Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Chcete-li spokojený vztah, nespěchejte na sex, radí vědci

aktualizováno  12:30
Trpělivé načasování sexuálního života se zamilovaným vyplatí. Páry, které se sexem po seznámení nespěchají a odloží ho až na manželství, se těší harmoničtějšímu manželství i spokojenějšímu sexu, tvrdí studie. Vznikla však na škole vlastněné mormonskou církví, která předmanželský sex odsuzuje.

Embargo na postelové hrátky prý nemusí jen vést k frustraci, může být i cestou ke spokojenějšímu manželství | foto: Profimedia.cz

Proč by měl brzký sex stát v cestě manželskému štěstí? Spoluautor výzkumu Dean M. Busby z utažské Brigham Young University vysvětluje pro server businessweek.com, že se kvůli němu dají nastálo dohromady i lidé, kteří se k sobě vlastně nehodí. Vstupem do společného intimního života se "zapletou" těsněji a je pro ně těžké vztah odhalit jako neurovnaný a ukončit ho.

"Sex je mocnou zkušeností," říká, "opravdu nás k sobě připoutává. Proto je důležité zjistit, než takovou společnou cestu nastoupíme, zda spolu vycházíme, zda si jako osobnosti sedneme a zda máme společné životní směřování. Zjistit, zda náš vztah může vydržet."

Aby studie odhalila, jestli má načasování sexu dopady na případné manželství, rozdělila 2 035 respondentů do tří skupin: na ty, kdo měli sex už během prvního měsíce po seznámení (bylo jich 776), ty, kdo svůj vztah otevřeli intimním hrátkám po dvou měsících, ale do dvou let (923), a na ty nejtrpělivější, kteří se sexem čekali až na manželství (336).

A závěr? Čím déle pár sex odkládal, tím spokojenější s ním prý posléze byl. A nejen s ním. Partneři, kteří svůj milostný život odstartovali až po svatbě, vnímali kladněji než ostatní i vzájemnou komunikaci, stabilitu vztahu i celkovou spokojenost s životem ve dvou.

Účastníci studie, kteří se sexem čekali až na manželství, hodnotili svůj sexuální život jako o 15 procent kvalitnější než lidé, kteří byli se sexem méně trpěliví. Se stabilitou svého svazku byli spokojenější o 22 procent a s manželstvím obecně o 20 procent.

Studie, kterou publikoval magazín Journal of Family Psychology, naznačuje, že brzký sex může vést k manželství na "křehčích základech". "Skvělý sex můžete mít i s někým, jehož osobnost se k vaší vůbec nehodí. Takže ano, sex je důležitý, pro manželství ale není jedinou významnou věcí," říká Busby.

Zdůrazňuje však, že závěr, podle něhož předmanželský sex rovná se nekvalitní manželství, si ze studie nelze odnést. "Fakt, že někdo začal se sexem brzy po seznámení, nemusí znamenat, že je jeho manželství odsouzeno ke zkáze," tvrdí.

True

Odborník na mezilidské vztahy Mark Regnerus studii i její závěry oceňuje. Nutkání vyzkoušet, zda v začínajícím vztahu "funguje chemie", je podle něj rozšířené, takový test ale téměř o ničem nevypovídá. "Dobrý sex se buduje, nedostáváme ho darem jako polotovar. Učíme se jej, stejně jako se učíme manželství," říká.

Server yourtango.com však upozorňuje na vadu na kráse zmiňované studie. Ač se její autoři údajně snažili eliminovat vliv faktorů, jako je náboženství, vzdělání či počet předchozích sexuálních partnerů, které mohly načasování sexu ovlivnit, server poukazuje na to, že Brigham Young University, na jejíž půdě studie vznikla, je mormonskou školou, která hájí konzervativní hodnoty a proti předmanželskému sexu vehementně brojí.

Sám Regnerus dodává, že manželé s velmi pestrou sexuální minulostí mohou mít laťku očekávání při postelových hrátkách hodně vysoko, zatímco lidé, kteří vystřídali jen několik málo sexuálních partnerů, se zkrátka spokojí s málem. A svůj intimní život si pochvalují, protože neví, o co přicházejí, řekl by sarkasta.

Autoři: ,


Nejčtenější

Poklad! Zlato a stříbro z vraku musel Alex Storm osm měsíců tajit

Alex Storm, hledač pokladů z potopených lodí

Tisíce zlatých a stříbrných mincí vynášeli z oceánského dna dvacet dní. Byl to poklad jako z pohádky. Následujících osm...

Chci karavan a zběsilé jízdy po světě, říká MOgirl Dreya

Jsem sarkastická a tvrdohlavá, říká MOgirl Dreya.

Sarkastická, tolerantní a empatická, ale též tvrdohlavá a zbrklá. Tak se vidí MOgirl Dreya.VIDEO: Lukáš ze sebe dělá Bílou i Vondráčkovou. Podoba je neskutečná

Lukáš ze sebe umí udělat dokonalou Lucii Bílou. I její pohyby a grimasy má...

Už skoro čtvrt století se živí jako travesti umělec. Téměř denně vystupuje po celém Česku a proměňuje se ve známé...

Stelete si postel? Máte víc sexu i přátel, tvrdí výzkum

Naše ranní ložnicové návyky o nás prozradí víc, než myslíme, tvrdí studie.

Jako by ostrým řezem dělil společnost na dvě opravdu odlišné skupiny. Jako by to nebyl jen pouhý ranní návyk. S tím,...

Siláci tahali kamion, zvedali auta. Českým mistrem se stal Jiří Tkadlčík

Je to jednoručka, ale jiná, než jakou znáte z fitka.

Má četné mezinárodní úspěchy, je legendou českých strongmanů, proto byl favoritem. Oprávněně. Jiří Tkadlčík první český...

Další z rubriky

Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

Já, ty a masturbátor. Nové zařízení umožní virtuální sex reálných lidí

Jedna z robotek firmy RealDoll. I ta vám může zprostředkovat virtuální sex.

Webkamera a na jedné straně živá placená modelka s vibrátorem, na druhé uživatel se sexuální robotkou a brýlemi pro...

Spokojenému sexuálnímu životu svědčí nemonogamní vztahy, tvrdí věda

Jednou z mediálních tváří polyamorie je brazilská tanečnice samby a modelka...

Stoupenci nemonogamních vztahů mohou otevírat šampaňské. Jakkoli je jejich životní styl tradičními konvencemi...

Najdete na iDNES.cz