Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Chcete-li spokojený vztah, nespěchejte na sex, radí vědci

aktualizováno  12:30
Trpělivé načasování sexuálního života se zamilovaným vyplatí. Páry, které se sexem po seznámení nespěchají a odloží ho až na manželství, se těší harmoničtějšímu manželství i spokojenějšímu sexu, tvrdí studie. Vznikla však na škole vlastněné mormonskou církví, která předmanželský sex odsuzuje.

Embargo na postelové hrátky prý nemusí jen vést k frustraci, může být i cestou ke spokojenějšímu manželství | foto: Profimedia.cz

Proč by měl brzký sex stát v cestě manželskému štěstí? Spoluautor výzkumu Dean M. Busby z utažské Brigham Young University vysvětluje pro server businessweek.com, že se kvůli němu dají nastálo dohromady i lidé, kteří se k sobě vlastně nehodí. Vstupem do společného intimního života se "zapletou" těsněji a je pro ně těžké vztah odhalit jako neurovnaný a ukončit ho.

"Sex je mocnou zkušeností," říká, "opravdu nás k sobě připoutává. Proto je důležité zjistit, než takovou společnou cestu nastoupíme, zda spolu vycházíme, zda si jako osobnosti sedneme a zda máme společné životní směřování. Zjistit, zda náš vztah může vydržet."

Aby studie odhalila, jestli má načasování sexu dopady na případné manželství, rozdělila 2 035 respondentů do tří skupin: na ty, kdo měli sex už během prvního měsíce po seznámení (bylo jich 776), ty, kdo svůj vztah otevřeli intimním hrátkám po dvou měsících, ale do dvou let (923), a na ty nejtrpělivější, kteří se sexem čekali až na manželství (336).

A závěr? Čím déle pár sex odkládal, tím spokojenější s ním prý posléze byl. A nejen s ním. Partneři, kteří svůj milostný život odstartovali až po svatbě, vnímali kladněji než ostatní i vzájemnou komunikaci, stabilitu vztahu i celkovou spokojenost s životem ve dvou.

Účastníci studie, kteří se sexem čekali až na manželství, hodnotili svůj sexuální život jako o 15 procent kvalitnější než lidé, kteří byli se sexem méně trpěliví. Se stabilitou svého svazku byli spokojenější o 22 procent a s manželstvím obecně o 20 procent.

Studie, kterou publikoval magazín Journal of Family Psychology, naznačuje, že brzký sex může vést k manželství na "křehčích základech". "Skvělý sex můžete mít i s někým, jehož osobnost se k vaší vůbec nehodí. Takže ano, sex je důležitý, pro manželství ale není jedinou významnou věcí," říká Busby.

Zdůrazňuje však, že závěr, podle něhož předmanželský sex rovná se nekvalitní manželství, si ze studie nelze odnést. "Fakt, že někdo začal se sexem brzy po seznámení, nemusí znamenat, že je jeho manželství odsouzeno ke zkáze," tvrdí.

True

Odborník na mezilidské vztahy Mark Regnerus studii i její závěry oceňuje. Nutkání vyzkoušet, zda v začínajícím vztahu "funguje chemie", je podle něj rozšířené, takový test ale téměř o ničem nevypovídá. "Dobrý sex se buduje, nedostáváme ho darem jako polotovar. Učíme se jej, stejně jako se učíme manželství," říká.

Server yourtango.com však upozorňuje na vadu na kráse zmiňované studie. Ač se její autoři údajně snažili eliminovat vliv faktorů, jako je náboženství, vzdělání či počet předchozích sexuálních partnerů, které mohly načasování sexu ovlivnit, server poukazuje na to, že Brigham Young University, na jejíž půdě studie vznikla, je mormonskou školou, která hájí konzervativní hodnoty a proti předmanželskému sexu vehementně brojí.

Sám Regnerus dodává, že manželé s velmi pestrou sexuální minulostí mohou mít laťku očekávání při postelových hrátkách hodně vysoko, zatímco lidé, kteří vystřídali jen několik málo sexuálních partnerů, se zkrátka spokojí s málem. A svůj intimní život si pochvalují, protože neví, o co přicházejí, řekl by sarkasta.

Autoři: ,Nejčtenější

Není nad to, chodit nahá po bytě, říká MOgirl Karolína

„Jsem usměvavá, infantilní, střelená, vtipná a hodná,“ říká MOgirl Karolína.

Láká ji nebezpečí a přiznává, že umí být střelená a infantilní. A ničeho ze svého života nelituje. „Řídím se mottem, že...

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

Další z rubriky

Sexuální roboti už jdou. Budou mít bionické penisy a pohádkovou výdrž

Tyhle sexuální figuríny firma Real Doll již prodává.  Model Nate přijde v...

Loni se svět seznámil s první sexuální robotkou s umělou inteligencí, letos se představí její „mužský“ protějšek. Bude...

Nebezpečná masturbace: v Německu stojí život sto lidí ročně

Cesta za orgasmem může být i velmi nebezpečná.

V lékařských záznamech za sebou nechávají zápis „úmrtí kvůli autoerotice“. Ano, i touha po co nejintenzivnějším...

Jak často má muž masturbovat? Jakub Kohák uvádí rady vědců

Jakub Kohák

Je disciplínou pro zdraví a pohodu, tvrdí vědci. A věnují masturbaci setkání ve Všeobecné fakultní nemocnici. O tom,...

Najdete na iDNES.cz