Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Chcete být zdraví? Ožeňte se, radí studie

aktualizováno 
Budete v menším stresu, vyhnou se vám onemocnění srdce, budete mít výkonnější imunitní systém i zdravější životní styl a dožijete se vyššího věku. Jenže pouze v případě, že řeknete "ano".

Vyberete-li si tu pravou partnerku, budete vést nejspíš nejen spokojený, ale i zdravý život. Aspoň máme-li věřit vědeckým studiím. | foto: Profimedia.cz

Když David Gallacher z University Hospital v Cardiffu a John Gallacher z Cardiff University' s School of Medicine shromáždili a shrnuli všechny doposud provedené evropské studie týkající se vlivu manželství na zdraví mužů, zjistili například, že zatímco ženatí muži vykazují lepší tělesné zdraví, ženám manželství prospívá z psychického hlediska. Je to pravděpodobně proto, že ženy víc dbají na složení jídelníčku celé rodiny a mají pozitivní vliv na životní styl mužů. O deset až patnáct procent se u ženatých mužů snižuje riziko předčasného úmrtí a vykazují výrazně menší hladinu stresu.

Prodlouží vám život

Jako ženatý muž máte navíc mnohem větší šanci, že se dožijete vysokého věku, než když zůstanete svobodný. Tvrdí to výzkum, který provedl tým vědců z Brown University pod vedením Scotta Haltzmana. Zjistili, že osmačtyřicetiletý ženatý muž má devadesátiprocentní šanci, že se dožije pětašedesáti let, zatímco u svobodného muže stejného věku je tato pravděpodobnost pouhých šedesát až sedmdesát procent.

Při výzkumu se ukázalo, že manželství má na zdraví mužů výrazně pozitivní vliv, který se projevuje zejména v kardiovaskulární oblasti. Podle Haltzmana žijí ženatí muži v průměru o čtrnáct set dní (téměř čtyři roky) déle než svobodní muži. Délku života však manželství údajně zvyšuje například i u nemocných rakovinou či mužů trpících nadváhou.

Manželstvím proti stresu

Ženatí muži, kteří kouří jednu krabičku cigaret denně, mají dokonce delší průměrnou délku života než svobodní nekuřáci. Svobodní muži tráví dvakrát víc času v nemocnicích a u ženatých mužů je dokonce o osm procent úspěšnější léčba onkologických onemocnění. Muži, kteří nikdy nestanuli před oltářem, mají devětkrát vyšší pravděpodobnost, že se u nich objeví deprese.

Vyberete-li si tu pravou partnerku, budete vést nejspíš nejen spokojený, ale i

Jenže pozor, jakmile se jednou oženíte, snažte se udělat všechno proto, abyste v manželství vydrželi, protože u rozvedených mužů stoupá na dvojnásobnou míru riziko sebevraždy. A zatímco ženatí muži mají spíš tendenci zanechat kouření, rozvedení s kouřením naopak začínají a sedmdesát procent chronických alkoholiků tvoří právě oni (ačkoli je v tomto případě otázkou, zda byl dřív alkoholismus, nebo rozvod).

Podle zprávy z roku 2004, kterou vydalo Centers for Disease Control and Prevention (CDC), ženatí muži mnohem méně kouří a pijí alkohol než muži, kteří jsou svobodní, rozvedení nebo ovdovělí. Navíc se u nich v mnohem menší míře vyskytují kardiovaskulární onemocnění, rakovina a onemocnění dýchacích cest.

Studie zveřejněná v roce 2008 v lednovém čísle magazínu Health Psychology zase dokázala, že u mužů, kteří vykonávají stresové zaměstnání, dochází po příchodu domů k výraznému poklesu hladiny stresových hormonů. U svobodných mužů na stejných pracovních pozicích k tomuto jevu nedochází a pokles stresových hormonů je mnohem menší.

Pozor na nadváhu

Na druhou stranu si však v manželství musíte dávat pozor na velikost svého břicha, protože podle studie provedené CDC mají ženatí muži větší tendenci k tloustnutí a vykazují méně pohybové aktivity. Riziko, že bude ženatý muž obézní, je o dvacet procent větší než u svobodného. Vědci se domnívají, že to má jistou souvislost s nakupujícími a vařícími manželkami a často vyjedenou ledničkou v domácnostech svobodných mládenců.

Vašemu zdraví neprospěje ani špatné manželství, v němž budete nešťastní. Jeho účastníci vykazují podle výzkumu z Ohio State University College of Medicine mnohem větší míru stresu než svobodní muži. Zvýšená hladina stresového hormonu kortizolu zase oslabuje imunitní systém a činí nešťastně ženaté muže náchylnější k různým infekcím.

Výzkum z Brigham Young University z roku 2008, který byl zveřejněn v Annals of Behavioral Medicine, zase zjistil, že manželství má blahodárný vliv na krevní tlak mužů. Podle jeho autorů mají ženatí muži v průměru o čtyři stupně nižší krevní tlak než jejich svobodní kolegové. To však opět platí jen pro šťastně ženaté muže, protože ti, kteří nejsou v manželství spokojení, mají naopak vyšší krevní tlak než svobodní.

Autor:Nejčtenější

Není nad to, chodit nahá po bytě, říká MOgirl Karolína

„Jsem usměvavá, infantilní, střelená, vtipná a hodná,“ říká MOgirl Karolína.

Láká ji nebezpečí a přiznává, že umí být střelená a infantilní. A ničeho ze svého života nelituje. „Řídím se mottem, že...

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

OBRAZEM: Nahá jóga vás zbaví stresu a zlepší sex, věří její učitelka

Jejím studiem už prošly stovky žen. Nedopřává se jim v něm však jógy v...

Jejím studiem už prošly stovky žen. Nedopřává se jim v něm však jógy v tradičním balení, před lekcí se totiž svlékají....

Další z rubriky

Pokud je pro vás jazz příliš, možná máte moc testosteronu, říká studie

Neoslovil vás například jazzman Lionel Hampton? Možná za to mohou hormony.

Pro někoho rajská hudba, plná fantazie, pro jiného chaos a cesta do deprese. Naše vnímání hudby, jako je jazz,...

VIDEO: Sedí mi sexy, dominantní role, říká tanečnice burlesky Angelina

Burleska má i usměvavou tvář.

Burleska ji zlákala zdůrazněním ženskosti, fantazií. „Líbí se mi, že jejím ideálem je sebevědomá žena, která má šmrnc a...

Říkejte mi Rihanna. Honduraské volby provětrala transsexuálka

Krásná žena se šmrncem, kterou prozradí hluboký hlas.

Chce změnit konzervativní, odmítavý postoj obyvatel středoamerického Hondurasu vůči sexuálním menšinám, i proto se...

Najdete na iDNES.cz