Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Chrápání a ženské slzy: co vám krade chuť na sex

aktualizováno 
Sex je pro vás za trest a na laškování v posteli nemáte vůbec chuť. Na vině je možná chrápání, nedostatek spánku či léky, které užíváte.

Za nedostatek sexuálního apetitu mohou věci, jimž byste to za vinu vůbec nedávali. | foto: Profimedia.cz

1. Ženské slzy

Nemáte chuť na sex? Možná za to může časté slzavé údolí, ve kterém tone vaše partnerka. Podle studie provedené na Weizmann Institute of Science v Izraeli v roce 2010 totiž ženské slzy výrazně snižují mužskou sexuální touhu. Podle teorie autorů výzkumu k tomu dochází proto, že ženské slzy snižují tvorbu testosteronu a kromě toho, že tak snižují hladinu agresivity u mužů, snižují i mužskou sexuální touhu. Pach slz působí jako chemický povel pro snížení aktivity té části mozku, která zodpovídá za sexuální vzrušení. Vědci se domnívají, že jde možná o evolučně podmíněnou spojitost, protože ženy jsou mimořádně plačtivé v období menstruace, kdy je pravděpodobnost otěhotnění mizivá.

2. Chrápání

Pokud je váš spánek zvukově výrazný, kupodivu nebude mít vaše chrápání negativní vliv jen na libido vaší partnerky, ale ovlivní i vaši chuť na sex. Výzkum provedený v roce 2002 na Technion-Israel Institute of Technology, jehož výsledky byly zveřejněny v magazínu Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, zjistil, že muži trpící spánkovou apnoe (která se projevuje chrápáním) mají nižší hladinu testosteronu a tudíž i snížené libido. I když se spánková apnoe dávala do souvislosti s nedostatečnou sexuální touhou už delší dobu, teprve v rámci tohoto výzkumu se podařilo objasnit, proč tomu tak skutečně je. Spánková apnoe postihuje čtyři až devět procent dospělých mužů.

3. Užívané léky

Vražednou ránu vašemu sexuálnímu životu uštědří některé léky, které užíváte. Jedním z výrazně rizikových léků, které se na vašem libidu negativně podepíší, jsou antidepresiva. Podle studie z roku 2009, provedené na University of Virginia, se tento problém týká nejen starší generace antidepresiv, ale i některých nových typů. V rámci studie zkoumali lékaři deset druhů moderních antidepresiv používaných od konce osmdesátých let a zjistili, že u sedmatřiceti procent jejich uživatelů trpí sexuální dysfunkcí nebo rapidním poklesem libida.

Takže v depresi sice nebudete, ale sexuálně uspokojeni nejspíš také ne.

Další problematickou položku mohou představovat léky na vysoký krevní tlak. Je pravdou, že sexuální apetit může negativně ovlivňovat hypertenze sama o sobě, nicméně podle vyjádření Association of Reproductive Health Professionals si v tomto ohledu příliš nepomůžete ani s léky, které ji mají léčit.

4. Nedostatek spánku

Patříte mezi workoholiky, kteří v práci i nocují a už si ani nepamatují, kdy se naposledy pořádně vyspali? Nebo jste spíše neúnavnými vymetači mejdanů, kteří se do postele pravidelně dostanou až po svítání? Ani jednou z uvedených variant svému libidu neprospíváte. Nedostatek spánku má přímou spojitost s nezájmem o sexuální život a problémy v této oblasti. Dokázal to výzkum z letošního roku zveřejněný v magazínu Journal of Sexual Medicine. Na vině je opět testosteron, jehož hladina u mužů s nedostatečným spánkovým režimem prudce klesá. Vědci z University of Chicago zjistili, že muži, kteří spí méně než pět hodin denně (respektive v noci), trpí velmi nízkou hladinou testosteronu a dramatickým poklesem libida.

5. Alkohol

I když se vám může na začátku večera zdát, že alkohol povzbudí vaše sebevědomí a balení krásek na baru vám půjde lépe, jakmile začnete pít trochu více, dosáhnete naprosto opačného efektu. Podle odborníků je totiž alkohol nejen nejčastější příčinou problémů s erekcí, ale i důvodem narušení sexuální touhy. U mužů totiž velké množství alkoholu vyvolává podobnou reakci jako například estrogen, který redukuje sexuální touhu. Intenzivní pití alkoholu vede navíc ke zmenšení varlat a kromě toho může být příčinou impotence.

Autor:


Nejčtenější

Sexuchtivá, upřímná, náladová: seznamte se s MOgirl Nikol

Mám ráda nezávislost, kritický rozum a etický přístup ke zvířatům, říká MOgirl...

Na pět přívlastků, které ji charakterizují, se zeptala člověka, který je pro ni důležitý a zná ji. Jeho verdikt zněl:...

Všichni jste sériový vrah. Jak bývalý astrolog zesměšnil horoskopy

První horoskopy měly čtvercovou podobu. Tento patřil francouzskému králi Louisi...

Na horoskopy dodnes věří čtvrtina populace západního světa, prim hraje Amerika. Vytrvale jim důvěřuje přes 35 procent...OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Hodiny jeho práce smyje déšť. Život je taky jen dočasný, říká umělec

Sklad pro Sněhurku, Mogilovo, Bulharsko: Malba vznikla v prostorách vinařství...

Jezdí po světě a maluje na zdi a chodníky. Jeho projekty vedou diváky k úžasu, ale také nutí přemýšlet nad smyslem...

Další z rubriky

Spokojenému sexuálnímu životu svědčí nemonogamní vztahy, tvrdí věda

Jednou z mediálních tváří polyamorie je brazilská tanečnice samby a modelka...

Stoupenci nemonogamních vztahů mohou otevírat šampaňské. Jakkoli je jejich životní styl tradičními konvencemi...

Já, ty a masturbátor. Nové zařízení umožní virtuální sex reálných lidí

Jedna z robotek firmy RealDoll. I ta vám může zprostředkovat virtuální sex.

Webkamera a na jedné straně živá placená modelka s vibrátorem, na druhé uživatel se sexuální robotkou a brýlemi pro...

Víme, jak dlouhý sex ženy chtějí. Uspokojí je 26 minut, tvrdí studie

„Ta správná“ délka sexu neexistuje, výzkumy o tom, jak dlouho se milujeme, však...

Nepočítala se předehra, na to výzkumníci výslovně upozornili. Zajímala je jen délka pohlavního styku. Mezinárodní...

Najdete na iDNES.cz