Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Chytrý playboy na odstřel: Sajf al-Islám Kaddáfí

aktualizováno 
Tenhle osud nečekal. Byl miláčkem Západu, stýkal se s britskou královskou rodinou i s miliardáři, má tři vysoké školy, maluje, vyvedl Libyi z izolace a byl její nadějí. Teď se potápí spolu s otcem, protože se stal tváří jeho režimu. Seznamte se: Sajf al-Islám Kaddáfí.

Na Sajfa al-Islám Kaddáfího Libye spoléhala. Teď mu jdou po krku povstalci a hrozí mu obvinění ze zločinů proti lidskosti. | foto: Profimedia.cz

Kdyby žil v době řeckých tragédií, poprali by se spisovatelé o práva využít jeho osud v nějakém ze svých dramat. Sajf al-Islám Kaddáfí je příkladem člověka, jehož okolnosti postavily do situace, kterou si pravděpodobně vůbec nepřál. Celé roky byl tváří té nové budoucí Libye, země bez diktatury. Teď po něm pasou povstalci a visí nad ním zatykač Mezinárodního soudního tribunálu v Haagu, který ho hledá pro zločiny proti lidskosti. Z toho už se těžko vymotá.

Je paradoxní, že zrovna on se stal v posledních měsících tváří libyjského režimu. On, který dával najevo, že si o něm nemyslí nic dobrého.
"Co myslíte, že Libye potřebuje nejvíc?" zeptal se ho před časem návštěvník z Ameriky.
"Demokracii," odpověděl.
"Myslíte víc demokracie?" ujistil se Američan.
"Ne. Kdybych to řekl takhle, znamenalo by to, že u nás už nějakou demokracii máme," vyřkl nemilosrdný soud nad čtyřmi desítkami let vlády Muammara Kaddáfího jeho pohotový syn.
Jenže to už je minulost. Teď je s ním na stejném vraku.

Chodil s Izraelkou

Před půl rokem bylo všechno jinak. Sajf al-Islám vypadal jako příslib. Zatímco jeho otec před mnoha lety přišel s programem "zničení všech ideologií, ať už jsou západní nebo východní", on sám žil jako kosmopolita, mluvil plynně anglicky a německy a užíval si naplno západního stylu života.

Přestože jeho křestní jméno v překladu znamená "meč islámu", s chutí pařil, popíjel nejlepší šampaňské a randil s krásnými modelkami.

Rozhodně není žádný dogmatik s předsudky: v roce 2006 chodil s izraelskou herečkou Orly Weinermanovou, pohlednou blondýnou tak trochu typu Marylin Monroe.

Saíf al-Islam Kaddáfí

Sajf al-Islám Kaddáfí

Jeho večírky byly pověstné. Když před dvěma roky slavil v Černé Hoře své sedmatřicáté narozeniny, byli tam monacký princ Albert, ruský magnát Oleg Deripaska či kanadský miliardář Peter Munk. A také bývalý britský ministr Mandelson a spousta dalších.

Podobné večírky pořádal i v předchozích letech. Peníze ho nezajímaly, lépe řečeno je nepočítal. Údajně zaplatil zpěvačce Mariah Careyové milion dolarů jen za to, aby přijela na jeden mejdan a zazpívala čtyři písně.

Zdá se, že žádné dveře pro něj nebyly zavřené. Jako soukromý host byl v sídlech britské královské rodiny v Buckinghamském paláci i Windsoru. Obzvlášť dobře se znal s princem Andrewem, bratrem Charlese.

Setkal se s americkou ministryní zahraničí Condoleezzou Riceovou, tvrdil, že jeho osobním přítelem je Tony Blair i Nicholas Sarkozy. S mladým Natem Rotschildem a budoucí hlavou celé britské větve téhle rodiny trávil prázdniny v jejich vile na Korfu. Také byl u nich doma v rodinném sídle Wadesddon Manor. Seznam podobných známostí by byl opravdu dlouhý, mimo jiné proto, že za ním byla libyjská ropa, a tudíž možnost velkých obchodů.

Ale Sajf al-Islám byl rozhodně i zajímavý člověk. "Je to uhlazený a duchaplný muž, byť trochu psychotický," řekl o něm kdosi z jeho evropských přátel.
To poslední se zřejmě kromě jiného projevuje třeba tím, že chová bílé tygry.

Na jachtě i v knihovně

Přestože se narodil jako druhý syn Muammara Kaddáfího, hovořilo se o něm jako o nástupci v čele země. On sám to v rozhovorech vždy odmítal. "To nemyslíte vážně," říkával, "Libye přece není nějaká farma, abych ji mohl zdědit."

Ale vše tomu nasvědčovalo, protože otec ho pověřoval delikátní diplomacií. Byl to vlastně Sajf, kdo otvíral Libyi dveře do světa poté, co z ní jeho otec udělal mezinárodního psance.

