Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Buddy Holly: brýlatý hoch, co změnil všechno a zemřel ve dvaadvaceti

aktualizováno 
Smrt Buddyho Hollyho i po víc než půl století stále fascinuje. Taky proto, že bez něj by možná nebyli Beatles takoví, jací byli. A že hudba by byla jiná obecně.

Rockabilly, country, rhytm and blues, tenhle rock´n´rollový balíček předhodil Buddy Holly bílému publiku. Skočilo po něm s nadšením. | foto: Profimedia.cz

Čím to, že dvaadvacetiletý zpěvák, který zahynul po pouhých osmnácti měsících kariéry, je tak moc vzýván ještě víc než půl století poté, co se jeho letadlo v roce 1959 rozbilo o zem?

Neměl božský hlas jako Elvis Presley ani jeho sex-appeal. Vrtět pánví tak, aby holky ječely, neuměl vůbec. Zemřel mladý, ale ani to není na rozdíl třeba od Jamese Deana důvodem, proč jeho jméno neupadlo v zapomnění.

Přesto se dá říct, že bez něj by nebylo nic tak, jak to je dnes. Nebýt Buddyho Hollyho, poslouchali bychom trochu jinou muziku. Je to jako v té sci-fi povídce, kde cestovatel časem zašlápne v minulosti motýla a při návratu nepoznává současnost.

Kromě mnoha jiných věcí ovlivnil i to, jak měly budoucí rockové skupiny vypadat: sestava jeho skupiny The Crickets se stala klasikou - dvě kytary, basista a bicí.

Taky rozbil klasický vzorec populární hudby, v němž se na úspěchu podíleli skladatel, textař, zpěvák a kapela a producent. Spoustu těchhle funkcí Buddy Holly prostě vynechal, protože je stačil obstarat sám. Skládal i textoval, zdvojoval playbackem svůj hlas i zvuky kytary, klidně použil i smyčce. Nápověda číslo jedna: úplně stejně si pak několik let po něm vystačili i jiní. Nápověda číslo dva: byli z Liverpoolu.

Už jen ten název. Crickets znamená cvrčci a Beatles je slovní hříčka se slovem brouci. Beatles se nikdy ani netajili tím, že "hmyzí" název skupiny je variací na jméno Hollyho doprovodu. Nejen název. Také zvuk a styl byl buddyhollyovský. "Největší vliv na Beatles měli Buddy Holly a The Crickets," uvedl britský hudební  publicista Ian Whitcomb. Nebyl to žádný velký objev, protože totéž vždy říkali John Lennon i Paul McCartney.

Nenápadnému mladíkovi s brýlemi, který tak brzy zahynul, však za svůj start nevděčí jen Beatles. Bob Dylan vzpomíná, že viděl Buddyho Hollyho na jednom z jeho posledních koncertů, bylo to dva dny před osudovou havárií, a že ho to navždy ovlivnilo. Ale podobně na tom byli třeba mladíci, z nichž dříve či později měli vzniknout Rolling Stones, The Grateful Dead, Status Quo a další.

Ovlivněn byl i Bruce Springsteen - a začínající zpěvák Reginald Dwight si kvůli němu dokonce zkazil zrak, protože ho chtěl napodobovat úplně ve všem, a tak nosil brýle, i když je nepotřeboval. Pokud nevíte, kdo to je Reginald Dwight, podívejte se, jak se jmenuje Elton John občanským jménem.

Na turné to bylo jako u Stalingradu

Fascinace mladičkým zpěvákem Buddy Hollym je takřka nekonečná. A taky poučná. Okolnosti posledního turné, právě ty, jež vedly k letecké havárii, ukazují nečekané věci: že i poměrně známé rockové hvězdy žily tehdy na šňůře v hodně drsných podmínkách. Pro zpěváky, kteří už natáčeli desky, vystupovali v televizi a měli za sebou šňůry v Austrálii a Británii jako Buddy Holly, to byl vlastně hodně cikánský život. A šlo o zdraví, nakonec dokonce i o život.

