Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Chcete být zdraví? Ožeňte se, radí studie

aktualizováno 
Budete v menším stresu, vyhnou se vám onemocnění srdce, budete mít výkonnější imunitní systém i zdravější životní styl a dožijete se vyššího věku. Jenže pouze v případě, že řeknete "ano".

Vyberete-li si tu pravou partnerku, budete vést nejspíš nejen spokojený, ale i zdravý život. Aspoň máme-li věřit vědeckým studiím. | foto: Profimedia.cz

Když David Gallacher z University Hospital v Cardiffu a John Gallacher z Cardiff University' s School of Medicine shromáždili a shrnuli všechny doposud provedené evropské studie týkající se vlivu manželství na zdraví mužů, zjistili například, že zatímco ženatí muži vykazují lepší tělesné zdraví, ženám manželství prospívá z psychického hlediska. Je to pravděpodobně proto, že ženy víc dbají na složení jídelníčku celé rodiny a mají pozitivní vliv na životní styl mužů. O deset až patnáct procent se u ženatých mužů snižuje riziko předčasného úmrtí a vykazují výrazně menší hladinu stresu.

Prodlouží vám život

Jako ženatý muž máte navíc mnohem větší šanci, že se dožijete vysokého věku, než když zůstanete svobodný. Tvrdí to výzkum, který provedl tým vědců z Brown University pod vedením Scotta Haltzmana. Zjistili, že osmačtyřicetiletý ženatý muž má devadesátiprocentní šanci, že se dožije pětašedesáti let, zatímco u svobodného muže stejného věku je tato pravděpodobnost pouhých šedesát až sedmdesát procent.

Při výzkumu se ukázalo, že manželství má na zdraví mužů výrazně pozitivní vliv, který se projevuje zejména v kardiovaskulární oblasti. Podle Haltzmana žijí ženatí muži v průměru o čtrnáct set dní (téměř čtyři roky) déle než svobodní muži. Délku života však manželství údajně zvyšuje například i u nemocných rakovinou či mužů trpících nadváhou.

Manželstvím proti stresu

Ženatí muži, kteří kouří jednu krabičku cigaret denně, mají dokonce delší průměrnou délku života než svobodní nekuřáci. Svobodní muži tráví dvakrát víc času v nemocnicích a u ženatých mužů je dokonce o osm procent úspěšnější léčba onkologických onemocnění. Muži, kteří nikdy nestanuli před oltářem, mají devětkrát vyšší pravděpodobnost, že se u nich objeví deprese.

Vyberete-li si tu pravou partnerku, budete vést nejspíš nejen spokojený, ale i

Jenže pozor, jakmile se jednou oženíte, snažte se udělat všechno proto, abyste v manželství vydrželi, protože u rozvedených mužů stoupá na dvojnásobnou míru riziko sebevraždy. A zatímco ženatí muži mají spíš tendenci zanechat kouření, rozvedení s kouřením naopak začínají a sedmdesát procent chronických alkoholiků tvoří právě oni (ačkoli je v tomto případě otázkou, zda byl dřív alkoholismus, nebo rozvod).

Podle zprávy z roku 2004, kterou vydalo Centers for Disease Control and Prevention (CDC), ženatí muži mnohem méně kouří a pijí alkohol než muži, kteří jsou svobodní, rozvedení nebo ovdovělí. Navíc se u nich v mnohem menší míře vyskytují kardiovaskulární onemocnění, rakovina a onemocnění dýchacích cest.

Studie zveřejněná v roce 2008 v lednovém čísle magazínu Health Psychology zase dokázala, že u mužů, kteří vykonávají stresové zaměstnání, dochází po příchodu domů k výraznému poklesu hladiny stresových hormonů. U svobodných mužů na stejných pracovních pozicích k tomuto jevu nedochází a pokles stresových hormonů je mnohem menší.

Pozor na nadváhu

Na druhou stranu si však v manželství musíte dávat pozor na velikost svého břicha, protože podle studie provedené CDC mají ženatí muži větší tendenci k tloustnutí a vykazují méně pohybové aktivity. Riziko, že bude ženatý muž obézní, je o dvacet procent větší než u svobodného. Vědci se domnívají, že to má jistou souvislost s nakupujícími a vařícími manželkami a často vyjedenou ledničkou v domácnostech svobodných mládenců.

Vašemu zdraví neprospěje ani špatné manželství, v němž budete nešťastní. Jeho účastníci vykazují podle výzkumu z Ohio State University College of Medicine mnohem větší míru stresu než svobodní muži. Zvýšená hladina stresového hormonu kortizolu zase oslabuje imunitní systém a činí nešťastně ženaté muže náchylnější k různým infekcím.

Výzkum z Brigham Young University z roku 2008, který byl zveřejněn v Annals of Behavioral Medicine, zase zjistil, že manželství má blahodárný vliv na krevní tlak mužů. Podle jeho autorů mají ženatí muži v průměru o čtyři stupně nižší krevní tlak než jejich svobodní kolegové. To však opět platí jen pro šťastně ženaté muže, protože ti, kteří nejsou v manželství spokojení, mají naopak vyšší krevní tlak než svobodní.

Autor:


Nejčtenější

Sexuchtivá, upřímná, náladová: seznamte se s MOgirl Nikol

Mám ráda nezávislost, kritický rozum a etický přístup ke zvířatům, říká MOgirl...

Na pět přívlastků, které ji charakterizují, se zeptala člověka, který je pro ni důležitý a zná ji. Jeho verdikt zněl:...

Všichni jste sériový vrah. Jak bývalý astrolog zesměšnil horoskopy

První horoskopy měly čtvercovou podobu. Tento patřil francouzskému králi Louisi...

Na horoskopy dodnes věří čtvrtina populace západního světa, prim hraje Amerika. Vytrvale jim důvěřuje přes 35 procent...OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Sebevědomý lev jsem proto, že makám a nepodvádím, říká Terminátor Karlos

Karlose „Terminátora“ Vémolu zpovídal Jakub „Buba“ Ouvín pro pořed televize...

Lvi žerou první, zní jeho heslo, má ho ostatně vytetované na ruce. A není pochyb, že on sám se mezi lvy počítá....

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Další z rubriky

Extrémní gastronomie: mrtvá oliheň utíká z talíře

Živá chobotnice na talíři

Ujištění, že v oblíbené asijské pochoutce katsu ika odori-don, míse mořských plodů, se nenachází žádné živé zvíře, vás...

Hlasitá hudba svádí k nezdravým jídlům, tvrdí věda

Hamburger? Asi se v restauraci hrálo hodně nahlas.

Zvuková hudební kulisa v restauracích má velký vliv na to, co si objednáte. Ta hlasitá vám napovídá, abyste místo...

VIDEO: Žena uřízla manželovi penis. Kvůli nevěře

Žárlivá žena uřízla manželovi penis

Když zjistila, že ji muž podvádí s mnoha ženami, zuřila. A nezvládla se uklidnit. Proto vymyslela plán pomsty. Vykonala...

Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?

Najdete na iDNES.cz