Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Chcete přítelkyni svého kamaráda. Může vám to klapnout?

aktualizováno 
Těžko si představit choulostivější situaci. Zakoukáte se do partnerky dobrého kamaráda. Proti sobě stojí přitažlivost a kamarádské pouto budované několik let. Neriskujte ho pro nic za nic. Než se začnete o vztah s kamarádovou přítelkyní pokoušet, zhodnoťte s chladnou hlavou své šance a připravte se i na případný ústup.

Začnete-li si s kamarádovou přítelkyní, vstupujete na velmi tenký led | foto: Profimedia.cz

"City k přítelkyni kamaráda patří mezi klasická vztahová tabu," říká psycholožka Zdena Dušková. "Je to porušení loajality v té nejzákladnější podobě a zejména muži to vnímají mimořádně citlivě. Dotazníková šetření totiž uvádějí, že muži staví kamarádství a přátelství výše než ženy."

I když podle studie provedené v roce 2004 na University of Minnesota vnímají muži přítelkyni svého nejlepšího kamaráda často jako faktor, který může ohrozit jejich mužské přátelství, psycholožka tvrdí, že zamilování se do partnerky kamaráda není až tak neobvyklé.

"Je to logické. Kamarádíme se s lidmi, kteří mají podobný pohled na svět jako my, sdílejí podobné názory a mají podobné priority. Těžko si za kamaráda vybereme člověka, který je ve všech ohledech zcela odlišný. Podle podobných kritérií probíhá i výběr partnerů a lze předpokládat, že blízcí kamarádi budou hledat u žen podobné charakteristiky. Situace, kdy člověka přitahuje kamarádova partnerka, tak může nastat relativně snadno."

Láska k partnerce dobrého kamaráda má navíc přitažlivou příchuť zakázaného ovoce a spoustě lidí adrenalinová jízda vyhovuje víc než klidný, bezproblémový vztah.

Zanalyzujte situaci

Než jí však začnete vylévat své srdce, udělejte si základní analýzu. Především byste měli realisticky zhodnotit, zda jsou sympatie oboustranné.

"Doporučovala bych velkou opatrnost," radí Dušková. "Lidé mají přirozenou tendenci vidět věci tak, jak je vidět chtějí. Pokud toužíte po tom, aby k vám cítila víc než kamarádskou náklonnost i dotyčná žena, můžete si řadu signálů vykládat úplně jinak, než jak byly zamýšleny. Když vám například při líčení nějaké příhody položí na chvilku ruku na rameno, rozhodně to neznamená, že je do vás zamilovaná. Pokud se vám ale svěřuje i s velmi soukromými záležitostmi a trávíte hodně času sami dva, to už za podobný signál považovat můžete."

Dalším významným ukazatelem je kvalita vztahu mezi ní a vaším kamarádem. Pokud prožívají romantickou idylu, je velmi nepravděpodobné, že by ji chtěla riskovat pro nový, nezaručený vztah. A to i v případě, že byste se jí skutečně líbili. Z výzkumu provedeného roku 2007 v Cambridgi, jehož závěry zveřejnil deník Science Daily, vyplývá, že váhají ženy při změně dlouhotrvajícího vztahu více než muži. Podle odborníků to mají ženy zřejmě evolučně zakódované, protože v případě nefunkčního vztahu a špatného výběru partnera zůstaly s mládětem samy a byly tak mnohem zranitelnější.

Začnete-li si s kamarádovou přítelkyní, vstupujete na velmi tenký led

Do karet vám tedy hraje situace, kdy vztah vašeho kamaráda příliš neklape.

V neposlední řadě musíte vzít v úvahu možné důsledky svého jednání. "Zkuste si představit tu nejhorší situaci, která může nastat. Váš vztah nevyjde, kamarádství skončí a kamarád proti vám poštve i další známé. Skončíte se zlomeným srdcem a bez řady přátel," říká psycholožka.

Pokud však máte pocit, že vám za to stojí i tohle riziko, jděte do toho.

Když (ne)souhlasí

Své city jí však dávkujte po malých kouskách. Spíše naznačujte, než abyste ji rovnou zahltili. Dáte jí čas, aby si na myšlenku vztahu s vámi zvykla, nebudete ji tlačit do impulsivní reakce, a umožníte jí couvnout, pokud vztah s vámi zcela odmítne.

Jestliže jste se ve svých předpokladech spletli a vaše vyvolená se tváří, jako byste se zcela zbláznili, zařaďte rychle zpátečku. "Doporučovala bych jednat s kamarádem na rovinu a sdělit mu, že se vám jeho přítelkyně líbí, ale že se nemusí ničeho obávat. Ocení to rozhodně mnohem víc, než když mu to řekne časem partnerka," konstatuje psycholožka.

Pokud vás odmítla, snažte se svou pozornost odvést někam jinam. Najděte si nové koníčky a aktivity, které vás zaměstnají a především vám umožní poznat nové lidi. S inkriminovaným párem se snažte omezit kontakt. Se svým kamarádem se můžete potkávat sami, ale hromadné akce, jichž se účastní i se svou partnerkou, se snažte minimalizovat. Pokud jste jednali se svým kamarádem otevřeně, nejspíš vaše chování pochopí a ocení.

A když se ukázalo, že jste pro sebe skutečně stvořeni a rozhodli jste se to oba risknout? I v tomhle případě vsaďte na jednání na rovinu. "První člověk, jemuž byste měli své rozhodnutí oznámit, je váš kamarád. Není nic horšího, než když se o vašem vztahu dozví přes třetí stranu," varuje Zdena Dušková.

Počítejte s tím, že jeho první reakce bude velmi emotivní. Dopřejte mu čas, aby se s novou skutečností mohl vyrovnat. Není od věci mu za pár dnů zavolat, omluvit se a zdůraznit, že vám na zachování kamarádství záleží.

I v případě, že se vám podaří kamarádství udržet, byste v žádném případě (alespoň po jistou dobu) neměli všichni tři chodit na stejné akce. Vašemu kamarádovi rozhodně nebude příjemné vidět vás spolu a vy byste to měli bezvýhradně respektovat. Snažte se brát ohledy i na své další kamarády a nestavte je do situace, kdy by měli volit mezi vámi a odvrženým partnerem/kamarádem.

Autor:


Nejčtenější

Sexuchtivá, upřímná, náladová: seznamte se s MOgirl Nikol

Mám ráda nezávislost, kritický rozum a etický přístup ke zvířatům, říká MOgirl...

Na pět přívlastků, které ji charakterizují, se zeptala člověka, který je pro ni důležitý a zná ji. Jeho verdikt zněl:...

Všichni jste sériový vrah. Jak bývalý astrolog zesměšnil horoskopy

První horoskopy měly čtvercovou podobu. Tento patřil francouzskému králi Louisi...

Na horoskopy dodnes věří čtvrtina populace západního světa, prim hraje Amerika. Vytrvale jim důvěřuje přes 35 procent...OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Další z rubriky

Na návštěvě v palírně whisky: nejvíc si tu cení měděných sudů

Milovník whisky se tu cítí jako v ráji, ano.

Přízvisko hlavní město skotské whisky mu sluší, v Dufftownu najdeme hned sedm velkých palíren. Navštívili jsme tu...

VIDEO: Žena uřízla manželovi penis. Kvůli nevěře

Žárlivá žena uřízla manželovi penis

Když zjistila, že ji muž podvádí s mnoha ženami, zuřila. A nezvládla se uklidnit. Proto vymyslela plán pomsty. Vykonala...

OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Najdete na iDNES.cz