Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Český kajakář zdolal pětadvacetimetrový vodopád

  15:00aktualizováno  15:00
Strach prý necítil, respekt ale ano. Aby ne, při pohledu na pětadvacetimetrový vodopád si člověk uvědomí sílu živlu. Plzeňák Jakub Němec nakonec Tapestry Falls v Kanadě pokořil. A večer si dal za odměnu pivko u táboráku.

Tapestry Falls sjel český kajakář jako první na světě | foto: Brian Kirk

Věnuje se extrémnímu kajakingu a už dva roky cestuje po celém světě a sjíždí peřeje divokých řek. A i když jednadvacetiletý Jakub tvrdí, že se snaží rizika snižovat na minimum, zkouší, kam až to jde. Jako na zatím posledním letním "výletu" po Spojených státech a Kanadě.

Jako první člověk na světě tu sjel na kajaku 25timetrový vodopád Tapestry Falls.

Je to zároveň český rekord.

"Do Kanady jsme se přesunuli s asi šesti kluky rovnou z Kalifornie. Jeli jsme tu dvoudenní trip s kempováním. Když jsem vodopád viděl, hned jsem si řekl, že do toho půjdu," líčí Němec.

Přestože Tapestry Falls měl osmdesát stop, tedy 25 metrů, a Jakubův do té doby největší skočený vodopád měřil o deset metrů méně, neváhal. "Ostatní mi sice říkali, že je vysoký, já se ale rozhodl během chvilky. Věděl jsem, že chci udělat něco většího a tady byly dobré podmínky."

Říkáte si, jaké že můžou být dobré podmínky k tomu, aby člověk v malém plastovém kajaku dobrovolně skočil pětadvacet metrů vysoký vodopád?

"Musí být dost vody. Pak je třeba také pozvolný nájezd, aby se dalo směřovat k dopadu," vysvětluje Jakub. K tomu přidává další plusy: "Měli jsme kamery k dokumentaci a také nás bylo dost na to, aby jeden z kluků vjel pod vodopád, aby mi v případě potřeby mohl dát první pomoc. K tomu jsou třeba lana na konci s karabinami. S jejich pomocí by mou loď chytil a dotáhl ke břehu."

Tapestry falls sjel český kajakář jako první na světě

Před skokem prý strach necítil. "Respekt samozřejmě ano. Ale měl jsem dobrý pocit z řeky i nájezdu. Ve vzduchu jsem asi do poloviny výšky let korigoval pádlem, pak jsem se sbalil a kryl si hlavu. Dopad byl sice tvrdý, ale to je dané výškou. Nic mě nebolelo, všechno bylo v pohodě," popisuje mladý Plzeňák svůj dvě vteřiny trvající volný pád v kajaku.

Odměna? "Večer jsme si s kamarády dali pivko u ohně."

Jakub Němec překonal dosud platný český rekord, dvacetimetrový skok Jana Láska z Chile. Honba za rekordy ale není jeho cílem. Teď si užívá cestování a dobrodružství s kamarády.

čtěte VIDEO: Jak sjel první Čech dvaadvacetimetrový vodopád

"Po závodech v extrémním kajakingu nás na divokých řekách jezdí možná padesátka lidí ze všech koutů světa. Z Česka jsme dva, kromě mne ještě právě Honza Lásko," konstatuje Němec, který před pár dny vyhrál v Coloradu Gore Canyon Race.

Bez sponzorů by si to nemohl dovolit. "Podporuje mě pět firem, díky nimž mohu závody a různé cesty po řekách a vodopádech objíždět."

Přestože Jakubovi je teprve jednadvacet let, ví, že život vodního tuláka nelze žít věčně. Proto natáčí z cest DVD, které půjde na jaře do distribuce v Česku i Evropě.

"A jednou můžu dělat třeba obchodního zástupce firmám z kajakářskou výbavou," plánuje.

Žije ale teď. Dnes už míří směr Alpy na světový šampionát v extrémním kajakingu. A za pár dnů ho čeká slavný Dolomitenmann.
Nejčtenější

Nebezpečná masturbace: v Německu stojí život sto lidí ročně

Cesta za orgasmem může být i velmi nebezpečná.

V lékařských záznamech za sebou nechávají zápis „úmrtí kvůli autoerotice“. Ano, i touha po co nejintenzivnějším...

VIDEO: Splašky v puse, červi a tuk. Omdléval jsem při čištění kanálů

Nejužší stoky mají 60 na 110 centimetrů, musíte se v nich plazit a přitom ještě...

Nejen splašky, ale i červi, kameny nebo hroudy tuku. To všechno plave v pražské kanalizaci. Každý den proto vstupuje do...Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

Rapeři v ringu. Marpo vyslyšel Rytmusovu výzvu a utká se s ním

Velký zápas. Duel mezi Marpem a Rytmusem znamená velké peníze a velkou...

„Takže Marpo, vyzývám tě na boxerský zápas,“ zaznělo z jednoho rohu pomyslného ringu. „Přijímám – a začni trénovat,...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

Další z rubriky

VIDEO: Basejumpeři skočili ze skály a ve vzduchu vpluli do letadla

Podívejte se, jak wingsuitisty nad Alpami vcuclo letadlo

Onen manévr musel být naprosto přesný, jeden po druhém museli ve vzduchu připlachtit k letounu, přiblížit se k němu ze...

OBRAZEM: Bojové umění silek sloužilo při vojenských nájezdech

Nízké postoje, perfektní práce nohou, důraz na kopy, právě tím se vyznačuje...

Nízké postoje, perfektní práce nohou, důraz na kopy, právě tím se vyznačuje bojové umění silek ze západní Sumatry. Je...

VIDEO: Splašky v puse, červi a tuk. Omdléval jsem při čištění kanálů

Nejužší stoky mají 60 na 110 centimetrů, musíte se v nich plazit a přitom ještě...

Nejen splašky, ale i červi, kameny nebo hroudy tuku. To všechno plave v pražské kanalizaci. Každý den proto vstupuje do...

Najdete na iDNES.cz