Biologické hodiny tikají i mužům. Vědci jen zatím neví, kolik z nás mužská menopauza čeká.

Biologické hodiny tikají i mužům. Vědci jen zatím neví, kolik z nás mužská menopauza čeká. | foto: Profimedia.cz

Chlap v přechodu: když vám začne scházet testosteron

  • 8
Únava, podrážděnost, nervozita, nechuť k sexu, potíže s pamětí. Přechod nečeká jen na vaši partnerku, menopauzou trpí i muži. Pomoci vám mohou testosteronové injekce, rybí tuk a dostatek pohybu.

O andropauze vedou vědci velmi vášnivé diskuse. Část tvrdila, že postihuje téměř všechny muže, jejich odpůrci přišli zase s tím, že ve skutečnosti žádný mužský přechod neexistuje. V současné době si jsou lékaři jisti, že andropauza není pouhou fámou, za oběť jí prý ale nepadne každý z nás.

Nejnovější velký výzkum, který vloni provedli vědci z britské University of Manchester a jehož závěry zveřejnil New England Journal of Medicine, údaje upřesnil. Zúčastnily se ho téměř čtyři tisícovky mužů mezi čtyřiceti a devětasedmdesáti lety, z nichž naprosto nezpochybnitelnou andropauzou trpěla dvě procenta.

Tohle tvrzení však zpochybňuje výzkum vědců ze St. Louis University School of Medicine, kteří tvrdí, že andropauza postihuje dokonce každého desátého muže. Lékařské statistiky ale zachytí jen asi polovinu z nich, protože ostatní nevyhledají odbornou pomoc.

Méně testosteronu i sebevědomí

Zatímco o tom, kolik mužů andropauza postihuje, budou vědci ještě polemizovat, na jejích příčinách se shodnou. Menopauza u žen je způsobena poklesem estrogenu, který může za to, že žena přestane menstruovat a je s ním spojena řada nepříjemných symptomů. V případě mužského přechodu nastává velmi podobná situace. Klesá hladina testosteronu, což způsobuje například depresivní pocity, nedostatek energie, nervozitu nebo náladovost. Téměř u všech postižených se však objevuje následující trojlístek: téměř nulová ranní erekce, drastický pokles sexuální touhy a erektivní dysfunkce.

Zatímco však u žen dochází k poklesu hormonální hladiny značně dramaticky a rychle, u mužů je tento proces postupný a pozvolný. Někteří sedmdesátníci mohou mít dokonce téměř stejnou hladinu testosteronu, jako měli ve dvaceti letech.

Část lékařů je však přesvědčena, že stejně důležité jako pokles testosteronu jsou v případě mužského přechodu psychologické faktory. Muži jsou konfrontováni s projevy stárnutí, jako je úbytek vlasů nebo vrásky. Jejich sebevědomí je oslabené.

Najednou sami. Když odejdou děti z domu, stávají se z rodičů zase spíše partneři ve vztahu.

"Stárnoucí muž si často není jistý svou rolí v rodině ani v zaměstnání," říká psycholožka Marcela Vojířová. "V zaměstnání se na něj zvyšuje tlak ze strany mladých kolegů, kteří představují stále větší konkurenci, jíž se jen těžko vzdoruje. V rodině se stárnoucí manželé často musí vyrovnat s odchodem dětí z domova. Těm věnovali téměř všechen svůj čas a energii a teď se musí naučit žít opět jen ve dvou a musí spolu opět komunikovat nikoli jako rodiče, ale jako partneři."

Pokud už vás andropauza postihne, připravte se na podobné zážitky, jaké mají při přechodu ženy. Typická je nadměrná podrážděnost, náladovost, problémy s pamětí či koncentrací a nadměrné pocení. Nemluvě o tom, že přestanete mít chuť na sex, budete neustále unavení a začnete trpět množstvím neurčitých "bolístek".

Vsaďte na rybí tuk

Při těchto symptomech neváhejte a navštivte lékaře. Ten určí, zda je skutečně způsobuje andropauza. Podobné problémy totiž mohou doprovázet například i onemocnění štítné žlázy, depresi, anemii a některé další choroby.

Zda je na vině skutečně nízká hladina testosteronu, by měl lékař vědět po krevních testech. A co pak? Stále populárnější léčebnou metodou je v tomto případě umělé dodávání testosteronu, které pomáhá minimalizovat únavu, deprese nebo ztrátu sexuální touhy. Pokud vám lékař léčbu pomocí testosteronových injekcí doporučí, dochází se na ně přibližně jednou za dva týdny. Podle jedné britské studie stouplo v posledních deseti letech celosvětově využívání testosteronové terapie o čtyři sta procent.

S andropauzou však můžete bojovat i jinak. Například odborníci z National Cancer Institute a UCLA School of Medicine doporučují mužům ve středním věku zařadit do svého jídelníčku co nejvíc mastných ryb jako je losos nebo tuňák. Jsou totiž bohaté na omega 3 mastné kyseliny, které srdci pomáhají zvládnout zátěž, kterou na něj klade právě andropauza.

Zvýšit byste měli i konzumaci rajčat. Ta jsou zase bohatým zdrojem lykopenu, který má blahodárný vliv na prostatu a mužský reprodukční systém vůbec. Pomůže vám i brusinkový džus, který "vyčistí" močové ústrojí.

I když jde o milionkrát omleté klišé, nepodceňujte ani vliv pravidelného pohybu a cvičení. Studie z roku 2009, zveřejněná New England Research Institute v Massachusetts zjistila, že hladina testosteronu klesá se zvyšující se tělesnou hmotností. Pohybově aktivní muži mají s mužským přechodem mnohem méně problémů a nepříjemností.