VIDEO: Tuny bahna jako výzva pro ty nejtvrdší. Závod Bahňák dá zabrat

aktualizováno 
Závod Bahňák se inspiroval zahraničními akcemi jako Tough Guy a nezůstal pozadu. V sobotu 18. května prověří kondici mužů a žen jeho třetí ročník, koná se od devíti hodin v Jižním lomu v Sokolově. Účastníky čekají Krysí kanály, zatopené skruže, skoky do vody nebo šestimetrová pagoda z balíků slámy.

Na začátku byla parta sokolovských hasičů. Účastnila se závodů jako O nejtvrdšího hasiče a rozhodla se, že sama zorganizuje něco podobného, ale většího a otevřeného nejen hasičům. Čtrnáctičlennému týmu se v roce 2011 podařilo půjčit si od města devět hektarů zatopeného a následně zavezeného Jižního lomu. Ale tím to celé jen začalo.

Je to věda

Museli kácet, kopat, odvodňovat a čistit. Ale především vymýšlet a konstruovat překážky. "Museli jsme spočítat a naddimenzovat jejich nosnost a udělat zátěžové zkoušky. Zavodněné překážky jako Krysí kanály jsme museli sami absolvovat, abychom zjistili, zda se nám v nich závodníci neutopí," líčí Jan Fedorko z organizačního týmu.

Fotogalerie

A nejen to, překážky musely být koncipovány tak, aby daly zabrat jak horním, tak dolním končetinám závodníků.

Letos na ně čeká celkem 26 přírodních a instalovaných výzev. Na překážku Michelinův kopec padlo asi tisíc starých pneumatik, další desítky si našly cestu na montované pneumatikové stěny. "Pagoda je tvořena ze čtyřiceti balíků slámy, na ručkovací překážky jsme spotřebovali téměř 300 metrů lezeckých lan, do výkopů pod ručkováním jsme navozili asi dvacet metrů krychlových kaolínu," vypočítává Jan Fedorko.

Dřina, dřina

Právě ručkování po zavěšených provazech dává každoročně závodníkům zabrat nejvíc. "Hlásí nám, že nejnáročnější jsou překážky se zaměřením na zátěž paží. Sám o sobě je ale náročný samotný běh v bahně. Mnoho závodníků ho často podceňuje a mnohdy výrazně ztrácejí síly již na páté šesté překážce," říká.

"Náročná je také celková koordinace pohybů za ztížených podmínek. Není snadné správně odhadnout a načasovat krok při nástupu do překážky, zvláště v zúžených prostorech. Závodníci tak někdy šlápnou vedle nebo narazí hlavou do betonových skruží a do cíle nám dobíhají značně zakrvácení a odření." Oddechem je pro ně skluzavka. Na jejím konci je ovšem čeká koupel v ledovém slepém rameni řeky Ohře, tedy leckdy také křeče.

Bahňák 2013

Závod se koná v Jižním lomu u Sokolova v sobotu 18. května. V 10:00 startují děti, v 11:30 ženy, muži a poté družstva. V 16:00 se vyhlašují výsledky a následuje party.

Ale nejde jen o fyzičku. Pohyb v zúžených zavodněných prostorech nebo po úzkém můstku v pětimetrové výšce prověří i psychickou kondici.

V roce 2011 se prvního ročníku Bahňáku účastnilo kolem 180 odvážlivců, letos jich bude 650. Rekrutují se z členů policejních, hasičských, záchranářských, vojenských i celnických sborů z Česka, ale též z Polska a Německa. Na závod se registrovali i studenti škol se zaměřením na bezpečnost a obranu i civilisté.

"Očekáváme, že dorazí dva až tři tisíce diváků," říká Jan Fedorko. I na ně jeho tým myslel. Většina překážek je umístěna tak, aby na ně viděli z jednoho místa. Kromě závodu na ně čeká doprovodný program s CrossFitem a city parkourem.

Autoři: ,


Nejčtenější

Miluji kuře na paprice od mamky a pět knedlíků, říká MOgirl Lenka

Touhy, sny, plány mám, ale žiji současným dnem, říká MOgirl Lenka.

Podle vlastního soudu je neústupná, sebevědomá, energická. A nezastírá, že též tvrdohlavá a sarkastická. „Jsem taková,...

VIDEO: Různé tváře orgasmu. Jinak vypadá v Evropě a jinak v Asii

Zřetelné výrazy obličeje interpretují bolest i potěšení napříč kulturami.

Bolest se do našich tváří vpisuje docela stejně, bez ohledu na to, z které části planety jsme. Orgasmus však nikoli. My...Extrémní gastronomie: syrový mořský červ připomíná neklidný penis

Na pohled je to podivný tvor, způsob jeho konzumace bývá ještě bizarnější,...

Při procházce jihokorejským tržištěm je nepřehlédnete. Kádě s jejich bledě růžovými tělíčky přitahují pozornost. Na...

V tajze by se hodila mačeta i puška, říká Čech, který obletěl zeměkouli

Dva protagonisté české premiéry, pilot a propagátor českého národního...

Cílem jeho mise nebylo jen obletět jako první český pilot planetu. Též při ní zaznamenával české stopy ve světě. Aby...

VIDEO: Takto pracují deratizátoři. Potkan vylezl z WC i ve 13. patře

Týmy deratizátorů vhazují do kanalizačních vpustí nástrahy s jedem. Někdy musí...

Vždy od dubna do října posílají Pražské vodovody a kanalizace do hlavního města týmy deratizátorů. Mají za úkol házet...

Další z rubriky

VIDEO: Podívejte se na zápasy Vémoly, Ondruše a Muradova z XFN Plzeň

Zápas měl Vémola pevně v rukou.

Bomby létaly při každém duelu v kleci, tři souboje však byly nejsledovanější. Vítězně z nich na plzeňském galavečeru...

Siláci tahali kamion, zvedali auta. Českým mistrem se stal Jiří Tkadlčík

Je to jednoručka, ale jiná, než jakou znáte z fitka.

Má četné mezinárodní úspěchy, je legendou českých strongmanů, proto byl favoritem. Oprávněně. Jiří Tkadlčík první český...

Neznámé sporty: japonské bo-taoši je středoškolským hromadným masakrem

Podívaná je to velkolepá. Ale hra aktéry velmi bolí.

Podporuje kolektivitu, týmovou práci, tvrdost. Učitelé japonskou školní hru bo-taoši velebí. Je přitom něčím mezi ragby...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz