Bojujte s pleší: tahle jídla vám mohou zachránit vlasy

aktualizováno 
Koutů, kolečka vzadu na hlavě a holé hlavy se děsí každý muž a víc než tři čtvrtiny z nich to také potká. Chcete-li nebezpečí pleše minimalizovat, investujte do zdravého jídelníčku místo do drahých přípravků s pochybným účinkem. Neměl by v něm scházet například losos, červené maso, vejce a sója.

Na zdravé jídlo vsaďte i v boji s plešatěním. | foto: Profimedia.cz

Losos

Kdybyste si měli vybrat jednu jedinou rybu, která se bude pravidelně objevovat na vašem talíři, měl by to být s ohledem na vaše vlasy rozhodně losos. Dodá totiž tělu množství omega-3 mastných kyselin, vysoce kvalitní proteiny, vitamin B12 a železo.

Zejména omega-3 mastné kyseliny jsou přitom pro zdravou kštici stěžejní, jejich nedostatek vede k suchým, matným a lámavým vlasům. Souvislost mezi nedostatkem těchto kyselin a vypadáváním vlasů zjistila studie publikovaná v roce 2009 v magazínu Cleveland Clinical Journal of Medicine a ke stejnému závěru došla i studie z roku 2010, kterou zveřejnil Current Opinion in Clinical Nutrition and Metabolic Care. Po zvýšení příjmu nenasycených mastných kyselin došlo u účastníků výzkumu k výraznému zlepšení kvality vlasů.

Červené maso a vejce

Pleš – mocný soupeř

Podle statistik American Hair Loss Association mají v pětatřiceti letech s ubýváním vlasů zkušenost dvě třetiny mužů. V padesáti letech už začíná vlasový porost viditelně řídnout pětaosmdesáti procentům mužů.

Jste vegani a hustota vašich vlasů se povážlivě snižuje? Potom je možná problém v nedostatečném množství železa, které svému tělu dodáváte. Tým vědců z Cleveland Clinic shrnul v roce 2006 doposud provedené výzkumy na toto téma a zjistil, že nedostatek železa pravděpodobně souvisí s úbytkem vlasů mnohem víc, než se doposud předpokládalo.

Závěry jejich zkoumání zveřejnil Journal of American Academy of Dermatology. Podle nich může právě zvýšení příjmu železa růst vlasů výrazně podpořit a znovu "nastartovat". Bohatým zdrojem železa je například libové červené maso, vaječné žloutky, drůbež, ale i sušené ovoce nebo luštěniny.

Mléčné výrobky a mořské ryby

Mořské ryby jako sardinky, sledi či makrely, mléčné výrobky a vejce představují vynikající zdroj vitaminu D, který je podle vědců pro hustý vlasový porost též stěžejní. Odpovídá totiž za zdraví kostí, svalů, reguluje krevní tlak a hraje důležitou roli i ve fungování imunitního systému. Podle studie, jejíž výsledky citoval Journal of Biological Chemistry, může být jednou z příčin vzniku alopecie, tedy plešatění, právě jeho nedostatek.

Chilli papričky a sója

Žijete-li v neustálém stresu a projevuje-li se váš hektický životní styl neblaze i na stavu vašeho vlasového porostu, může vás podle studie z roku 2004, provedené na univerzitě v Kumamotu v Japonsku, spasit konzumace chilli papriček. Látka kapsaicin, kterou obsahují, se totiž ukázala být pro vlasy skutečným požehnáním. Stejný efekt pak mají údajně i isoflavony obsažené v sójových bobech. Když vědci tyto látky účastníkům výzkumu ve zvýšené míře podávali, údajně u nich došlo k obnovení vlasů i obočí, které předtím v důsledku působení stresu ztratili.

Oříšky a ústřice

Máte-li ústřice zařazené v šuplíku s nápisem "afrodisiaka", můžete je klidně zařadit i do skupiny potravin, které vám mohou zachránit kštici. Právě ústřice jsou totiž bohatým zdrojem zinku, který zabraňuje padání vlasů. Studie z roku 2009, zveřejněná v Annals of Dermatology dokládá, že mezi padáním vlasů a nízkou hladinou zinku existuje velmi těsná souvislost. Když vědci podávali účastníkům výzkumu přípravky s obsahem zinku, objevil se po dvanácti týdnech u více než poloviny z nich výrazný posun k lepšímu. Pokud vás představa ústřic na vašem talíři neuchvacuje, zinek vám dodají například i ořechy, hovězí maso nebo fazole.

Autor:

Nejčtenější

Vlastnosti, které vám zajistí sex: věda odhalila, čím oslovíte ženy

Jak souvisejí osobnostní rysy a frekvence sexuálního života? Vědci nalezly...

Je to vůbec největší studie, která zkoumá vztah mezi osobnostními vlastnostmi a mírou sexu a počtem potomků. Tvrdí, že...

Kalendář Pirelli 2019 se představil. Ženy v něm odhalují své sny

Fotografie Laetitie Casta se Sergejem Poluninem jsou nabité intimitou, vášní. A...

Žijí svými touhami, ambicemi, vášněmi. Mají sny, pracují na jejich naplnění. Jsou individualitami. Fotograf Albert...

VIDEO: Svůdná těla, intimní hračky. Prahu navštívil erotický veletrh

V Praze se konal další ročník Erotického veletrhu

Erotické pomůcky, spodní prádlo, ale též šperky, afrodiziaka, moderní aplikace, které spojují erotiku s technologií....

Slunce je proti nám: americké miny zneškodnila solární bouře

Miny, které nevybuchly, byly ničeny při operaci End Sweep v roce 1973.

Američané ve vietnamské válce strategicky zablokovali přístavy protivníka námořními minami. Nepočítali však s tím, že...

K pramenům whisky: vědci odkryli středověkou skotskou palírnu

Z opatství Lindores dnes zbyly jen ruiny, do nichž vrůstá příroda. Právě zde...

Tajemství skrývaly romantické ruiny opatství Lindores ve skotském regionu Fife. Tamní útočiště mnichů bylo s whisky...

Další z rubriky

Kalendář Pirelli 2019 se představil. Ženy v něm odhalují své sny

Fotografie Laetitie Casta se Sergejem Poluninem jsou nabité intimitou, vášní. A...

Žijí svými touhami, ambicemi, vášněmi. Mají sny, pracují na jejich naplnění. Jsou individualitami. Fotograf Albert...

Líbání, sexy esemesky: muži a ženy se neshodnou, kde začíná nevěra

Příliš důvěrné polibky na večírku s cizí ženou? Pro polovinu mužů to není...

Dopustit se opilého líbání s někým cizím na večírku. Z nudy flirtovat na seznamovací aplikaci. Dopřát si intimní...

Odtržená klepeta krabům dorostou, tvrdí na Floridě. Vědci to zpochybňují

Kdo sní pětadvacet krabů co nejrychleji? Účastníci soutěže Keys Fisheries Stone...

Stát Florida propaguje praxi udržitelné krabí sklizně. Idea, že odlomená klepeta budou krabům bez obtíží dorůstat, však...

Najdete na iDNES.cz