Role Trevora Reznika vyžadovala podle Balea speciální fyzickou podobu.

Role Trevora Reznika vyžadovala podle Balea speciální fyzickou podobu.

Herci pro roli obětují vše. Své zdraví i kariéru

  • 82
Chtějí se co nejúplněji vžít do role a hazardují kvůli tomu se svým fyzickým i duševním zdravím. Herci nejen shazují či nabírají desítky kil, ale pěstují si uvnitř sebe i cizí osobnosti, jichž se pak jen těžko zbavují.

Jedním z králů fyzických proměn je bezpochyby Christian Bale. Pomineme-li jeho dětských pět minut slávy v epickém válečném snímku Říše slunce z režisérské dílny Stevena Spielberga, Bale definitivně prorazil až strhující hereckou kreací v Americkém psychu. Právě tehdy si též poprvé vyzkoušel recept, který mu v následujících letech vynesl celou řadu ocenění: trochu mákl v posilovně a při masakrování nevinných žen pak před kamerou oslňoval vysoustruženým břichem. Bylo to ale jen zahřívací kolo.

Jeho vrcholným číslem byla příprava na roli v thrilleru Mechanik. Role vyšinutého Trevora Reznika vyžadovala jistou dávku fyzické odpudivosti, Bale se proto rozhodl ze své standardní váhy 80 kilogramů zhubnout až na neuvěřitelných pětačtyřicet. Vyměřil si 275 kalorií na den, což obnášelo pouze jablka, jednu plechovku tuňáka a černou kávu. Když se poprvé objevil na place, členové štábu se zhrozili a sám režisér jej v jeho hubnoucím maratonu přibrzdil. Hercova váha se tak zastavila na pětapadesáti kilogramech. Taková oddanost roli se jen tak nevidí.

Americké psycho bylo mistrovským kouskem Christiana Balea.

Rodák z Walesu si podobné experimenty s vlastním tělem a zdravím zamiloval. Jen několik měsíců po natáčení Mechanika se ucházel o roli Batmana v chystané verzi od Christophera Nolana. Komiksový hrdina kost a kůže ale nebyl tím, co tvůrci hledali. Bale se dal proto do práce a během pár týdnů mu váha ukazovala rovnou stovku. Podobný kolotoč si pak vyzkoušel i během natáčení oscarového Fightera nebo válečného Temného úsvitu. Nikdy se nenechává sledovat lékaři a spoléhá jen sám na sebe. "Vždycky mám takový ten stupidní pocit nepřemožitelnosti, kdy si říkám, že to přeci zvládnu sám," prozradil v jednom z rozhovorů. Nebyl ale ani zdaleka prvním, kdo se podobnými výstřednostmi proslavil.

Cizí osobnost v mém těle

Ve zlatých filmových časech, kdy točil slovutný Martin Scorsese jedny z nejlepších kinematografických děl historie, se ke slovu dostával i Robert De Niro. Snímek Zuřící býk o životní cestě boxera Jakea La Motty pro něj měl být definitivním průlomem. Herec chtěl šance využít a roli obětoval vše: boxerem se složitým osudem se chtěl stát: chtěl jíst jako on, dýchat jako on. Začal poctivou boxerskou přípravou, s níž mu nepomáhal nikdo jiný než právě skutečný La Motta. Z ringu odcházívali se zmalovanými obličeji a vyraženými zuby. O pár let později La Motta uvedl, že De Niro v té době s klidem patřil ke dvaceti nejlepším boxerům střední váhy.

Drsnou fyzickou přípravou to ale nekončilo. Příběh filmu velel postupně, jak jeho hrdina stárnul, nabírat váhu. De Niro proto do sebe začal den co den soukat obrovské množství jídla, což z něj během pár týdnů udělalo jednu velkou hroudu tuku. Oddání se roli přineslo své ovoce, ale také velké problémy. De Niro byl sice odměněn Oscarem za hlavní roli, v osobním životě mu ale Zuřící býk nadělal velké problémy. Dlouho se nemohl zbavit depresí, které si odnesl z poctivého ztotožnění se s temnou duší slavného boxera, mnoho měsíců bojoval s velkou nadváhou, která jeho duševní problémy ještě prohlubovala.

Obě předcházející herecká esa se ale budou muset sklonit před noblesním Britem Danielem Day-Lewisem. Výkladní skříní jeho přípravy na roli budiž biografický snímek zachycující osudy ochrnutého Christyho Browna s názvem Moje levá noha. Mnoho měsíců před natáčením do detailu studoval životy postižených lidí. S blížící se první klapkou pak sám usedl do vozíku. Do role se kompletně ponořil, manželka se o něj musela starat a krmit jej. Postavu nehrál, postavu žil.

Při přípravách na slavnou roli v Posledním Mohykánovi neváhal strávit půl roku zcela sám v divočině, kde se naučil lovit, rozdělávat oheň a stahovat zvířata. Před natáčením Scorseseho Gangů New Yorku se vyučil řezníkem a stal se mistrem ve vrhání nožů. Day-Lewis tvrdí, že už kvůli svému přístupu k herectví si musí své role pečlivě vybírat. Zasahují mu totiž do života tak hluboko, že po natáčení trvá i několik měsíců, než se jich nadobro zbaví.

