Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bojujte s pleší: tahle jídla vám mohou zachránit vlasy

aktualizováno 
Koutů, kolečka vzadu na hlavě a holé hlavy se děsí každý muž a víc než tři čtvrtiny z nich to také potká. Chcete-li nebezpečí pleše minimalizovat, investujte do zdravého jídelníčku místo do drahých přípravků s pochybným účinkem. Neměl by v něm scházet například losos, červené maso, vejce a sója.

Na zdravé jídlo vsaďte i v boji s plešatěním. | foto: Profimedia.cz

Losos

Kdybyste si měli vybrat jednu jedinou rybu, která se bude pravidelně objevovat na vašem talíři, měl by to být s ohledem na vaše vlasy rozhodně losos. Dodá totiž tělu množství omega-3 mastných kyselin, vysoce kvalitní proteiny, vitamin B12 a železo.

Zejména omega-3 mastné kyseliny jsou přitom pro zdravou kštici stěžejní, jejich nedostatek vede k suchým, matným a lámavým vlasům. Souvislost mezi nedostatkem těchto kyselin a vypadáváním vlasů zjistila studie publikovaná v roce 2009 v magazínu Cleveland Clinical Journal of Medicine a ke stejnému závěru došla i studie z roku 2010, kterou zveřejnil Current Opinion in Clinical Nutrition and Metabolic Care. Po zvýšení příjmu nenasycených mastných kyselin došlo u účastníků výzkumu k výraznému zlepšení kvality vlasů.

Červené maso a vejce

Pleš – mocný soupeř

Podle statistik American Hair Loss Association mají v pětatřiceti letech s ubýváním vlasů zkušenost dvě třetiny mužů. V padesáti letech už začíná vlasový porost viditelně řídnout pětaosmdesáti procentům mužů.

Jste vegani a hustota vašich vlasů se povážlivě snižuje? Potom je možná problém v nedostatečném množství železa, které svému tělu dodáváte. Tým vědců z Cleveland Clinic shrnul v roce 2006 doposud provedené výzkumy na toto téma a zjistil, že nedostatek železa pravděpodobně souvisí s úbytkem vlasů mnohem víc, než se doposud předpokládalo.

Závěry jejich zkoumání zveřejnil Journal of American Academy of Dermatology. Podle nich může právě zvýšení příjmu železa růst vlasů výrazně podpořit a znovu "nastartovat". Bohatým zdrojem železa je například libové červené maso, vaječné žloutky, drůbež, ale i sušené ovoce nebo luštěniny.

Mléčné výrobky a mořské ryby

Mořské ryby jako sardinky, sledi či makrely, mléčné výrobky a vejce představují vynikající zdroj vitaminu D, který je podle vědců pro hustý vlasový porost též stěžejní. Odpovídá totiž za zdraví kostí, svalů, reguluje krevní tlak a hraje důležitou roli i ve fungování imunitního systému. Podle studie, jejíž výsledky citoval Journal of Biological Chemistry, může být jednou z příčin vzniku alopecie, tedy plešatění, právě jeho nedostatek.

Chilli papričky a sója

Žijete-li v neustálém stresu a projevuje-li se váš hektický životní styl neblaze i na stavu vašeho vlasového porostu, může vás podle studie z roku 2004, provedené na univerzitě v Kumamotu v Japonsku, spasit konzumace chilli papriček. Látka kapsaicin, kterou obsahují, se totiž ukázala být pro vlasy skutečným požehnáním. Stejný efekt pak mají údajně i isoflavony obsažené v sójových bobech. Když vědci tyto látky účastníkům výzkumu ve zvýšené míře podávali, údajně u nich došlo k obnovení vlasů i obočí, které předtím v důsledku působení stresu ztratili.

Oříšky a ústřice

Máte-li ústřice zařazené v šuplíku s nápisem "afrodisiaka", můžete je klidně zařadit i do skupiny potravin, které vám mohou zachránit kštici. Právě ústřice jsou totiž bohatým zdrojem zinku, který zabraňuje padání vlasů. Studie z roku 2009, zveřejněná v Annals of Dermatology dokládá, že mezi padáním vlasů a nízkou hladinou zinku existuje velmi těsná souvislost. Když vědci podávali účastníkům výzkumu přípravky s obsahem zinku, objevil se po dvanácti týdnech u více než poloviny z nich výrazný posun k lepšímu. Pokud vás představa ústřic na vašem talíři neuchvacuje, zinek vám dodají například i ořechy, hovězí maso nebo fazole.

Autor:


Nejčtenější

Sexuchtivá, upřímná, náladová: seznamte se s MOgirl Nikol

Mám ráda nezávislost, kritický rozum a etický přístup ke zvířatům, říká MOgirl...

Na pět přívlastků, které ji charakterizují, se zeptala člověka, který je pro ni důležitý a zná ji. Jeho verdikt zněl:...

Všichni jste sériový vrah. Jak bývalý astrolog zesměšnil horoskopy

První horoskopy měly čtvercovou podobu. Tento patřil francouzskému králi Louisi...

Na horoskopy dodnes věří čtvrtina populace západního světa, prim hraje Amerika. Vytrvale jim důvěřuje přes 35 procent...OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Sebevědomý lev jsem proto, že makám a nepodvádím, říká Terminátor Karlos

Karlose „Terminátora“ Vémolu zpovídal Jakub „Buba“ Ouvín pro pořed televize...

Lvi žerou první, zní jeho heslo, má ho ostatně vytetované na ruce. A není pochyb, že on sám se mezi lvy počítá....

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Další z rubriky

Monogamie není nadřazená. Ke spokojenosti vedou i otevřené vztahy

Vědecké studie čas od času vystaví otevřeným vztahům dobrozdání.

Otevřené vztahy jsou reakcí na to, že máme od svazků stále větší očekávání, která jeden partner naplní jen těžko....

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Extrémní gastronomie: mrtvá oliheň utíká z talíře

Živá chobotnice na talíři

Ujištění, že v oblíbené asijské pochoutce katsu ika odori-don, míse mořských plodů, se nenachází žádné živé zvíře, vás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz