Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Brněnské hospody: má je Praha závidět?

aktualizováno 
Nejlepší brněnská hospoda se volila na iDNES.cz loni v červnu. Od té doby uběhlo už více než šest měsíců – nejvyšší čas zkontrolovat pohostinnost pěti podniků, které se v anketě umístily nejvýše.

U Bláhovky: fajn pivo a odřené stoly, co dotvářejí atmosféru | foto: Martin Kupka

Zaměřil jsem se na základních pět charakteristik – atmosféru, umístění a dostupnost, kvalitu piva, ochotu obsluhy a nabídku něčeho malého k zakousnutí.

Navrch jsem pak obhlédl i úroveň internetových stránek jednotlivých podniků. Některé jsou přehledné a plné informací, jiné vypadají spíše jako nástěnka prvního stupně základní školy.

Vezměme tedy červnovou anketu od pátého místa.

Švejk Restaurant u Formanů

Nespornou výhodou podniku je umístění. Mít hospodu v Brně přímo na České je jako vlastnit zlatý důl. Alespoň metaforicky. Ve výčepu už to ale tak růžově nevypadá.

Očekával jsem plnou hospodu, ale v sedm večer byla obsazena sotva třetina židlí s ladovským obrázkem obtloustlého dobrého vojáka. Dýchne na vás atmosféra prvorepublikových hospod, ale pokud jste navštívili Švejka i v jiných městech (v současnosti jich je po republice rozeseto více než čtyřicet), nic nového zde neobjevíte.

Stejná výzdoba, identické obložení stěn, unifikované židle, prostě takový český hospodský McDonald´s. Někomu může vyhovovat, že i v "cizím" městě nalezne "domácí" prostředí, ale pro mě to je spíše znamením stereotypu.

U Formanů vás Švejk vítá hned nad vchodem

A navíc je zde docela draho.

Nicméně pivo je výborné. Za pětatřicet korun dostanete plzeňskou dvanáctku s pořádnou pěnovou čepicí. Dobře naladěný vrchní je u vás hned po usednutí na dubovou lavici a pokud schválíte jeho návrh "Pivo?", neobtěžuje vás žádným jídelním lístkem.

Na stole se také nepovalují papírové skládačky s reklamními obrázky zákusků či barevných nápojů. Přišli jste přece do hospody a ne na předváděcí akci neprodejných zbytečností, které je vám potřeba vnutit. 

Najde se však detail, který mi dokáže zkazit dojem v sebelepším podniku – zapnutá televize, ačkoliv neběží žádný sportovní přenos. Koho zajímá šestistý osmdesátý pátý díl příběhů z tamté jedné ulice?

Naštěstí je alespoň vypnutý zvuk.

Uvnitř U Formanů je dokonce "přešvejkováno"

Atmosféra: 70 %
Franchisingové prostředí sice upoutá, ale brzy omrzí. Minusové body za zapnutou televizi.

Umístění a dostupnost: 100 %
Bezkonkurenční poloha na nejznámějším "meeting pointu" Brna, na České pod hodinami.

Pivo: 90 %
Plzeňská klasika, avšak za pětatřicet korun.

Obsluha: 90 %
Přívětivý vrchní, který vás nenechá zbytečně čekat - tak to má být.

Chuťovky k pivu: 60 %
Najíte se tady dosyta, ale ceny "chuťovek" jsou přemrštěné.

Internetové stránky: 70 %
www.svejk.cz zastřešuje všechny pobočky sítě Švejk restaurant, každý už si pak může najít tu svou. Minusové body jsou za totální nefunkčnost stránek v průběhu psaní tohoto článku.

Grand Restaurant Zelená kočka

Podnik na Kounicově ulici není typickou hospodou, jde spíše o lepší restauraci. Pár kroků od zastávky MHD Klusáčkova objevíte nízkou zelenou budovu s prostornou předzahrádkou.

Interiér se nese ve stejně barevném duchu, na první pohled zaujme cihlový bar. Za ním se střídají dva číšníci, obsluha je rychlá, nikde nic nevázne. Objednáváme si s kolegou místní pivní specialitku – kromě plzně se točí také Dalešická kvasnicová třináctka.

Doporučuji zkusit po obědě místo dezertu. Pro moje chuťové pohárky znamenal půllitr z Dalešic největší pivní zážitek za posledních několik měsíců. 35 korun za tuhle pochoutku jsem ochotný jednou za čas obětovat, jde o úplně jinou ligu oproti plzeňské dvanáctce.

