Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Obří pravěké bitvy se účastnili asi i bojovníci z území dnešního Česka

Byly jich tisíce. A nebyl to lokální konflikt – epické bitvy u severoněmecké řeky Tollense se účastnili válečníci z velké dálky. Byli mezi nimi možná i bojovníci z území dnešního Česka. Vědci luští záhadu zřejmě nejstarší evropské bitvy, která se odehrála před víc než třemi tisíci let. Výzkum mění pohled na dějiny násilí.
Meč byl první zbraní, kterou lidé vyvinuli výlučně pro boj mezi sebou. Jeho...

Meč byl první zbraní, kterou lidé vyvinuli výlučně pro boj mezi sebou. Jeho předchůdcem byla dýka. Objevil se tři až čtyři tisíce let před naším letopočtem. | foto: Profimedia.cz

Měli tyče, palice, ale i šípy a meče. Rozráželi si lebky, sekali do těl, vrhali po sobě z bezprostřední vzdálenosti kopí. Masakrovali se, dokud se země na březích Tollense nepokryla krví. Bitvy, k níž došlo podle serveru Ars Technica mezi lety 1 380 a 1 250 před naším letopočtem, se podle vědeckých odhadů účastnilo přes dva tisíce bojovníků. Zatím se nalezly ostatky sto čtyřiceti z nich a také řada artefaktů.

Jejich zkoumání začalo převracet předchozí mínění o době bronzové i o dějinách násilí. Naznačuje, že domněnka, že v prehistorii mělo násilí nahodilou nebo pouze vysoce ritualizovanou podobu, nemusí platit. Pokud není případ bitvy u Tollense výjimkou, nejenže nebyla doba bronzová dobou míru, jak se myslelo až do devadesátých let minulého století. Byla by dokonce érou, v níž bylo násilí předpokládatelnou, očekávatelnou a plánovanou aktivitou, jak uvedl pro magazín Smithsonian archeolog Barry Molloy z Dublinské univerzity.

Rozsáhlá bitva, kterou od doby bronzové nikdo nečekal

Co skrývá půda na březích řeky Tollense, prozkoumávali vědci od roku 1996, kdy tam nalezl amatérský archeolog pažní kost. S dalšími a dalšími nálezy pochopili, že mají co dělat s výjimečným objevem. Zatímco většina archeologických dokladů z doby bronzové totiž pochází z pohřebišť nebo tehdejších sídel, bylo stále očividnější, že tollenské naleziště má násilnou historii.

A ne ledajakou. Násilí, které se na severovýchodě Německa odehrálo, bylo masivního rozsahu a mohlo trvat řadu hodin. Byla to rozsáhlá, masová bitva, která vyžadovala plánování a organizaci. „Je-li naše hypotéza, že se všechny nálezy vztahují k jediné události, správná, máme co do činění s konfliktem, jehož rozsah byl dosud na sever od Alp nevídaný,“ uvedl již v roce 2016 pro magazín Science Thomas Terberger, který výzkum vedl. A dodal: „Není nic, s čím by se ona bitva dala srovnat.“

Ve srovnání s mnohem vyspělejšími civilizacemi na Blízkém východě a v Řecku totiž byla společnost žijící v době bronzové v severní Evropě považována za zaostalou. A tudíž neschopnou rozsáhlejší organizace ani koordinovaného násilí ve větším měřítku. „Uvažovali jsme v intencích nájezdů malých skupinek mužů, které zabíjely a kradly jídlo. Představit si však takovou bitvu o tisícovkách mužů, je velmi překvapivé,“ doplnil před třemi lety berlínský archeolog Svend Hansen.

Prehistorické společnosti z oblasti Evropy byly dlouho považovány za povýtce nenásilné. Proto archeologové považovali nálezy u Tollense nejprve za pohřebiště, které se vlivem eroze sesulo na jedno místo. Další práce a výzkumy však potvrdily, že pozůstatky patří mužům, kteří padli v bitvě.

Vracíme do šermu středověkou brutalitu, říká novodobý rytíř

Tomáš Gajdošík je bojovníkem, ale také jedním ze dvou certifikovaných...

Řežou do sebe meči, palcáty, sekerami, do hlavy i do zad, kopou se, strhávají na zem. Vší silou. Nic není domluvené ani předstírané. Středověký plnokontaktní boj je novou extrémní sportovní disciplínou plnou adrenalinu a brutality. „Nejvíc úderů jde na hlavu,“ říká český bojovník Tomáš Gajdošík.

A ozřejmovalo se i to, že to nebyli ledajací bojovníci. Nejenže v nalezených kostech našli vědci například bronzové a pazourkové šípy, mnohé též nesly známky starých, již léčených zranění. Boj u Tollense se tak stal pro některé válečníky poslední bitvou, rozhodně však nebyl jejich první. Měli bojové zkušenosti. Do bitvy vstoupili jako znalí válčení. Navíc překvapivě dobře vyzbrojení, s brněním a štíty. „Nebyli to žádní farmářští vojáci, kteří by se pouštěli do potyček jednou za pár let. Tohle byli profesionální bojovníci,“ uvedl Terberger.

Otázka, které výzkumníky trápila, však zněla: byl masakr jen velkým rodinným, klanovým lokálním sporem, nebo byl vojenskou událostí rozsáhlejšího geografického významu? Byli bojovníci místní, nebo přijela jejich část z dálky? A odkud? A pokud původně vědce překvapilo, že naleziště odhalilo bitevní pole, dokonce rozsáhlé bitevní pole, přinesla překvapení i následující zkoumání, byť zatím nedávají stoprocentně jasné odpovědi.

