Bojujte s pleší: tahle jídla vám mohou zachránit vlasy

aktualizováno 
Koutů, kolečka vzadu na hlavě a holé hlavy se děsí každý muž a víc než tři čtvrtiny z nich to také potká. Chcete-li nebezpečí pleše minimalizovat, investujte do zdravého jídelníčku místo do drahých přípravků s pochybným účinkem. Neměl by v něm scházet například losos, červené maso, vejce a sója.

Na zdravé jídlo vsaďte i v boji s plešatěním. | foto: Profimedia.cz

Losos

Kdybyste si měli vybrat jednu jedinou rybu, která se bude pravidelně objevovat na vašem talíři, měl by to být s ohledem na vaše vlasy rozhodně losos. Dodá totiž tělu množství omega-3 mastných kyselin, vysoce kvalitní proteiny, vitamin B12 a železo.

Zejména omega-3 mastné kyseliny jsou přitom pro zdravou kštici stěžejní, jejich nedostatek vede k suchým, matným a lámavým vlasům. Souvislost mezi nedostatkem těchto kyselin a vypadáváním vlasů zjistila studie publikovaná v roce 2009 v magazínu Cleveland Clinical Journal of Medicine a ke stejnému závěru došla i studie z roku 2010, kterou zveřejnil Current Opinion in Clinical Nutrition and Metabolic Care. Po zvýšení příjmu nenasycených mastných kyselin došlo u účastníků výzkumu k výraznému zlepšení kvality vlasů.

Červené maso a vejce

Pleš – mocný soupeř

Podle statistik American Hair Loss Association mají v pětatřiceti letech s ubýváním vlasů zkušenost dvě třetiny mužů. V padesáti letech už začíná vlasový porost viditelně řídnout pětaosmdesáti procentům mužů.

Jste vegani a hustota vašich vlasů se povážlivě snižuje? Potom je možná problém v nedostatečném množství železa, které svému tělu dodáváte. Tým vědců z Cleveland Clinic shrnul v roce 2006 doposud provedené výzkumy na toto téma a zjistil, že nedostatek železa pravděpodobně souvisí s úbytkem vlasů mnohem víc, než se doposud předpokládalo.

Závěry jejich zkoumání zveřejnil Journal of American Academy of Dermatology. Podle nich může právě zvýšení příjmu železa růst vlasů výrazně podpořit a znovu "nastartovat". Bohatým zdrojem železa je například libové červené maso, vaječné žloutky, drůbež, ale i sušené ovoce nebo luštěniny.

Mléčné výrobky a mořské ryby

Mořské ryby jako sardinky, sledi či makrely, mléčné výrobky a vejce představují vynikající zdroj vitaminu D, který je podle vědců pro hustý vlasový porost též stěžejní. Odpovídá totiž za zdraví kostí, svalů, reguluje krevní tlak a hraje důležitou roli i ve fungování imunitního systému. Podle studie, jejíž výsledky citoval Journal of Biological Chemistry, může být jednou z příčin vzniku alopecie, tedy plešatění, právě jeho nedostatek.

Chilli papričky a sója

Žijete-li v neustálém stresu a projevuje-li se váš hektický životní styl neblaze i na stavu vašeho vlasového porostu, může vás podle studie z roku 2004, provedené na univerzitě v Kumamotu v Japonsku, spasit konzumace chilli papriček. Látka kapsaicin, kterou obsahují, se totiž ukázala být pro vlasy skutečným požehnáním. Stejný efekt pak mají údajně i isoflavony obsažené v sójových bobech. Když vědci tyto látky účastníkům výzkumu ve zvýšené míře podávali, údajně u nich došlo k obnovení vlasů i obočí, které předtím v důsledku působení stresu ztratili.

Oříšky a ústřice

Máte-li ústřice zařazené v šuplíku s nápisem "afrodisiaka", můžete je klidně zařadit i do skupiny potravin, které vám mohou zachránit kštici. Právě ústřice jsou totiž bohatým zdrojem zinku, který zabraňuje padání vlasů. Studie z roku 2009, zveřejněná v Annals of Dermatology dokládá, že mezi padáním vlasů a nízkou hladinou zinku existuje velmi těsná souvislost. Když vědci podávali účastníkům výzkumu přípravky s obsahem zinku, objevil se po dvanácti týdnech u více než poloviny z nich výrazný posun k lepšímu. Pokud vás představa ústřic na vašem talíři neuchvacuje, zinek vám dodají například i ořechy, hovězí maso nebo fazole.

Autor:


Nejčtenější

Každý je světec. Než ke mně přijde s kapavkou, říká dermatovenerolog

"Můj obor je vedle plastické korektivní dermatologie či kosmetologie popelkou...

Je to pohyb na tenkém ledu. Diagnóza pohlavně přenosné choroby je velmi intimní verdikt. I proto je většinou reakcí...

Miluji kuře na paprice od mamky a pět knedlíků, říká MOgirl Lenka

Touhy, sny, plány mám, ale žiji současným dnem, říká MOgirl Lenka.

Podle vlastního soudu je neústupná, sebevědomá, energická. A nezastírá, že též tvrdohlavá a sarkastická. „Jsem taková,...Udělat vibrátor nebo tramvaj je podobné, říká designérka Marešová

Anna Marešová získala za designovou kolekci erotických pomůcek pro ženy hlavní...

Její vibrátory byly oceňované a nepřehlédnutelné. Nemá však pocit, že by její práci přespříliš poznamenaly, že by...

Sexuální jiskru do dlouhodobého vztahu dokáže vrátit každý, tvrdí studie

Akrobacie v posteli netřeba, sex v posteli dlouhodobého páru oživí společně...

Je to jednodušší, než jste mysleli. Rutinu ze sexuálního života nemusíte vyhánět na drahé dovolené uprostřed Karibiku,...

VIDEO: V Brně vybírali i nejškaredější tetování, vyhrál rozpitý motýl

Soutěž o nejhorší tetování na Tattoo Grand Prix v Brně vyhrálo dílo, které má...

Zvířata z reálného světa i z říše fantazie, abstraktní obrazy s prvky kubismu nebo futurismu, ale také rozsáhlé malby....

Další z rubriky

Udělat vibrátor nebo tramvaj je podobné, říká designérka Marešová

Anna Marešová získala za designovou kolekci erotických pomůcek pro ženy hlavní...

Její vibrátory byly oceňované a nepřehlédnutelné. Nemá však pocit, že by její práci přespříliš poznamenaly, že by...

Kruté metody poprav: ušlapání slonem a řezání zaživa

Lyngchi bylo jedním z nejnehumánnějších způsobů poprav, které historie přinesla.

Trest smrti je z principu definitivní záležitost. V leckterých společnostech se však nezdál dostatečně uspokojivý....

OBRAZEM: Tanečnice, kurtizána a špionka Mata Hari byla svůdná i naivní

Vznáší se nad ní aureola snad nejznámější špionky. Femme fatale, podmanivé ženy...

Vznáší se nad ní aureola snad nejznámější špionky. Femme fatale, podmanivé ženy bohyně. Jenže Mata Hari byla spíš...

Advantage Consulting, s.r.o.
MIG SVÁŘEČ

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 20 000 - 24 000 KčNajdete na iDNES.cz