A když kolem vás začnou proudit jídla klasické české kuchyně - pečená kachna, vepřové koleno a další - připadáte si opravdu jako v českém ráji.

A položí-li před vás číšník půllitr na keramické podtácky, je to skutečný návrat do zlaté éry českých hospod.
 
Atmosféra: 90 %
Jedná se spíše o restauraci než hospodu, ale i tak působí prostředí Zelené kočky velmi útulně.

Umístění a dostupnost: 90 %
Neleží přímo v srdci Brna, ale na zastávku hromadné dopravy je to kousek.

Pivo: 100 %
Dalešická kvasnicová třináctka stojí určitě za vyzkoušení.

Obsluha: 90 %
Rychlost, ochota, pozornost. Nehrozí vám, že byste zůstali "na suchu".

Chuťovky k pivu:  70 %
Pivní delikatesy za přijatelnou cenu, v nabídce však také to nejlepší z české kuchyně.

Internetové stránky: 90 %
www.zelenakocka.cz/grand nabízí potřebné informace ve vkusném formátu bez zbytečných výstřelků. Na stránkách najdete fotogalerii, jídelní lístek i dopravní spojení.

Bar U Čaliho

Když zadáte do internetového vyhledávače název této hospody, vyhledávač se vás pro jistotu zeptá, zda jste neměli na mysli něco jiného. Ano, tušíte správně – na síti se nic nedozvíte, je třeba se vydat do terénu.

Bar je přitom schovaný v Černých polích, asi pět minut od zastávky Provazníkova.

Uvnitř seděli asi čtyři hosté, po otázce na vaření se vrchní jenom soucitně podíval na mou hladovou tvář: "Bohužel, vaříme jenom přes poledne, teď tady mám nějaké utopence nebo hermelín..."

Bar U Čaliho najdete v Černých polích

Kývl jsem tedy na utopence a poručil si pivo.

Na stole mi přistály krušovice a po chvilce přišlo na řadu i něco na zub. Pochutnal jsem si na třech menších párcích s octem, okurkou, paprikou a cibulí a k tomu zakousl dva rohlíky.

Zalil jsem to dvěma krušovickými, zaplatil za všechno necelou stovku a šel zase o dům dál.

Takhle vypadaly utopence U Čaliho

Atmosféra: 50 %
Čisté stoly i ubrusy, žádné rušivé zvuky, prázdná hospoda pro mě ale není dobrým znamením.

Umístění a dostupnost: 60 %
Pět minut chůze od zastávky, avšak v odlehlejší části Brna.

Pivo: 70 %
U Čaliho dostanete za slušnou cenu pivo dobré kvality.

Obsluha: 90 %
Obsluze se snad nikde nedá nic moc vytknout. Pivo je na stole rychle, i při první návštěvě je k vám vrchní přátelský jako ke štamgastům.

Chuťovky k pivu: 70 %
Navzdory informacím, že se teplá jídla nabízejí po celý den, nedočkáte se jich. Když však chcete opravdu pouze něco malého, utopenec úplně postačuje.

Internetové stránky: 10 %
Informaci o adrese a otevírací době najdete na internetových vyhledávačích, vlastní stránky baru však nejspíš neexistují.

Hostinec U Bláhovky

Hospoda na rohu Gorkého a Stojanovy není na každodenní pokec s kamarády. Proč? Důvod je jednoduchý – nemáte šanci si sednout. Jen snad tehdy, když se vám podaří přijít zrovna ve chvíli, kdy se ve dveřích míjíte s odcházejícími lidmi, a tak zaberete jejich uvolněné fleky.

Povede-li se vám to, můžete si vychutnat posezení v legendárním prostředí.

Na internetu se dočtete samé vzletné metafory: Bláhovka je pro Brno jako Tygr pro Prahu, u Bláhovky točí nejlepší plzeň na světě a podobně.

Nicméně, po usednutí na rozvrzanou židli za ošoupaný stůl rychle zjistíte, proč má své kouzlo. Vrchní vypadá nevrle a naštvaně, ale pivo je u vás do minuty.

Nečekejte žádný jídelní lístek nebo podobné výstřelky – vše důležité si můžete přečíst na velkých tabulích nad pultem, kde jsou napsány všechny položky jídelního i nápojového lístku.

Zvláště nápojový sortiment je vtipně jednoduchý – plzeň pro pivaře, matonka pro nepivaře. K pivku můžete zakousnout rybí očka, nakládaný hermelín, nivové kuličky, chléb s tvarůžkem a také mého oblíbeného utopence.