Vlastní kariéru hodil pro roli za hlavu Joaquin Phoenix. V roce 2008 oznámil, že končí s hereckou kariérou a hodlá se věnovat dráze rapera. Když se o pár měsíců později objevil v show Davida Lettermana, nikdo nevěřil vlastním očím. Místo sympaťáka v obleku před nimi seděla zarostlá troska, která mumlala cosi nesrozumitelného a po půl hodině za sebou zanechala jen mnoho otazníků. V bulvárních plátcích se následně roztočilo soukolí spekulací a všemožných fám. Do všeho se nakonec vložil herec a Phoenixův kamarád Casey Affleck, který se rozhodl o životním propadu svého kamaráda natočit dokument.

Konzervativní Česko

Čeští herci nemají k extrémním hereckým obětem příliš vřelý vztah. Občas čarují s účesem jako Jiří Mádl či Karel Roden, jindy zase přiberou, jako třeba Rudolf Hrušínský v kultovním Švejkovi. Svým zahraničním kolegům se přiblížil snad jen Marek Vašut. Před natáčením Pěstí ve tmě podstoupil těžkou boxerskou přípravu.

Na první pohled to byl další z řady smutných příběhů hereckých hvězd, které neunesly svou slávu. Jenže o dva roky později vyšlo najevo, že každé veřejné vystoupení bylo do posledního detailu promyšlené a precizně zahrané. Phoenix obětoval přes dva roky herecké kariéry, během nichž mohl sbírat herecká ocenění na všech frontách. Místo toho sáhl po experimentu, který se naneštěstí ne tak úplně povedl. Snímek si odnesl vlažná hodnocení a Phoenix si za svou odvážnou kreaci nevysloužil nominaci na žádnou filmovou cenu.

Přípravou z trochu jiného soudku se může pyšnit herecké eso Dustin Hoffman, který se během natáčení oceňovaného snímku Rain Man proměnil v regulérního autistu. Hlavní inspirací mu byla dvojice Peter Guthrie a Kim Peek, který byl předobrazem hlavní postavy. V mládí jej prohlásili mentálně retardovaným, o mnoho let později u něj ale lékaři objevili neobyčejné schopnosti, za něž si vysloužil přezdívku Žijící Google. Hoffman na plátno dokázal přenést i ty nejjemnější detaily z chování a každodenních návyků autistů a právem si odnesl Oscara.

Tom Hardy jde na hereckou přípravu zcela jinak, jednoduše se na pár týdnu zavře do posilovny a z pohublého mladíka vytvoří gigantickou horu svalů. To dokázal již několikrát, nejextrémnější fyzickou proměnu ale prodělal v rámci příprav na roli nejznámějšího vězně Británie s přezdívkou Charles Bronson. Pět týdnů intenzivního tréninku navěsilo na Hardyho tělo téměř dvacet kilogramů svalů. Oholená hlava a pěstěný mohutný knír pak precizní proměnu v muže, který je postrachem všech bachařů, dokonaly.

Role Jokera stála možná i za smrtí Heatha Ledgera.

A vyplatilo se. Hardy se následně začal objevovat v regulérních velkofilmech jako Počátek nebo Temný rytíř povstal, herecký talent ukázal i v bitkařském snímku Warrior. Jeho poznávacím znamením jsou bestiální trapézy, za které by platil zlatem nejeden kulturista.

Oběť nejvyšší

Hrátky s vlastním zdravím se však mohou dostat za hranici bezpečného. Heath Ledger tak zaplatil za ikonickou roli Jokera z Temného rytíře životem. V rámci příprav se zavřel do hotelového pokoje, odmítal komunikovat s okolím a jen piloval do posledního detailu gesta, smích a psychologické rozpoložení sociopatického klauna s úsměvem od ucha k uchu. Kromě jiného si vedl deník, ovšem ne za sebe, ale za svou postavu. Když si psal seznam věcí, které by Jokerovi přišly vtipné, na první místo naškrábal AIDS. Přivodil si problémy se spaním, které zaháněl pojídáním prášků.

Do poslední chvíle nikdo nevěděl, jak bude vypadat a jak k roli přistoupí. Když přišel na první natáčecí den, i herec kalibru Michaela Caina zapomněl text a jen nevěřícně zíral. O několik měsíců později však našli Ledgera mrtvého, pravděpodobně se předávkoval léky na spaní. Nikdo neví, zda záměrně, nebo náhodou. Oscar za nejlepší výkon ve vedlejší roli je jen slabou náplastí na ztrátu jednoho z nejtalentovanějších herců posledních let. Stejně jako Ledger obětoval svůj život filmu i syn Bruce Leeho Brandon, který podlehl střelnému zranění přímo na place při natáčení kultovní Vrány.

,