Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bílé límečky v akci: bankroty a zpronevěry za desítky miliard korun

aktualizováno 
Chodili v oblecích šitých na míru a vyznali se. Uměli se dostat k penězům státu i firem. A všichni tři podvodníci z řad bílých límečků věděli, jak s pořádným balíkem peněz včas zmizet. Zákony jsou na Laj Čchang-singa, Tomo Razmilovice i Kao Šana zatím krátké.

Ne všechny bílé límečky namočené do zločinných čachrů se dostanou za mříže. | foto: Profimedia.cz

Laj Čchang-sing: nejhledanější Číňan na útěku

Na začátku příběhu byl negramotný synek z rolnické rodiny, který rozhodně neměl dobré vyhlídky na budoucnost. Laj Čchang-sing vychodil jen tři třídy základní školy, v dospělosti neuměl plynně číst a měl problémy napsat komplikovanější čínské znaky. Coby čerstvý dvacátník však začal podnikat s autodíly. Měl slušné zisky a právě ty přilákaly čínské úředníky. Laj Čchang-sing zprvu nehodlal své těžce vydělané peníze cpát do kapes nenasytných úředníků, ale "nehoda", při níž byla brutálně zmlácena jeho sestra, ho přesvědčila. A brzy se ukázalo, že jestli má Laj Čchang-sing pro něco nadání, pak to je uplácení.

Zjistil, že někdo podlehne penězům, někdo drahým autům, ale všichni muži se stanou oběťmi dlouhých nohou, pevných stehen a bujného poprsí. Proto si postavil nevěstinec a po širé Číně rozeslal své spolupracovníky, kteří měli jediný úkol – sehnat krasavice s vysokoškolským diplomem a výškou přes 165 centimetrů. U Laje tehdy pobíraly v přepočtu asi 18 tisíc korun, což jsou i dnes pro většinu Číňanů zatraceně velké peníze. Krásné dívky jejich šéf nabízel vlivným politikům a státním úředníkům.

Než musel uprchnout z Číny, stál Laj Čchang-sing v čele mocné firmy Yuanhua

Než musel uprchnout z Číny, stál Laj Čchang-sing v čele mocné firmy Yuanhua Group.

Ti měli oplátkou přivírat oči nad podnikatelovými ekonomickými aktivitami: nad pašováním luxusních automobilů, cigaret i ropy a nad daňovými úniky.

Během pouhých tří let mezi roky 1996 a 1999 mu pašerácké operace podle Pekingu vynesly 6,4 miliardy dolarů (podle tehdejšího kurzu asi 205 miliard korun), na daních stát oškubal o 3,6 miliardy dolarů (115 miliard korun) a čínské státní ropné společnosti nahlásily, že každý rok kvůli jeho obchodům přicházely o 360 milionů dolarů (11,5 miliardy korun). Sám pan šéf rozhazoval, kudy chodil, taxikářům platil stovky dolarů za jízdy, které jinak stály jen pár dolarů, v restauracích vždy jen podepsal bianco šek a odevzdal jej obsluze s tím, ať si sumu dopíše sama.

Jeho pohádkové říši zlomilo vaz, když Laj poněkolikáté odmítl půjčit peníze synovi vysoce postaveného čínského generála Ču Niou-niou, který byl vášnivým, ale o to mizernějším hráčem pokeru. Ču Niou-niou ho udal. Když ale do Laj Čchang-singova impéria nastoupilo 600 vyšetřovatelů, byl jeho šéf už venku z Číny. Čtrnáct jeho spolupracovníků takové štěstí nemělo a stát je odsoudil k trestu smrti, přes tři sta jich bylo uvězněno.

 Laj Čchang-singa zatím Kanada odmítá do Číny vydat. Jeho bratr tam údajně

Laj Čchang-singa zatím Kanada odmítá do Číny vydat. Jeho bratr tam údajně zemřel v pracovním táboru.

V současné době pobývá Laj Čchang-sing v Kanadě, která jej do Číny zatím nevydala s tím, že by ho tam čekalo týrání a oprátka. Od té doby pobývá s rodinou ve Vancouveru a jeho obhájci dokonce tvrdí, že mu jde čínský stát po krku proto, že je Laj Čchang-sing stoupencem volného trhu.