Dáte-li si U Bláhovky utopence, neprohloupíte

Atmosféru dotvářejí vzrušené hovory, které se v přeplněných místnostech slévají v nenapodobitelný hospodský "cvrkot".

Když se se mnou a kolegou navíc dávají do řeči úplně cizí pánové ve středním věku bez jakýchkoliv cavyků a kudrlinek, říkám si, že tady chci být častěji. Kolega to zhodnotil trefně: "Tomuhle říkám pánský klub."

Atmosféra: 100 %
Hodnotím hospody, ne žádné nóbl podniky, a proto otřískané stoly, rozvrzané židle a žluté světlo na atmosféře přidávají, ne ubírají.

Umístění a dostupnost: 70 %
Lokalita v městské části Brno-Veveří a nedaleká zastávka MHD dávají Bláhovce sedmdesát procent.

Pivo: 80 %
Dobrá plzeň, ale u Švejka mi překvapivě navzdory všem legendám chutnala víc. A 34 Kč je taky dost.

Obsluha: 80 %
Na první pohled působí naštvaně, ale když se s nimi dáte do řeči, jsou to pohodáři.

Chuťovky k pivu: 100 %
Nabídka lahůdek pro pivaře je plně dostačující, vrchní v průběhu večera dokonce prochází mezi hosty s velkou mísou plnou čerstvých chlebů s tvarůžkem. Ceny dobrot jsou skoro lidové – výborný utopenec s pečivem za třicet korun.

Internetové stránky: 20 %
Oficiální website nejspíš neexistuje. Vzhledem k legendám o Bláhovce však není problém na internetu najít po chvilce hledání vše potřebné. Pravdomluvnost zdroje však už nikdo nezaručuje.

Duck Bar

Tato zapadlá "mikrohospůdka" vyhrála hlasování asi o tisíc bodů před Bláhovkou, o níž básní snad půlka Brna.

Buď mají štamgasti z "kachního baru" tolik kamarádů s internetem, nebo je český (v tomto případě spíše moravský) národ vybaven mimořádně zvráceným smyslem pro humor.

Na expedici Duck Bar jsme se s kamarádem vydali ve špatném ročním období. Venku bylo více než deset stupňů pod nulou, takže i sebekratší pobyt na čerstvém vzduchu znamenal při neopatrném zakrytí rychlé namrzání prstů, uší a nosu.

Štamgasti v Duck Baru: vyhráli mu anketu na iDNES.cz?

Po dvaceti minutách putování v nejzapadlejší díře Brna se konečně podařilo narazit na přízemní domek s cedulí Duck Bar.

"Pokud nebudou vevnitř pobíhat holky nahoře bez a neodeberou se se mnou okamžitě na záchod, tak jsem tady poprvé a naposledy!" křičel jsem zoufale cestou do kopce mezi rodinnými domy.

Vešli jsme dovnitř, dýchlo na nás vytoužené teplo a my doufali v zážitek. Ano, zážitek to byl.

Sotva jsme rozhrnuli před dveřmi těžký závěs proti invazi venkovní zimy, začal na nás pořvávat od baru opilý postarší pán.

Objednal jsem tedy dvě dvanáctky, šel si sednout ke stolu a čekal, co bude dál. Než nám slečna donesla dvě plzně, rozhlédl jsem se po miniaturním prostoru.

Jedna stěna byla tmavě červená a pokrytá šablonovitými motivy jelena a Citroënu 2CV, zvaného "kachna". Kachní motivy se objevovaly i na dalších stěnách a pěkně bily do očí – od stříbrného nástřiku se totiž světlo pořádně odráželo.

Nad toaletami visí pisoár a v něm zelená žárovka, barové židle s podstavci jsou ze starých disků automobilů, prostě avantgarda na každém kroku. Opilý maskot zdejší hospody (jak jsme se později dozvěděli) nás přišel poctít svou návštěvou a začal nám vyprávět trapná alkoholická moudra.

Nejvíc mě zazdil hláškou: "Nemáš dvacku? Já je sbírám. Nemáš? To nevadí, já si počkám." Vtipné a invenční, hm…

Kdybychom na něj byli zvyklí, možná by nás to pobavilo jako ostatní. Jenže vzhledem k tomu, že naše návštěva Duck Baru pro nás byla premiérou, jednalo se současně o… derniéru.

Tento zážitek opravdu nikdy nechci opakovat. Jediným pozitivem je ucházející plzeňské pivo za cenu pod třicet korun.

