Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Chcete přítelkyni svého kamaráda. Může vám to klapnout?

aktualizováno 
Těžko si představit choulostivější situaci. Zakoukáte se do partnerky dobrého kamaráda. Proti sobě stojí přitažlivost a kamarádské pouto budované několik let. Neriskujte ho pro nic za nic. Než se začnete o vztah s kamarádovou přítelkyní pokoušet, zhodnoťte s chladnou hlavou své šance a připravte se i na případný ústup.

Začnete-li si s kamarádovou přítelkyní, vstupujete na velmi tenký led | foto: Profimedia.cz

"City k přítelkyni kamaráda patří mezi klasická vztahová tabu," říká psycholožka Zdena Dušková. "Je to porušení loajality v té nejzákladnější podobě a zejména muži to vnímají mimořádně citlivě. Dotazníková šetření totiž uvádějí, že muži staví kamarádství a přátelství výše než ženy."

I když podle studie provedené v roce 2004 na University of Minnesota vnímají muži přítelkyni svého nejlepšího kamaráda často jako faktor, který může ohrozit jejich mužské přátelství, psycholožka tvrdí, že zamilování se do partnerky kamaráda není až tak neobvyklé.

"Je to logické. Kamarádíme se s lidmi, kteří mají podobný pohled na svět jako my, sdílejí podobné názory a mají podobné priority. Těžko si za kamaráda vybereme člověka, který je ve všech ohledech zcela odlišný. Podle podobných kritérií probíhá i výběr partnerů a lze předpokládat, že blízcí kamarádi budou hledat u žen podobné charakteristiky. Situace, kdy člověka přitahuje kamarádova partnerka, tak může nastat relativně snadno."

Láska k partnerce dobrého kamaráda má navíc přitažlivou příchuť zakázaného ovoce a spoustě lidí adrenalinová jízda vyhovuje víc než klidný, bezproblémový vztah.

Zanalyzujte situaci

Než jí však začnete vylévat své srdce, udělejte si základní analýzu. Především byste měli realisticky zhodnotit, zda jsou sympatie oboustranné.

"Doporučovala bych velkou opatrnost," radí Dušková. "Lidé mají přirozenou tendenci vidět věci tak, jak je vidět chtějí. Pokud toužíte po tom, aby k vám cítila víc než kamarádskou náklonnost i dotyčná žena, můžete si řadu signálů vykládat úplně jinak, než jak byly zamýšleny. Když vám například při líčení nějaké příhody položí na chvilku ruku na rameno, rozhodně to neznamená, že je do vás zamilovaná. Pokud se vám ale svěřuje i s velmi soukromými záležitostmi a trávíte hodně času sami dva, to už za podobný signál považovat můžete."

Dalším významným ukazatelem je kvalita vztahu mezi ní a vaším kamarádem. Pokud prožívají romantickou idylu, je velmi nepravděpodobné, že by ji chtěla riskovat pro nový, nezaručený vztah. A to i v případě, že byste se jí skutečně líbili. Z výzkumu provedeného roku 2007 v Cambridgi, jehož závěry zveřejnil deník Science Daily, vyplývá, že váhají ženy při změně dlouhotrvajícího vztahu více než muži. Podle odborníků to mají ženy zřejmě evolučně zakódované, protože v případě nefunkčního vztahu a špatného výběru partnera zůstaly s mládětem samy a byly tak mnohem zranitelnější.

Začnete-li si s kamarádovou přítelkyní, vstupujete na velmi tenký led

Do karet vám tedy hraje situace, kdy vztah vašeho kamaráda příliš neklape.

V neposlední řadě musíte vzít v úvahu možné důsledky svého jednání. "Zkuste si představit tu nejhorší situaci, která může nastat. Váš vztah nevyjde, kamarádství skončí a kamarád proti vám poštve i další známé. Skončíte se zlomeným srdcem a bez řady přátel," říká psycholožka.

Pokud však máte pocit, že vám za to stojí i tohle riziko, jděte do toho.

Když (ne)souhlasí

Své city jí však dávkujte po malých kouskách. Spíše naznačujte, než abyste ji rovnou zahltili. Dáte jí čas, aby si na myšlenku vztahu s vámi zvykla, nebudete ji tlačit do impulsivní reakce, a umožníte jí couvnout, pokud vztah s vámi zcela odmítne.

