Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Armádní novinky jako ze sci-fi: vodní trhač i robotický voják

aktualizováno 
Umělý skeleton dodá vojákům nadlidskou sílu, megamikrovlnka upeče nepřátele až na vzdálenost půl kilometru a speciální tapeta ochrání budovy před kanonádou. Seznamte se s novinkami, které vypadají téměř jako ze sci-fi, avšak už brzy se stanou běžnou součástí výbavy reálných armád.

Náhradní tělo, plné senzorů a převodů. A mnohem výkonnější než vaše původní. Exoskeletony z dílny firmy Raytheon dělají z vojáků silné supermany. | foto: raytheon.com

1. Hypersonický letoun: pětkrát rychlejší než zvuk

Je dlouhý asi osm metrů, prázdný váží něco málo přes 1 800 kilogramů, nepotřebuje pilota a dokáže svištět rychlostí přes 6 tisíc km/h. Řeč je o hypersonickém letounu Boeing X-51A+. Mluvit se o něm začalo už loni v květnu a správné tušení přitom měli ti, kdo nevěřili, když se Spojené státy zaklínaly, že vyvíjený stroj bude sloužit k čistě vědeckým účelům.

Dnes už je zřejmé, že letoun bude plnit i vojenské úkoly. Na palubě bude našláplý počítač, který poslouží k identifikaci a ničení cílů nepřítele, a vyzbrojen bude klasickou i jadernou náloží. Vskutku smrtící zbraň z něj dělá skutečnost, že se obejde bez pilota. K tomu ještě připočtěte fakt, že bude uhánět pětkrát rychleji než zvuk, a tak může do hodiny zasáhnout takřka kdekoli na světě.

2. Paprsková zbraň ADS: supervýkonná mikrovlnka

Využívá elektromagnetické záření podobně jako vaše mikrovlnná trouba a stejně tak, jako si v té své ohřejete jídlo, bude ta armádní připravovat zatraceně horké chvilky nepřátelským silám. Jenže zatímco se kuchyňský spotřebič zmůže jen na záření o síle 2,45 GHz, ADS se do protivníků opře paprsky o frekvenci 95 Ghz.

Systémy ADS nepřátelským silám ublíží, nezanechávají však za sebou zranění, protože neporušují lidskou tkáň.

Systémy ADS nepřátelským silám ublíží, nezanechávají však za sebou zranění, protože neporušují lidskou tkáň.

Okamžitě začnou ohřívat molekuly vody na pokožce protivníka, který bude mít pocit, že se peče ve vlastní kůži. ADS zahřeje molekuly vody asi na 60 stupňů Celsia a tkáň zasáhne až na vzdálenost 500 metrů.

Tahle mašinka tak s přehledem rozežene nepřátelský dav, aniž by svým obětem způsobila zranění. K běžnému užití má být připravena ještě letos.

3. Exoskeleton XOS2: uzvednu tě jako pírko

Vzpomínáte na film Robocop? Vědci v něm do supervýkonného těla robota implantovali mozek policejního důstojníka Alexe J. Murphyho.

Inženýři společnosti Raytheon na to šli v reálném světě právě naopak. Nejspíš si byli vědomi, že se získáváním lidských mozků by patrně byla potíž. Zaměřili se proto na vývoj jakési vnější kostry, která by měla vojákům napomáhat k nadlidským výkonům.

Výsledkem je exoskeleton XOS 2, který bude k dostání ve dvou verzích. První, bojová, pokrývá jen nohy, druhou, "logistickou", si voják oblékne na celou postavu. Souprava poháněná vysokotlakou hydraulikou ho obdaří nadlidskou silou, devadesátikilové zavazadlo zvedne několikasetkrát za sebou, až by pocítil únavu. Exoskeleton tak najde uplatnění při nakládání třeba na letadlových lodích nebo v armádních skladech. Je přitom dostatečně pružný, lze v něm chodit do schodů, dělat kliky či dávat údery. Předpokládá se, že se do pěti let stane běžnou výbavou americké armády.