Hudební dráha i  život Buddyho Hollyho ukončilo letecké neštěstí 3. února 1959

Hudební dráha i život Buddyho Hollyho ukončilo letecké neštěstí 3. února 1959 v americké Iowě.

To, že v lednu a únoru bývá na Středozápadě zima, nemohlo nikoho překvapit. Mrazivý vzduch má volnou cestu z kanadské Arktidy až hodně hluboko na jih, a tak nejsou výjimečné ranní mrazy minus pětadvacet stupňů. Když už si Buddy Holly a další zpěváci zvolili zrovna tenhle mrazivý termín, docela zarážejí podmínky, v nichž cestovali od štace ke štaci.

Jezdili ve starých autobusech, v nichž museli trávit dlouhé hodiny - například z místa, odkud startovalo osudové letadlo, až do místa dalšího koncertu jel autobus se zbytkem muzikantů devět hodin. A protože se šetřilo na všem, byl autobus vrakem, který měl mnoho poruch. Tou nejdůležitější bylo, že mu odešlo topení.

Hudebníky to nijak nepřekvapilo, protože to byl už šestý autobus během deseti dnů. A všechny měly jednu věc společnou: byla v nich pekelná zima, jelikož topení nefungovalo žádnému z nich.

Výsledek byl neuvěřitelný. Jeden člen Hollyho kapely The Crickets bubeník Carl Bunch brzy po začátku turné odpadl, jelikož musel s omrzlinami nohou zůstat v nemocnici.

Další muzikanti trpěli chřipkou a nachlazením. Někteří si pořídili spací pytle, ale ani to jim moc nepomáhalo.

Jedním z nich byl i "The Big Bopper" Richardson, jedna z hvězd turné. I on měl chřipku, horečky a cítil se pod psa. Vyhlídka na další mrazivou noc v autobuse pro něj byla zničující. Když zjistil, že Buddy Holly dojednal letadlo se třemi pasažérskými místy, obrátil se na Waylona Jenningse, jenž už měl místo jisté, s prosbou, aby mu ho přenechal. Argumentoval svým špatným zdravotním stavem a přerostlou postavou, kvůli níž byly hodiny v autobuse horší než muka, a pak vytáhl věc, s níž chtěl Jenningsovi vynahradit místo v letadle: nabídl mu svůj nový spacák.

Když se dnes zpětně ohlížíme za tím, jak se někteří dostali do letadla smrti, vypadá to skoro příznačně. Vycházející obrovská hvězda Ritchie Valens (znáte jeho hity La Bamba či krásný ploužák Donna) své sedadlo smrti vyhrál při losování. Bylo to někdy kolem půlnoci, podepisoval zrovna autogramy, a uviděl Tommyho Allsupa z The Crickets, který někomu oznamoval, že poletí letadlem. Ritchie ho poprosil, aby nechal letět jeho. Allsupovi se to moc nelíbilo, ale pak navrhl, že si tedy hodí mincí, ať mají rovnou šanci. Valens si zvolil hlavu a vyhrál. "Ty jo, to je poprvé, co jsem něco vyhrál," řekl zpěvák.

Allsup nebyl jediný, komu pomohl osud. Zpěvák Dion DiMucci (o pár týdnů ho proslavil hit A Teenager In Love a o dva roky později Runaround Sue) mohl letět, ale rozmyslel si to, protože nechtěl přijít o 36 dolarů, což byla cena jednoho místa.

Letadlo za cenu 108 dolarů objednal Buddy Holly. Nejenže se chtěl jednou vyspat v teple, taky chtěl využít několika nečekaných hodin na hotelu k tomu, aby si vypral špinavé prádlo a odnesl oblek do čistírny. Prostě hvězda na turné.

Máme ho vysílat, když je mrtvý?

Proč zahynul, je dnes jasné. Když si objednával let, bylo špatné počasí. Sněžení, nárazový vítr až čtyřicet kilometrů v hodině. A k tomu dostal mladého pilota Petersena, který měl ten den službu a vůbec neočekával, že by měl v takové slotě letět. Ještě horší bylo, že byl nezkušený a neuměl létat podle přístrojů. Zatím létal jen ve dne. Jenže teď, 3. února 1959, měl letět v noci a za špatné viditelnosti.

