Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bojujte s pleší: tahle jídla vám mohou zachránit vlasy

aktualizováno 
Koutů, kolečka vzadu na hlavě a holé hlavy se děsí každý muž a víc než tři čtvrtiny z nich to také potká. Chcete-li nebezpečí pleše minimalizovat, investujte do zdravého jídelníčku místo do drahých přípravků s pochybným účinkem. Neměl by v něm scházet například losos, červené maso, vejce a sója.

Na zdravé jídlo vsaďte i v boji s plešatěním. | foto: Profimedia.cz

Losos

Kdybyste si měli vybrat jednu jedinou rybu, která se bude pravidelně objevovat na vašem talíři, měl by to být s ohledem na vaše vlasy rozhodně losos. Dodá totiž tělu množství omega-3 mastných kyselin, vysoce kvalitní proteiny, vitamin B12 a železo.

Zejména omega-3 mastné kyseliny jsou přitom pro zdravou kštici stěžejní, jejich nedostatek vede k suchým, matným a lámavým vlasům. Souvislost mezi nedostatkem těchto kyselin a vypadáváním vlasů zjistila studie publikovaná v roce 2009 v magazínu Cleveland Clinical Journal of Medicine a ke stejnému závěru došla i studie z roku 2010, kterou zveřejnil Current Opinion in Clinical Nutrition and Metabolic Care. Po zvýšení příjmu nenasycených mastných kyselin došlo u účastníků výzkumu k výraznému zlepšení kvality vlasů.

Červené maso a vejce

Pleš – mocný soupeř

Podle statistik American Hair Loss Association mají v pětatřiceti letech s ubýváním vlasů zkušenost dvě třetiny mužů. V padesáti letech už začíná vlasový porost viditelně řídnout pětaosmdesáti procentům mužů.

Jste vegani a hustota vašich vlasů se povážlivě snižuje? Potom je možná problém v nedostatečném množství železa, které svému tělu dodáváte. Tým vědců z Cleveland Clinic shrnul v roce 2006 doposud provedené výzkumy na toto téma a zjistil, že nedostatek železa pravděpodobně souvisí s úbytkem vlasů mnohem víc, než se doposud předpokládalo.

Závěry jejich zkoumání zveřejnil Journal of American Academy of Dermatology. Podle nich může právě zvýšení příjmu železa růst vlasů výrazně podpořit a znovu "nastartovat". Bohatým zdrojem železa je například libové červené maso, vaječné žloutky, drůbež, ale i sušené ovoce nebo luštěniny.

Mléčné výrobky a mořské ryby

Mořské ryby jako sardinky, sledi či makrely, mléčné výrobky a vejce představují vynikající zdroj vitaminu D, který je podle vědců pro hustý vlasový porost též stěžejní. Odpovídá totiž za zdraví kostí, svalů, reguluje krevní tlak a hraje důležitou roli i ve fungování imunitního systému. Podle studie, jejíž výsledky citoval Journal of Biological Chemistry, může být jednou z příčin vzniku alopecie, tedy plešatění, právě jeho nedostatek.

Chilli papričky a sója

Žijete-li v neustálém stresu a projevuje-li se váš hektický životní styl neblaze i na stavu vašeho vlasového porostu, může vás podle studie z roku 2004, provedené na univerzitě v Kumamotu v Japonsku, spasit konzumace chilli papriček. Látka kapsaicin, kterou obsahují, se totiž ukázala být pro vlasy skutečným požehnáním. Stejný efekt pak mají údajně i isoflavony obsažené v sójových bobech. Když vědci tyto látky účastníkům výzkumu ve zvýšené míře podávali, údajně u nich došlo k obnovení vlasů i obočí, které předtím v důsledku působení stresu ztratili.

Oříšky a ústřice

Máte-li ústřice zařazené v šuplíku s nápisem "afrodisiaka", můžete je klidně zařadit i do skupiny potravin, které vám mohou zachránit kštici. Právě ústřice jsou totiž bohatým zdrojem zinku, který zabraňuje padání vlasů. Studie z roku 2009, zveřejněná v Annals of Dermatology dokládá, že mezi padáním vlasů a nízkou hladinou zinku existuje velmi těsná souvislost. Když vědci podávali účastníkům výzkumu přípravky s obsahem zinku, objevil se po dvanácti týdnech u více než poloviny z nich výrazný posun k lepšímu. Pokud vás představa ústřic na vašem talíři neuchvacuje, zinek vám dodají například i ořechy, hovězí maso nebo fazole.

Autor:Nejčtenější

Nebezpečná masturbace: v Německu stojí život sto lidí ročně

Cesta za orgasmem může být i velmi nebezpečná.

V lékařských záznamech za sebou nechávají zápis „úmrtí kvůli autoerotice“. Ano, i touha po co nejintenzivnějším...

VIDEO: Splašky v puse, červi a tuk. Omdléval jsem při čištění kanálů

Nejužší stoky mají 60 na 110 centimetrů, musíte se v nich plazit a přitom ještě...

Nejen splašky, ale i červi, kameny nebo hroudy tuku. To všechno plave v pražské kanalizaci. Každý den proto vstupuje do...Rapeři v ringu. Marpo vyslyšel Rytmusovu výzvu a utká se s ním

Velký zápas. Duel mezi Marpem a Rytmusem znamená velké peníze a velkou...

„Takže Marpo, vyzývám tě na boxerský zápas,“ zaznělo z jednoho rohu pomyslného ringu. „Přijímám – a začni trénovat,...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

VIDEO: Sedí mi sexy, dominantní role, říká tanečnice burlesky Angelina

Burleska má i usměvavou tvář.

Burleska ji zlákala zdůrazněním ženskosti, fantazií. „Líbí se mi, že jejím ideálem je sebevědomá žena, která má šmrnc a...

Další z rubriky

Říkejte mi Rihanna. Honduraské volby provětrala transsexuálka

Krásná žena se šmrncem, kterou prozradí hluboký hlas.

Chce změnit konzervativní, odmítavý postoj obyvatel středoamerického Hondurasu vůči sexuálním menšinám, i proto se...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

VIDEO: Park plný penisů. Korejská atrakce oslavuje sexualitu a plodnost

V parku Haesindang jsou penisy mnohých barev i velikostí. O samotě, nebo ve...

Padesát soch ve tvaru penisu je unikátem. Mají podobu totemů, laviček, lamp, zvonů, v některých jsou vyřezaná znamení...

"2018", rok kdy se stanu maminkou!
"2018", rok kdy se stanu maminkou!

Deníček mladé maminky, která popisuje, jaké to je stát se maminkou.

Najdete na iDNES.cz