Limitován je však zatím délkou napájecího kabelu, na pohonu s pomocí vyměnitelných baterií se teprve pracuje.

4. Vodní trhač: přeřízne a rozcupuje bomby

Vyvinuli ho odborníci Národních laboratoří Sandia v Albuquerque v Novém Mexiku a používat jej budou především američtí vojáci v Afghánistánu. Právě ti totiž čelí podomácku vyrobeným bombám, které vodní deaktivátor Stingray slupne jako malinu.

Funguje na překvapivě jednoduchém principu. Plastiková nádobka je naplněna vodou a výbušným materiálem. Když u nastražené bomby exploduje, vyvolá v kapalině šokovou vlnu, která se šíří vodním prostředím. Jakmile narazí na stěnu bomby, promění se voda v jakési super ostří, které jí projde jako nůž máslem, přičemž její "vnitřnosti" rozseká na cucky. Vše se seběhne tak rychle, že "vodní masakr" lidské oko ani nezaznamená. Američtí vojáci by již v Afghánistánu měli mít k dispozici na tři tisícovky těchto vodních udělátek.

5. Odolná tapeta X-Flex: ochrání před kanonádou

Na první pohled vás tahle fólie ničím nezaujme. Zkuste ji ale nalepit na zeď a pak do ní praštěte bouracím kladivem či železnou koulí. Patrně vám spadne čelist. Zeď totiž tohle všechno ustojí. A tentýž výsledek by nastal, i kdybyste u ní odpálili dynamitovou nálož.

X-Flex je revoluční polymerový obalový materiál, jímž se budou omotávat především vojenské budovy ve válečných zónách, protože díky ní odolají šrapnelům či menší kanonádě. Společnost Berry Plastics tuto polymerovou vychytávku vyztužila vlákny na bázi kevlaru, proto vykazuje ohromnou pružnost a odolnost. A proto může zeď, místo aby se poroučela k zemi, reagovat na tlakovou vlnu po explozi, ale i na otřesy po hurikánu či zemětřesení, pružně a dynamicky. Tahle tapeta vás prostě podrží.

Autoři:Nejčtenější

Nebezpečná masturbace: v Německu stojí život sto lidí ročně

Cesta za orgasmem může být i velmi nebezpečná.

V lékařských záznamech za sebou nechávají zápis „úmrtí kvůli autoerotice“. Ano, i touha po co nejintenzivnějším...

VIDEO: Splašky v puse, červi a tuk. Omdléval jsem při čištění kanálů

Nejužší stoky mají 60 na 110 centimetrů, musíte se v nich plazit a přitom ještě...

Nejen splašky, ale i červi, kameny nebo hroudy tuku. To všechno plave v pražské kanalizaci. Každý den proto vstupuje do...Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

Rapeři v ringu. Marpo vyslyšel Rytmusovu výzvu a utká se s ním

Velký zápas. Duel mezi Marpem a Rytmusem znamená velké peníze a velkou...

„Takže Marpo, vyzývám tě na boxerský zápas,“ zaznělo z jednoho rohu pomyslného ringu. „Přijímám – a začni trénovat,...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

Další z rubriky

Extrémní gastronomie: bosintang je opravdu silný psí vývar

Mnozí Korejci se bosintangu nechtějí vzdát.

Jen v samotném Soulu se kvůli masu zabijí dva miliony psů ročně. Je to především kvůli pokrmu bosintang, psímu vývaru....

Čech prodal Eiffelovu věž. Viktor Lustig inovoval klasický podvodný trik

„Nejslizčí fixlař, který kdy žil.“ Tak popsali tajní agenti českého podvodníka...

Na začátku se králík v pytli měnil v kočku, později se prodávaly falešné zlaté cihly nebo housle od Stradivariho. Onen...

CIA v Himálaji: američtí špioni na střeše světa ztratili plutonium

Zvládneme to také! Čínští technici a dělníci oslavují úspěšný jaderný test....

Aby mohla sledovat první čínské krůčky na poli jaderného zbrojení, spustila CIA v polovině šedesátých neobvyklou...

Najdete na iDNES.cz