Z prezentace tohoto exotického pokrmu překvapeným evropským výletníkům mají místní až škodolibou radost. | foto: Profimedia.cz

Extrémní pokrmy: balut je vejce natvrdo, jenže i s kuřátkem

  • 39
Dopřát si ho můžete jak v nejlepší restauraci, tak v pouličním stánku. Balut je perlou kuchyně jihovýchodní Asie, jeho konzumace je však pro Evropana výzvou. Přitom je to jen trochu jiné vejce na tvrdo. Má pouze výraznou masitou příchuť. Obsahuje totiž částečně vyvinuté kachní nebo kuřecí embryo.

Jak výrazný poměr výživného žloutku a masa vás při těch několika soustech bude čekat, záleží vlastně na vás. Vybrat si totiž můžete mezi vajíčky inkubovanými po dobu dvou týdnů, v nichž je nedorostlý zárodek obalený sklovitými blánami spíše pro dokreslení efektu, až po třítýdenní, v nichž vás pod skořápkou čeká regulérní miniatura kuřete. Právě tato, druhá varianta je obecně považována za populárnější. S tím, že je maso bohatší na kalorie než vejce, vám ji doporučí každý asijský pouliční výživový specialista.

Nejíte totiž jen proteiny z vejce, ale také živočišné tuky z drůbeže. Balut je navíc také úžasným zdrojem vápníku, protože konzumujete celý obsah vejce, včetně měkkých kostiček. Abychom však jen nechválili: balut může být také úžasným zdrojem bakterií Salmonella a řady dalších, především fekálního původu. Jedno i druhé je však dáno spíše místem a kvalitou kuchyně, kde si balut objednáte.

Nechat uležet a vařit

Výrobní proces pokrmu začíná uložením oplodněného vejce na dobu devíti dní do prohřátého písku nebo jen tak v ošatce na teplém místě. Výsledkem této fáze je balut sa puti, tedy „zabaleno v bílém“. Poté kuchaři i chovatelé vejce znovu probírají a pohledem proti světlu zjišťují stav obsahu. Přibližně desetina násady je hned vyřazena, protože embryo uvnitř uhynulo. Zbylá vejce putují do rukou profesionálů. Správně zvolenou teplotou je totiž možné uspíšit růst a ovlivnit chuťové vlastnosti produktu, nebo všechno pokazit.

Jídla pro drsňáky

Například opakované střídání teplot nad 30 stupňů Celsia vede k postupné denaturaci bílku a vytváří velmi zajímavou mozaiku na povrchu. Jenže pozor, větší teploty způsobí úhyn embrya. V rozmezí čtrnáctého a šestnáctého dne se dostáváme do fáze, kterou Filipínci nazývají mamatong. Částečně vyvinuté embryo, již s končetinami a patrnou hlavičkou, je usazeno těsně pod povrchem skořápky, plave na výživném žloutku.

Nejdéle s přípravou otálejí v Kambodži, kde čekají ještě další tři dny. Výsledkem je pong tea khon, tedy kompletní tělíčko včetně malého zobáčku a velkých očí. Extrémem, který čeká prakticky až na okamžik líhnutí, je máo dàn, tedy doslova „opeřené vejce“.

Drahý americký balut

Globalizace světa se odráží i v gastronomii a importovaný balut zažívá neuvěřitelné skoky v ceně. Pochoutka, která vás u pouličního prodejce v Hanoji přijde na asi dva tisíce vietnamských dongů, tedy asi 2,50 koruny a v tamní restauraci zhruba třikrát tolik, je ve Spojených státech amerických prodávána v asijských bistrech za osm dolarů. To znamená, že je americký balut šestasedmdesátkrát dražší než vietnamský. Američtí podnikatelé se pochopitelně snaží o domácí výrobu, aby uspokojili rostoucí poptávku po „jídle odvážných mužů“, ale chuťových kvalit asijského originálu se jim zatím dosáhnout nedaří.

Ať necháte vejci kratší či delší čas, druhým krokem je vaření. Optimální doba varu se pohybuje mezi 20 a 30 minutami, protože nevaříte jen vejce, ale současně i maso.

A konzumace? Tuhle tradiční pochoutku vám naservírují na talíři, misce, tácku, nebo jen tak do ruky. Na ulici si s etiketou hlavu příliš lámat nemusíte, v případě, že jsou obal i vlastní obsah díky předchozímu marinování a varu ve vodě nebo v páře změklé, vložíte celé vejce úst a rozžvýkáte. V restauracích je zvykem tuhý balut vyjídat lžičkou a skořápku ponechat. Jíst začínáte z konce, kde je vajíčko větší. Pomocí rukou jemně odstraníte svrchní krycí blánu, s hlasitým srknutím vycucnete plodovou vodu a pustíte se do jídla.

Ve vietnamské kuchyni se balut podává s citronovou šťávou a zázvorem jako předkrm. Na Filipínách zase nedají dopustit na směs česneku, chilli a octa, jejichž chuť vejce nasytí. Vaječný žloutek s přischlým embryem může sloužit k ozdobení omelety nebo zahuštění ostře kořeněných omáček. Pro svůj energetický potenciál je balut považován za afrodisiakum a ženám se doporučuje jeho konzumace po porodu, aby rychle nabyly síly.


Extrémní gastronomie