Jestliže jste se ve svých předpokladech spletli a vaše vyvolená se tváří, jako byste se zcela zbláznili, zařaďte rychle zpátečku. "Doporučovala bych jednat s kamarádem na rovinu a sdělit mu, že se vám jeho přítelkyně líbí, ale že se nemusí ničeho obávat. Ocení to rozhodně mnohem víc, než když mu to řekne časem partnerka," konstatuje psycholožka.

Pokud vás odmítla, snažte se svou pozornost odvést někam jinam. Najděte si nové koníčky a aktivity, které vás zaměstnají a především vám umožní poznat nové lidi. S inkriminovaným párem se snažte omezit kontakt. Se svým kamarádem se můžete potkávat sami, ale hromadné akce, jichž se účastní i se svou partnerkou, se snažte minimalizovat. Pokud jste jednali se svým kamarádem otevřeně, nejspíš vaše chování pochopí a ocení.

A když se ukázalo, že jste pro sebe skutečně stvořeni a rozhodli jste se to oba risknout? I v tomhle případě vsaďte na jednání na rovinu. "První člověk, jemuž byste měli své rozhodnutí oznámit, je váš kamarád. Není nic horšího, než když se o vašem vztahu dozví přes třetí stranu," varuje Zdena Dušková.

Počítejte s tím, že jeho první reakce bude velmi emotivní. Dopřejte mu čas, aby se s novou skutečností mohl vyrovnat. Není od věci mu za pár dnů zavolat, omluvit se a zdůraznit, že vám na zachování kamarádství záleží.

I v případě, že se vám podaří kamarádství udržet, byste v žádném případě (alespoň po jistou dobu) neměli všichni tři chodit na stejné akce. Vašemu kamarádovi rozhodně nebude příjemné vidět vás spolu a vy byste to měli bezvýhradně respektovat. Snažte se brát ohledy i na své další kamarády a nestavte je do situace, kdy by měli volit mezi vámi a odvrženým partnerem/kamarádem.

Autor:



Nejčtenější

VIDEO: Míra žije v souladu s přírodou. Chodí po Praze nahý, bydlí v křoví

Míra už 12 let žije v souladu s přírodou. Nejraději chodí nahý, vše získává z...

Před 12 lety se Míra Ahimsa, kterému je nyní 39 let, dobrovolně rozhodl, že začne žít jinak. V souladu s přírodou....

Ostrov hrůzy: po dva roky byla hrstka osadnic v moci maniaka

Fotografie tyrana Álvareze se nedochovala, snímek nešťastného guvernéra...

Na ostrově odříznutém od vnějšího světa převzal vládu nad hrstkou žen a dětí psychopat, který dva roky vraždil a...



Předhodit vepřům, uvařit v louhu: jak se mafie zbavují obětí

To je on, pan Čistič. Santiago Meza Lopez neměl přezdívku El Pozolero náhodou,...

Zmizí tělo, zmizí problém. V aplikaci oné poučky jsou drogové kartely a mafie více než kreativní. Své oběti rozemílají...

Sex zajistí lepší spánek. Musí však vyvrcholit orgasmem, říká věda

Sex a spánek spolu souvisejí víc, než bychom si mysleli.

Nesnažte se usnout u filmu, odložte mobil i tablet, zapomeňte na knihu na usnutí. Chcete-li upadnout do spokojeného...

Dražba kalendáře Pirelli vynesla 205 tisíc korun. Putují na léčbu rakoviny

Alenka zbavená nevinnosti: Duckie Thotová

Jeho jméno má ve světě umění to nejprestižnější renomé, desetiletí nasvěcuje ženskou krásu z mnoha úhlů pohledu, bývá...



Další z rubriky

Robotičtí vojáci by zabíjeli bez soucitu. Vědci před nimi varují

Hlásím se do služby. Tento robot patroluje v Dubaji a je prvním robotickým...

Nebudou brát ohledy a budou efektivnějšími zabijáky než lidé. Autonomní robotické zbraňové systémy, které by samy...

Jak se čachruje s loteriemi: obyčejné šejdířství i chytrá matematika

Radost šťastných výherců. Takto v roce 2013 slavili britští penzisté Dennis a...

Děti tahaly z osudí podle instrukcí jen ty těžší kuličky, prodejci losů lhali klientům a na jejich losy si sami...

Předhodit vepřům, uvařit v louhu: jak se mafie zbavují obětí

To je on, pan Čistič. Santiago Meza Lopez neměl přezdívku El Pozolero náhodou,...

Zmizí tělo, zmizí problém. V aplikaci oné poučky jsou drogové kartely a mafie více než kreativní. Své oběti rozemílají...



Najdete na iDNES.cz