Klozetové zátisí v Duck Baru

Atmosféra: 30 %
Na tuhle hospodu musí být člověk asi opravdu štamgast, jinak se cítí divně. Rodinnou atmosféru dotváří bulteriér vesele pobíhající mezi hosty bez náhubku a vodítka.

Umístění a dostupnost: 10 %
Kamenná kolonie je brněnský "konec světa". Navíc, poloha Duck Baru s jedinou navigační cedulí na trase je opravdu jen pro místní.

Pivo: 80 %
Nejlepší poměr cena/výkon ze všech uvedených podniků.

Obsluha: 50 %
Pokud chce host pivo rychle, musí si pro něj na bar. Jinak si vás jako "nováčků" obsluha při hovoru se štamgasty snad ani nevšimne.

Chuťovky k pivu: nehodnoceno
Nebyla šance zjistit, zda je vůbec něco v nabídce.

Internetové stránky: 30 %
www.duckbar.cz se sice pochlubí vítězstvím v anketě, ale jinak se z nich nedozvíte vůbec nic. Výkřik "pasou se tam jeleni" a celkový design jako z vystřihovánky pro děti předškolního věku napovídají o skutečnosti, že jde spíše o hospodu pro komunitu, která těmto vtípkům rozumí.

Co říci závěrem? Do mého TOP 5 by se dostala suverénně pouze Zelená kočka a Bláhovka, možná ještě, přes svůj "mcdonaldovsky unifikovaný" interiér, Švejk.

Jako další bych doporučil pivnice Pegas, Veselou vačici a Steakbar Pod lékárnou/Modrá růže.

Duck Bar je možná nejlepší brněnskou hospodou pro štamgasty z Kamenky, ale pivním cestovatelům bych návštěvu příliš nedoporučoval – budete se tam cítit asi stejně příjemně jako jeleni v době povoleného odstřelu.

Autoři:


Nejčtenější

Chci karavan a zběsilé jízdy po světě, říká MOgirl Dreya

Jsem sarkastická a tvrdohlavá, říká MOgirl Dreya.

Sarkastická, tolerantní a empatická, ale též tvrdohlavá a zbrklá. Tak se vidí MOgirl Dreya.

Lobotomii v USA podstoupilo 40 tisíc lidí. Ničila životy

Walter Freeman a James Watts přinesli lobotomii do Spojených států. Postup...

Byly to nešetrné zákroky bez sterilních podmínek. Profesor Walter Freeman jich zvládl desítky týdně. Byl showman,...Ohledně sexu se velmi pleteme a nejvíc v tom, kolik ho mají ženy

Muži si myslí, že ženy mají sexu víc, než kolik ho mají v realitě.

Mohou za to naše křehká ega a také to, jak jsou ženy představovány v médiích a kultuře obecně. Následkem jsou...

VIDEO: Seriál Jiné tváře lásky vás provede světem prostituce v Česku

Koncem devadesátých let bylo Česko rájem prostituce. Dnes počty prodejných žen...

Každý den je v Česku připraveno prodávat své tělo v průměru na deset tisíc žen. „Škála je velká. Od holek bez dokončené...

Stelete si postel? Máte víc sexu i přátel, tvrdí výzkum

Naše ranní ložnicové návyky o nás prozradí víc, než myslíme, tvrdí studie.

Jako by ostrým řezem dělil společnost na dvě opravdu odlišné skupiny. Jako by to nebyl jen pouhý ranní návyk. S tím,...

Další z rubriky

Lobotomii v USA podstoupilo 40 tisíc lidí. Ničila životy

Walter Freeman a James Watts přinesli lobotomii do Spojených států. Postup...

Byly to nešetrné zákroky bez sterilních podmínek. Profesor Walter Freeman jich zvládl desítky týdně. Byl showman,...

Tatéři zdobili těla podle Alfonse Muchy. Přímo uprostřed jeho výstavy

Muchovy plakáty tatéry přitahují.

Dílo Alfonse Muchy, především jeho komerční plakátová tvorba, je pro tatéry velkou inspirací. V Brně se svět tetování a...

Extrémní gastronomie: durian je superzdravé ovoce, které výjimečně páchne

S durianem si v Singapuru zapózoval i dvojník Kim Čong-una, během setkání hlavy...

Zlepšuje sílu svalů, kvalitu kůže, snižuje krevní tlak. Je neuvěřitelným zdrojem železa, vitaminu C, draslíku. Je to...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz