Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Chcete-li spokojený vztah, nespěchejte na sex, radí vědci

aktualizováno  12:30
Trpělivé načasování sexuálního života se zamilovaným vyplatí. Páry, které se sexem po seznámení nespěchají a odloží ho až na manželství, se těší harmoničtějšímu manželství i spokojenějšímu sexu, tvrdí studie. Vznikla však na škole vlastněné mormonskou církví, která předmanželský sex odsuzuje.

Embargo na postelové hrátky prý nemusí jen vést k frustraci, může být i cestou ke spokojenějšímu manželství | foto: Profimedia.cz

Proč by měl brzký sex stát v cestě manželskému štěstí? Spoluautor výzkumu Dean M. Busby z utažské Brigham Young University vysvětluje pro server businessweek.com, že se kvůli němu dají nastálo dohromady i lidé, kteří se k sobě vlastně nehodí. Vstupem do společného intimního života se "zapletou" těsněji a je pro ně těžké vztah odhalit jako neurovnaný a ukončit ho.

"Sex je mocnou zkušeností," říká, "opravdu nás k sobě připoutává. Proto je důležité zjistit, než takovou společnou cestu nastoupíme, zda spolu vycházíme, zda si jako osobnosti sedneme a zda máme společné životní směřování. Zjistit, zda náš vztah může vydržet."

Aby studie odhalila, jestli má načasování sexu dopady na případné manželství, rozdělila 2 035 respondentů do tří skupin: na ty, kdo měli sex už během prvního měsíce po seznámení (bylo jich 776), ty, kdo svůj vztah otevřeli intimním hrátkám po dvou měsících, ale do dvou let (923), a na ty nejtrpělivější, kteří se sexem čekali až na manželství (336).

A závěr? Čím déle pár sex odkládal, tím spokojenější s ním prý posléze byl. A nejen s ním. Partneři, kteří svůj milostný život odstartovali až po svatbě, vnímali kladněji než ostatní i vzájemnou komunikaci, stabilitu vztahu i celkovou spokojenost s životem ve dvou.

Účastníci studie, kteří se sexem čekali až na manželství, hodnotili svůj sexuální život jako o 15 procent kvalitnější než lidé, kteří byli se sexem méně trpěliví. Se stabilitou svého svazku byli spokojenější o 22 procent a s manželstvím obecně o 20 procent.

Studie, kterou publikoval magazín Journal of Family Psychology, naznačuje, že brzký sex může vést k manželství na "křehčích základech". "Skvělý sex můžete mít i s někým, jehož osobnost se k vaší vůbec nehodí. Takže ano, sex je důležitý, pro manželství ale není jedinou významnou věcí," říká Busby.

Zdůrazňuje však, že závěr, podle něhož předmanželský sex rovná se nekvalitní manželství, si ze studie nelze odnést. "Fakt, že někdo začal se sexem brzy po seznámení, nemusí znamenat, že je jeho manželství odsouzeno ke zkáze," tvrdí.

True

Odborník na mezilidské vztahy Mark Regnerus studii i její závěry oceňuje. Nutkání vyzkoušet, zda v začínajícím vztahu "funguje chemie", je podle něj rozšířené, takový test ale téměř o ničem nevypovídá. "Dobrý sex se buduje, nedostáváme ho darem jako polotovar. Učíme se jej, stejně jako se učíme manželství," říká.

Server yourtango.com však upozorňuje na vadu na kráse zmiňované studie. Ač se její autoři údajně snažili eliminovat vliv faktorů, jako je náboženství, vzdělání či počet předchozích sexuálních partnerů, které mohly načasování sexu ovlivnit, server poukazuje na to, že Brigham Young University, na jejíž půdě studie vznikla, je mormonskou školou, která hájí konzervativní hodnoty a proti předmanželskému sexu vehementně brojí.

Sám Regnerus dodává, že manželé s velmi pestrou sexuální minulostí mohou mít laťku očekávání při postelových hrátkách hodně vysoko, zatímco lidé, kteří vystřídali jen několik málo sexuálních partnerů, se zkrátka spokojí s málem. A svůj intimní život si pochvalují, protože neví, o co přicházejí, řekl by sarkasta.

Autoři: ,


Nejčtenější

Sexuchtivá, upřímná, náladová: seznamte se s MOgirl Nikol

Mám ráda nezávislost, kritický rozum a etický přístup ke zvířatům, říká MOgirl...

Na pět přívlastků, které ji charakterizují, se zeptala člověka, který je pro ni důležitý a zná ji. Jeho verdikt zněl:...

Všichni jste sériový vrah. Jak bývalý astrolog zesměšnil horoskopy

První horoskopy měly čtvercovou podobu. Tento patřil francouzskému králi Louisi...

Na horoskopy dodnes věří čtvrtina populace západního světa, prim hraje Amerika. Vytrvale jim důvěřuje přes 35 procent...OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Hodiny jeho práce smyje déšť. Život je taky jen dočasný, říká umělec

Sklad pro Sněhurku, Mogilovo, Bulharsko: Malba vznikla v prostorách vinařství...

Jezdí po světě a maluje na zdi a chodníky. Jeho projekty vedou diváky k úžasu, ale také nutí přemýšlet nad smyslem...

Další z rubriky

Spokojenému sexuálnímu životu svědčí nemonogamní vztahy, tvrdí věda

Jednou z mediálních tváří polyamorie je brazilská tanečnice samby a modelka...

Stoupenci nemonogamních vztahů mohou otevírat šampaňské. Jakkoli je jejich životní styl tradičními konvencemi...

Já, ty a masturbátor. Nové zařízení umožní virtuální sex reálných lidí

Jedna z robotek firmy RealDoll. I ta vám může zprostředkovat virtuální sex.

Webkamera a na jedné straně živá placená modelka s vibrátorem, na druhé uživatel se sexuální robotkou a brýlemi pro...

Víme, jak dlouhý sex ženy chtějí. Uspokojí je 26 minut, tvrdí studie

„Ta správná“ délka sexu neexistuje, výzkumy o tom, jak dlouho se milujeme, však...

Nepočítala se předehra, na to výzkumníci výslovně upozornili. Zajímala je jen délka pohlavního styku. Mezinárodní...

Najdete na iDNES.cz