Saíf al-Islam Kaddáfí

Sajf al-Islám Kaddáfí

Mladý Sajf údajně v roce 2003 kontaktoval Američany, aby s nimi dojednal kšeft, v němž se Libye vzdá výroby zbraní hromadného ničení a za to ji Amerika přivede zase do salonu mezi slušňáky.

Pak také vyjednal v Británii jiný obchod: Libye přizná odpovědnost (ale ne vinu) za atentát nad Lockerbie, kde před Vánocemi 1988 explodovalo dopravní letadlo se skoro třemi stovkami lidí, a zaplatí za to pozůstalým odškodnění ve výši dvou miliard. Taky umožní Britům velké obchody v Libyi.

Všechno klaplo, a protože Sajf byl jedním z klíčů k libyjským miliardám, kdekdo se s ním rád poplácával.

Nijak to nebolelo, protože s tímhle mužem, který byl jako doma nejen na jachtách, v salonech, ale i v univerzitních knihovnách, se očividně dalo hovořit. Vystudoval tři vysoké školy – první doma v Libyi, to byla architektura, druhou ve Vídni, tam přesedlal na byznys, třetí byla prestižní London School Of Economics, kde dosáhl doktorátu. (Pravda, vyskytly se pochybnosti o jeho doktorské práci – šest procent prý opsal bez citací, ale to není moc, a také byl zpochybněn jeho sponzorský dar škole.)

K tomu maloval a říkal věci, které zněly upřímně. Přiznal, že bulharské sestry, které režim jeho otce roky věznil, byly mučeny (i jejich propuštění dojednal on). Zatímco otec byl znám jako diktátor tvrdé ruky, Sajf hovořil jako obhájce lidských práv, volal po reformách a řídil nadační fond.

Západu se líbil. Byl elegantní, neváhal chodit ve smokingu, když to bylo potřeba, bojoval proti drogám a vyjednával propuštění lidí, které zajali muslimští radikálové od Blízkého východu po Filipíny.

Saíf al-Islam Kaddáfí

Sajf al-Islám Kaddáfí

Pravda, občas udělal teatrální vystoupení plné slibů, které nesplnil. Ale zatímco jeho otec se stal svého času vyvrhelem, Sajf se dokázal pohybovat mezi obchodníky, politiky a celebritami bez ohledu na politické a geografické hranice.

A pak to krachlo

Jmenuje se sice Kaddáfí a vyrostl v přepychu, ale nestal se z něj ani fanatický revolucionář, ani rozmazlený arabský playboy, který neumí nic jiného než kupovat si drahá auta a drahé ženy.

Byl to jiný Kaddáfí až do chvíle, kdy začalo v Libyi povstání. Pak se stal hlásnou troubou režimu, objevoval se na obrazovkách, když sliboval potoky krve a bitvu do posledního dechu. Nechtěl to, bylo to možná nespravedlivé, ale rodinná vlna smetla i jeho. Stal se prostě Kaddáfím.

Autoři:


Nejčtenější

Sexuchtivá, upřímná, náladová: seznamte se s MOgirl Nikol

Mám ráda nezávislost, kritický rozum a etický přístup ke zvířatům, říká MOgirl...

Na pět přívlastků, které ji charakterizují, se zeptala člověka, který je pro ni důležitý a zná ji. Jeho verdikt zněl:...

Všichni jste sériový vrah. Jak bývalý astrolog zesměšnil horoskopy

První horoskopy měly čtvercovou podobu. Tento patřil francouzskému králi Louisi...

Na horoskopy dodnes věří čtvrtina populace západního světa, prim hraje Amerika. Vytrvale jim důvěřuje přes 35 procent...OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Sebevědomý lev jsem proto, že makám a nepodvádím, říká Terminátor Karlos

Karlose „Terminátora“ Vémolu zpovídal Jakub „Buba“ Ouvín pro pořed televize...

Lvi žerou první, zní jeho heslo, má ho ostatně vytetované na ruce. A není pochyb, že on sám se mezi lvy počítá....

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Další z rubriky

Síla fotbalového míče: pro pákistánský Sialkot znamená zisky i utrpení

Výroba míčů, nejen fotbalových, vyslala Sialkot do světa a tamním firmám...

Má-li fotbalový míč hlavní město, je to pákistánský Sialkot. Vyrábět se tam začal nejprve v malém, pro britské...

Extrémní gastronomie: Rybí hobliny katsuobushi vám zatancují na talíři

Příprava katsuobushi vyžaduje trpělivost a um.

Ryby dokážou plavat a některé i létat, ale jen tuňák pruhovaný vám zatancuje. Jen to chce trochu trpělivosti. Rybí...

Na návštěvě v palírně whisky: nejvíc si tu cení měděných sudů

Milovník whisky se tu cítí jako v ráji, ano.

Přízvisko hlavní město skotské whisky mu sluší, v Dufftownu najdeme hned sedm velkých palíren. Navštívili jsme tu...

Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?

Najdete na iDNES.cz