Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Británie dostala novou hračku. Po Dianě přichází Kate

aktualizováno 
Do královské rodiny přichází "dívka z lidu". Prince Williama si vezme osmadvacetiletá Kate Middletonová, které v těle nekoluje ani kapka šlechtické krve. Padají opravdu společenské bariéry? A neskončí Kate jako druhá Diana? V obou případech zní odpověď "ne".

Kate Middletonová a princezna Diana. | foto: Koláž - iDNES.cz

Je 1. červenec 2026 a televize ukazuje lorda a lady Beckhamovy, jak spolu s lordem Blairem a sirem Connerym (diamanty jsou opravdu věčné) čekají na začátek korunovace krále Williama. Mezi zahraničními hosty přitahují největší pozornost americká prezidentka Sarah Palinová (přece jen to dokázala) a prezident Spojené lidové republiky Číny a Sibiře Sergej Wen-Pao.

Komentátoři znovu opakují snad ve všech jazycích šesti miliardám televizních diváků to, co všichni beztak vědí: dobrý král Charles III. se rozhodl odejít na odpočinek a věnovat se už jen svým milovaným záhonkům se zeleninou, a tak byl pro korunovaci vybrán den, kdy by zesnulá princezna Diana oslavila 65. narozeniny.

Westminster utichá: William přichází! A po jeho boku je žena, která se za pár okamžiků stane královnou Catherine.

Kdysi jí říkali Waity Katie, česky asi nejlépe Kačka-čekačka.

Dělali si z ní legraci, že tolik let čekala na Williama, až se rozhoupe. Trvalo mu to osm let od chvíle, kdy ji viděl na univerzitní dobročinné akci, jak se promenuje po molu jako manekýnka, ovšem jen v černých kalhotkách, podprsence a černém průsvitném závojíčku. Svou královskou angličtinou tehdy řekl jednomu svému kamarádovi: "Kate's hot!" (Káča je kus!)

Měl pravdu, byť hlavně v jiném slova smyslu. Kate Middletonová udělala průlom do zdi, která vypadala jako nejtrvanlivější ze sloupů konzervativních tradic Británie. Do královské rodiny se provdala neurozená dívka bez modré krve.

Je to skoro jako by se čaj o páté změnil na turka o čtvrté.

Ale vážně. Protože Britové berou monarchii pořád strašně vážně, může si v tamních médiích prostudovat rodokmen Kate Middletonové každý. Ještě před několika desetiletími by dívka s takovými předky dosáhla v královské rodině maximálně tak na roli kuchařky.

Ta nejšikovnější. Kate Middletonové se ve škole dařilo ve všem, při studie, v divadle, hudbě i sportu

Ostatně už její příjmení znamená cosi jako Prostřední nebo Průměrná. Její dědeček byl zedník

Předkové dřeli v královských dolech

Předkové na tom byli dokonce hůř. Patřili ke generacím horníků, kteří žili v osadách kolem dolů v severní Anglii v těch nejbídnějších podmínkách. Když tam v 18. století projížděl jeden muž, který v Karibiku vlastnil plantáže s černými otroky, divil se, jak mohou lidé takhle dřít a živořit. Umírali na epidemie cholery (ta málem vyhladila i předky Middletonových) a smrt na ně číhala i v podzemí: v 19. století zahynulo v oblasti na 1 500 horníků.

Pikantní na celé věci je to, že vlastníky dolů byli často členové královské rodiny.

Vypadá to tedy jako scénář béčkové romantické komedie. Do krásné dívky z neurozené rodiny se zamiluje princ a nasadí jí střevíček. Ale je tady ještě jedna pikanterie.

"Obyčejná" dívka s bytem za 40 milionů

Nejdřív je však třeba říct důležitou věc. Otec Kate Middletonové není horník. Je milionář. Maminka Carole kdysi pracovala jako letuška pro British Airways, on tam působil také (někde se uvádí, že byl pilotem), a tak se vzali. V 80. letech založili firmu, která dodávala poštou hračky a věci na večírky, jako jsou konfety, frkačky, balonky a tak dál. Vydělali miliony. Nyní se sice provalilo, že část peněz vydělali i prodejem databáze adres svých movitějších klientek různým firmám, ale to je teď vedlejší.

Teď totiž přichází ta druhá pikanterie. Díky ní pochopíte, jak moc je Británie stále konzervativní a jakou díru do ní udělala Kate. Jedině tady totiž může vyvolat nadšený pokřik o tom, jak pukají ledy mezi jednotlivými třídami, když si princ vezme dívku, s níž se seznámil na univerzitě, kde školné stojí v přepočtu asi jeden a půl milionu korun ročně, a která bydlí v londýnském bytě za asi 40 milionů korun, který jí věnovali její rodiče.

Ta nejsledovanější. Kate Middletonová si musím zvykat na pozornost médií. V tomhle případě vyhrabali novináři záznam, na němž svou platinovou kreditkou platí u pokladny za Williama, který nemohl najít hotovost.

Británie jásá sama nad sebou: společenské bariéry konečně padají! Každý dneska může být čímkoliv. No, trošku přehánějí. Trošku dost.

Padají společenské bariéry?

Zatímco se Británie radovala, že konečně dostala novou panenku na hraní, když Diana je už tak dlouho mrtvá a Camilla prostě na hraní není, zaznamenal britský tisk i jiné hlasy. Byly plné jízlivosti.

Dvořané prý, když jsou na akce královské rodiny pozváni manželé Middletonovi, uštěpačně žertují na adresu bývalé letušky podle deníku The Mirror vtípky jako "Zapněte si pásy".

Tisk si všímá i drbů, že Middletonovi nedodržují tradiční dvorní rituály. Matka Carole například řekla královně při seznámení klasický obrat "Pleased to meet you", místo aby pronesla předepsané "How do you do?". Jednou prý dokonce na jakési akci žvýkala nikotinovou žvýkačku... O čem to vypovídá? Víc než o ní to něco říká o Británii.

Britské snobství má kořeny jako dub. Spisovatel Evelyn Waugh napsal, že každý Brit kreslí společenskou čáru hned pod svýma nohama. "Nemá sice zásadní význam, když jde o to mluvit spolu, jíst, pít a spát spolu, ale když jde o něco dlouhodobějšího, každý ví, že čára existuje."

William Bortrick, který připravuje 107. vydání průvodce britskou šlechtou, říká, že Kate to nebude mít tak jednoduché, jak to vypadá. "Už teď musí hrát hry, aby v tom světě přežila. Nesmete ho jen tak. Mění se jen zlehka."

Ale mění se. Zásadní obrat nastal, když královská rodina poslala Williama a Harryho do běžných škol, aby byli vystaveni světu. Výsledek: Kate a William vypadají jako běžný pár z předměstí.

Britové teď mají ke královské rodině zvláštní vztah. Navenek to vypadá, že jediným důvodem k její existenci je pro ně fakt, že jim poskytuje cosi jako zábavu a rozmnožuje počet celebrit. Ale za tím je ještě něco hlubšího. Pochopíte to třeba, když si přečtete, co o Kate a jejím zasnoubení s Williamem řekl Johnny Rotten. Ano, zpěvák Sex Pistols, který kdysi nazpíval píseň se stejným názvem jaký má britská hymna, tedy God Save The Queen, ovšem s dosti paličským textem. Punker Johnny dnes nerebelsky jihne: "Těším se, až jim připiju na jejich vztah, a na trochu toho mávání vlaječkami."

Seriál nudy zostřené úsměvy

Pro Kate to však vlaječkami teprve začne. Není náhodou, že všechny pohádky končí svatbou. Je to zřejmě pro jistotu. Pak totiž princeznám začíná peklo.

Kate Middletonová a princ William. Právě ohlásili zasnoubení

Kate, kromě toho, že bude mít za úkol vyrobit dědice, začne nekonečný seriál oficiálních večeří a svačin, kde bude konverzovat o počasí, krajině, vlacích, liškách, dětech, jezevcích a živých plotech. Tenhle trest bude ještě zostřen tím, že se bude muset tvářit, jak moc si to užívá.

Bude se muset vzdát nadějí na vlastní život a soustředit se na rodinu a povinnosti, nekonečný kolotoč návštěv pečovatelských domů, obchodů s ekologickými potravinami a starobinců pro penzionované chovatele chrtů. Princ Charles a Camilla takových návštěv vykonají dvě stovky ročně. Za pár let už Kate bude moci téměř přednášet na univerzitách o pozorování ptactva v Northumberlandu nebo o dýňovém pudinku s třešňovým džemem.

A ještě něco. Pořád si bude muset dávat pozor. Nesmí se podrbat na nose nebo nedejbože třeba na zadku. Všude číhají novináři, aby o tom informovali poddané. Jak už bylo řečeno, královská rodina je tady od toho, aby poskytovala zábavu. Takže fotografové a šmokové jsou všude a číhají.