Do země narazil jen pár kilometrů od letiště. Vyšetřování ukázala, že pravděpodobně nevěděl, jak funguje umělý horizont, tedy, laicky řečeno, přístroj ukazující, zda letoun stoupá, nebo klesá. Zatímco přístroj ukazoval, že letoun klesá, pilot si myslel, že mu ukazuje, že nabírá výšku.

Buddy Holly byl první hudební hvězdou nové doby, která zemřela tak mladá. Najednou se ukázalo, že pro takovou situaci neexistují pravidla. Rozhlasové stanice dokonce chvíli uvažovaly, že z piety nebudou vysílat jeho písně. Přišlo jim nemístné, aby pozůstalí slyšeli jeho hlas, přestože byl po smrti. Měřeno drsným dneškem to působí jako hodně starosvětská ohleduplnost.

Posloucháte rock´n´roll z padesátých let minulého století?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 10. března 2013. Anketa je uzavřena.

Ano, ta energie nezestárla 4073
Ne, vězí prostě příliš hluboko v minulém století 627
Autor:


Nejčtenější

Počet sexuálních partnerek muži odhadují, nepočítají

Matematicky to nesedí. Proto vědce zajímalo, proč uvádějí muži o tolik vyšší...

Dlouhé roky to vědcům vrtalo hlavou. Proto se rozhodli prozkoumat, proč muži ve výzkumech uvádějí o tolik větší počet...

VIDEO: Moje sexuální robotka mi bude partnerkou, říká Američan

Toto je Harmony. Sexuální robotka, ale „nejživější“ ze všech.

Před deseti lety se rozvedl a nelituje. Tím spíš, že má novou přítelkyni. Jmenuje se Harmony. Není živá, ale jako by...Lidé neumějí využívat svou sexuální energii, říká MOgirl Klára

„Jsem hrdá na to, že jsem se vydala vlastní cestou a že žiji život podle sebe,“...

Většina lidí neví, co vše jim může dát sexuální energie, a neumějí s ní pracovat, říká MOgirl Klára. Snaží se to proto...

VIDEO: Foglar ze mě udělal pořádného kluka, řekl Jindra Hojer v Rozstřelu

Chemik Ing. Jindřich Hojer, CSc. inspiroval spisovatele Jaroslava Foglara k...

Šanci vstoupit do příběhů Rychlých šípů považuje za vyznamenání. A velmi si cení zážitků i etiky, kterou mu dal oddíl...

Operace Vegetarian: plán na vyhladovění Němců by skončil apokalypsou

Winston Churchill podporoval použití bojových plynů již ve dvacátých letech,...

Měla zvrátit výsledek války tím, že by otrávila dobytek pro německou armádu. Jenže přitom by vyhladila celou Evropu....

Další z rubriky

Neznámé sporty: drsňáci se kopou do holení, ovšem systematicky

Cílem je vydržet víc než soupeř, okopáváním ho oslabit a finálním kopem vyvést...

Základní dovedností je vydržet bolest déle než protivník, o mnoho jiného prakticky nejde. Kopat druhého do holeně totiž...

VIDEO: Foglar ze mě udělal pořádného kluka, řekl Jindra Hojer v Rozstřelu

Chemik Ing. Jindřich Hojer, CSc. inspiroval spisovatele Jaroslava Foglara k...

Šanci vstoupit do příběhů Rychlých šípů považuje za vyznamenání. A velmi si cení zážitků i etiky, kterou mu dal oddíl...

Americký obchodník léčil lidi radioaktivní tinkturou, vydělal miliony

Radioaktivní tinktura vynesla podvodnému lékaři miliony.

Měla to být zázračná medicína, místo toho vás postupně kontaminoval radioaktivitou. Počet lidí, kteří líbivé reklamě...

Najdete na iDNES.cz