmentem podáván se vší pečlivostí tak, aby se stala vzorem mladé generace.

V jednom kole

Nejde jí ale jen o politické body pro režim, nešikovná agentka předně nezapomíná na vlastní kapsu. Loni v říjnu ji zaměstnal finanční ústav Fundservice Bank jako investiční poradkyni, píše pro mnohé ruské listy, byla tváří kampaně pro vysokorychlostní internet. Má bezvadně produkované vlastní PR a svou popularitu zpeněžuje bez skrupulí.

Nabídku od společnosti Vivid Entertainment na natočení porna sice odmítla, roli špionky Aliny Kališnikové v nové bondovce však přijala. I když tím urazila nejzarytější nacionalisty, protože "když slovanská dívka leze do postele s americkým agentem", je to přece "ohavná vlastizrada".

Rozhovory či focení s ní stojí těžké peníze, vystupuje jako modelka, má vlastní televizní pořad a chystá se založit soukromou 3D produkční společnost. Vydala vlastní pokerovou aplikaci a zaregistrovala si vlastní příjmení jako obchodní značku, zdobí ostatně celou řadu produktů, od parfémů přes hodinky po vodku.

Na slečnu se zpackanou špionskou kariérou a krásným tělem je to slušný výkon. Co na tom, že skutečným profíkům z rozvědky přijde neomalenost, s níž na své službě vlasti vydělává, nedůstojná? Putinovo Rusko její mýtus evidentně potřebuje. A jí se mezi horními deseti tisíci tak líbí.

Autoři: ,

Nejčtenější

Kalendář Pirelli 2019 se představil. Ženy v něm odhalují své sny

Fotografie Laetitie Casta se Sergejem Poluninem jsou nabité intimitou, vášní. A...

Žijí svými touhami, ambicemi, vášněmi. Mají sny, pracují na jejich naplnění. Jsou individualitami. Fotograf Albert...

Vlastnosti, které vám zajistí sex: věda odhalila, čím oslovíte ženy

Jak souvisejí osobnostní rysy a frekvence sexuálního života? Vědci nalezly...

Je to vůbec největší studie, která zkoumá vztah mezi osobnostními vlastnostmi a mírou sexu a počtem potomků. Tvrdí, že...

Líbání, sexy esemesky: muži a ženy se neshodnou, kde začíná nevěra

Příliš důvěrné polibky na večírku s cizí ženou? Pro polovinu mužů to není...

Dopustit se opilého líbání s někým cizím na večírku. Z nudy flirtovat na seznamovací aplikaci. Dopřát si intimní...

VIDEO: Svůdná těla, intimní hračky. Prahu navštívil erotický veletrh

V Praze se konal další ročník Erotického veletrhu

Erotické pomůcky, spodní prádlo, ale též šperky, afrodiziaka, moderní aplikace, které spojují erotiku s technologií....

Zkáza Franklinovy výpravy: mráz, beznaděj a kanibalismus

Někteří členové výpravy se rozhodli vydat pěšky na jih. Po prvních úmrtích se...

Měla to být výjimečná výprava plná objevů. Jenže britská Franklinova námořní expedice mířící do země arktického ledu...

Další z rubriky

K pramenům whisky: vědci odkryli středověkou skotskou palírnu

Z opatství Lindores dnes zbyly jen ruiny, do nichž vrůstá příroda. Právě zde...

Tajemství skrývaly romantické ruiny opatství Lindores ve skotském regionu Fife. Tamní útočiště mnichů bylo s whisky...

Hmyz ve zbrani: šestinozí spojenci válek a terorismu

Zatím jen umělecká fantazie. Takto by mohli vypadat hmyzí válečníci vylepšení...

Jeho produkce je levná, nasazení jednoduché a následky velmi efektivní. Ničivé a smrtící. Hmyz ve válečných nebo...

Další ochutnávka z kalendáře Pirelli: dražte ho 19. prosince

Postava zosobněná topmodelkou Gigi Hadidovou čtenářům připomíná, že ne každý...

Je intimní, ale ne lacině. Oslavuje krásu žen, ale i sílu jejich osobností. Kalendář Pirelli pro rok 2019 vypráví čtyři...

Najdete na iDNES.cz