Ohyb lokte je typickým místem, kde o sobě dá atopický ekzém vědět nejčastěji.

Ohyb lokte je typickým místem, kde o sobě dá atopický ekzém vědět nejčastěji.

Když s vámi bojuje vlastní kůže: co se děje při atopickém ekzému

  • 36
Kůže vás pálí a nesnesitelně svědí, vyskakují vám na ní červené skvrny a nejraději byste se uškrábali. Přečtěte si, co se děje s vaším tělem, když ho trápí atopický ekzém.

Atopický ekzém není nic, co by se objevilo přes noc, dokonce není ani pravděpodobné, že by vás tato velmi nepříjemná zdravotní komplikace postihla až v dospělém věku. Nejčastěji se objeví už u několikaměsíčních dětí, a pokud budete mít smůlu, bude vám dělat společnost po celý život. A rozhodně nejde o nijak příjemnou společnost.

U lidí postižených atopickým ekzémem se totiž kůže chová tak, jako by byla jejich nejhorším nepřítelem a snažila se je zabít nebo jim život alespoň v maximální možné míře znepříjemnit. Začne to tím, že přecitlivěle reaguje prakticky na cokoli, od kosmetiky přes různé tkaniny, potraviny, ale například až po pot některých lidí (což je nepříjemné zejména tehdy, když například zjistíte, že vaše pokožka nesnáší složení potu vaší partnerky a po jakýchkoliv intimních aktivitách jste v podstatě zralí na návštěvu dermatologa).

Následkem takového podráždění se na vaší pokožce objeví červené skvrny a "mapy", které urputně svědí a pálí. Nutkání podrbat se je k zešílení silné, ale pokud neodoláte a svědící ložiska si rozškrábete, nejenže se vám neuleví, ale navíc si do nich můžete zanést infekci nebo způsobit zjizvení. Kůže je drsná, hrubá a často praská, čímž opět vznikají ideální podmínky pro vstup infekce a vzniku dalších komplikací.

Mýdlo i čokoláda

Navzdory tomu, jak je atopický ekzém rozšířený (podle odhadů dermatologů jím celosvětově trpí každý pátý člověk), se o jeho vzniku příliš neví. Zatím je zřejmé, že v něm hrají roli genetické vlohy - dítě rodičů s atopickým ekzémem má víc než osmdesátiprocentní pravděpodobnost, že se onemocnění rozvine i u něj. Odborníci ho řadí do stejné skupiny chorob, jako je například astma nebo senná rýma, výskyt těchto onemocnění ve vaší rodinné anamnéze také zvyšuje pravděpodobnost, že vás postihne i atopický ekzém.

Zjednodušeně by se dalo říci, že kůže atopiků je extrémně přecitlivělá na některé vnější vlivy. Ty jsou u každého nemocného jiné, ale naprostá většina lidí s atopickým ekzémem nesnáší běžné prací prostředky, kosmetiku (sprchové gely, šampóny, mýdla...), oblečení ze syntetických tkanin a vlny, koupel v horké vodě, prašné prostředí, cigaretový kouř nebo například čokoládu, mléko či obilniny. Seznam problematických potravin je však mnohem delší a u jednotlivých nemocných se liší. Lidé postižení atopickým ekzémem reagují velmi těžce na podráždění svým vlastním potem, proto je složité jakékoli sportování. Spouštěčem projevů atopického ekzému může být i počasí a proměnlivá vlhkost vzduchu, proto se stav nemocných typicky zhoršuje na jaře a na podzim, zatímco v létě a zimě jsou symptomy méně výrazné.

Záněty, krusty i šupinky

U řady nemocných byla prokázána geneticky daná ztráta funkce takzvaného filaggrinu, který zodpovídá za vytváření kožní bariéry. Pokud máte tu smůlu a dojde u vás ke kombinaci zděděných dispozic a nevhodných enviromentálních faktorů, vaše tělo začne produkovat specifické T lymfocyty, které způsobí přehnanou imunitní reakci pokožky vůči věcem, které většině ostatních lidí nijak nevadí. Kožní bariéra je narušená, kvůli tomu mohou alergeny a dráždivé látky pronikat do hlubších vrstev kůže a pokožka současně ztrácí mnohem větší množství vody (odtud pochází typicky suchá kůže atopiků). V pokožce, která je mnohem zranitelnější a plná mikroskopických trhlinek, se začnou rozvíjet zánětlivé procesy, které se navenek projevují zarudnutím, otokem, svěděním, mokvavými puchýři, tvorbou krust či šupinek. Nejdříve se tyto nepříjemné projevy objeví na tváři, v ohbí loktů a kolen, což má podle odborníků zřejmě souvislost s malou "tloušťkou" pokožky v těchto místech.

Často se stává, že ekzém u postiženého dítěte časem zcela vymizí nebo zmizí na určité časové období a objeví se znovu v pubertě nebo dospělosti. I když ale dojde k jeho vymizení, genetické dispozice jsou přítomné stále a obrazně se dá říci, že ekzém stále "dřímá pod povrchem". Jeho věčnou připomínkou je nadměrně suchá a lehce podrážditelná kůže, která vám zůstane, i když vás ekzém aktuálně nebude trápit. Lékaři zatím bohužel neumí atopický ekzém zcela vyléčit, dokáží pouze zmírnit symptomy.