Válečný výboj mohl začít z dnešních západních Čech

Již před lety výzkumníci přišli s hypotézou, podle níž bylo místní jen jedno vojsko, zatímco druhé přišlo z jiných částí Evropy. A opravdu, chemická analýza to podle studie z magazínu Archaeological and Anthropological Sciences v roce 2017 potvrdila. „Přinejmenším část z oněch mužů přišla z velké dálky,“ shrnula archeoložka Helle Vandkilde.

Analýza izotopů stroncia, uhlíku a dusíku v zubech jednapadesáti ze sto čtyřiceti nalezených obětí boje rozdělila válečníky do dvou armád. Jedna byla místní, druhá, rozmanitější, pocházela z jihu, odněkud z oblasti střední Evropy, přičemž nejsilnějším tipem vědců byla oblast dnešních západních Čech.

Poté se vědci původ cizáckých nájezdníků snažili naznačit i s pomocí nalezených předmětů a artefaktů, které představovaly osobní vlastnictví bojovníků. Byly mezi nimi například kousky bronzu, nůž, dláto, dekorativní pouzdro, špendlíky, hroty šípů, menší bronzové fragmenty. Mnohé předměty podle serveru Gizmodo odpovídají nálezům z doby bronzové v oblastech dnešního jižního Německa a nynější České republiky. Právě odtud tak mohli do kolosální pravěké bitvy u řeky Tollense nájezdníci přijít.

I poslední výzkumy tak „podporují verzi, podle níž svědčí nálezy v údolí řeky Tollense o rozsáhlém násilném konfliktu nadregionálního měřítka“, shrnují poznatky autoři ve studii v magazínu Antiquity.

Bronz jako platidlo, bitva jako bod změny

Tím však možná poučení z nálezů nekončí. Kousky bronzu a dláto se stopami, které mohou svědčit o tom, že ho vlastník používal k odsekávání podobných kousků, podle vědců svědčí o tom, že se kov používal jako platidlo. „Kousky bronzu a mědi se začínaly užívat jako raná forma měny. I když trvalo staletí, než se to lidé rozhodli standardizovat,“ líčí server Ars Technica. „Považujeme to za součást příběhu o raném platidle lidí doby bronzové,“ říká Terberger v magazínu Smitshonian. Pro magazín Science zdůraznil: „Skutečnost, že měli možnost obchodovat takto mezi sebou navzájem, je něco nového.“

Proč se však muži vydali z oblastí vzdálených stovky kilometrů na nebezpečný pochod plný násilí a rizika smrti? O co ve vojenském konfliktu v údolí řeky Tollense šlo? Archeolog Kristian Kristiansen z Göteborgské univerzity vysvětluje, že ona doba byla epochou velkých turbulencí. Nedlouho po bitvě u Tollense uvolnily roztroušené, izolované osady v oblasti dnešního severního Německa cestu koncentrovanějším, dobře opevněným sídlům. Naše bitva tak podle něj dobře odpovídá době plné častějších násilných konfliktů.

„Je to možná první doklad obratu, bodu zlomu v historii společenské organizace a válčení v Evropě,“ souhlasí Vandkilde v magazínu Science.

Autoři:
  • Nejčtenější

Cvičit ráno, nebo večer? Při obezitě hraje načasování roli, říká studie

19. dubna 2024

Přínosná je fyzická aktivita v jakoukoli dobu, pomáhá duševnímu i tělesnému zdraví, vyplatí se....

Vidí lidi jako démony. Vzácná choroba deformuje pohled na tváře ostatních

18. dubna 2024

Jako by se jednoho dne probudili do světa, v němž žijí démoni. Lidi kolem sebe vidí s ústy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyvrcholení ženy neočekávají. Studie zkoumala příčiny orgasmické nerovnosti

15. dubna 2024

Nemůže za to jen technika, ani pouze přehlíživost, sobeckost některých pánů. Problém orgasmické...

Už nakoupili hroby na těla zavražděných. Vaňura nejen o nástupcích Stodolových

18. dubna 2024

Premium Kdysi vsadil na to, že diváky bude bavit pořad o tom, jak policie něco dělá dobře. Teď Mirek Vaňura...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Občas se najde hlupák, který cizincům radí, aby mluvili hezky česky, říká etnolog

15. dubna 2024

Premium Etnolog Leoš Šatava přes půl století putuje za nejrůznějšími etniky, regionálními skupinami a...

Cvičit ráno, nebo večer? Při obezitě hraje načasování roli, říká studie

19. dubna 2024

Přínosná je fyzická aktivita v jakoukoli dobu, pomáhá duševnímu i tělesnému zdraví, vyplatí se....

Děs z nástrah digitální doby? Možná trpíte neofobií či technostresem

18. dubna 2024

Premium Říkal jsem, že to bude k ničemu. Hele, zase jim to spadlo. My, kteří používáme starou dobrou tužku...

Vidí lidi jako démony. Vzácná choroba deformuje pohled na tváře ostatních

18. dubna 2024

Jako by se jednoho dne probudili do světa, v němž žijí démoni. Lidi kolem sebe vidí s ústy...

Už nakoupili hroby na těla zavražděných. Vaňura nejen o nástupcích Stodolových

18. dubna 2024

Premium Kdysi vsadil na to, že diváky bude bavit pořad o tom, jak policie něco dělá dobře. Teď Mirek Vaňura...

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...