Tomo Razmilovic: mafián s výborným prospěchem

Studia elektrotechniky uzavřel s výtečnými výsledky ještě v rodném Chorvatsku, hned poté však Tomo Razmilovic odjel do Švédska, kde v roce 1971 získal občanství. Odtud se vyšvihl až do křesla výkonného ředitele americké firmy Symbol Technologies, která byla lídrem na trhu se čtečkami čárových kódů a bezdrátové komunikace. V květnu 2004 však prasklo, že kromě vedení firmy makal Razmilovic i na něčem jiném. Spolu s několika kolegy vyvedl ze společnosti částku v hodnotě 3,6 miliardy korun.

V tu dobu už byl ale Razmilovic v Anglii a pro Symbol Technologies nepracoval, z firmy včas odešel i s luxusním padákem za 130 milionů korun. Americká centrální banka se zmohla na zmrazení jeho švýcarského konta s částkou v hodnotě 377 milionů korun, Razmilovic se však vrátil do Švédska, s nímž nemají Spojené státy uzavřenou dohodu o vydávání osob.

V květnu 2004 vypsal na Tomo Razmilovice americký stát odměnu 100 tisíc dolarů.

V květnu 2004 vypsal na Tomo Razmilovice americký stát odměnu 100 tisíc dolarů.

Za informaci, která by vedla k zadržení Tomo Razmilovice, vypsaly Spojené státy americké odměnu v tehdejším přepočtu za 2, 6 milionu korun. Tomo Razmilovic si má své peníze užívat ve švédském Busseviku.

Kao Šan: na ředitelování dočista zapomněl

Když v pátek 14. ledna 2005 čínská společnost Northeast Expressway oznámila, že postrádá v přepočtu 874 milionů korun, ředitel banky v Chej-lung-ťiang, v níž je měla firma uložené, zmizel jako pára nad hrncem. Později vyšetřování navíc prokázalo, že si s sebou Kao Šan odnesl ještě dalších 2 070 milionů korun. Podle tehdejšího kurzu tak dohromady zpronevěřil více než 2 900 milionů korun.

Po čtrnácti měsících ho i s rodinou našli čínští agenti ve Vancouveru. Když požádali o jeho vydání, vyšlo najevo, že Kao Šan fixloval i při vyplňování imigračního dotazníku. Nepřiznal v něm totiž, že v Číně pracoval jako ředitel banky. Proto ho v únoru 2007 při vstupu na kanadskou půdu zatkli za uvedení nepravdivých informací.

Ne nadlouho, jeho právník totiž přišel s vysvětlením: Kao Šan v Číně vykonával ještě dvě jiná zaměstnání a při vyplňování dotazníku na ředitelování prostě zapomněl. Dnes žije Kao Šan i s rodinou v severní části Vancouveru a vehementně popírá, že by peníze zpronevěřil.

Autoři:Nejčtenější

Není nad to, chodit nahá po bytě, říká MOgirl Karolína

„Jsem usměvavá, infantilní, střelená, vtipná a hodná,“ říká MOgirl Karolína.

Láká ji nebezpečí a přiznává, že umí být střelená a infantilní. A ničeho ze svého života nelituje. „Řídím se mottem, že...

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

Další z rubriky

Extrémní gastronomie: drůbeží pařátky se v Indonésii jedí jako sušenky

Ne, pařátky se v Indonésii rozhodně nevyhazují. Tamní kuchaři je připravují...

V Indonésii se dojídá a zbytky se nenechávají. I zdánlivě nechutné části drůbeže se tu setkají s nadšením strávníků. K...

Vosy a Noční čarodějnice. Do války proti nacistům zasáhly i pilotky

Hrdinky. Rufina Gaševová a Natalie Meklinová patřily do bombardovacího...

Sovětské pilotky létaly za druhé světové války bojové mise, jejich americké kolegyně přepravovaly náklady nebo...

Pokud je pro vás jazz příliš, možná máte moc testosteronu, říká studie

Neoslovil vás například jazzman Lionel Hampton? Možná za to mohou hormony.

Pro někoho rajská hudba, plná fantazie, pro jiného chaos a cesta do deprese. Naše vnímání hudby, jako je jazz,...

Najdete na iDNES.cz