Nepřipomíná vám to něco? Jistě Dianu.

Diana, princezna lidských srdcí, je už jen vzpomínkou. Britové nyní dostali novou hračku.

Ale Kate není Diana.

Tohle fakt není Diana

Zdá se, že to zvládne. Koneckonců, už dostala i poradce, aby nezabředla do stejných bažin jako Williamova matka.

Kate už zažila mediální maelstrom a cvakání fotoaparátů paparazziů, ale s tím, co přijde, se to nedá srovnat. Už teď se Britové dozvěděli spoustu velmi důležitých věcí. Třeba že v prvním ročníku na univerzitě vystrkovala večer z okna na spolužáky nahý zadek. Nebo že když gratulovala Williamovi, jenž právě absolvoval důstojnický výcvik, údajně řekla: "Líbíš se mi. Uniforma je tak sexy."

Jak se to novináři dozvěděli? Považovali za nutné pustit si po letech záznam z oné akce znovu a nechat "tlumočit" její slova odborníkem na odezírání. A taky se jí, ta hrůza, při jakési party na pláži, když padla do písku, objevily žluté kalhotky. O tom, že její matka má pořád dobré pozadí a bratr pekařskou firmu ani nemluvě.

Podobně hodnotné zprávy budou obíhat kolem světa jako sputniky. Když hledáte její fotku v prádle při dobročinné akci, kde tak zaujala spolužáka Williama, zjistíte, že je mezi nimi i jedna s popiskem ve vietnamštině.

Zvládne to Kate? Budou z ní dělat módní ikonu, budou rozebírat každé její gesto už teď přemýšlejí, kdo by jí měl dělat vlasy a co znamená, že měla jako teenagerka ve svém pokoji plakát s Williamem.

Bude druhou Dianou, z níž si Británie udělala modlu, lapala každý její snímek, a tím posilovala tlak, který ji drtil?

Kate Middletonová má několik výhod. Je mnohem starší, vyzrálejší, sebevědomější, vzdělanější. Je víc otlučená životem. S Williamem se zná osm let, z nichž většinu prožili jako "pár z lidu" na večírcích a nočních tazích, pojídali pizzu u stánku, váleli se s kamarády na plážích, pracovali v Africe, stanovali a lezli po horách.

Nebude druhou Dianou, protože se jí ani nebude chtít stát. Už teď vypadá uvolněná a sebevědomá. "Je nejlépe připravenou princeznou v historii," říká Robert Jobson, který o ní a Williamovi napsal knihu.

Ale uvidíme. Pohádka, jejíž děj rozhodně nebude jen pohádkový, pomalu začíná. Konec je neznámý.

Autoři:


Nejčtenější

Sexuchtivá, upřímná, náladová: seznamte se s MOgirl Nikol

Mám ráda nezávislost, kritický rozum a etický přístup ke zvířatům, říká MOgirl...

Na pět přívlastků, které ji charakterizují, se zeptala člověka, který je pro ni důležitý a zná ji. Jeho verdikt zněl:...

OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Hodiny jeho práce smyje déšť. Život je taky jen dočasný, říká umělec

Sklad pro Sněhurku, Mogilovo, Bulharsko: Malba vznikla v prostorách vinařství...

Jezdí po světě a maluje na zdi a chodníky. Jeho projekty vedou diváky k úžasu, ale také nutí přemýšlet nad smyslem...

Další z rubriky

Monogamie není nadřazená. Ke spokojenosti vedou i otevřené vztahy

Vědecké studie čas od času vystaví otevřeným vztahům dobrozdání.

Otevřené vztahy jsou reakcí na to, že máme od svazků stále větší očekávání, která jeden partner naplní jen těžko....

VIDEO: Žena uřízla manželovi penis. Kvůli nevěře

Žárlivá žena uřízla manželovi penis

Když zjistila, že ji muž podvádí s mnoha ženami, zuřila. A nezvládla se uklidnit. Proto vymyslela plán pomsty. Vykonala...

Hlasitá hudba svádí k nezdravým jídlům, tvrdí věda

Hamburger? Asi se v restauraci hrálo hodně nahlas.

Zvuková hudební kulisa v restauracích má velký vliv na to, co si objednáte. Ta hlasitá vám napovídá, abyste místo...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz