Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Chávez zavelel k útoku na Hollywood

  14:00aktualizováno  14:00
Vyhrát na kulturní frontě? Venezuelský prezident Hugo Chávez ví, že k tomu je potřeba svrhnout "diktaturu Hollywoodu". To má být úkolem filmového města Villa del Cine. Místním filmařům přitom mají pomoci i najatá hollywoodská esa.

Hugo Chávez chce vzít ztečí filmový svět. | foto: Profimedia.cz

Gabriela Medinová Herrerová je mladá filmová producentka, která jednoduše miluje svou práci. "Je úžasné, že se tady odehrává něco tak krásného,“ říká. "Tady“ znamená Villa del Cine neboli filmové město, sídlo moderní produkce, která mění venezuelský film. Zaměstnává stovky lidí, píše server BBC News.

Prezident Hugo Chávez chce prolomit to, co nazývá "diktaturou Hollywoodu“, a využívá k tomu tuto novou továrnu na filmy. Ta má vyrábět snímky, které budou lépe odrážet hodnoty a názory, jež Chávez prosazuje při své politické revoluci.

Není překvapivé, že první film, který míří do kin, se zaměřuje na Chávezova oblíbeného revolucionáře. Mirandův návrat, který měl venezuelskou premiéru 11. října, vypráví příběh Franciska de Miranda, vojáka, který vedl tři revoluce a hrál klíčovou roli v událostech, jež vedly k vyhlášení nezávislosti Venezuely na Španělsku v roce 1811.

Hlavní aktéři venezuelské politické revoluce se snaží vytvořit větší povědomí o historii a kultuře země. Domnívají se, že kvůli dominanci Spojených států se o tyto oblasti nikdo nezajímal. Produkce filmového města má odrážet hodnoty změny, jež se odehrála za Chávezova prezidentství.

Jednou z hlavních deviz budoucích filmů mají být zvučná hollywoodská jména. Danny Glover, jehož proslavila role policisty v sérii Smrtonosná zbraň, už jasně vyjádřil svou podporu Chávezovi. Prezident na oplátku slíbil Gloverovi 18 milionů dolarů (335 milionů korun) na jeho plánovaný film o haitském revolučním vůdci Toussaintu Louverturovi.

Nejsou však všechny tyto snímky o historických revolucionářích pouze formou propagandy? Někteří nezávislí filmaři tvrdí, že ano. Mnoho známých postav venezuelského filmu už kritizovalo prezidentovo utrácení za projekty, které si to podle nich nezaslouží.

Bude Danny Glover hvězdou venezuelského

"Na jediný film jde víc peněz, než jsme měli na všechny své filmy za několik posledních let,“ říká režisér Alfredo Anzola. "Myslím, že nikdo není dost statečný na to, aby prezidentovi řekl, že jeho nápad je špatný.“

Zdá se, že filmaři váhají mezi prací pro stát, která nabízí obrovské zdroje a příležitosti, a vzpourou proti tomu, co vnímají jako zánik nezávislého umění. Vláda však nepřijímá kritiku příznivě a už zrušila řadu vazeb na některé umělecké organizace.

Ve filmovém městě však podobné obavy nikdo nesdílí. "Filmový průmysl tu nabízí příležitost pro tolik lidí jako nikdy dřív,“ říká Medinová Herrerová.

Její nadřízení odmítají, že by je nějaký politický tlak nutil točit určitý druh filmů. "Chceme dělat dobré filmy bez ohledu na scénář. Skutečně chceme, aby za námi přicházeli scenáristé a režiséři se svými nápady. Pokud budou dobré, podpoříme je,“ říká ředitel filmového města Marco Mondarain.

Ve filmovém městě se v současnosti natáčí několik snímků. Jedním je příběh mladé houslistky zmítané mezi rozvíjením vlastního talentu a opuštěním své chudé, avšak milující rodiny, dalším komedie o skupině lidí, kteří se snaží svrhnout vládu.

Natáčí se zde i politický thriller založený na životním příběhu bojovníka proti Castrovi Luise Possady Carrilese, který je obviňován ze zinscenování pumového útoku na kubánské letadlo v roce 1976, při němž zahynulo 73 lidí.

Autoři: ,Nejčtenější

Nebezpečná masturbace: v Německu stojí život sto lidí ročně

Cesta za orgasmem může být i velmi nebezpečná.

V lékařských záznamech za sebou nechávají zápis „úmrtí kvůli autoerotice“. Ano, i touha po co nejintenzivnějším...

VIDEO: Splašky v puse, červi a tuk. Omdléval jsem při čištění kanálů

Nejužší stoky mají 60 na 110 centimetrů, musíte se v nich plazit a přitom ještě...

Nejen splašky, ale i červi, kameny nebo hroudy tuku. To všechno plave v pražské kanalizaci. Každý den proto vstupuje do...Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

Rapeři v ringu. Marpo vyslyšel Rytmusovu výzvu a utká se s ním

Velký zápas. Duel mezi Marpem a Rytmusem znamená velké peníze a velkou...

„Takže Marpo, vyzývám tě na boxerský zápas,“ zaznělo z jednoho rohu pomyslného ringu. „Přijímám – a začni trénovat,...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

Další z rubriky

VIDEO: Park plný penisů. Korejská atrakce oslavuje sexualitu a plodnost

V parku Haesindang jsou penisy mnohých barev i velikostí. O samotě, nebo ve...

Padesát soch ve tvaru penisu je unikátem. Mají podobu totemů, laviček, lamp, zvonů, v některých jsou vyřezaná znamení...

CIA v Himálaji: američtí špioni na střeše světa ztratili plutonium

Zvládneme to také! Čínští technici a dělníci oslavují úspěšný jaderný test....

Aby mohla sledovat první čínské krůčky na poli jaderného zbrojení, spustila CIA v polovině šedesátých neobvyklou...

Vosy a Noční čarodějnice. Do války proti nacistům zasáhly i pilotky

Hrdinky. Rufina Gaševová a Natalie Meklinová patřily do bombardovacího...

Sovětské pilotky létaly za druhé světové války bojové mise, jejich americké kolegyně přepravovaly náklady nebo...

Najdete na iDNES.cz