Nepodceňujte chrápání, z dlouhodobého hlediska by vás mohlo stát i život.

Nepodceňujte chrápání, z dlouhodobého hlediska by vás mohlo stát i život. | foto: Profimedia.cz

Nepodceňujte chrápání, může vás stát život

  • 40
Chrápete? Potom vám hrozí mnohem víc než oddělené ložnice. Chrápání je problém, jímž vás tělo může upozorňovat na to, že s vaším zdravím není všechno v pořádku, nebo který může ke zdravotním komplikacím přímo vést. Lidé, kteří jím trpí, častěji umírají na infarkt či mrtvici a trpí cukrovkou.

Podle statistik americké organizace National Sleep Foundation chrápe třicet procent třicátníků a čtyřicet procent čtyřicetiletých. Na chrápání svých partnerů si stěžuje téměř šedesát procent žen. Průměrná hladina chrápání dosahuje třiceti osmi decibelů, což je podobná úroveň hluku, jakou produkuje například provoz tiché kanceláře. Jen pro zajímavost, hygienické normy povolují pro vnitřek budovy v noci maximálně třicet decibelů.

Dvakrát častěji chrápou muži než ženy, ale pravděpodobnost, že vás chrápáním v intenzitě výkonné motorové pily bude jednou budit i vaše partnerka, výrazně stoupá po její menopauze. Tím však vědecká zjištění nekončí, výzkumníci dokonce odhalili, že mnohem častěji chrápou muži, kteří jsou menší na výšku, ale mají silnější postavu.

Kromě toho, že chrápání otravuje život vašim partnerkám, představuje i závažné riziko pro vaše zdraví. Například výzkum provedený na univerzitě v Pittsburghu v roce 2010 a publikovaný v magazínu Sleep prokázal, že u lidí, kteří často a hlasitě chrápou, je dvakrát větší pravděpodobnost, že se u nich objeví obezita a cukrovka. Osmdesát procent chrápajících lidí navíc uvádělo, že špatně usíná, a sedmdesát procent uvedlo, že se po probuzení cítí vyčerpaní neodpočinutí.

Spánek, který vás neobčerství

Jednou z nejvýraznějších komplikací, které s sebou chrápání nese, je spánková apnoe. Tato porucha, jíž trpí devět procent mužů mezi třicátým a šedesátým rokem, je charakteristická krátkou zástavou dechu ve spánku.

Tenisák v pyžamu

"Chrápal jsem vždycky tak strašně, že jsem budil sám sebe, a manželka zásadně odmítala spát se mnou v jedné místnosti. Věděl jsem, že při spaní na boku je to lepší, ale netušil jsem, jak to zařídit, abych se v noci nepřevracel. Pak jsme s manželkou okopírovali zlepšovák z internetu," popisuje vlastní ofenzivní metodu šestatřicetiletý Libor Krajíček z Brna. "Našila mi na záda pyžama látkovou kapsu, do které jsem si na noc dával tenisák. Jakmile jsem se převrátil na záda, začal mě tlačit a zase jsem obrátil zpátky na bok. Má to jedinou nevýhodu, že se musím z boku na bok převracet přes břicho, ale celkem rychle jsem si zvykl a za lepší spánek to stojí."

 Nejnápadnějším příznakem spánkové apnoe je právě hlasité chrápání, které souvisí s hůře průchodnými horními dýchacími cestami. Postižení lidé se obvykle probouzí unavení, protože se v průběhu noci několikrát na zlomek sekundy probudí právě v důsledku krátké zástavy dechu.

Spánková apnoe ale není jen nepříjemným vyrušením ze spánku, může výrazně ohrozit vaše zdraví. Má totiž prokazatelnou souvislost s kardiovaskulárními onemocněními. Její oběti mají vyšší krevní tlak (vyskytuje se u poloviny z nich), mají čtyřikrát větší pravděpodobnost, že se u nich objeví mozková mrtvice a třikrát větší pravděpodobnost infarktu než ostatní lidé.

Pokud netoužíte po tom, aby vás předčasně "kleplo" kvůli vašemu chrápání, měli byste se v první řadě vzdát cigaret. Kouření, stejně jako konzumace alkoholu, totiž spánkovou apnoe zhoršuje. Velkým rizikovým faktorem vzniku tohoto onemocnění je nadváha a prvním doporučením pro pacienty, kteří jí trpí, je často snížení tělesné hmotnosti. Dbejte také na to, abyste si dopřávali dostatečné množství spánku a jedli naposledy několik hodin předtím, než ulehnete do postele. Pomůže vám také, pokud se budete vyhýbat spánku na zádech a budete spát na boku.