Žlučníková kolika vám dá zabrat.

Žlučníková kolika vám dá zabrat. | foto: Profimedia.cz

Bolest k zbláznění: co se děje při žlučníkových kamenech

  • 6
Je vám na zvracení, prudká bolest střílí z pravého podžebří a je tak ostrá, že lapáte po dechu a jste permanentně v předklonu. Přečtěte si, co se děje ve vašem těle při žlučníkových kamenech.

V posledních několika měsících se necítíte úplně dobře, i když se vaše potíže poněkud obtížně popisují. Ať sníte, co chcete, jste neustále nafouklí a je vám špatně od žaludku. Když si dáte něco tučnějšího, je vám na zvracení. Samozřejmě jste přesvědčeni, že vám v podstatě nic není a kvůli takovým neurčitým problémům, s nimiž můžete celkem v pohodě fungovat, nebudete chodit k doktorovi.

Zkušenosti

Co zabralo na žlučníkové kameny, sdílí pacienti na webu o zdraví Vitalion.cz

Pak ale přijde den, kdy máte pocit, že snad ani nedožijete večera. Z pravého podžebří vám střílí ostrá bolest, která zasahuje až pod pravou lopatku (kdyby to bylo na druhé straně, byli byste přesvědčeni, že se jedná o infarkt). Lapáte po dechu, dýcháte zrychleně a srdce vám tluče, jako kdybyste uběhli maraton, máte zimnici. Zvracíte tak dlouho, až už nemáte v žaludku vůbec nic a vlastně se jen dávíte, možná máte i průjem. Naprosto suverénně jde o nejhorší bolest, jakou jste kdy zažili, a když přijedete na pohotovost, oznámí vám, že se jedná o žlučníkový záchvat. Ultrazvuk odhalí putující žlučníkový kámen a domů se vracíte nadopovaní tlumivými léky a s termínem operace.

Sklad žluči

Žlučník by se dal popsat jako jakýsi malý váček umístěný přímo pod játry. Jak už jeho název napovídá, jeho funkce spočívá ve skladování žluči. I když se celá řada lidí domnívá, že žlučník žluč i přímo vyrábí, není tomu tak. Žluč je vyráběna v játrech a vylučuje se na nervový popud po jídle, je nezbytná pro trávení, zejména pro trávení tuků, a neutralizování žaludečních šťáv, čímž se zároveň podílí na ochraně střev. Žlučník koncentrovanou žluč „skladuje“ a ta pak žlučovodem putuje až do tenkého střeva. Tak to funguje, pokud je všechno v pořádku.

Vsaďte na prevenci

Následující tipy vám mohou pomoci minimalizovat riziko vzniku žlučových kamenů a žlučníkového záchvatu.

  • Zařaďte do svého jídelníčku co nejvíc potravin bohatých na vitamín B a železo, jako jsou například cereálie či listová zelenina.
  • Jezte potraviny obsahující antioxidanty jako například borůvky, třešně či rajčata.
  • Omezte konzumaci červeného masa.
  • Jezte co nejvíc vlákniny.
  • Redukujte konzumaci nasycených tuků, které jsou typické pro smažená jídla a polotovary.
  • Dodržujte pravidelný pohybový a pitný režim.
  • Omezte příjem alkoholu. Nekuřte.
  • Udržujte si zdravou hmotnost.

Možná ale právě vy patříte mezi úplně typické „žlučníkáře“, kteří se příliš nehýbou, o to radši si však dopřejí tučná a smažená jídla a pitný režim považují za výmysl slabomyslných ženských časopisů. Svou hladinu cholesterolu byste potom mohli za úplatu ukazovat v lékařských ordinacích jako odstrašující příklad. (Nicméně bohužel ani to, že žijete zdravým životním stylem, vám stoprocentně nezaručí, že se u vás žlučníkové kameny nevytvoří.) A právě cholesterol je základním stavebním kamenem většiny žlučových kamenů. Ty mohou mít nejrůznější velikost, od průměru zrnka písku až po golfový míček.

Putující problém

Žlučové kameny však má velké množství lidí, aniž by jim způsobovaly výraznější problémy a aniž by o nich vůbec věděli. Dokud totiž žlučový kámen „sedí“ na místě, jeho přítomnost můžete případně zaznamenat jen v podobě občasné nevolnosti, nadýmání nebo nucení na zvracení po konzumaci příliš tučného jídla. Problém však nastává v okamžiku, kdy se dá žlučový kámen do pohybu.

Nejčastěji jeho přítomnost zaznamenáte, když se začne pohybovat uvnitř žlučovodu. Žlučovod si můžete představit jakousi pružnou trubičku, která má samozřejmě určitý pevně daný průměr. Putující kámen ho roztahuje a poškozuje jeho sliznici. Žlučovod na to reaguje reflexivním stažením, kterým se snaží bolestivého vetřelce vypudit. Právě tato stažení jsou příčinou záchvatovité bolesti na pravé straně pod žebry, která je pro žlučníkovou koliku tak typická.

Někdy se tělo dokáže žlučníkových kamenů zbavit samo a vyjdou z těla při vyměšování, ale v řadě případů je nutný chirurgický zákrok. Žlučníkové kameny totiž mohou být spojeny se závažnými komplikacemi například v situaci, kdy kámen uvízne v zúžené části žlučovodu a zablokuje tak přítok i odtok žluči. Když se „zasekne“ na místě, kde blokuje odtok žluče z jater, může být hromadící se žluč příčinou žloutenky. V případě, že zablokuje odtok žluči ze žlučníku, může být následkem zánět žlučníku nebo dokonce jeho protržení.


Témata: Poradna: Bolest