Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Beckham a spol.: nejvlivnější sportovci planety

aktualizováno 
Dokáží se obratně pohybovat v záři reflektorů, vydělávají hromady peněz za reklamy a pochopitelně jsou nebo byli špičkami ve svém sportovním odvětví. V divadle a byznysu jménem sport nechal David Beckham, Maria Šarapovová, LeBron James i Tiger Woods nesmazatelnou stopu.

David Beckham, Maria Šarapovová, LeBron James a Tiger Woods. Žádný výčet sportovních celebrit se neobejde bez těchhle čtyř jmen. | foto: Koláž - iDNES.cz

David Beckham: od fotbalu k módě a parfémům

V letech 2003 a 2004 bylo jeho jméno nejhledanějším sportovním heslem ve vyhledávači Google. Celosvětový zájem z něj udělal elitní sportovní značku a módní ikonu.

Status celebrity mimo fotbalové hřiště si však David Beckham vydobyl již o několik let dříve díky manželství s modelkou a populární zpěvačkou v té době slavných Spice Girls Victorií Adamsovou. Stal se vzorovým metrosexuálem, pořídil si vlastní módní značku, vyrábí parfémy a řadu let udával trend fotbalovým účesům. Nemalé finance mu plynou ze smluv s Coca-Colou nebo IBM.

Do světa profesionálního fotbalu vstoupil v dresu Manchesteru United v

Do světa profesionálního fotbalu vstoupil v dresu Manchesteru United v sedmnácti letech v roce 1992. Dostal se na samotnou špici a dokázal to řádně zpeněžit.

V poslední době se Beckham soustředí víc na vzhled svého mužství ve slipech na reklamních poutačích a na rozšiřování své rodiny než na svou profesi, ve fotbalovém světě je ale obrovským pojmem dosud. Kvůli svému angažmá v Los Angeles Galaxy není tolik na očích v Evropě jako baště fotbalu, ve Spojených státech a na masivně se rozvíjejícím asijském trhu ho však milují. Před jasnou fotbalovou jedničkou současnosti Lionelem Messim a chlapcem z plakátu Cristianem Ronaldem má pořád náskok.

O svou pozici však brzy přijde, jeho sportovní kariéra se totiž nebezpečně krátí. A s jejím koncem sponzoři mizí rychleji než slavný mág Copperfield.

Maria Šarapovová: nejkrásnější, nejbohatší a dokonce vyhrává

Ruská kráska opanovala místo královny nejvlivnější sportovkyně po své krajance Anně Kurnikovové. Na rozdíl od ní se však drží na špičce ženského tenisového žebříčku a její sláva je podepřena sportovními výkony. Pravda, jako bonus dopřává divákům hlasité hekání, jímž své umění na kurtu prokládá a které dosahuje až 105 decibelů. Není jen k nepřehlédnutí, též ji nelze přeslechnout.

V letech 2005 a 2008 se stala nejvyhledávanějším sportovcem na vyhledávači Yahoo. Spolupracuje s firmami Nike nebo Canon a podle časopisu Forbes je nejbohatší sportovkyní světa.

Čtyřikrát ji Women´s Tennis Association vyhlásila nejlepší tenistkou světa.

Čtyřikrát ji Women's Tennis Association vyhlásila nejlepší tenistkou světa. Poprvé v srpnu 2005, naposledy v květnu 2008. Momentálně je Maria Šarapovová čtvrtá.

Kromě toho byla fanynka hip hopu a vášnivá sběratelka známek v roce 2005 jmenována jednou z padesáti nejkrásnějších celebrit světa a magazín Time ji zvolil čtyřikrát za sebou nejkrásnější sportovní osobností.

Jedničkou mezi sportovkyněmi zůstane Šarapovová do doby, než přijde někdo s hezčí tvářičkou, kratší sukní, procítěnějším hekáním na kurtu, ladnější chůzí na přehlídkových molech a v poslední řadě bude umět alespoň držet tenisovou raketu v ruce.

LeBron James: milovaný i nenáviděný

U nás je zřejmě nejméně známým jménem ze světových sportovních top celebrit. Již delší dobu je však číslem jedna ve světě basketbalu a pryč jsou doby, kdy musela jeho matka žádat banku o půjčku na nákup luxusního vozu Hummer H2 k jeho osmnáctým narozeninám.

Další auta mu do vozového parku jistě pomohly zajistit lukrativní smlouvy se společnostmi jako Nike, McDonald's nebo Sprite. Jako první Afroameričan (a teprve třetí muž v historii) si našel cestu na titulní stránku prestižního magazínu Vogue.

Před rokem magazín Forbes jmenoval LeBrona Jamese druhým nejvlivnějším

Před rokem magazín Forbes jmenoval LeBrona Jamese druhým nejvlivnějším sportovcem světa, první byl Lance Armstrong.

