VIDEO: Tuny bahna jako výzva pro ty nejtvrdší. Závod Bahňák dá zabrat

aktualizováno 
Závod Bahňák se inspiroval zahraničními akcemi jako Tough Guy a nezůstal pozadu. V sobotu 18. května prověří kondici mužů a žen jeho třetí ročník, koná se od devíti hodin v Jižním lomu v Sokolově. Účastníky čekají Krysí kanály, zatopené skruže, skoky do vody nebo šestimetrová pagoda z balíků slámy.

Na začátku byla parta sokolovských hasičů. Účastnila se závodů jako O nejtvrdšího hasiče a rozhodla se, že sama zorganizuje něco podobného, ale většího a otevřeného nejen hasičům. Čtrnáctičlennému týmu se v roce 2011 podařilo půjčit si od města devět hektarů zatopeného a následně zavezeného Jižního lomu. Ale tím to celé jen začalo.

Je to věda

Museli kácet, kopat, odvodňovat a čistit. Ale především vymýšlet a konstruovat překážky. "Museli jsme spočítat a naddimenzovat jejich nosnost a udělat zátěžové zkoušky. Zavodněné překážky jako Krysí kanály jsme museli sami absolvovat, abychom zjistili, zda se nám v nich závodníci neutopí," líčí Jan Fedorko z organizačního týmu.

Fotogalerie

A nejen to, překážky musely být koncipovány tak, aby daly zabrat jak horním, tak dolním končetinám závodníků.

Letos na ně čeká celkem 26 přírodních a instalovaných výzev. Na překážku Michelinův kopec padlo asi tisíc starých pneumatik, další desítky si našly cestu na montované pneumatikové stěny. "Pagoda je tvořena ze čtyřiceti balíků slámy, na ručkovací překážky jsme spotřebovali téměř 300 metrů lezeckých lan, do výkopů pod ručkováním jsme navozili asi dvacet metrů krychlových kaolínu," vypočítává Jan Fedorko.

Dřina, dřina

Právě ručkování po zavěšených provazech dává každoročně závodníkům zabrat nejvíc. "Hlásí nám, že nejnáročnější jsou překážky se zaměřením na zátěž paží. Sám o sobě je ale náročný samotný běh v bahně. Mnoho závodníků ho často podceňuje a mnohdy výrazně ztrácejí síly již na páté šesté překážce," říká.

"Náročná je také celková koordinace pohybů za ztížených podmínek. Není snadné správně odhadnout a načasovat krok při nástupu do překážky, zvláště v zúžených prostorech. Závodníci tak někdy šlápnou vedle nebo narazí hlavou do betonových skruží a do cíle nám dobíhají značně zakrvácení a odření." Oddechem je pro ně skluzavka. Na jejím konci je ovšem čeká koupel v ledovém slepém rameni řeky Ohře, tedy leckdy také křeče.

Bahňák 2013

Závod se koná v Jižním lomu u Sokolova v sobotu 18. května. V 10:00 startují děti, v 11:30 ženy, muži a poté družstva. V 16:00 se vyhlašují výsledky a následuje party.

Ale nejde jen o fyzičku. Pohyb v zúžených zavodněných prostorech nebo po úzkém můstku v pětimetrové výšce prověří i psychickou kondici.

V roce 2011 se prvního ročníku Bahňáku účastnilo kolem 180 odvážlivců, letos jich bude 650. Rekrutují se z členů policejních, hasičských, záchranářských, vojenských i celnických sborů z Česka, ale též z Polska a Německa. Na závod se registrovali i studenti škol se zaměřením na bezpečnost a obranu i civilisté.

"Očekáváme, že dorazí dva až tři tisíce diváků," říká Jan Fedorko. I na ně jeho tým myslel. Většina překážek je umístěna tak, aby na ně viděli z jednoho místa. Kromě závodu na ně čeká doprovodný program s CrossFitem a city parkourem.

Autoři: ,

Nejčtenější

Kalendář Pirelli 2019 se představil. Ženy v něm odhalují své sny

Fotografie Laetitie Casta se Sergejem Poluninem jsou nabité intimitou, vášní. A...

Žijí svými touhami, ambicemi, vášněmi. Mají sny, pracují na jejich naplnění. Jsou individualitami. Fotograf Albert...

Vlastnosti, které vám zajistí sex: věda odhalila, čím oslovíte ženy

Jak souvisejí osobnostní rysy a frekvence sexuálního života? Vědci nalezly...

Je to vůbec největší studie, která zkoumá vztah mezi osobnostními vlastnostmi a mírou sexu a počtem potomků. Tvrdí, že...

Líbání, sexy esemesky: muži a ženy se neshodnou, kde začíná nevěra

Příliš důvěrné polibky na večírku s cizí ženou? Pro polovinu mužů to není...

Dopustit se opilého líbání s někým cizím na večírku. Z nudy flirtovat na seznamovací aplikaci. Dopřát si intimní...

VIDEO: Svůdná těla, intimní hračky. Prahu navštívil erotický veletrh

V Praze se konal další ročník Erotického veletrhu

Erotické pomůcky, spodní prádlo, ale též šperky, afrodiziaka, moderní aplikace, které spojují erotiku s technologií....

Zkáza Franklinovy výpravy: mráz, beznaděj a kanibalismus

Někteří členové výpravy se rozhodli vydat pěšky na jih. Po prvních úmrtích se...

Měla to být výjimečná výprava plná objevů. Jenže britská Franklinova námořní expedice mířící do země arktického ledu...

Další z rubriky

VIDEO: Kung fu korida. Číňané soupeří s býky holýma rukama

Muž proti býkovi. Důležitá je výbušná síla, říkají čínští bojovníci.

Člověk beze zbraní versus mohutné čtyřsetkilogramové monstrum s rohy a kopyty, zosobnění síly a energie. Čínská korida...

Neznámé sporty: při siláckém hodu kládou vůbec nejde o vzdálenost

Hod kládou vyžaduje nejen sílu, ale i přesnost a výdrž.

Už jen uzvednout vysokou a mohutnou kládu a udržet ji, aby se nepřevážila a nesklátila zase k zemi, je náročné. Vyhodit...

VIDEO: Nový zápis v knize rekordů. Vozíčkář Vašek vyskočil z balonu

Vozíčkář Vašek vyskočil v tandemu z balonu. Vytvořili tak nový český rekord.

V České knize rekordů, zvané česká Guinessovka, se objeví další zápis. Postarali se o něj parašutista Roman Štengl a...

Najdete na iDNES.cz