Přesto je LeBron James rozporuplnou postavou. V roce 2010 byl zvolen společností The Q Score šestou nejnenáviděnější sportovní osobností světa. Po jeho přestupu do Miami Heat napsal většinový vlastník Clevelandu Cavaliers Dan Gilbert otevřený dopis fanouškům, v němž Jamesovo rozhodnutí odsoudil jako sobecké, bezcitné a zbabělý podraz. Když však onoho "sobce" vidíte na hřišti, musíte ho milovat. Ne náhodou je držitelem všemožných basketbalových rekordů.

Šestadvacetiletý kouzelník přebral korunku nejvlivnějšího basketbalisty Michaelu Jordanovi a Kobe Bryantovi a pevně si ji drží.

Tiger Woods: buddhistův vzestup a pád

Není jen příkladem osobnosti nejzvučnějšího renomé, ale též ukázkou toho, jak o aureolu popularity v mžiku přijít. Špičkový golfista má na kontě víc vyhraných turnajů na PGA Tour než kterýkoliv jiný aktivní hráč a bezchybný a populární byl i mimo golfová hřiště. Andělskou mediální svatozář, kterou mu nasadila zámořská média, si však Tiger Woods odebral sám stylem samotného ďábla.

Pověst archetypu dokonalého manžela a rodinného typu shořela na popel s tím, jak vycházely najevo informace o obrovských zástupech milenek, které prošly jeho postelí a jejichž počty by mohly směle soutěžit s armádou společnic hollywoodského Don Juana George Clooneyho.

Tiger Woods vyhrál celkem 14 profesionálních golfových šampionátů (více, 18,

Tiger Woods vyhrál celkem 14 profesionálních golfových šampionátů (více, 18, vyhrál jen Jack Nicklaus) a 71 PGA turnajů (třetí nejvyšší počet v historii). Teď se ale musí dát dohromady.

Manželka proto uprostřed jedné noci vyprovodila Woodse z domu tak přesným hodem golfové hole do zadního skla jeho auta, že golfista nedaleko havaroval.

Odmala byl vychováván jako buddhista. "Buddhismus mě naučil sebeovládání, ale evidentně jsem sjel z této cesty mimo," prohlásil po skandálu. Mimo manželky se od něj odvrátila i řada sponzorů v čele s Gillette nebo General Motors a Woods přerušil kariéru.

V současné době se vrátil zpět na greeny, nicméně zatím je to pouze stín bezchybného šampiona z let minulých. Na odpověď na otázku, zda se s tlakem dokáže vyrovnat a udrží si post nejvlivnějšího sportovce planety, si musíme počkat. Už teď je však jasné, že se bez jeho jména neobejde žádná učebnice o nejpopulárnějších a nejvlivnějších sportovcích. To on dokázal dovést sport, který byl považován za zábavu výlučně pro bohaté, k všeobecné popularitě a dramaticky zvednout sledovanost golfových turnajů.

Autoři:


Nejčtenější

Síla fotbalového míče: pro pákistánský Sialkot znamená zisky i utrpení

Výroba míčů, nejen fotbalových, vyslala Sialkot do světa a tamním firmám...

Má-li fotbalový míč hlavní město, je to pákistánský Sialkot. Vyrábět se tam začal nejprve v malém, pro britské...

OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...

Monogamie není nadřazená. Ke spokojenosti vedou i otevřené vztahy

Vědecké studie čas od času vystaví otevřeným vztahům dobrozdání.

Otevřené vztahy jsou reakcí na to, že máme od svazků stále větší očekávání, která jeden partner naplní jen těžko....

VIDEO: Budujeme funkční sílu, která si rozumí se zdravím, říká instruktor

Pavel Macek je prvním certifikovaným instruktorem systému StrongFirst v Česku.

Sílu neodděluje od správného pohybu a fyzickou kondici od dlouhodobého zdraví. „Fitness by mělo znamenat, že vše je...

Další z rubriky

Na návštěvě v palírně whisky: nejvíc si tu cení měděných sudů

Milovník whisky se tu cítí jako v ráji, ano.

Přízvisko hlavní město skotské whisky mu sluší, v Dufftownu najdeme hned sedm velkých palíren. Navštívili jsme tu...

VIDEO: Žena uřízla manželovi penis. Kvůli nevěře

Žárlivá žena uřízla manželovi penis

Když zjistila, že ji muž podvádí s mnoha ženami, zuřila. A nezvládla se uklidnit. Proto vymyslela plán pomsty. Vykonala...

Jak šíříme paniku: zlé události vnímáme zásadněji, proto je nafukujeme

Svět není tak špatný, společnost však má tendenci negativní informace zesilovat.

Negativním informacím přikládáme větší význam, proto je zdůrazňujeme, zveličujeme. Realitu nakonec překrucujeme k...

Najdete na iDNES.cz